Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tipuri de jante pt laguna 2 ph1 si ph2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2
mdaniel2x
Am gasit pe un forum frantuzesc un tabel cu tipurile de jante ce echipeaza lagunele 2 ph1 si ph2.
cri123
Super, in sfarsit avem informatia centralizata si clara. Eu am Lazuli 16 si vreau Impulsion 17.

Mai este un tip ce lipseste din poza, se numeste Drenalic Silver 17, vedeti masina din poza asta: [attachmentid=50571]
Irish
Eu am Silverstone ,da din toate alea imi plac ale mele biggrin.gif si Enjoliveur .Oricum nu mi le schimb ,mai bine fac altceva pe la masina ca jante am .
Brabus
foarte frumoase pentru jante de serie. eu am cele mai uritele. sint superbe Enjoliveur, dar nici cu Silverstone nu mi-ar fi rusine.
alez1601
toate jantele de pe versiunea de laguna II sunt de aliaj? (bineinteles cu exceptia rezervei)
Irish
Alea is modele de jante de aliaj ,mai sunt si jante de tabla cu capace .

Bafta !!
Bas|cX
Bafta !
Cred ca la Autentique .. sunt jante de tabla cu capace ...eu asa zic ... tu ? Bafta!
enjoliveur probabil means capac
alez1601
aveti idee unde pot si eu indrepta o janta din aliaj in Bucuresti? as vrea o recomandare undeva unde se face cat de cat o treaba ca lumea nu dat cu barosu in ea
b79vmy
IN SPATE LA BILA SALAJAN ESTE O VULCANIZARE LA CARE MI-AM INDREPTAT EU O JANTA. COSTA CCA 100 LEI SI DUREAZA CCA 3 ORE
Dan73
Dar ce naiba au facut aia trei ore??? Pretul de 100 de lei e mare.
@alez1601 Du-te la Autosoft pe Dudesti sau pe Fundeni, costa vreo 40 de lei indreptarea la care se adauga pretul pentru echilibrare care e obligatorie.

Irish
Ce prindere au jantele pe Laguna ,5*cat ??Vreau sami iau de tabla pt iarna ,ca tot se anunta o iarna grea smile.gif .

Bafta !!
audiofilu'
5x108 et50
Irish
Multumesc mult !!
audiofilu'
De ce unii prefera sa aibe jante de otel ("tabla") pentru anvelopele de iarna in loc sa puna aceste anvelope pe jantele din aliaj?Pina acum la toate masinile nu am avut decit jantele din aliaj si schimbam anvelopele.Acum sint in aceeasi postura:sa iau un set de jante de otel pe 16" pentru anvelopele de iarna sau sa iau anvelope de iarna pe 17" si sa merg cu jantele din aliaj?Am obiceiul sa NU indoi/zgirii jantele....
gabize
Nu are legatura cu zgariatul.
Eu , personal, am optat pentru doua seturi de jante, din urmatorul motiv:
- nu chinui de doua ori pe an jantele de aliaj si cele doua tipuri de cauciucuri cu desfacut/repus pe janta, echilibrat, etc, chiar in perioada de maxima activitate a vulcanizarilor, cand totul se face in viteza si fara prea mult simt de raspundere.

macsimus
Si in alta ordine de idei, ieri am fost cu un prieten la vulcanizare sa schimbe cauciucurile de vara cu cele de iarna pt rotile din fata- pret manopera 52 de lei x 2 pe an 104 lei (bine acum depinde de vulcanizare). Mi se pare mult mai avantajos inca un set de roti cu cauciucure de iarna decat sa platesti manopera de 2 ori in fiecare an.
audiofilu'
Masina mea are deja 5 ani si nu stiu daca o mai tin inca 3 incit sa justifice dpdv financiar achizitionarea altor jante si nici nu ma cramponez de 100 lei in plus dar altii poate da...
Era un mit conform caruia cele de tabla sint mai rezistente la intemperii dar ale mele n-au nici pe naiba si nici cele de la masina veche care n-a vazut in 4 ani alte anvelope decit cele originale.
Unii merg putin mai neglijent stiind ca au jantele de otel in loc de aliaj.
gabize
Chiar daca si pretul manoperei este semnificativ, iar unii se "cramponeaza" de el (nu inteleg de ce te deranjeaza asta), nu e foarte sanatos pentru un cauciuc, mai ales pentru cei care nu parcurg kilometrii cu zecile de mii pe an, si vor sa utilizeze un set de gume 4-5 ani, sa tot fie "incaltat" si "descaltat" de cate doua ori pe an.
audiofilu'
Nu ma deranjeaza am spus doar ca eu imi permit.Am mers cca 78000km cu anvelopele de vara si vreo 4000km cu alea de iarna,sint aproape noi.
De acum nu am cum sa mai dau timpul inapoi,am avut doua seturi de anvelope si un rind de jante.Probabil ca voi alege si eu inca un set de jante de otel,ma intreb in comparatie cu cele din aliaj sint mai dure/moi mai grele/usoare?
Si inca un lucru:pe jantele de otel pe 16" as pune anvelope 205mm care se spune ca-s mai bune iarna fiind mai inguste ca 225mm de pe jantele de 17 pentru vara.
Cit ar fi curierul pentru 4 jante de otel pe 180km?
costin.sandu8
Salut. Eu a jante pe 16, de aliaj pt. cauciucurile de vara si de tabla pt. cele de iarna. Imi aduc aminte ca le-am cantarit ( cu tot cu anvelopa) intr-un an pt. comparatie si cele de tabla au iesit mai usoare ( imi aduc aminte ca una dintre roti avea 19 kg, dar nu mai stiu care). Socrul meu are de aliaj si pt. iarna si am observat ca se matuieste lacul de pe ele.
audiofilu'
QUOTE(costin.sandu8 @ 13 Oct 2010, 15:38)
Socrul meu are de aliaj si pt. iarna si am observat ca se matuieste lacul de pe ele.
*


