Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Casco Logan Ambition
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Dorubarg
Salut tuturor,

Luna aceasta imi expira asigurarea Casco(full) la Loganul meu. Masina am cumparat-o anul trecut si asigurarea mi-am facut-o la BCR Asigurari chiar de la dealer. Intre timp acesta probabil si-a incheiat colaborarea cu BCR si ultimile 6 rate le-am platit la sediul bancii.

Costul asigurarii pentru anul urmator in aceleasi conditii este de 250E(daca platesc integral) la o suma asigurata de 7827E cu fransiza 0. Imi doresc o parere avizata cu privire la aceasta oferta tinand cont ca prima de anul trecut a fost de 288E(in 6 rate) la o suma asigurata de 8997E si fransiza 0. Plus ca nu am avut daune si masina este echipata cu sistem de alarma.

Stiu ca ar fi trebuit sa ma lamureasca noul agent de asigurari insa sa spunem ca nu e tocmai "user-friendly". Am inteles doar ca prima a rezultat in urma unei reduceri pe considerent de non-eveniment de ~40% !? blink.gif

Este "fair" noua oferta ? E normala devalorizarea de peste 10% in primul an ?

Multumesc fain.
Tudor
Daca "noul" agent nu e "user-friendly" nu stiu ce mai cauti la el. Daca preferi BCR Asigurari sunt destui alti agenti si brokeri. Nu sta sa iti pierzi vremea cu un agent nedispus sa te lamureasca. Gandeste-te ca daca acum, cand mergi sa ii dai bani, nu este dispus sa iti acorde atentia necesara, ce pretentii ai putea avea cand, Doamne fereste!, vei merge sa ii ceri un sfat in caz de dauna.
Pe scurt: citeste in ghidul casco, am scris acolo de ce creste si de ce scade prima de asigurare; "devalorizarea" cu 10% in primul an este perfect normala, toti asiguratorii pe care ii stiu eu folosesc exact aceasta valoare.
Dorubarg
multumesc mult, o sa incerc sa caut alt agent.
nh1980ro
Incearca si alti asiguratori (firme), pentru ca unii ofera acoperire si pentru vandalism si transportul gratuit al masinii in caz de accident nasol. De asemenea difera si valoarea asigurata.
guliver
De BCR Asigurari am auzit numai lucruri rele. Incearca si alte firme.

Editat de Moderator: Va rog nu mai faceti afirmatii "de rau" nejustificate. Astfel de afirmatii nu sunt interzise, ci doar trebuie insotite de expunerea cazului (cazurilor) ce au generat aceasta opinie.
Dorubarg
as fi dorit BCR Asigurari pentru ca tot la ei am avut si anul trecut si as beneficia de o reducere (datorita faptului ca nu am avut evenimente nedorite)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.