Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tuning optic Megane 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
Pages: 1, 2
Fratzica
ce ziceti de astea? Vecine nu stii nimic, ssssshhhhh smile.gif
semit
biggrin.gif
C a t a l i n
Bine, bine...dar numai unul? biggrin.gif
petit rs




Ok ,dar de unde ti le-ai luat si cu cat ? ... dry.gif
kevin-ray
E angel eyes? E pt megane 2.1 sau 2.2?
HDG
Detalii !!!
A l e x
E pentru 2.1 si vrem poze !!!
A l e x
Pai eu stiam de faruri dar credeam ca e pe masina lui CataNOS de asta am cerut poze
j.d
Stai sa-l monteze si pe celalalt...doar nu vrei sa faca poza cu angel "eye"...radmasa.gif
poseidon06
Ma bag si eu in seama cu o idee....daca ne hotaram mai multi, nu merge sa facem un group buy? posibil sa vina si mai ieftin pe bucata si platim un transport cumulat...nu stiu, zic si eu...ce parere aveti?
swordfish
Si eu vreau!!!
poseidon06
Hai, sa ne strangem mai multi !!! tongue.gif Eu cred ca e o idee buna, putem reduce costurile...in plus o sa fim primii biggrin.gif cel putin eu nu am mai vazut nici un megane cu angel eyes pana acum..daca are cineva il rugam frumos sa puna o poza smile.gif
semit
Era la anunturi de vanzare un set la 1180 RON
poseidon06
semit, sunt pt megane 1 alea sad.gif
Ma gandesc ca daca ne strangem mai multi si vrem sa luam, poate are cineva drum pe acolo si le aduce direct...asa nu mai platim transportul, sau in fine, ii dam persoanei tongue.gif
semit
Sunt pentru Megane 2.1.. la 5 seturi avem un pret de 1080 RON... CINE SE MAI BAGA???
poseidon06
Din pacate nu ma mai pot baga pt ca am avut niste cheltuieli cu masina si s-au dus banii.....dar abia astept sa vad niste poze cu farurile pe masina smile.gif
semit
sad.gif
claus
daca n-aveam xenonu' de fabrica... m-as fi bagat tongue.gif la caaat de bine arata smile.gif
dogy_10
farurile de megane 2.1 cred ca sunt identice cu alea de megane 2.2
Fuzz
Nop.
Solon
Si dupa ce la luati cautati clienti pentru cele vechi!
Mai amortizati din investitie! biggrin.gif
chcstefan
eu ma bag
semit
2..... hai inca 3 biggrin.gif
swordfish
si eu ma bag:)
pablo
Semit ma bag si eu ... sa mai schimb ceva din designul masinii tongue.gif
AMR: inca 1
semit
BRAVO.. hai inca 1 biggrin.gif
dmc
Deci pana la urma la cat ajung cele 2 faruri cu tot cu transport?

Din poza, faza scurta pare ca este cu lupa. Eu mi-am pus xenon aftermarket, deci in acest caz daca schimb farurile ar trebui sa cumpar becuri pentru far cu lupa.

Astept preturi smile.gif
laguna_2_interceptor
- de ce trebuie sa schimbi becurile daca treci pe lupa? tot becuri H7 si H1 vei avea in ele... deci daca ai HID Conversion Kit in mod cert le ai cu soclu H7 si H1 deci nu trebuie decat sa le pui pe noile faruri... plug and play
dmc
Eu stiu ca becurie xenon pentru faruri normale sunt facut diferit fata de cele cu lupa si aici nu vorbesc de soclu (conector) ci de becul in sine. Am vazut un document de pe site-ul unui producator care explica in mare cum sunt facute cele doua tipuri si crede-ma ca difera destul de mult.
IeD3vil
Nu se vand numai in franta... aduc si eu. Cred ca sunt singurul care aduce wink.gif

Pana acum am comenzi doar pe negru wink.gif
Se preteaza foarte bine la xenon, farurile sunt echipate cu lupa.

Razvan. Doritorii, pm... nu prea dau pe aici des.
Manuel
Pret? Merg pe Megane 2.2?
IeD3vil
ai pm.
Lao
Dacã sunt pentru Megane 2.1, vreau si eu un preþ pentru pereche.
kevin-ray
http://www.tuningforyou.de/shop/product_in...ES-Schwarz.html

http://www.tuningforyou.de/shop/product_in...EYES-CHROM.html

Acesta este pretul real al farurilor. Cam toti aduc de aici si isi adauga o gramada de bani. Am eu posibilitatea sa va aduc daca vreti. Daca sunt mai multi, iese si transportul mai mic. Din cate stiu, la 10 seturi iese 10 euro pe set transportul. Pentru inca 10 euro/set va aduc eu cate vreti.
poseidon06
Eu sunt interesat...mai ramane sa fac rost de bani biggrin.gif Acum au devenit o prioritate farurile astea tongue.gif
semit
m-as cam baga
poseidon06
Nu prea imi dau seama daca au lupa pe faza scurta...au sau nu au?
sebi
va recomanda sa cumparati de la producatori cunoscuti (raid, jom, FK, inpro etc) nu de alta da veti avea surpriza sa nu vina tocmai perfect pe masina, sa se abureasca cand e frig sau spalati masina etc. Nu va bucurati la pretul mai jos fata de cele mentionate pentru o pereche ca s-ar putea sa va bucurati prea putin timp de ele. Va zic din propria experienta, cand la ultima mea masina, m-am bucurat ca am gasit ceva la jumatate de pret fata de un far de tuning de firma, si m-am trezit ca dupa 2 luni s-a matuit plasticul, se apurea la prima ploaie etc.

