Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurari CASCO!la care firma sunteti multumiti?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3
b79cez
cred ca toti care avem masini si vrem sa dormim linistiti am trecut prin perioada asta!
de care firma de asigurari casco sunteti multumiti si de care nu?va rog si sa motivati!
eu la loganul meu am asigurare full casco la asirom!in primul an nu am avut daune si am avut o reducere de 15%!in al 2 lea an am avut usa dreapta fata lovita rau in parcare!la constatare la ei un domn "binevoitor" mi-a dat usa de REPARAT!usa era praf!si se purta cu mine de parca ma dusesem la el cu cersitul...m-am dus la dacia la service si acolo un mecanic care mi-a vrut binele mi-a spus sa ma duc sa ma cert cu el ca sa-mi dea usa de inlocuit!asa am si facut!acolo,evident acelasi domn "amabil " la care era dosarul meu imi zice ca el a facut facultate pt ceea ce face si se poate repara!dupa 3 ore de certuri a taiat si a dat usa de inlocuit!
in service a mers foarte repede!dar surpriza!domnul binevoitor a asteptat 2 LUNI pana a trimis confirmarea de plata la dacia!
CONCLUZIA mea:nebun o fi ala care o mai face casco la asirom!
si totul din cauza unui constatator "binevoitor"!
am inteles ca la GENERALI se poarta cu tine perfect din toate punctele de vedere!asa e?
Fuzz
Eu am avut experienta cu cei de la BCR Asigurari, tot pe ei ii si recomand.

Si de Generali am auzit lucruri bune, si de Allianz (dar sunt ceva mai scumpi).
semit
nu ceva.... doar cu vreo 300%-400% mai scumpi wink.gif

Editat de Moderator: Hai sa nu exageram. Diferente de 300-400% sunt rarisime si de regula sunt bazate pe ani anteriori cu daune. Situatia difera de la caz la caz. Fiecare poate solicita o calculatie si poate aprecia corect. Oricum cea mai buna atitudine ramane sa ceri si sa compari mai multe oferte.
Fuzz
Poate am mai zis, dar am un prieten care lucreaza acolo, si singurul motiv pentru care au bagat fransizele de la 1 Decembrie si noua metoda de calculare e din cauza ca au iesit cam in pierdere mai pe toate segmentele. De aia daca esti tanar ai si polita mai mare, iar daca esti octogenar pot fi diferente si de 10 milioane la aceeasi polita, vazut cu ochii mei. Platea un mos de vreo 83 de ani, pe numele caruia era masina, 20 de milioane FULL CASCO. Masina identica cu a mea, chiar si cu chestii in plus (xenon, piele, etc)
cosmin_2300
Eu am casco la Asitrans ... cat de buni sunt nu stiu ca nu am avut nevoie de ei pana acum si sper sa nu am niciodata smile.gif
Bliss
BTA, am avut nevoie o data, foarte multumit si ii recomand.
cataline
Eu am la Asiban (obligat, masina pe credit), si pana acum totul a fost ok, am obtinut in timp record (2-3 ore) acord de la banca+accept de plata doar sunand la Asiban.
DannyC
Si eu am CASCO la Asiban si abia astept sa-i schimb! sad.gif
Nici in ziua de auzi nu mi-am recuperat prejudiciul dupa ce mi-a fost spart portbagajul si sustrasa roata de rezerva... m-au enervat in mai multe randuri

