Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sonda Lambda
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
tzsombi
Povestea a inceput cand am spart conectorul de la sonda lambda, am fost la service si mi-au zis ca trebuie schimbata sonda ca nu au doar conector. Sonda costand 700 ron am optat sa se izoleze cu banda izolatoare. A tinut cateva luni dupa care a intrat apa si a facut scurt circuit. La service au zis ca nu se mai poate conecta si au taiat conectoarele si au legat fiele ,dar sonda tot nu merge. Deci trebuie sa iau alta sonda . Am luat de la dezmembrar cu 100 ron dar problema ar fi urmatoarea fiindca nu vreau sa schimbcablajul trebuie taiat conectorul de pe sonda dar nu stiu cum trebuie legat inapoi deoare ce are :
-1 fir negru
-1fir gri
-2 fire albe
negrul cu grisigur nu onfnd da cele albe ???
Ma intreb daca a patit cineva ?
Sper ca nu. Dar astept pareri

dobro_c
teoretic sonda lambda nu te ajuta cu nimic pt. ca ea doar masoara cantitatea de CO2 degajata...

la masinile mai vechi sonda avea 2 fire si in caz de nefunctioare se legau firele si facea scurt si problema se rezolva, dar mai nou sunt 4 fire care sunt in legatura cu ECU (presupun), si daca apare vreo problema calculatorul (se aprinde beculetul din bord) crede ca e vreo defectiune de la motor (ex.: amestecul nu se face cum trebuie, supape dereglate, etc.)

nu stiu la ce te ajuta informatiile astea, dar incearca sa vezi cum erau conectate firele in sonda veche, ia un pistol de lipit si treci la treaba. teoretic n-ar trebui sa fie prea complicat, iar daca nu dute la service cu sonda si intreaba-i cum se leaga...

pana atunci bafta
HHF
stie cineva cum este recomandat sa se curete sonda lambda?
loustsoul

tzsombi unde ai intrebat u de sonda si ti-a spus ca este 700 ron eu sunt din craiova am un renault megane sedan 1.6 16v 2004.
am problema u masina imi sta aprins senzoru lamda si masina nu imi trage deloc am pus-o pe tester si am vazut ca este prima sonda lamda(dupaia am aflat ca meganu are 2 sonde una inainte de catalizator si una dupa), am intrebat la un magazin auto cat costa o sonda si mia spus :
cu 2 fire 230 ron
cu 4 fire 250 ron
acum problema mea este ca nu stiu cu cate fire imi trebuie daca stie cineva ?
Ryk
@loustsoul: o ridici pe elevator si numeri firele sau ii pui pe baietii de la service sa faca asta.
@tzsombi: vezi ca sonda la masinile mai noi, cum a spus si dobro_c, e conectata la ECU si in momentul in care sonda nu masoara valorile de CO2 corecte, ECU trimite info motorului s.a.m.d sa functioneze in asa fel in cat sa iasa la sonda valorile care trebuie si atunci apare dereglarea si merge masina aiurea. Parerea mea, nu e una avizata ci logica smile.gif
clr
QUOTE(loustsoul @ 13 Mar 2009, 15:23)
tzsombi unde ai intrebat u de sonda si ti-a spus ca este 700 ron eu sunt din craiova am un renault megane sedan 1.6 16v 2004.
am problema u masina imi sta aprins senzoru lamda si masina nu imi trage deloc am pus-o pe tester si am vazut ca este prima sonda lamda(dupaia am aflat ca meganu are 2 sonde una inainte de catalizator si una dupa), am intrebat la un magazin auto cat costa o  sonda si mia spus :
cu 2 fire 230 ron
cu 4 fire 250 ron
acum problema mea este ca nu stiu cu cate fire imi trebuie daca stie cineva ?
*



Asta nu e nici o surpriza, se stie ca Renault are preturi "speciale".
Cand mi s-a ars o bobina, am cumparat-o din magazin cu 165 RON. La Renault era 400 fara TVA. Asa ca no comment.
Ryk
vi se pare mult 250 ron sonda lambda? La golf4 motorul 1.6 16v e vreo 700 ron si nu la VW la reprezentanta
clr
Citeste tot topicul si o sa vezi ca nu i s-a parut nimanui mult 250.
loustsoul
ryk se poate ca masina sa nu traga din cauza sondei lamda?
Hack
Posibil, dar ar trebui sa se vada si la consum(acesta creste), amestecul aer-benzina nu se mai face corespunzator daca una din sonde este defecta.
loustsoul
nu am de mult masina si nu prea stiu care ar fi consumu normal, la mie este de 13% mixt este normal
Hack
L.E: scuze vad ca ai zis ce motor ai si de unde esti blush.gif , mi se pare cam mare consumul.
Ryk
daca aveai un 2.0 benzina era un consum bun, dar asa... nu prea e bun. Da e posibil sa nu mai traga masina daca sonda e defecta si la fel de bine poate tremura motorul si poate merge aiurea pt. ca ecu incearca sa regleze o imperfectiune care nu exita.
Valentin P
Dimineata am pus masina pe rampa pt a inspecta starea scutului si am observat ca mufa de la sonda lambda din aval era acoperita de ulei/vaselina;

Credeti ca se poate scurge de la cv/motor pe sub copexul de protectie sau a fost data special in service pt impiedicarea patrunderii apei in mufa?

Multumesc,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.