Din 2001 toate masinile mele au avut DOAR jante din aliaj si nu am constatat acest aspect.Masinile au foat toate noi si jantele nu au fost reconditionate de nici un fel deci nu poate fi pusa la indoiala calitatea vopselei originale.Nu stiu de ce la unii apar probleme...
cdadan
In afara de aspect, nu vad avantaje clare ale jantelor de aliaj vs jante din tabla. Eram si eu tentat sa fac rost de jante din tabla pentru gumele de iarna, dar nu merita.
1. Masina va fi mai urata 4-5 luni pe an. huh.gif
2. Anvelopele rezista la incaltari/descaltari fara probleme. Daca crapa la o astfel de operatiune, mai bine ca o fac in vulcanizare decat pe drum.
3. Merg la o vulcanizare foarte ok, lucreaza foarte atent si ingrijit. La ultimul schimb (iarna cu vara) am platit 60 lei.
4. Chiar daca as avea seturi diferite de jante cu anvelopele incaltate, o echilibrare pe sezon tot ar fi necesara. Pentru un rand de roti. Demontat/ montat + echilibrat, probabil ca nu ar fi 60 lei, ci 40. Mare economie anuala ... jantele s-ar amortiza intr-o gramada de ani.
Raman la situatia actuala, un rand de jante, doua de anvelope.

Audiofile, eu ti-am zis sa nu dai jantele originale, ca e pacat de ele. Le lasai pe gumele de iarna si aveai o masina frumoasa si iarna si vara. tongue.gif
audiofilu'
Am gasit jante de otel cu vreo 350-400 lei dar mai astept pina simbata,probabil ca voi pune anvelope de iarna pe actualele jante,225/50/17,niste Goodyear GW3.
Pentru vara oricum trebuia sa iau altele,astea au mers peste 75000km si aveau DOT 2005.
Si eu am avut pina acum doua seturi de anvelope pentru aceleasi jante si nu am sesizat vreo afectare din cauza dejantarilor.
k100rs
QUOTE(audiofilu' @ 13 Oct 2010, 21:07)
Am gasit jante de otel cu vreo 350-400 lei dar mai astept pina simbata,probabil ca voi pune anvelope de iarna pe actualele jante,225/50/17,niste Goodyear GW3.
Pentru vara oricum trebuia sa iau altele,astea au mers peste 75000km si aveau DOT 2005.
Si eu am avut pina acum doua seturi de anvelope pentru aceleasi jante si nu am sesizat vreo afectare din cauza dejantarilor.
*



salut! unde ai gasit jante de otel, ca as fi si eu interesat? pe 16'', nu?
merci frumos!
audiofilu'
S-au dat.
manwell
Am un prieten care a schimbat rotile la un audi a4. Stie cineva daca se potrivesc jantele la laguna2. Cauciucurile sunt OK 205 55 16
cdadan
Nu potrivesc. Pe A4 ai distanta intre prezoane 5x112 iar la Laguna 5x108.
marius7500
Cine vrea jante pe 17' ??????????
m_max
marius7500, cu ce pret te-ai gandit sa le dai ?
george84
oare se potrivesc si pe laguna 3? stie cineva ce dimensiuni au janele pe 17" de pe laguna 3?(et)
ionesnap
asteptam rapuns cu pretul pt jante Marius. ms
gabize
@george84: pe laguna3 nu potrivesc jante de laguna2. Au alta distanta intre prezoane.
corne04
bun, si de pe laguna facelift pot sa pun pe laguna mea din 2002?

