Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sugestii traseu prin EU
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
testike
Salutare,

As avea nevoie de cateva sugestii de la cei mai plimbareti dintre voi pentru alegerea unui traseu prin EU pentru concediu, de aproximativ 5000 km si 15-20 zile.
Am mai fost anul trecut in Budapesta-Viena-Venetia-Zell am See si ne-a placut, mai ales Austria, si am hotarat sa ne facem concediul si anul asta prin Europa.
Din pacate nu am mai facut alte calatorii, stau prost si la capitolul geografie si cunostinte generale, asa ca am nevoie de un pic de ajutor sa stabilesc un traseu in care pot vedea cat mai multe.
Pana acum am hotarat doar ca vrem sa vedem sigur Paris-ul si probabil Salzburg-ul. Sotia ar vrea si prin Roma dar distanta deja cred ca devine prea mare, si drumul prea obositor.
Uitandu-ma pe www.viamichelin.com dupa nume cunoscute, ca un traseu initial ma gandeam la Viena (1 zi), Salzburg ( 3 zile), Bruxelles ( 3 zile) , Amsterdam (2 zile) , Paris ( 5 zile) si inca 2-3 zile la intoarcere prin Elvetia ar fi cel mai bine cred

LE: As mai avea inca cateva intrebari:
- ce sugestii aveti pentru cazare? Tinand cont ca majoritatea destinatiilor alese sunt in orase mari, cazarea este destul de scumpa, eu ma gandeam sa incerc sa gasesc pe langa orase cazare, la maxim jumate de ora distanta.. Daca aveti ceva informatii exact pentru locatiile de mai sus(mai putin Viena), va rog sa imi spuneti daca se poate smile.gif
- poate cineva sa imi spuna cam care este evolutia tarifelor de obicei pe toata perioada anului? Putem sa stabilim concediu oricand. Anul trecut am fost in Septembrie pentru ca nu era f. cald ( cu toate ca am prins in Jesolo 28-29 grade in 23 Sept), nu este ingramadeala si din cate am vazut tarifele sunt destul de mici. Nu stiu totusi cat de mici comparat cu alte perioade ale anului.
- se poate cumva seta pe www.viamichelin.com mai mult de 2 puncte intermediare pentru traseu?
ovidiusoft
Cred ca poti sa tai lejer 1 zi din Salzburg si Buxelles, chiar si una din Amsterdam, si sa le pui la Paris. Doar Louvre-ul o sa-ti ia vreo 4-5 zile daca vrei sa vezi tot.

As sugera la intoarcere si o trecere prin Monaco, dar asta o sa-ti adauge cateva sute de km la drum.
testike
Merci de sugestie.
Cred ca ai dreptate, mai ales pt Amsterdam. La Bruxelles nu stiu ce sa zic, ma gandeam in general dupa drumurile mai lungi sa stam mai multe zile intr-un loc sa ne odihnim.

Am uitat sa spun ca vom calatori cu un junior de 1.5 ani. smile.gif

LE: Am uitat sa adaug ca cel putin pe harta, Londra nu pare prea departe de ruta Amsterdam-Paris. Am un client acolo cu care m-as putea intalni, probabil mi-ar putea gasi si cazare, dar deocamdata ma sperie condusul pe partea stanga si preturile mari. Are cineva idee cam cat ar costa 2 zile in sau langa Londra? Se poate traversa tunelul franta-anglia cu masina?

Scuze pentru atatea intrebari, cum am zis cunostintele mele de geografie sunt aproape 0 blush.gif
cmandrei
Ca si cazare sugerez Ibis, preturi ok conditii ok.

Pe viamichelin ai doar doua puncte intermediare, dar eu iti sugerez sa faci un singur drum odata (pe site) mai ales daca vrei sa le imprimi si in ala sa pui puncte intermediare daca doresti sa mai vezi ceva in drum.

Bafta,

P.S. in louvre in 4 ore poti vedea lucruri frumoase si sa iesi linistit (dar fiecare cum vrea) ... dar daca esti cu bebele nu merge la disneyland wink.gif
testike
Nu ma gandeam sa merg cu bebe la Disneyland, e prea mic deocamdata. smile.gif

Am uitat sa zic ca as prefera sa fac niste drumuri pe sosele nationale, daca sunt ceva zone mai pitoresti care merita vazute. As prefera doar sa nu fie prea multe localitati.
Zona dintre Venezia- Kaprun mi-a placut foarte mult, era o priveliste f. frumoasa si a fost o placere sa conduc pe acolo.

cmandrei
Vezi daca iti place asa:

1. ziua 1: Cluj - Viena link ruta alege shortest

2. ziua 2: Viena

3. ziua 3: Viena - Salzburg link ruta

4. ziua 4: Salzburg

5. ziua 5: Salzburg - Bern link ruta

6. ziua 6: Bern

7. ziua 7: Bern - Paris link ruta aici tu alegi daca mergi pe autostrada sau mai vrei sa vezi ceva ca e dragut

