Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Remorca 750 kg
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
jammers
Salutare la toti forumistii.

Enunt: daca agatam o remorca de 750 kg PTAC (deci care nu depaseste 750 kg), permisul B este suficient, in conditiile in care vehicului tractor se incadreaza in categoria 3500 kg.

Asa suna legea, cel putin cea pe care am citit-o eu.
Deci poti avea o duba de 3t5 la care agati o remorca de 750 kg, ansamblul face 4t250 insa nu ai nevoie de permisul BE.

Intrebarea este: In Ungaria, Austria si Germania tot asa e? As dori raspunsuri exclusive de la cei care stiu ce zic, nu comentarii. Comentarii am avut destule de la politie si prefectura cand am sunat, si nu m-au ajutat.

http://www.code-route.com/remorque.htm



Merci anticipat.
cbr-ica
pe mine m-au oprit bulgaroii cu ceafa lata sa imi dea amenda ca trag remorca (<750kg) si n-am BE.
i-am zis hotarat ca am voie pt ca e remorka usoara si nu m-am inmuiat. a vazut omu ca stiu despre ce e vorba si mi-a dat drumu.
strict on-topic nu stiu cum e legislatia afara dar tu circuli dupa legislatia de la Romania, nu?
jammers
Pai nu stiu dupa ce legislatie circul, banuiesc ca trebuie sa respecti codul rutier al tarii in care te afli.

De ex in Fr cu permisul B si peste doi ani de experienta ai voie la motorete de 125 cm3 si max 15 cai putere, daca treci in Germania si te prinde fara permis moto te-au fript.

A, si permisul francez mai are o particularitate - e dat pe termen nelimitat, nu ai nevoie de vizita medicala sau altceva, poti sa ai si doua sute de ani. Io de asta am. Si stiu ca in Fr si in Ro pentru o remorca de 750 de kg nu ai nevoie de permis EB.

Cum o fi in Austria, Germania sau Ungaria, mister. Mister pe care sper sa nu'l deslusesc pe pielea mea, d'aia postai acilea, poate e vreun nene mai cu experienta sa ma linisteasca.
Adydum
Ai nevoie de BE daca sarcina maxima autorizata a autovehiculului + remorca depaseste 3500 KG. In general la dube si jeep-uri se intampla. Faza cu ansamblu de 4250 kg condusa doar cu B este TOTAL eronata. AI nevoie de BE , iar daca te prinde doar cu B-ul poate sa iti faca dosar penal pentru conducere fara permis. Daca nu crezi, raspunde-mi la o intrebare CAND este necesar BE-ul ?
jammers
Fals. Cu remorca de pana la 750 nu se face calculul respectiv.
M-a oprit deja politia in doua tari diferite cu ea. Ansamblul avea 3550 kg. maxim te poti duce pana la 4250 kg cu B'ul. Nici marea majortiate a politistilor nu stiu legea, asa ca nu trebuie sa te lasi amendat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.