Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VIDEO] Helicopter Accident
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Clipuri video > Clipuri Diverse
Forum Bot
pastrama_stelistu: <br /><center><object width="425" height="350">
<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/q3idQKi5EqM&moderelated"></param>
<embed src="http://www.youtube.com/v/q3idQKi5EqM&moderelated" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350"></embed>
</object><center>
DragosP
Cât bulan! unsure.gif
ovidiusoft
Io dupa o chestie de-asta cred ca-mi mototoleam bine licenta de pilot, o aruncam artistic in mare si ma apucam de altceva, mai linistit... gradinar de exemplu.
argon
vedeti ca e marea agitata, vasul se misca ca naiba, era vant puternic, a dezechilibrat elicopterul la decolare, si a dat cu elicea din coada de podea, a rupt-o si a inceput sa se invarta.

Tot respectul pentru pilot, ca a reusit sa stabilizeze elicopterul dupa rafala de vant, si dupa ce a ramas fara stabilizator, daca se pierdea, se lovea de vas cu elicea mare si era mult mai rau.
C a t a l i n
Mare pilot...
argon
Vedeti de tipul din colt, cat de aproape era sa fie taiat de elicea din coada blink.gif
bygy007
dupa parerea me a avut in primul rind singe rece prezenta de spirit si noroc un adevarat profesonist (nu au fost indplinite toate conditiile pentru a produce un dezastru)
A l e x
"Mare pilot..."

Iar incepem, noi, cu categoria B pe permis, sa judecam pilotii de avioane sau elicoptere ?
driverx
Stai ma, nu sari. Asteapta-i pe aia care o sa zica "Eu altfel as fi facut..."
l@u
radmasa.gif
C a t a l i n
A l e x, încearcă să citești cuvintele așa cum sunt ele scrise, nu-ți mai exersa abilitățile de clarvăzător, vrând să cauți ironii sau subtilități când nu e cazul...

În condițiile în care, pe o mare așa de agitată precum în filmuleț, multora le este greu să meargă în 2 picioare, ceea ce a reușit cel de la manșa elicopterului merită toată aprecierea...
A l e x
Am crezut ca-l ironizai. Nu de alta dar in topicul cu Airbus ai inceput sa explici de vant si de alte chestii si altii au inceput sa spuna cat de prosti au fost pilotii, m-am gandit ca va fi cazul si pe aici.
pastrama
Hoo ma, calmati-va!

Si are dreptate Driverx...io nu faceam asa! Io decolam si imi vedeam de treaba...nu bagam in seama vaporul, valurile si alte alea! Slaaaaab pilotu ala! icon_mrgreen.gif
zodrac
cred ca trebuia sa decolezi tu tot cu vapor ca inca nu dezlegasera cum trebuie elicopterul, de asta s-a si dezechilibrat.
yO_
Elicopterele se piloteaza mult mai dificil decat avioanele. Cine s-a jucat de pilda cu elicoptere radiocomandate stie cat de greu e sa le mentii in aer. yO mai mult de 50 cm inaltime n-am avut tupeu sa ridic unu de la sol, in schimb l-am izbit de cateva ori.
Bliss
QUOTE(yO_ @ 23 Apr 2007, 23:32)
Elicopterele se piloteaza mult mai dificil decat avioanele. Cine s-a jucat de pilda cu elicoptere radiocomandate stie cat de greu e sa le mentii in aer. yO mai mult de 50 cm inaltime n-am avut tupeu sa ridic unu de la sol, in schimb l-am izbit de cateva ori.

Eu am fost cu el (Dragonfly) in Herastrau, l-am pozitionat strategic pe ditai pajistea si-am dat cu el de pomi si de pamant de la 2 metri juma. Si-a rupt doar un picior de la o talpa pe care l-am lipit cu superglue. smile.gif Revenind, cel mai greu de controlat e efectul de spin si asta-i doar o bazdaganie de jucarie. Cum o fi intr-unul adevarat pe o mare agitata, vant puternic si tangaj cat cuprinde...
DannyC
Deci, intr-adevar l-a salvat frumos. A decolat inspre nava deoarece intotdeauna decolarea se face cu vantul din fata. Rafalele de vant combinate cu inclinarea data din mansa au determinat deplasarea excesiva pe orizontala. Raspunsul rapid al pilotului a fost: mansa trasa pt redresare, dar elicea anticuplu a atins puntea. Fara elicea anticuplu e aproape imposibil sa controlezi un elicopter in aer, deci e admirabil ca a reusit sa aterizeze iar elicea portanta sa nu atinga nimic.
AMW
QUOTE(A l e x @ 22 Apr 2007, 12:26)
"Mare pilot..."

Iar incepem, noi, cu categoria B pe permis, sa judecam pilotii de avioane sau elicoptere ?
*




Si iar vi tu nepoftit sa iti dai cu presupusul...poate uni chiar au habar de lucrurile astea...si au si permis de B... smile.gif dar cand esti necunoscator este normal sa iti doresti ca si cei din jurul tau sa fie.... nu de alta...dar sa nu te simit mai........
j.d
AMW ia-o mai usor...sansele ca un membru al forumului Reno sa stie cum se piloteaza un elicopter sunt...desi probabil greu de crezut...aprope nule. Alex facea referire la topicul cu Airbus cand foarte multi s-au gasit sa-si dea cu parerea ca "domn'le era mai bine daca"...si daca te uiti atent Alex s-a referit si la el in postul sau.
AMW
si eu la acelasi topic ma refeream + asta.... oricum scuze de off-topic
A l e x
AMW : Sa-i vedem pe cei care au 'habar' din experienta proprie, nu din emisiuni de pe discovery sau de la elicoptere jucarii cu telecomanda, si mai vorbim.
DannyC
Eu va impartasesc cu mare drag din experienta de zburator, mai putin in domeniul elicopterelor unde din pacate n-am patruns..inca. biggrin.gif Analiza zborului postata de mine mai sus am facut-o pe baza cunostintelor dobandite in timpul cursurilor de formare (manuale aerodinamica, studii de caz etc.)

Asta mi-e pasiunea...si obsesia..biggrin.gif
A l e x
Foarte frumos. Dar totusi cu elicopter n-ai mers, si ceva imi spune ca nici cu Airbus. Ai pilotat ceva mare vreodata ?
pastrama
QUOTE(A l e x @ 26 Apr 2007, 18:39)
Ai pilotat ceva mare vreodata ?
*


Loganu se pune? smile.gif
j.d
Doar daca e MCV...radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.