Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oglinda retovizoare montata invers
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
adrian2006
Salut,
Desteptii de la service Autocobalcescu(numai genii pe acolo) mi-au montat oglinda retrovizoare(cea lipita de parbriz) invers. Este usor s-o pun io la loc?(sau trebe sa trec iarasi pe la service?sad.gif(()
Si inca o intrebare: atrebuit sa schimb bateria, iar acum casetofonul imi cere un cod...unde pot gasi codul acesta?
Multam
j.d
Codul ar trebui sa-l gasesti in manualul masinii.
IRONICK
Ti-au pus-o pe afara ?
cmandrei
Cum adica invers ? pai si ai iesit din service cu oglinda aiurea ?

Codul il gasesti in cartea masinii ... unde e si seria cheilor, si zonele de revizii (cel putin asa e la mine). Cat despre modalitatea corecta de introducere a codului, in cartea aparatului.
adrian2006
nu mi-au montat-o pe dinafara...insa au pus-o invers:(..nu mi-am dat seama pana acasa, caci se poate vedea in spate insa ...
cmandrei
Nu mai pricep nimic. Daca poti sa vezi in spate cum adica este invers ? adica tumburusul ala de care o misti seara pentru faruri este in partea de sus si nu jos ? - indiferent ce greseala au facut mergi peste ei si spune-le sa refaca corect ...
adrian2006
"adica tumburusul ala de care o misti seara pentru faruri este in partea de sus si nu jos"-exact!..insa am citit ca se poate face si de catre mine(e pe o sina) si chiar nu mai am chef de cobalcescu(experiente traumatizante)
CGB
las-o man asa. daca totu' functioneaza ok de ce s-o schimbi. e mai unicat asa cu tumburusu in sus smile.gif
oricum, imbecili rai aia de-au montat-o asa. or fi fost orbi.
adrian2006
am schimbat-o...simplu...insa asa ca, chestie: mi se pare bataie de joc!
cmandrei
Ce ai schimbat ? cum ai facut ? daca tot ai povestit spune tot ...
adrian2006
oglinda retrovizoare este pusa pe niste sine;scoti oglinda si rasucesti la 180 de grade bratul oglinzii si apoi o pui la loc...
initial ma speriasem...ma gandeam ca trebuie sa dezlipesc de pe prabriz oglinda..etc..etc..

offtopic acum: imi poate recomanda careva un detector de radar fara fir bun, si.evident smile.gif)nu f.scump?
cmandrei
Aici http://www.reno.ro/In-Car-Entertainment-f103.html despre detectoare.
UXE
cum se poate da jos oglinda retrovizoare si pune la loc ? e lipita?
Fratzica
da, e lipita
andreym24
Se pozitioneaza oglinda in pozitie paralela cu parbirzul si trage in sus. Talpa oglinzii va iesi de pe suportul lipit de parbriz.
UXE
vreau sa dezlipesc si suportul.. sa nu mai ramana nimic lipit
espacern
Daca incerci sa dezlipesti pastila(suportul)lipit pe parbriz se poate sa crape parbrizul.
Este lipita cu adeziv foarte puternic si rigid si la incercarea de inlaturare crapa folia de geam.....
NB!
BannedHost
La montarea unui parasolar la firmele de infoliere dau jos si oglinda si o monteaza peste folie.. Cum ? Nu stiu
UXE
eu am vazut la cineva ca i-au decupat pe langa suport
tulin
a inlocuit cineva oglinda retrovizoare?a mea nu mai vede bine si vreau sa o inlocuiesc.as pune o oglida cu camera video peste ea dar nu stiu daca mai am vizibilitate buna.
RazvanF
Aia cu camera video este un ecran . Sa nu ai probleme la ITP.
z_fdd bacau
tulin, din cate stiu, alea o sa se vada pe jumate imaginea filmata si pe cealalta jumatate oglinda normala... sunt si unele care se pot stinge si raman ca oglinda normala, depinde de model...

Razvan, astia din tara cred ca prea putin se uita la oglinda cand faci ITP smile.gif) ideea e sa iti fie tie bine ca sofer...sa poti vedea bine in spate
wolfin
Oricum e pusa fara rost....reminiscente de la 1910.
z_fdd bacau
adica?
wolfin
Nu se foloseste. Lateralele is no 1.
RazvanF
Condu' o duba o zi intreaga si vei remarca lipsa oglinzii biggrin.gif
Oricum se inlocuieste foarte usor iar pe noua oglinda, cu camera. poti preciza tipul masinii vanzatorului si iti trimite oglinda care se potriveste perfect pe punctul de montare de pe parbriz.
Ca sa o scoti pe cea actuala trebuie sa o impingi (de la baza piciorului) de jos in sus si iese de pe suport.
espacern
Nu uitați ca pastila,unde intra oglinda,este lipita de sticla geamului.....și la fortare se poate īntāmpla sa pocneasca!
wolfin
QUOTE(RazvanF @ 12 Jun 2019, 06:23)
Condu' o duba o zi intreaga si vei remarca lipsa oglinzii biggrin.gif.
*




Renault trafic 2005 1.9 dci e ok?

Nu are nici o legatura retrovizoarea cu volanitul unei dube.

On topic.

Poate ar fi ok una electrocrom sh de pe o leguma....zic si eu.

Asta daca @ tulin nu tine la camera....
tulin
probabil o oglinda care se stinge e scumpa,nu tin neaparat la camera pot folosi un telefon vechi pe post de camera.daca se scoate usor o sa o inlocuiesc cu una de la dezmembrari.
wolfin
Sh...nu noua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.