Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema calculator sau asa face toate?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
SwatKat
Am 9700 km. De pe la 9000 si ceva mi-a aparut pe CB un mesaj nou (cand browsez) cu Service due soon.

1. Nu trebuia sa fie si ceva change oil soon, si sa blinkane o cheita? Nu am asa ceva.
2. Am fost azi la drum lung si am observat ca, dupa ce setam pe speed cruiser o viteza oarecare, dupa cateva secunde disparea si aparea mesajul de inainte. (De ex, daca in mod curent CB afiseaza viteza medie, si setez pe tempomat viteza X, apare pe CB mesajul Speed: X insa nu ramane ca inainte, ci dupa 2-3 secunde dispare si apare iar viteza medie). Mentionez ca inainte nu facea asa.


Ati mai patit asa?
secretarul
Eu am 8700 si la fel apare si la mine.Cred ca asa apare cand te anunta ca trebuie sa mergi la service pentru revizie.Cand am cumparat masina mi-au spus ca de la 8500 km o sa ma anunte ca ma apropii de revizie.Daca apare altfel la altcineva sa ne spuna si noua.
Mutzunache
Vezi poate faci 12 luni de cand ai masina, chiar daca nu ai ajuns la 10.000/15.000 km trebuie sa faci revizia. Eu la benzina am mers cu ea pana la 14700 km si nu a zis nimic.
C a t a l i n
Numărul de Km până la următoarea revizie se pot reseta manual din câte știu, nu cred că sunt un reper în problema expusă aici...sau în orice caz, îi poți reseta și apoi verifica dacă problema persistă...
SwatKat
Deci nu mai blinkane nici o cheita? Ca la laguna lui tata asa face..
adrian baltalunga
Din cate stiu eu, cu 1500 de km sau 2 luni inainte de revizie apar mesaje de genul acesta. Este o setare din fabrică, dar se pot schimba, am inteles, intervalele la service. Pt. varianta cu 2 luni (s-ar putea sa credeti ca nu va incadrati la nici una dintre ele) luati in calcul data la care a fost fabricată masina, nu cand ati cumparat-o!
C a t a l i n
Dar în Manualul mașinii ce scrie? biggrin.gif
ssilviu
Man, fuguta la revizie. Mai ai 300 de km si iti poti pierde garantia.
kata_voiku
Da, "asa face toate" ... te avertizeaza ca mai ai un pic pana la vizita in service...e normal nu este nici o defectiune...
Tu ai un dci vad....deci revizia e la 10.000 km...go to service !!!
SwatKat
Sunt programat la service. Stiu ce inseamna. Credeam insa ca va aparea si o cheita care sa blinkane (vezi si problemele cu afisatul mai repede al datelor de CB odata cu apartia acestei cheite - am citit pe aici la unii useri). Asta era nedumerirea mea.

Si al doilea punct, de ce nu mai sta afisata viteza setata de tempomat.

Insa inteleg de aici ca:

1. La aceste meganuri 2.2, NU MAI EXISTA AFISAT pe CB acea cheita care sa te anunte de apropierea datei de service.
AlexC
SwatKat, si eu am aceeasi problema, dar invers! Eu as fi vrut ca viteza de pe tempomat sa nu imi ramana, sa mi s eintoarca la ecranul cu viteza medie sau cu consumul instant (ce setez eu), insa el ramane fixat pe viteza de la tempomat. La un moment dat imi disparea viteza de la tempomat, insa dupa vreo cateva saptamani... s-a dus.

Sa fie vreo legatura directa intre mesajul "Service Due soon" si aparitia/disparitia acestui mesaj?
Io_mi_s
Dupa "Service due soon", care apare, zic io, la aproape un an de la data fabricatiei (mie mi-a aparut pe la 8000 km), acum, de pe la 8500km, afiseaza continuu "Service due" si are cheita de service aprinsa. Cum tocmai la sf. lui apr. face un an de cand am luat-o, am la dispozitie cateva week-end-uri in care sa fac in asa fel incat anul de la cumparare sa coincida cu 10000 km.
dorriinn
am patit-o si eu. pe 26 aprilie fac 1 an de cand am intrat in posesia masinii.

anu asta pe la inceputu lui februarie a aparut mesajul "service due soon". spatamana trecuta, a aparut "service due" impreuna cu o cheita(statica) si cu martorul cheie din bord aprins. e in regula? cat mai pot merge pana sa ajung la revizie?

mesajul sta pe ecran tot timpul si dispare doar dupe ce apas pe butonul calc de bord, dar reapare dupa cateva minute. huh.gif
semit
S-a mai discutat, masina n-are nimic.. va anunta ca trebuie sa mergeti la revizie.. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.