LE: si inca ceva, vreau sa ma duc luni sa vad niste jante....cum pot sa imi dau seama daca e ceva in neregula cu ele? (ma refer la fisuri...daca au fost indreptate... si alte probleme din astea mai putin evidente)
gabize
QUOTE(corne04 @ 4 Feb 2012, 22:54)
bun, si de pe laguna facelift pot sa pun pe laguna mea din 2002?
*



Nu e nicio diferenta constructiva intre facelift si nonfacelift, la capitolul acesta, asa ca poti linistit.
nonic
@corne04, daca au fost inderptate sau sudate si nu au fost vopsite se vad foarte usor interventiile din trecut, verifica daca au fost incalzite pentru indreptat.
Poti sa le pui si pe o masina de echilibrat sa vezi daca sunt ok.
corne04
cum pot sa verific daca au fost incalzite pt indreptat? si cu ce ma ajuta sa le pun pe masina de echilibrat? imi cer scuze daca pun intrebari cu raspunsuri evidente dar e prima data cand achizitionez jante de aliaj sh. maine as vrea sa merg sa le vad...credeti ca ar fi bine sa merg la o vulcanizare cu ele sa vad ce zic baietii sau pot sa ma decid dupa o inspectie vizuala?
nonic
Daca au fost incalzite vopseaua este arsa sau maronie acolo unde au fost incalzite (daca au fost), daca le pui pe o masina de echilibrat poti sa vezi daca sunt strambe si daca eventual vei avea nevoie de mult plumb pentru echilibratul rotilor.
mihhai
QUOTE(cri123 @ 12 Apr 2007, 11:52)
Super, in sfarsit avem informatia centralizata si clara. Eu am Lazuli 16 si vreau Impulsion 17.

Mai este un tip ce lipseste din poza, se numeste Drenalic Silver 17, vedeti masina din poza asta: [attachmentid=50571]
*



salut, cri123. eu am jantele din imaginea ta, pe masina, sunt pe 16 si din cate stiu se numesc Villegia. atasez poza si un pdf cu dotarile si optiunile pt laguna 2, gasit tot pe aici, pe forum... undeva pe acolo apar si modelele de jante de fabrica... bafta!
corne04
am inteles...si daca au fost sudate sau indreptate si apoi vopsite nu mai pot sa imi dau seama de nimic?
Raul1990
eu am modelu' ca in poza atasata pe versiune Authentique si pana acuma nu l-am mai vazut la nimeni
claus69
As dori sa imi achizitionez un set de jenti de la OZ cu urmatoarele specificatii 7.50 x 16 5x108/114.4 ET40 Titan crystal titanium . Se potrivesc pe laguna 2 ? stiu ca distanta intre prezoane e aceeasi 5x108 dar mai trebuie sa iau si alt ceva in considerare?
ovidy
Da! Diametrul din centrul jantei, acolo unde se prinde sigla reno pe janta (sper ca m-am facut inteles). Trebuie sa bata milimetru pe milimetru (nu stiu care e diametrul), daca gaura jantei e mai mare decat butucul se pot folosii inele de centrare, daca e mai mica nu intra janta chiar daca e 5x108. Si cred ca si ET-ul conteaza, atentie sa nu ai surprize.
belea4u
Salut,am si eu de dat la schimb janta Querey 16 pe janta Argos 16
gsalexandru
Salut. nu vinzi janta querey?
corne04
nu stiti unde pot gasi capacelele alea din centrul jantelor Drenalic? sau alt model care sa se potriveasca si sa fie argintiu, la fel ca jantele?
johngray
Mi-am comandat pentru mașina din semnatură, jante aliaj 7jx16 ET40, jantele de tablă au dimensiunile 6.5jx 16/ET 50. Știu că în această situație dferența de lățime între cele 2 jante este de aproximativ 12mm și vor ieși în exterior, am facut un calcul după exemplul dat aici: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=169943&st=30. Tot aici s-a pus pus problema rulmenților, în ce fel și dacă sunt afectați. Întrebarea mea este pentru cei care s-au mai confruntat cu astfel de situație și au trecut de la ET mai mare la unul mai mic: ați avut probleme cu rulmenții?
Trebuie refăcută geometria roților în momentul când montez cauciucurile de vară pe jantele din aluminiu? Pentru a nu avea probleme cu ce am enumerat mai sus, cred era mai bine dacă alegeam 6.5jx 16/ET 45. Cauciucurile au dimensiunile 205/55/16.
Vă mulțumesc!
yonut87
sallll stie cineva de unde pot s cumpar jante de aliaj pt laguna 2?????205/55/r16
gabize
Incearca la reprezentanta. Dar au preturi mari.
Mai poti gasi pe la bursa, second-hand.
big_brother_ro
A pus cineva pe Laguna 2 jante de 18??? Se poate face trecerea in CIV-ul mașinii a unor dimensiuni de 18???? Daca Da știe cineva ceva detalii?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.