Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statiunea Baile Felix
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
argon
Nu am fost de vreo 2 ani, si nu mai sunt la curent cu preturile, asa ca as fi curios cat mai costa pe noapte o camera dubla la o pensiune/hotel de 2 stele sa zicem in perioada asta, un restaurant unde se mananca bine si ieftin, si cat mai e intrarea la bazin, si la Apollo si la "sindicate" sau cum s'o mai chema mai nou.

Multam.
driverx
DA' ce vrei sa faci acolo? Poate is subiectiv fiind de acolo, dar eu m-a plictisesc in Baile Felix.
argon
Sa ma relaxez, imi place linistea de acolo 052.gif
sorin
Pentru liniste si apa termala este locul ideal.Eu sunt de loc din Oradea si acum 2 saptamani am fost acasa si bineinteles la Apollo,intrarea la adulti este 10 lei si copii 5 lei.Hotelurile sunt destul de scumpe la trei stele o camera dubla ajunge la 160 lei dar am observat ca in ultimul timp s-au ridicat o gramada de pensiuni mai ales in statiunea alaturata 1 Mai si acolo preturile sunt acceptabile.
Mancarea eu as recomanda sa o cauti in Oradea care este la o aruncatura de bat si sunt cateva restaurante unde se mananca bine.
argon
Mersi de info, atunci daca la 3 stele e 160 roni, la 2 stele sper sa nu treaca de 100. La Budapesta mi-am rezervat la 2 stele cu 105 ron pe noapte, nu as da mai mult pe 2 stele la noi.
guliver
Am fost vara trecuta la Felix. Super bine a fost. Am stat la o viluta ( Carmena se numeste - super gazde) cu 1,5mil camera cu 2 paturi, aer conditionat, baie,apa calda, etc.Toate conditiile. Ideea e ca daca stai prea mult incepi sa te plictisesti. Nu prea e viata de noapte, in rest e ok. Daca te duci ,sa vizitezi pesterile din zona ( pestera Ursilor e una din ele). Se merita. Sunt alti oameni fata de cum eram eu invatat cu bucurestenii. Super amabili, serviabili, ospitalieri ( mai gaseste tu alte epitete).
testike
Eu am stat la 2 sau 3 * cu 90 RON camera dubla.
Camera avea baie separata si tv.
Avea si bazin in aer liber hotelul, era parca 8 ron intrarea.
Din pacate nu mai tin minte cum se numeste hotelul, am intrat la 2-3 si am intrebat de preturi.
argon
Asa..Hotel Padis, 2 stele, baie+Tv , 60 ron camera dubla, intrarea la bazinele interioare ale hotelului - 4 ron/zi, apa calda si curata, lume putina. Strandul Padis e inchis, Apollo e scump si nasol, foarte aglomerat, multi copii si batrani care isi fac nevoile in apa. Decat sa fac urinoterapie pe 100 de mii, am preferat prima varianta. Atat doar ca programul e de la orele 15 la 21.
sorin
In februarie nu era aglomerat la Apollo tocmai datorita pretului mai ridicat,apa era curata.
cristicojo
Doar ce m-am intors de la Baile Felix - 7 zile+tratament (eu am ceva probleme cu spatele).
A fost prima data cand am ajuns prin zona si pot spune ca mi-a placut destul de mult - mai ales ca am fost cu masina si am colindat prin imprejurimi (Stana de Vale, pest. Ursilor...).
Eu mi-am luat un bilet de la o agentie din Oradea (cred) care are hotelul Mures, bilet social ii spun ei (6 nopti cazare, 6 mic dejunuri, 12 proceduri, la un pret de...330 ron/pers).
Piscina hotelului (cea de afara) este misto, apa are 37 grade, baie la greu...
Aici gasiti nr de tel de la agentie, in caz ca va trebuie...http://www.felixspa.com/
radian
Despre complexul Poiana Vile, stie careva ceva? Pretul este interesant dar nu am reusit sa gasesc poze si nici alte informatii relevante... De fapt este hotel, pensiune, vila? Si cam in ce parte a statiunii?
argon
tot eu...are cineva idee daca strandul Padis s-a deschis? cat mai e o camera dubla la hotel Padis , 2 stele? Toata saptamana m-am straduit sa sun dar toate numerele de telefon gasite par deranjate...
michirec
am stat eu acum 2 saptamani la somesul si era camera 100 ron/zi fara masa...prin analogie cred ca mai mult de 110 nu poate fi...
Se poate lua de la agentie din statiune bilet pe 6 zile cu 540 ron cu masa inclusa 2 persoane,iesi mai bine asa.nu mai tin minte cum se numea agentia, parca Felix? oricum daca intrebi la receptia hotelului ,esti indrumat.
eXtenSion
Argon> Sunt cam offtopic, dar iti recomand din toata inimia sa nu mergi acolo! Ce vrei sa faci? Sa stai toata ziua in apa calda, in bazine cat jumatate de teren de basket, cu mai 1231123 oameni? Sunt si bazine mai mari, dar nu la apollo, dar acestea au apa tulbure si destul de murdara.