Nu recomand
CGB
am la carpatica. de ce acolo? ptr ca am pile si nu comenteaza nimic indiferent de dauna (ultima data mi-a dat schimbare de aripa fata ptr o crapatura mica, a vrut sa-mi dea si spoiler fata dar n-am vrut io - era doar zgariat si mai rau ma complicam cu serviceul). plus ca am reducere in fiecare an, tot pe motiv de pile. altfel nu prea ii recomand.
taica-miu are la allianz si n-a platit deloc mult (si n-are nici 85 de ani smile.gif ). dar a platit mai putin tot pe baza de pile. asta e romanica.
Fuzz
La Allianz se iau in considerare si factori gen : vechime permis, vechime conducator tongue.gif, stare civila, garaj etc. Daca esti pensionar si ai garaj si casatorit de 60 de ani, eu zic ca esti sef tongue.gif
pitucris
azi am facut asigurare casco exstins la asiban ptr un logan ambition 1.6 pret pe masina 31500 lei.casco 1500 lei si rca la omniasig pe un an 330 leil.cam scump.sper sa fiu multumita de ei
Sorinator
Eu iti doresc sa nu ai ocazia sa fii multumita sau nemultumita de ei. Adica sa bagi polita in buzunar si sa uiti de ea.
body
Eu nu recomand sub nici o forma Omniasig .
O ruda a avut dauna totala la o masina acum 2 luni iar indivizii astia de la Omniasig au niste combinatii de te doare capul - sa cumpere epava de la tine un samsar trimis de ei( atentie masina nu o poti radia - ea ramanand inscrisa pe numele tau pana este reinscrisa in circulatie ) , respectivul samsar sa dea o parte din suma iar magarii de la Omniasig restul.
Respectiva persoana nu a acceptat combinatia asta - din motive evidente dorind ca masina sa fie radiata din circulatie.
La momentul actual persoana respectiva vrea sa-i actioneze in justitie pe cei de la Omniasig -in contractul de Casco fiind prevazute niste conditii clare , nerespectate de cei de la asigurari .
De asemenea urmeaza plangere scrisa la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.
Reclamatia la OPC deja a fost depusa.
Fugiti cat puteti de Casco la Omniasig!
cj98czh
Eu anul trecut am avut asigurare la Omniasig si am fost foarte multumit de ei, am avut 2 daune si s-au comportat exemplar..am primit numai piese noi, service-ul recomandat de ei a fost Ok, deci depinde de la caz la caz...
Anul asta a trebui sa renunt la ei din cauza daunelor avute in anul anterior...prima de asigurare era foarte mare in comparatie cu ceilalti si atunci am ales Astra..
Repet ma duceam tot cu Omniasig daca nu era prima atat de mare...acum o sa vad cum va fi si cu Astra, sau mai bine sa nu am ocazia sa vad biggrin.gif biggrin.gif
FlorinG
Omniasig, neavând daune anul trecut am continuat tot cu ei, altfel trebuia să-mi evalueze auto noul asigurator, cu foto și toate alte cele. Am ceva cu cei care nu te cred pe cuvânt și te consideră un profitor... Aș dori să nu ne aducem aminte de ei niciodată!
Tudor
FlorinG: nu stiu de ce ai ceva cu cei care nu te cred pe cuvant, eu unul am ceva cu cei care te cred pe cuvant. Si iti spun si de ce: eu am casco la asiguratorul X. Daca la X agentii incheie polite fara sa vada masinile (crezand pe cuvant), la cat de smecheri sunt romanii, sunt sanse foarte mari ca X sa ajunga sa plateasca daune pentru care in mod real nu e raspunzator, ajunge sa fie fraudat. In acest fel, disponibilitatile financiare ale lui X scad, iar cand eu, client corect, am dauna si astept sa fiu despagubit, ma trezesc ca astept plata mult si bine ca nu's bani. Metropol si GrupAS sunt "X" care prin astfel de moduri de lucru au ajuns in faliment si au lasat multi clienti corecti cu praful de pe toba. Mai sunt si acum anumiti asiguratori pentru care nu prea vei gasi service-uri dispuse sa colaboreze (deconteze).
DMP
eu am la Asiban. am luat masina cu credit BRD si am fost obligat sa fac la ei. am prins si promotia cu 3 luni casco gratuit (masina e luata anul trecut in iunie). am avut un incident si s-au miscat ok. am fost la constatare la un service din reteaua Dacia cu care asiban are decontare directa si lucrurile au mers repede. multumit tinand cont de reducerea de 25% la prima.
adrian.paul
Eu am la Generali. Sunt super ok pana acum, platesc in jur de 250E pe an, am avut 2 daune: una din vina mea (am dat cu roata in canal neacoperit si am avut ca dauna punte spate, janta aliaj sparta si anvelopa) si gasita lovita in parcare. S-au comportat super ok, cum a fost gata masina am ridicat-o din service fara sa astept confirmare de plata, aveau decontare directa cu service-ul.