Faceti cum doriti, dar recomand sa luati ceva de la o firma de tuning optic consacrata.


PS: vad ca astea au pe pozitie si inele lumina galbuie deci probabil sunt iluminate cu becuri normale.....
poseidon06
Pai de unde sa le luam pe astea de care zici tu? sad.gif
sebi
QUOTE(poseidon06 @ 27 Nov 2007, 18:15)
Pai de unde sa le luam pe astea de care zici tu? sad.gif
*



Am mentionat cateva firme de tuning optic mai cunoscute si cu o experienta mai mare in spate. Cele care le am eu pe masina sunt de la Jom germania. Gasesti pe cineva care importa oficial, care sa-ti ofera garantie reala in RO. Daca nu strangeti-va mai multi si sa dea unul din voi o fuga pana in D si le ridicati personal si macar stii ce ai si de unde ai cumparat wink.gif
Wolverine
Sunt pentru Megane II.1 sau II.2?
poseidon06
Pentru 2.1
semit
sebi eu zic ca e foarte posibil ca cei care le aduc in romania sa bage 100 de iepuroi in buzunar la set... si asta sa fie pretul real.. smile.gif
poseidon06
Uite de la JOM de pe site, la 192 euro: http://www.jom.de/AE_Scheinwerfer-66-9106.html
Dar nu au negre. Si speram sa gasesc la JOM si stopuri pentru Hatchback pe fond gri sau negru, cum sunt ale lui sebi sad.gif

Am gasit !!! Stopuri pe fond negru la http://www.in-pro.de/ biggrin.gif (in germana se numesc "Rückleuchten"). Si faruri, la JOM, dar nu negre. Oricum, crom cred ca merg mai bine la mine pentru ca masina este albastru inchis.
sebi
QUOTE(semit @ 27 Nov 2007, 18:34)
sebi eu zic ca e foarte posibil ca cei care le aduc in romania sa bage 100 de iepuroi in buzunar la set... si asta sa fie pretul real..  smile.gif
*




Sunt 100% convins ca farurile pe care le-a gasit kevin-ray sunt cele care se vand la noi la 250-300 e nici nu am zis ca nu ar fi asa.

Ideea este ca eu pe ala mele am dat in jur de 260e de la jom personal cumparate din germania in urma cu vreo 4 luni. au fost reduse de la 290 la 260 dupa care la 230 parca si acum sun intradevar 192 e (au si pe negru dar nu sunt afisate pe site) in magazin avea expuse si pe negru si pe chrome.

Eu doar am zis decat sa iei un far facut de cine stie cine, cine mai stie unde si sa dai asa cum zice semit 100 daca nu chiar mai mult peste pret unuia, mai bine iei farul de la o firma consacrata si dai un pic mai mult. sper ca lumea intelege ce vreau sa zic ( sunt cam obosit, asa ca imi cer scuze daca nu sunt foarte coorent).
poseidon06
Intelegem tongue.gif Si multumim pentru sfaturi smile.gif Il trimitem pe kevin-ray la JOM atunci biggrin.gif Daca doreste smile.gif

Vad ca la inpro pe site, sunt 2 modele de stopuri pentru hatch:
-Rückleuchten für Renault Megane 3trg. Mod. 02->, klar/schwarz
si
-Rückleuchten für Renault Megane 5trg. Mod. 02->, klar/schwarz

La un set este 3trg., la alt set, 5trg. Acum...ce inseamna trg. ? rolleyes.gif Cine e cu germana biggrin.gif ?
sebi
3 usi 5 usi wink.gif
poseidon06
Stiam ca usi e Turren biggrin.gif Multumesc sebi smile.gif Nu m-am gandit ca stopurile difera de la versiunea cu 3 usi la cea cu 5.
Deci, inseamna o investitie de 455 euro+transport pentru 2 faruri si 2 stopuri. Hm...cred ca mai stau nitel, sa adun finante, cand le iau, sa le iau pe toate o data.
kevin-ray
Va lamuresc eu legat de producatori: Farurile pentru Megane sunt facute de un singur producator, in Vietnam daca bine tin minte. FK, JOM si alte firme le cumpara de la ei, le pun in cataloage si le vand. De FK si JOM stiu sigur ca nu produc nimic, numa isi pun sigla pe ambalaje si le vand mai departe. Raid HP produc filtre si multe altele. Oricum, eu nu va fortez, dar daca se aduna vreo 10 doritori, eu va pot aduce. Si legat de farurile care se vand la noi, sunt aproape convins ca asa sunt aduse din germania si vandute la noi cu cateva milioane bune in plus la pret.

27 Nov 2007, 20:58:
QUOTE(sebi @ 27 Nov 2007, 19:01)
Ideea este ca eu pe ala mele am dat in jur de 260e de la jom personal cumparate din germania in urma cu vreo 4 luni. au fost reduse de la 290 la 260 dupa care la 230 parca si acum sun intradevar 192 e (au si pe negru dar nu sunt afisate pe site) in magazin avea expuse si pe negru si pe chrome.
*


Sebi, pe ale tale ce scrie? Made in .... ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.