Liniste? Ce liniste poti sa ai cand trece soseaua aproape prin "inima" statiunii? Daca te uiti la steagurile cu UE de pe marginea soselei, observi ca devin negre de la cat fum inghit. Poate confirma asta oricine trece pe acolo.

Deci, decat de stat in bazine chiar nu ai ce face altceva. Vine si vara, caldura.. Doar de apa calda cred ca vei avea chef. Si crede-ma ca se face FOARTE cald prin zonele alea, iar apa din bazin nu e doar dezmortita.

//// Mie mi-a placut mai mult la 1 mai, unde, desi nu ai apa curata, ca nu exista un loc scump, gen apollo, e apa mai rece putin si bazine mai multe si mai mici, cu chestii in apa pe care sa poti sta. In fine, e chiar culmea sa platesti atata cazare etc, doar pentru minunata experienta Felix @ RO.

LE: Dupa ce am citit postul lui vis-a-vis: Sa nu uitam ca toti copiii isi fac nevoile fluide in bazine.
vis-a-vis
Mama ce de pitipoance erau la Felix.
Eu am mers cred ca 7 ani la rand, cand eram pustan. Deja ma imprietenisem cu localnicii biggrin.gif
Imi placea bazinul ala dublu de la sindicate, ca saream de pe gard si stropeam toate babele. Altii sareau de pe terasa, dar mie mi-a fost tarsala biggrin.gif
Stateam in apa aia calda toata ziua, pana incepea sa miroasa a pisat, ca wc-ul era cam departe.
Oricum, departe-al dracu'.
StatiiRadio
Fratilor nu va mai chinuiti ca va spun eu. Am venit 05/07/2009 de la baile Felix unde am stat o saptamana. Am verificat toate cazarile posibile de la 4 stele pana jos de tot timp de o jumatate de zi. Am cutrierat tot ce este cu piscina in Felix dar toti inchideau la orele 19:00 sau 20:00 bazinele lor. Eu am fost cu copii iar dupa ce-i distrez toata ziua la strandul Felix si cu ochii pe ei tot timpul dupa ce mancau seara vroiam sa ma distrez si eu cu sotia la piscina fara copii si sa simt relaxarea concediului. Daca vroiam sa stau la hotel cu piscina ramaneam in Bucuresti si nu ma duceam pana la ei sa stau ziua la piscina lor.
Deci cel mai tare si bine gandit hotel este Hotel Perla de 3 stele din statiunea 1 Mai.
Au doua piscine din care una acoperita deschisa pana la ora 2:00 noaptea cu bar si masa de biliard. Alta piscina este in aer liber cu ciuperca, jacuzi, si cascada de apa care este deschisa non-stop. La fel si sauna lor. Piscinele au apa calda (termala).Totul este cu acces gratuit fiind hotel de 3 stele ca la cele de 1si2 stele platesti intrarea la piscina sau la sauna. Restaurant belea cu mancare pregatita dupa ce comanzi si nu cu semipreparate ca la altii. Preturi foarte bune si ieftine (ex: pizza quatro formagi 13RON, Cordon Blue 13RON, Supa crema de creveti 7RON) ceea ce va recomand sa incercati si voi cand ajungeti pe acolo. Camera pe noapte era 120Ron cu mic dejun inclus (bufet suedez). Stafful (angajatii) sunt prietenosi si serviabili in ciuda faptului ca auzisem zvonuri cum ca vom fi tratati urat daca ne aud ca nu avem accente locale.
Oricum totul a fost minunat si hotelul si parcul de apa cum a fost refacut de curand tot isi merita banii si drumul din Bucuresti si nu sunt unul care nu am fost plimbat , noi plecam de cateva ori pe an la Calimanesti, Ocnele Mari, Poiana Brasov, Mare (dar nu ma mai duc acolo) ca au vomitat copii de la mancarurile la aia si atitudini urate din partea anagajatilor. (scuze pentru off topic)
P.S. din 1Mai pana in Baile Felix sun 2-3minute cu masina sau 10-15 minute pe jos. Si este mai relaxant si mai frumos in 1Mai unde este hotelul Perla , au un parc gen padure cu bancute , cateva terase ,restaurante unul dupa altul...magazine si tot ce vrei. Daca nu stiti unde sa mergeti ascultati sfatul meu ca si eu am cauat ore intregi inainte sa plec forumuri si discutii recente despre statiunile acelea si nu am gasit nimic asa ca am explorat si verificat totul singur.
Distractie placuta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.