Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: GPS si parbrizele atermice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
radu63
Rog pe cei care stiu (si au dovezi pt asta) sa ne impartaseasca si noua experienta lor in ceea ce priveste receptia GPS prin parbrizele atermice, stiut fiind ca nr acestora e din ce in ce mai mare, mai ales la masinile frantuzesti. Este o problema reala sau nu? Si daca este atunci ce solutii exista?
semit
merge de n-are aer.. si detectoru si GPS
claus
eu am un gps holux 236, si nu are nici o problema cu parbrizul atermic
de regula, il tin pe bord, in dreptul ceasului, si are precizie in jur de 1.5 m, ori il tin in buzunarul de sus din usa soferului, si se duce putin spre 2 metri..
cj98czh
Eu am la megane parbriz atermic si imi merge bine GPS-ul (am un Mio P350), unde am vazut putina diferenta ...in momentul in care ii dai drumul pana isi gaseste pozitia....dar si asta este chestie de secunde deci...
radu63
Exista pe alte forumuri oameni care au testat cu nush-ce programe atenuarea semnalului gps prin parbrizele atermice tip Renault si spun ca aceasta este semnificativa. Oare e necesara o antena exterioara (bleah) sau un receptor BT pus sub luneta?
claus
radu.. daca ai receptor cu standard sirfIII , atunci nu sunt probleme cu parbrizul atermic
Fuzz
Am mai zis, mai zic inca o data. Cu un N560, a mers si din cotiera, si sub parbriz, si prin toata masina, fara probleme de receptie. Poate ca sunt diferente, dar atata timp cat zice pe unde sa o iei si corect, nu vad vreo problema.
radu63
QUOTE(claus @ 2 Apr 2007, 17:09)
radu.. daca ai receptor cu standard sirfIII , atunci nu sunt probleme cu parbrizul atermic
*



Ar fi nemaipomenit dar ramane de vazut. Voi primi masina peste o luna si voi testa Asusul meu (desi sunt sigur ca mi se va parea ca semnalul va fi mai slab smile.gif )
radu63
QUOTE(Fuzz @ 2 Apr 2007, 17:56)
Am mai zis, mai zic inca o data. Cu un N560, a mers si din cotiera, si sub parbriz, si prin toata masina, fara probleme de receptie. Poate ca sunt diferente, dar atata timp cat zice pe unde sa o iei si corect, nu vad vreo problema.
*



Eu prefer PDA-ul din cauza ecranului. Altfel mi-as fi luat demult Mio701. Ce poti sa vezi pe un ecran de mobil??
C a t a l i n
Eventuala problemă de recepție datorată parbrizului atermic e practic insesizabilă...
cri123
Si eu am un PDA Dell si un receptor BT pe bluetooth. Receptorul il tin in cotiera. Nu am nici o problema cu receptia semnalului.
radu63
Adica receptioneaza mai bine din cotiera decat de sub parbriz?? De ce nu-l pui sub luneta?
ccezar2004
MII.2 parbriz atermic... parrot 3400LS-GPS... fara antena externa langa afisaj cass... maxim 3-4 sateliti si fara stabilizare... jos langa scrumiera... nada....
antena externa... pe bord sub parbriz... rareori ia singur 1-2 sateliti si fara stabilizare... nu prinde nimic nici daca sta ore intregi... daca mut antena pe bordura geamului de la sofer... de la 8-10 sateliti in sus... daca mut antena sub bord dupa ce s-a stabilizat pastreaza semnalul...

cel putin la mine parbrizul atermic are influente negative puternice...
claus
pai, din ce am gasit asa repede pe google.. nu zice nimic ca ar fi sirfstarIII jucaria ta, cezare.. ceea ce e pacat, avand in vedere ca pare a fi misto..
a.. si 8-10 sateliti.. din maximul de 12, cat am citit ca poate sa vada.. e super ok
ccezar2004
e suficient cat vede... cu antena externa iesita din raza parbrizului am constant 7-8 sateliti minim... ce ce este suficient... nu vad cu ce ar fi mai bun un sirf star III in conditiile date... daca singura diferenta e ca vede mai multi sateliti deodata sau trece prin parbriz atunci e neinteresant... biggrin.gif
claus
pai.. ai inteles bine..
singura diferenta e ca vede mai multi sateliti, trece mai usor prin parbriz.. toate astea fara antena externa.. deci, practic, nu se mai simte ca e atermic parbrizul cu sirfIII..
Liviu
Oricum o dai, parbrizul atermic afecteaza f mult calitatea si nivelul semnalului.
Cezar, daca spui ca ai sedan, pune antena "externa" sub luneta, in spate .. sa vezi efecte smile.gif.

Partea a doua, in Romania nu se pot prinde mai mult de 10 sateliti, acestia fiind singurii prezenti la orizont (din totalul de 24 de sateliti pentru gps, de utilizare civila, prezenti pe orbita).
RamsesII
http://www.gpsoz.com.au/athermic.htm

Imi place prima lor sugestie de rezolvare.
Liviu
Cine a scris treaba aia e total cu oile la pascut. Daca cititm doar fraza de deschidere a articolului :" Some modern cars are fitted with a special windscreen that cuts down the amount of UV (Ultra Violet) rays that will be transferred through the windscreen which help cut down on glare" si vedem cateva dume.