PS: la constatari a mers totul ok, fara sa incerce sa traga in favoarea firmei. Nu stiu acum daca am avut noroc dar pana in clipa de fata sunt multumit de ei.
b79cez
va multumesc pentru raspunsuri.
*in continuare:tatal meu si-a luat opel corsa,valoare 12720 euro.
si-a facut casco la generali.iti baga toate datele pe calculator si calculatorul calculeaza prima de asigurare.
a contat:-varsta titularului:
-vechimea permisului(4 categorii:pana intr-un an,1-3 ani,3-10 ani,peste 10 ani)
-amenzi si accidente din vina titularului in ultimii trei ani;
-valoarea masinii(evident,asta conteaza la toate asigurarile);
-al catelea propietar este;
-anul de fabricatie;
-daca sunt si alti conducatori ai autovehiculului(daca zici nu si face altcinava accident,nu despagubesc)
-daca vrei fransiza(asta e cu totul alta discutie daca se merita)
a costat pt corsa de mai sus 2100 ron platibili in 4 rate trimestriale.are card pt tractari in caz de accident.au spus ca dc faci accident in iasi de ex si vrei sa-ti aduca masina la reprezentanta in bucuresti ti-o aduc gratis la orice ora...nu doar la cel mai apropiata service.
sper ca n-am uitat sa specific ceva.
*am mai calculat pt o supernova din 2001 a prietenei mele care e al 2-lea propietar si are permis de 2 ani si la o valoare de aprox 2500euro mi-a iesit o prima anuala de 850 ron.mi s-a parut enorm.mai cautam.pt masina asta cred ca o sa ma orientez spre asiban.nu am mai avut contact cu ei dar mai sus am citit lucruri bune despre ei si au si contract cu toate reprezentantele dacia.
*mai astept si alte pareri in continuare.
va doresc sa nu aveti nevoie sa va folositi asigurarea casco.
SUPERCAR
Eu am la Generali,si platesc 800 RON/pe an...eu zic ca e super bine fata de alti care au la Asiban si platesc dublu smile.gif
bashtalu
recomand bcr asig, sunt singurii care despagubesc vandalismul. asta inseamna ca cineva iti rupe masina(zgarieturi, etc) ceilalti nu acopera acest risc....si conteaza, credeti-ma...eu sunt patit, acum deschid un dosar de dauna la ei cu riscul asta.
danutz_r
si asibanu despagubeste, la asigurarea extinsa, . iti spun sigur asta am eu... dar nu-i recomand
nh1980ro
Si eu am CASCO extins la ASIBAN si sunt OK. Am avut dauna (furat proiectoare) si s-au miscat repede, chiar daca in service mi-au pus proiectoare de Logan (640RON ohmy.gif )
Cred ca pentru masini cu valoare relativ mica (Dacia) sunt Ok.
router
QUOTE(bashtalu @ 20 Apr 2007, 15:01)
recomand bcr asig, sunt singurii care despagubesc vandalismul. asta inseamna ca cineva iti rupe masina(zgarieturi, etc)  ceilalti nu acopera acest risc....si conteaza, credeti-ma...eu sunt patit, acum deschid un dosar de dauna la ei cu riscul asta.
*




si Generali despagubeste vandalismul
made
Si eu am casco la Asiban si sincer s-au comportat exemplar pana acum. Sunt foarte multumit de ei.
emil b
si eu am la asiban si cunt f multumit ca nu am avut treaba cu ei
renderman
QUOTE(router @ 21 Apr 2007, 14:44)
si Generali despagubeste vandalismul
*


Confirm. Si nu conteaza cine conduce masina, ei asigura masina nu conducatorul. Nu stiu cum se mai calculeaza acum, insa pe mine nu m-au intrebat nici de amenzi nici de alte kkturi, mi-au zis simplu: asigurarea e 5%(parca) din valoarea masinii. Full casco. Am facut la ei pt ca alianz bagase fransiza la toate tipurile de asigurari.
eudin_umarian
Cum sa va spun, dupa ce am lovit masina si s-a constatat o paguba de 150 mil, ASIBANUL asigurandu-mi fara sa scrsneasca integral suma, ba si decontul transportului automobilului pana in service, adica inca 4 mil.

