Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se poate circula cu raportul de la verif tehnica?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
galeo
Am fost sa fac itp-ul insa s-au gasit unele probleme la masina pe care trebuie sa le reemediez.ITP-ul la mine a expirat,insa pot circula 30 de zile cat e valabil raportul de la itp?
adi_ar
NU
Fanny
Eu cred ca da.Altfel cum sa mergi cu masina la service sa-ti remediezi problemele.
Doar in cazul cand te-a prins politia cu itp expirat si ti-a retinut certificatul de inmatriculare, atunci nu mai poti circula.Nu sunt 100% sigur , dar un vecin a patit la fel, insa nu avea cerificatul luat de politie dar s-a dus sa faca ITP chiar in ultima zi de valabilitate inscrisa pe certificatul de inmatriculare.
iulianv
Sigur NU poti circula legal cu acel raport de la itp.

Trebuie sa faci verificarea itp pana la data la care expira actuala verificare.

Spun asta pentru ca tocmai am facut itp-ul, im martie.
adi_ar
Cred ca este suficient de clar:
[attachmentid=51349]

[attachmentid=51350]

[attachmentid=51351]

... acuma, hotul neprins ... stii tu!
Amedeus
Pai scrie pe raport cu ce puncte bifate ai voie sa circuli si cu care nu. Cu neetanseitate la sistemul de evacuare se poate circula (exemplu) cu probleme la franare: NU
Citeste cu atentie raportul ala. Pe cel facut de mine anul trecut scria chestia asta.
adi_ar
Indiferent ce scrie in raport, odata ce a expirat ITP, conform legii, nu mai ai voie sa circuli pe drumuri publice (vezi articolele mai sus).
Poti (legal) sa deplasezi masina pe platforma.
Pentru a evita asemenea situatii, ITP trebuie facut cu suficient timp inainte de expirare pentru a remedia defectiunile - daca ele sunt grave, atentie, nu mai aveti voie oricum sa circulati!
Asa ca, nu va bazati pe acel raport in fata legii, poate ca veti inmuia inima vre-unui agent mai ingaduitor (daca aveti o scurgere de ulei, desi in alta parte pentru asta sanctiunile sunt foooooarte aspre) dar este mai bine sa nu dati socoteala pentru ca va costa 410 RON si ......... basca, daca aveti probleme grave (directie etc) aratand raportul, ii dati agentului instrumentul de a va ridica placutele de inmatriculare si talonul instant si alte ........ - ati condus, cu buna stiinta, un autoturism cu defectiuni grave!
Chiar daca-i in spirit romanesc, nu mai "fentati" legea, ce mai simplu este sa o respecti! (Dar nu intodeauna comod, recunosc! smile.gif )
Asa ca acum ... te descurci ... iar data viitoare fa ITP cu 2 luni inainte de a expira!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.