Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dopuri din chiuloasa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
electronicguest
Salut,
Am un Renault 19 GTS, an de fabricatie 1991. Motor tip F3NL740,benzina. Problema este ca nu a functionat ventilatorul de racire, am vazut pe ceas ca motorul tinde sa se supraincalzeasca (nu sa aprins insa becul rosu) si am tras pe dreapta. Din chiulasa (pe partea pedalierului) a sarit un dop, din cauza presiunii formate si am pierdut lichidul de racire. Am vazut ca in chiulasa mai sunt fixate si alte dopuri de acest gen. Arata ca niste degetare de metal si au cam 8 mm in diametru. Unde pot gasi aceste dopuri si cum pot fi ele inlocuite ?
R19/16v
fa o poza cu dopul lipsa si iti zic codul. Pretul presupun ca variaza in functie de diametru. Eu am schimbat unele de 38mm si au fost 3.5ron bucata - piesa de origine.
Astea cumparate sunt facute din inox. Cele de pe motor sunt din otel...
Imaginea de mai jos iti arata unde trebuie sa iti setea indicatorul de temperatura in functie de mediul in care o folosesti.
user posted image

Si astea sunt dopurile:
user posted image

electronicguest
Multumesc pentru informatii. Am rezolvat relativ usor. Era vb de un dop de aprox. 9 mm diametru, amplasat in blocul motor, sub filtrul de aer al carburatorului. Am confectionat dopul lispa din aluminiu si a fost presat in locul celui sarit.
shadow_deen
R19/16v - Ai idee pentru motorul tip F8Q742 ce dopuri trebuie sa cumpar? Un cod ceva si unde as putea sa gasesc? Am unul dintre ele putin ruginit si se prelinge putin antigel pe acolo (pierd cam diferenta intre maxim si minim din vas la 1 luna)

Ps. Stiu ca topicul este vechi dar nu avea rost sa deschid altul.

Multumesc
R19/16v
Masoara-l si cauta prin oras, pretul de la reno e, deseori, prohibitiv.
BLUE R 19
Stie cineva, dopurile astea rezista presate la rece sau trebuie la cald ?
Multumesc !
shadow_deen
QUOTE(R19/16v @ 28 Oct 2010, 18:40)
Masoara-l si cauta prin oras, pretul de la reno e, deseori, prohibitiv.
*



Asta este ca nu prea am cum sa il masor, inca este in bloc, sa incerc sa masor diametrul gauri dar ma gandeam ca scrie undeva in vreun manual sau un soft auto.

Ms

Ps. Din cate am inteles merge bagat la rece
cmandrei
Daca cureti locul cred ca vei reusi sa-l masori cu un subler smile.gif
shadow_deen
Bun, de masurat il masor eu pana la urma dar unde gasesc asemenea dopuri? Unde am intrebat se uitau aia ciudat la mine, nu cred ca au mai auzit de dopuri din chiuloasa sau dopuri de gheata. Imi puteti recomanda un loc unde sa gasesc? Piese de origine de unde pot lua? De la reprezentanta?
R19/16v
Eu am luat 2 de la motormania, si aveau de diferite dimensiuni.
shadow_deen
Am reusit sa aflu dimensiunea. Este de 38mm la motorul 1.9D F8Q742. Poate mai se loveste cineva de problema asta.
sspoitoru
Dopul asta stie cineva cati mm are?
Sau un cod...
Pare mai mare decat cele de pe lateral.
Motorul este f7p de pe r19
sspoitoru
mda, cod 77 03 075 214
sunt 2 buc pe motor, unul sub volanta si unul sub distributie wacko.gif
diametru 50mm

oem se pot aduce pe comanda.... minim 10buc blink.gif

asa ca, de aproape o luna, am tot cautat universale, dupa diametru dar se pare ca in toata romania nu exista...

Pana la urma cred ca ajung la comanda de 10 buc mellow.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.