Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce piesa este?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
sherban26
Va rog ajutati-ma! Am fost pe la mai multi mecanici si nu au stiut sa-mi spuna cum se numeste piesa din poza sa pot sa o cumpar ca mi-a umplut motorul de ulei!


Oare...e chiar asa de complicat? Va multumesc!
C a t a l i n
Se numešte "damper diaphragm"...vezi aici: http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=27201
sherban26
Multumesc mult, Cataline!
cibernuts
Uite si codurile pentru ele poate ai nevoie :
Damper :7701049736 iar garnitura de cauciuc :7701059142

Si eu trebuie sa le schimb in curand ca am observat ca si la mine se manifesta fenomenul.
sherban26
Merci mult, ai si o idee cam cat costa ?
xpert_auto
undeva pe la 300 ron ar fi damper-ul, acum depinde si de unde il achizitionezi!
cibernuts
200 lei damperul + garnitura le-am cumparat marti de la reprezentanta renault Alexandria
Succes!
zeusplace
si eu am ulei pe acolo da sigur e de la piesa aia?
Si apropo aia e o valva ce opreste motorul cand se apasa pe buton asta e rolul ei daca nu stiati tongue.gif .
Jambardan
Clapeta de acceleratie !
boeru_laurentiu
coffee_spitsk.gif
Lampard
Nu au trecut decat 7 ani 6 luni si 3 zile de la ultima postare.
boeru_laurentiu
Poate in timpul asta s-a montat clapeta de acceleratie pe diesel wink.gif
lupascuiulian
Cum ati scapat de acea scurgere de ulei pe la dumper, eu am incercat cu un silicon la service acum cativa ani si acum recent am verificat si e ulei(mazga neagra) pana la caseta de directie. Ciudat e ca nu lipseste de nicaieri uleiul ala sad.gif

Poza nu e a mea, la mine e mult mai murdar prin zona dumperului

user posted image
GeorgeCST
Cumperi corpul clapetei, e in jur de 200-250,
Poti incerca in prima faza sa inlocuiesti doar garnitura e 20-30 de lei, de la caldura se intareste si nu mai etanseaza
lupascuiulian
cum o cer de la magazin...garnitura dumper?
ady_vasiloiu
Era pe undeva pe un forum din rusia (pe drive2.ru)un tutorial de spalat/reparat acel dumper.Il caut si daca il gasesc il pun aici.
lupascuiulian
Multumesc
arthy
La mine pe acolo curge ulei... maxim. Tre sa pun cam un litru pe saptamana. Daca aflati cum se curata/schimba is si io curios.
ady_vasiloiu
Mai jos este link-ul despre care va vorbeam dimineata:
https://www.drive2.ru/l/975639/

PS:folositi Google translate din rusa in engleza si e perfect
boeru_laurentiu
QUOTE
La mine pe acolo curge ulei... maxim. Tre sa pun cam un litru pe saptamana. Daca aflati cum se curata/schimba is si io curios.



Pai , daca adaugi un litru de ulei pe saptamana , ceva nu-i bine si degeaba cureti dumper-ul ! Ori ai epuratorul infundat , ori ai turbina terminata de iti baga atata ulei in admisie !
GeorgeCST
Faptul ca pe acolo curge ulei nu prea are legatura cu faptul ca tu completezi 1 litru pe saptamana. Chiar daca vei pune clapeta noua si nu va mai curge deloc pe acolo tot va trebui sa completezi cu 1 litru de ulei pe saptamana.
lupascuiulian
se gaseste de cumparat acele oringuri, sau piesa completa?
GeorgeCST
Doar garnitura se gaseste sa o cumperi. oringurile se gasesc si ele dar mai greui , incearca la ateliere de reparatii hidraulice, au cele mai complete truse de oringuri.
Oricum rezolva problema ca uleiul ala curge direct pe firele electrice si topeste izolatia si mai topeste si furtunele care duc apa calda in aeroterma .
Magic4Ce
Inviem un topic mort. Ce face dumperul asta? Care e scopul lui.
xmisterx
Obtureaza aerul pt o oprire cat mai lina a motorului, el lucreaza numai la oprire.
Magic4Ce
Am inteles, multumesc.
Plusez acum si intreb ce consecinte are functionarea defectuoasa a acestuia? Nu vreau sa fiu inteles gresit, am folosit functia de search dar nu am gasit nimic concret si intreb pentru a cunoaste mai bine anexele motorului.
Numai bine!
AdR!@N
Functionarea defectuasa a dumperului duce la oprirea putin cam violenta a motorului, asa cu zdruncinaturi.
Magic4Ce
Mulțumesc.
PuscasMarin
Un magazin online de unde se poate cumpara dumper-ul complet ?
b 45 bwy
Eu folosesc epiesa sau autokarma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.