Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 5 - reglare aprindere
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
eddiesomesan
Buna. Am un renault 5 TL din 85, 1100 cmc, carburator simplu, etc. Stie cineva cum se regleaza aprinderea la ele? adica cum zice fabricantul sau un manual de service....am observat ca am niste liniute pe cutie care cred ca tre aliniate cu ceva pe volant...dar....cum?
Una dintre problemele pe care le am este ca in timpul mersului, cand o "calc" putin, incepe ceva sa tzacane ... cred ca e avansul...si pe langa asta....nu prea pot sa tasnesc cu ea..e oarecum lenesa....eventual daca stie cineva unde pot gasi un manual tehnic pt acest model...
Multumesc anticipat!!!
cmandrei
Liniutele de pe volanta cu cele de pe cutie trebuie sa fie perfect aliniate (eu asa stiu de la R5-ul pe care l-am avut) cand pistonul 1 si parca 4 sunt in compresie maxima (adica sus) si trebuie sa "vina scanteia" - cam ciudat explicat unsure.gif .

Anyway ... avansul se regleaza cu motorul cald ... daca nu stii cum mai bine un service.

Aprinderea o mai poti vedea si altfel, dar depinde cum ai delcoul.

Daca e gen dacie ... ii dai jos capacul ... il pui oarecum langa ... vezi care sunt fisiele si pentru care bujii ... (motorul oprit logic) ... si apoi (masina scoasa din viteza) ... invarti motorul [de pompa de apa sau de unde poti cu o cheie] pana cand liniuta de pe volanta este langa cea de pe carcasa ... in acel moment trebuie sa ai scanteie (adica pipa din delcou sa fie orientata spre fisa bujiei pistonului 1 sau 4 depinde de caz - daca asa este e ok ... daca nu e tocmai asa se impun reglaje).

Daca am scris prostii va rog colpletati sau corectati - pentru cei care se pricep sa mai bine smile.gif - au aia stroboscop si rezolva smile.gif.

Una peste alta daca toate astea sunt star treck tongue.gif mai bine mergi la un service.
eddiesomesan
Multumesc pt promptitudine. Faza e ca da...as putea sa reglez asa aprinderea dar parca nu am acea siguranta...la oltcit de ex. aprinderea se regla prin pozitionarea volantei si fixarea ei in dreptui unei gauri de pe cutie (si volanta avea gaura fi 5) si cu ajutorul unui bec conectat la baterie si platina parca...se invartea delcoul din dreapta spre stg pana se aprindea becul . era super ok. La asta oare nu se poate face asa? caci ar trebui sa se poate...numai ca ma cam incurca semnele...nu stiu la care sa pozitionez volanta...la linia de 0 sau la linia de 8 pe cutie....de aia as vi avut nevoie de un manual tehnic...am dat jos de pe fileohst dar nu am gasit mare minune acolo...
Adisor
poti pune la 0 sau la 8 ...alea sunt gradele de avans .cel mai bine merge la jumatate ...testeaza ...
si da,poti regla cu becul cum ai descris mai sus dupa ce pui semnele ... principiul e acelasi .
bafta
cmandrei
Ce chestie ... la R5-ul pe care l-am avut nu erau cifre pe carcasa ... numai liniute ... una pe volanta si trei pe carcasa ... reglam cu cea din mijloc ...
eddiesomesan
Pai daca imi amintesc bine..si eu am 3 pe carcasa ...numai ca doar 2 sunt numerotate...si aia din mijloc nu...o sa ma uit putin mai tarziu si o sa rectific daca am gresit ceva....
eddiesomesan
Am o alta intrebare acum.....
Pentru moment super 5-ul meu este echipat cu un delco mecanic...cu platina...am fost la un meserias si zicea ca mi-a fost modificat sistemul...si anume trebuia sa am delco electronic....intr-adevar....exista ceva senzor de proximitate pe cutie....care "simte" o gaura de pe volanta + ca mai am si ceva sistem electronic....nush...cred ca de amplificare....se poate sa fie cum zice meseriasu? sa fi avut delco electronic? sau daca nu am avut...se poate pune?
R1der
mie mi-a facut rgelajul un prieten cu bec si intre 0 si 8 aceeasi lumina biggrin.gif cred ca se poate pune oriunde smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.