ASIBAN is the best!
claudette
QUOTE(SUPERCAR @ 20 Apr 2007, 10:03)
Eu am la Generali,si platesc 800 RON/pe an...eu zic ca e super bine fata de alti care au la Asiban si platesc dublu smile.gif
*




Tu platesti doar atat (250 euro) pt ca a fost o oferta emisa de Generali...dar, ca orice oferta, s-a terminat...Sa ne spui si noua cat te va costa cand o vei reinnoi... wacko.gif
dandutulescu
recomand CASCO ASTRA , am avut un incident zilele trecute si sau miscat foarte bine.
dil
Am CASCO la Omniasig si anul asta am avut 2 daune. Nu am avut probleme, cei de la asigurari au fost de treaba.
thunder77
Eu am la Generali si sint in top 3 parerea mea!E adevarat ca nu am avut probleme pina acum dar si daca vor fi sint convins ca se rezolva usor.
Problema cea mare e cu service-urile...dar e alta poveste asta. wink.gif
claus_123claus
Salutare.

Fratilor sa nu faceti casco la Omniasig ca sunt hoti.....................cei mai buni sunt(Generali si Aliant Tiriac).
Am gasit masina lovita in parcare si au platit doar juate din suma.
Sunt niste jegosi.Au niste motivati de te da pe spate.
daniel4ro
Eu zic sa nu excludeti din lista nici BT Asigurari. comparati si...alegeti
LNG
Cei de la Interamerican sunt super OK. Mi-am deschis dosar pentru o dauna minora care costa cam 1000 lei, care nu este acoperita de asigurare (lovitura in garaj, si eu bou n-am citit contractu sa stiu ca nu e acoperit, si sa zic altceva). Initial mi-au zis ca nu voi fi despagubit si ca o sa-mi vina acasa scrisoare de la ei etc,etc. Dar dupa cateva zile m-au sunat si mi-au spus ca s-au hotarat sa ma despagubeasca totusi radmasa.gif
adip
QUOTE(dil @ 29 May 2007, 10:08)
Am CASCO la Omniasig si anul asta am avut 2 daune. Nu am avut probleme, cei de la asigurari au fost de treaba.
Exact acelasi lucru il pot spune despre bcr asigurari. Doua dosare:
1. bandou + vopsitorie la radacini giurgiului. Acolo m-au trimis, acolo m-am dus, lucrare excelenta.
2. parbriz schimbat la a.g.e.r.
Pentru ambele dosare s-au miscat ireprosabil.
tarzy
QUOTE(nh1980ro @ 21 Apr 2007, 01:42)
Si eu am CASCO extins la ASIBAN si sunt OK. Am avut dauna (furat proiectoare) si s-au miscat repede, chiar daca in service mi-au pus proiectoare de Logan (640RON  ohmy.gif )
Cred ca pentru masini cu valoare relativ mica (Dacia) sunt Ok.
*




QUOTE(router @ 21 Apr 2007, 14:44)
si Generali despagubeste vandalismul
*




QUOTE(made @ 25 Apr 2007, 11:32)
Si eu am casco la Asiban si sincer s-au comportat exemplar pana acum. Sunt foarte multumit de ei.
*




QUOTE(emil b @ 4 May 2007, 15:56)
si eu am la asiban si cunt f multumit ca nu am avut treaba cu ei
*




QUOTE(eudin_umarian @ 5 May 2007, 13:37)
Cum sa va spun, dupa ce am lovit masina si s-a constatat o paguba de 150 mil, ASIBANUL asigurandu-mi fara sa scrsneasca integral suma, ba si  decontul transportului automobilului pana in service, adica inca 4 mil.

