Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zangane(vibreaza) ceva.cred ca e legat de ambreiaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
dreptroman
Salut oameni buni...de ceva vreme se aude un zanganit (vorba vine) o vibratie ca si cum ar fi o tabla care bate pe undeva pe dedesupt sau in fatza...ideea e ca se aude si stand pe loc la relanti ..dar daca calc ambreiajul si il tin apasat dispare sunetul si pot sa turez motorul cat vreau ca nu se aude....de asemenea daca bag in viteza 1 si tin putin apasat schimbatorul inainte se aude acelasi sunet...

aveti vre-o idee de la ce ar putea sa fie?

a si pedala e putin cam moale comparativ cu alte meganeuri cu care am mers

PS alte manifestari legate de ambreiaj nu simt..pleaca normal..nu patineaza etc
cj98czh
Mi se pare car ar fi rulmentul de presiune...daca zici ca in momemntul in care calci ambreiajul sunetul dispare...cati km are masina?
nacht
Eu am avut o problema de genul asta pe la inceputuri.
Am descoperit personal despre ce erea vorba pt ca la service s-au uitat toti "ca curca'n lemne".
Este o conducta care vine de la radiator si trece prin stanga motorului, cum stai cu fata la masina. Cand ajunge in partea de sus (langa parbriz) se sprijina pe o bucata de tabla.
Restul iti dai seama si tu: metal pe metal+vibratii=mega-greierere.
dreptroman
cj 98 czh masina are 124k..a trecut de revizia de 120 de mii inainte sa o cumpar eu..o sa ma uit dupa conducta aia sa vad dar nu vad de ce cand calc ambreiajul s-ar opri
enageM
Salut, am si eu o problema similara sau poate nu, legata de faptul ca simt in pedala de ambreaj, cand o tin apasata, cum merge motorul; nu tot timpul ci doar cateodata, insa se simte clar incat ma gadila in talpa! Masina are 30k km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.