In primul rand caldura din masina nu e generata de razele UV ci de IR(infrarosii). Deci parbrizul atermic are filtrare de raze infrarosii.
In al doilea rand sticla obisnuita filtreaza in mod natural razele UV. Ca dovada este faptul ca in orice masina lentilele heliomate nu functioneaza (ele fiind activate de UV).
In al treilea rand, "anti glare coating" inseamna strat antireflex si se refera la parbrizele pe care le vedeti ca au o tenta violeta sau galbuie in reflexie. Astea ajuta foarte mult la eliminarea reflexiilor intre planele parbrizului astfel ca noaptea nu mai apar faruri dublate (exact ca la lentilele antireflex). Anti glare mai inseamna la TV-uri si/sau monitoare un strat putin mat care nu mai produce reflexii pe suprafata ecranului.

Deci omuletul baga trei lucruti total diferite intr-un singur concept, lucru total gresit.

Am tinut sa specific asta caci articolul ala e clar ca e la furat.

Cat despre prima solutie .. no comment !

Si inca o porcarie in articolul cu pricina: "Remember that Bluetooth data will only be sent over a couple of meters" ....
Cel mai slab standard Bluetooth existent pe piata are raza de functionare GARANTATA de 10 metri .. asta e mai mult decat lungimea oricarei masini din clasa compacta si premium.
cri123
Am incercat si in spate sub luneta, prinde la fel de bine sateliti ca si in fata sau in cotiera. E incomod insa acolo, fiindca nu am de ce sa prind receptorul si nu am priza langa el cum am in cotiera.

Inca o data, daca ai un receptor SirfIII de calitate, nu vei avea absolut nici o problema cu semnalul GPS prin parbrizul atermic. Nu inteleg ce vrei sa ti se spuna mai mult smile.gif
ccezar2004
faza ca prinde mai multi sateliti e cam irelevanta atata timp cat si pe nmea prinzi 7-8 sateliti constant...degeaba prinde pana la 30-40 sateliti cand fizic, acum, ai maxim 12
faza ca trece prin atermic e un castig intr-adevar pt sirf.... dar in rest la performante nu sunt diferente notabile
pablo
Si oricum in IGO sint necesari 4 sateliti pentru pozitionare 3d.
ccezar2004
pentru orice program are nevoie de 4... 3 pentru pozitie si al 4 lea pentru altitudine....
radu63
Eu am un Asus 632N iar Laguna (cu parbriz atermic mad.gif ) tb sa-mi vina peste vreo 2 sapt. Daca Asusul va merge bine prin parbriz, e ok! Asta inseamna ca nu va trebui sa-mi cumpar GPS-BT separat. Oricum, la Laguna acesta ar merge sub luneta pt ca exista o priza separata in portbagaj.
Iuliutz
exista antena externa
_182_
la mine parbrizul are o zona pe centru-jos de vreo 15/10 cm care nu este acoperita de strat metalic - cred ca acea zona de sticla goala este special pentru GPS/detector radar, eu nu am nici de unele ca sa fi testat, dar alt rost nu ii vad acolo
floraur
Am ramas in Suceava la ora 22.00 fara semnal deoarece nu am avut panarama asta de antena externa. De fiecare data cand trec pe langa blocuri inalte am probleme.
Indiferent de ce spuneti voi, eu va garantez ca receptia este foarte mult afectata datorita parbrizului atermic... Cei care nu sesizeaza au nimerit probabil PDA cu receptoare mai bine facute.
Am dat 60 lei pe antene externa si nu am mai avut niciun fel de neplaceri.
LuluMOB
Nu mă pricep dar relatez o experiență.
Un prieten avea probleme cu un MIO -nu mai rețin modelul- pe un Peugeot 406 Break.
Mi l-a dat să-l testez; pe Renault 9 a mers fără probleme.
La el pierdea semnalul frecvent.
Dacă n-are legătură cu topicul vă rog să ștergeți.
DFA
Parbrizele atermice pot afecta mai mult sau mai puțin recepția semnalului GPS, depinde de sensibilitatea receptorului GPS.
Cel mai mult afectează recepția semnalelor (GPS/detector radar) parbrizul cu încălzire, al cărui efect de ecranare este și mai puternic decât al parbrizului atermic.
Parbrizele cu încălzire mai au și un alt impediment: măresc suprafața reflectorizantă a mașinii, făcând mașina și mai "vizibilă" în fața aparatelor radar cu microunde.
Hyper
Asta o fi atermic? (reno koleos cu clima) Vreau sa imi cumpar un gps si un detector....
Am pus codul parbrizului si al geamului lateral. Pe parbriz am in plus simbolul unui termometru si al unei urechi!? Dintr-o parte parca nu am tenta aceea caracteristica atermicului
ccezar2004
cam orice are clima are si parbriz atermic... asta e termometrul... iar urechea e ceva cu antifonarea... adica daca nu ai casco si tre sa il schimbi cu unul la fel... te cam rupe... smile.gif
mining
Nu este nicio problema. Receptia depinde exclusiv de receptor. Eu folosesc un receptor extern Nokia LD -3W pe care-l tin pe scaunul din dreapta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.