ASIBAN is the best!
*



probabil ca voi nu sunteti Bucuresteni

eu cu asiban nu am avut neapart pbe cu despagubirea ci ... cu aglomeratia ..... la fiecare constatare am pierdut minim 4h

legat de despagubire ... nu stiu cum naiba da eu am cazut intrei ei (asiban) si Meridian ... si tot primesc citatii sa ma prezint in caliutate de intervenient fortat (oare ce-o insemna) l;a procesul deschis de Meridian lu' Asiban
Tudor
Aglomeratia de la Asiban se intampla si pentru ca, nu stiu cum naiba, majoritatea pagubitilor aleg sa mearga cam toti odata in acelasi loc. Este si o problema evidenta generata de subdimensionarea departamentului de daune, dar realitatea e ca sunt locatii si zile relaxata si locatii si zile unde eu unul nu m-as duce nici sa ma plateasca.

Meridian a facut o reparatie, a trecut-o pe factura, Asiban a dat un ok, partial sau general, iar acum, din diverse motive, nu mai vrea sa plateasca. Tu esti chemat pentru a confirma ca ti s-a facut reparatia si ca astfel serviciul Meridian a fost prestat. E posibil ca Meridian, in cazul in care nu isi recupereaza banii de la Asiban sa incerce sa se intoarca impotriva ta. Ar fi bine sa consulti un avocat si sa soliciti de la Meridian si Asiban detalii despre dosar.
tarzy
pai .... daca cumva nu e secret de stat ... zi-mi si mie care sunt locatiile si zilele alea mai relaxate?

nu de alta dar ultima data .... am umblat 3 zile ptr constatare .... la nesty, central service si in final la cobalcescu .... unde am luat numar de ordine la 9.30 si am "constatat" la 14.30. la celelalte 2 locatii erau liste de 50+ persoane. legat de proces .... deabia astept ca Meridian sa se indrepte asupra mea .... daca e sa vorbesc cu un avocat ... o sa-o fac numai si numai impotriva asiguratorului
adister
Eu am trecut in anii trecuti prin doua constatari (Asiban) la Autocobalcescu - soc si groaza, 3-4 ore de asteptare, lume nervoasa, spatiu mic, dificultati in a gasi loc sa lasi masina mad.gif .
Anul asta am avut o alta dauna si am ajuns (intamplator, acolo erau agentii in ziua respectiva) la City Center pe Bd. Poligrafiei: alta viata aici smile.gif ...spatiu mare, agenti multi si amabili, barulet de unde sa poti cumpara si tu o cafea...toata treaba a durat cel mult 45 de minute. Deci se poate si asa smile.gif
claudiug
Din cate vad, cei care au casco la ASIBAN au avut parte si de bune si de rele... La mine a fost o problema legata de agentul constatator, care a gasit probabil o noua metoda prin care bara fata de la Logan se poate repara, desi e infundata...
In rest, totul ok, s-au miscat suficient de repede, dar parca sunt prea hotarati sa treaca totul pe reparat, indiferent daca se poate sau nu...
v_adrian_mihai
Eu am casco la bcr asig si am apelat la ei sa-mi revopsesc bara fata gasita julita in parcare, dar nu mi-au facut o impresie prea placuta, a venit agentul ala s-a uitat la masina a facut poze mi-a dat o hartie si m-a lasat sa vb singur.......acu am fost la meridian vest sa-mi fac masinuta si vroiau sa ma programeze pe la sfarsitul lui martie inceputul lui aprilie pt o vopsire dar cand s-a vazut cu baiatul de la programari cu 50 de ron in buzunar imediat a gasit pe 11 februarie un loc liber......asta e , trebuie sa va orientati ca sa nu va creasca barba de asteptare....
acu sa vad cum o sa iasa.........prostia altora ma costa pe mine.......
P.S. :aveti grija pe unde va lasati masinutele si numai bine
adi_ar
In primul rand bine-ai venit dar, de fapt, ce te-a nemultumit in relatia inspectorul de daune ? ... sau este vorba numai de "impresia artistica" ?
Referitor la service, cred ca problema trebuia postata aici!
v_adrian_mihai
Editat de moderator: La posturi consecutive nu este nevoie de citat, se intelege.

M-am dus la bcr asig in vitan, dau actele ii spun care e treaba, el zicea numai da, da, si vb tot timpul la telefon cu unu de parca nici nu eram acolo, iar dupa ce a terminat de vorbit la tel a deschis dosarul, am iesit afara la masina, s-a uitat la ea i-a facut poze, mi-a dat o hartie verde si zice "De acu la service." Da sa zica si el la ce servcice, trebuie schimbata bara sau doar vopsita, mai vin pe la el, ii aduc actele de la service, nimic....a plecat si m-a lasat cu chii in soare...poate asa se trateaza clientii.....nu am mai vazut asa ceva....de parca imi facea masina din banii lui, in schimb s-a uitat atent sa vada daca am toate ratele de casco platite, un nesimtit! Ma duc dupael sa intreb ce a scris pe hartia aia, ca a scris numai coduri, si zice ca "o sa va lamureasca la service, asta-i tot"
Asta m-a nemultumit. mad.gif
adi_ar
In acest caz nemultumirea este relativ la "prestatia" inspectorului, nu la societatea respectiva de asigurari. In fond a facut (este adevarat, cam neprofesional) ceea ce trebuia.
Poate ar fi utila consultarea Ghidului CASCO pentru prezent si viitor.
Atentie la avizarea devizului / antecalculatiei de catre inspectorul de dauna, altfel exista riscul sa se refuze plata facturii la final !
Executron
Asa e la majoritatea v_adrian_mihai. In timp te obisnuiesti asupra caror intrebari sa pui si o sa rezolvi chiar daca inspectorul nu e tocmai "entuziasmat" si vei invata toate codurile lor. (eu de exemplu ma ocup de partea asta asigurarilor masinilior din familie laugh.gif si nu prea mai am probleme

Asta e... Situatia de fata ne obliga sa devenim "experti" in procesul de asigurare/dauna/decontare :|. Am rezolvat pe loc multe detalii care mi-ar fi luat timp suplimentar daca nu le vedeam la momentul respectiv (ex: pusese doar la vopsit ceva, cand era de inlocuit, nu-mi scrisese un element... etc).
catalin_tm81mis
asirom - am 3 masini cu RCA si CASCO la ei, sunt client din 2004 si nu am avut probleme cu dosarele (la megane anul trecut am avut o prima de asigurare de 2100 lei si am avut dauna de 2800 lei deci i-am cam bagat in paguba si la reinoirea politei am primit 10% discount ptr RCA)
omniasig - nu am avut probleme cu despagubirile dar am avut prima de asigurare mare la audi 7% din SA cam 1300 de euro si anul asta trec pe asirom
Daxx
Client ASIBAN de 3 ani si multumit de serviciile lor. Am avut despagubiri si intotdeauna am lucrat foarte bine cu ei.
Probabil ca mai conteaza ce fel/cit de om e constatatorul, pina la urma. Am avut noroc sa intilnesc oameni. Conteaza!
Brainie
Cătălin, discount de 10 % ai avut la RCA, pentru fidelizare, și (foarte probabil) nu are legătură cu dauna respectivă. Zi-ne cum a fost treaba și cu CASCO, că dauna menționată a fost pe CASCO, nu pe RCA (cel puțin așa se înțelege).
Scopul intervenției mele este că nu vreau să creadă cineva că Asirom (al cărei client sunt și eu) acordă discount-uri din mărinimie, chiar și când clientul respectiv a avut daune suportate de ea.
catalin_tm81mis
da ai dreptate reducerea a fost pe RCA pentru fidelizare iar dauna a fost pe CASCO
zilele astea am facut polita CASCO noua pe 2008 si masina evaluata la 12500 euro am prima de asigurare de 630 de euro (anul trecut noua la 14300 asigurata am avut 670 de euro prima de asigurare) - de fapt incercam sa explic ca desi am avut dauna mare la ei nu mi-a creascut prima de asigurare pe anul urmator
intr-adevar nu se fac discounturi din marinimie biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.