8. ziua 8: Paris
9. ziua 9: Paris
10. ziua 10: Paris
11. ziua 11: Paris

12. ziua 12: Paris - Bruxelles link ruta

13. ziua 13: Bruxelles + Bruxelles-Amsterdam link ruta

14. ziua 14: Amsterdam

15. ziua 15: Amsterdam - Praga link ruta

16. ziua 16: Praha

17. ziua 17: Praha - Cluj link ruta

Stiu ca e ceva mai mult decat ai spus tu ... dar din cum vad eu lucrurile si orasele pe care tu le-ai mentionat in primul post + faptul ca il ai si pe cel mic in masina ... cred ca asa ar fi traseul smile.gif

Sa-mi spui parerea.
Flores
QUOTE(testike @ 9 Mar 2007, 17:41)
LE: Am uitat sa adaug ca cel putin pe harta, Londra nu pare prea departe de ruta Amsterdam-Paris.  Se poate traversa tunelul franta-anglia cu masina?
*



Se poate traversa tunelul Franta-Anglia cu masina dar cu masina urcata in tren, o alternativa mai ieftina si mai convenabila ar fi ferry-ul, zic eu.
Eu propun asa, dupa ce vezi Parisul, in drum spre Amsterdam, poposesti o zi sau doua la Rotterdam si in apropiere exista o linie de ferry care leaga orasele Hoek van Holland(NL) si Harwich(UK). Traversarea dureaza aprox. 4 ore ziua si 7 noaptea, costa in jur de 130E/pers.+masina, dus-intors. De la Harwich pana la Londra sunt cam aceeasi kilometri care ar fi de la Dover la Londra, asta in cazul in care ai vrea sa faci traversarea din Franta.
testike
@cmandrei

Multumesc pentru sugestii, vad ca ai facut un efort destul de mare sa cauti 8 rute smile.gif Inca mai studiez opririle, de Bern din pacate nu stiu aproape nimic. Cred ca ar fi mai frumos sa merg in Elvetia pe langa autostrada, dar nu as vrea sa nimeresc zone cu multe localitati si limitari de 40-50 km/h.
Deci puncte de interes ar fi: Viena , Salzburg, Bern, Paris, Bruxelles, Amsterdam si Praga.
Cred ca peste Viena as cam sari, cel mai probabil mai facem un drum pana acolo peste cateva saptamani, si tinand cont ca pot pleca din Oradea, e prima zi de drum si suntem odihniti, am putea merge direct la Salzburg.
In rest pare super OK traseul. smile.gif

LE: @Flores
130/pers dus-intors? Si masina nu stii cat costa?
Cred ca si in Anglia nu as putea iesi sub 200E/zi din ce am preturi am auzit de la niste prieteni. Mi se pare prea scump, probabil nu voi merge decat daca plateste cel putin o parte clientul , sau nici asa, ca ar insemna sa lucrez in concediu dry.gif
Flores
Da, in jur 130E de persoana dus-intors, in pret e inclusa si masina, pentru informatii mai exacte incearca aici: http://www.cheap-ferry-crossings-uk.co.uk/
testike
Merci de link, am calculat vine 390 EUR 3 persoane + masina, cam la fel cu benzina pentru tot restul concediului. +3-400 cheltuieli, nu merita pentru 2 zile.
gibonu
Cazare ieftina in Franta gasesti la Formula 1. Astea sunt cele mai ieftine, tin de Accor (ca si Ibis, Etap, Sofitel). Intra pe accor.com.
Pentru alte tari: hostels.com sau worldhostels.com.
Olanda este o tara superba, care merita vazuta. Citeste aici topicul cu Olanda. La fel si Belgia unde gasesti niste orase bijuterie ca Anvers sau Brugges.
O alta optiune ar fi si Italia cu Roma si apoi Napoli si mai departe in Sicilia. Ai ce vedea, nu o sa plictisesti.
Drum bun.
testike
Merci de informatii! smile.gif

As vrea sa mai intreb daca stie cineva care este evolutia preturilor la cazare in Elvetia si Franta mai ales, de-a lungul anului?
Care perioade se considera sezon, si care extra-sezon?
Pot sa aleg data concediului aproape oricand, si as alege o perioada cand nu e varf de sezon, cand nu e asa cald si ingramadeala, si e mai ieftin.

De exemplu in Septembrie am stat in Italia la Lido di Jesolo, cu 58 EUR/camera demipensiune, erau 28 de grade si nu era f. mult lume.
(Hotel Bettina)
Si in Austria erau preturi f. mici 38 eur/camera cu mic dejun.
Vremea din Septembrie ne-a convenit, au fost 20-28 de grade in timpul zilei.
cmandrei
Cred ca cel mai bine este sa te uiti pe site-uri la hotelul/pensiunea/etc. la care vrei sa vezi exact. de ce ? ... pai daca in unele zone nu mai e sezon in altele incepe, sau poti prinde diverse sarbatori sau "targuri" si preturile sunt mai mari pentru acele zile si asa mai departe. Sfarsitul august inceput septembrie este o perioada buna si foarte buna de plimbare prin Europa (in aceasta perioada am fost 2 ani la rand si am prins vreme foarte frumoasa cam peste tot).
paulca
In Elvetia cazare gasesti la preturi incepind de la 19 Eur /pers in camere de 6 pers ceea ce nu recomand sau in jur de 24 Eur/pers in camere de 4 paturi , bineinteles nu la hoteluri de lux. Daca ajungi in Elvetia e mai frumoasa zona Interlaken decit zona Berna. Atentie la parcari care costa f. mult si amenzile costa si mai mult.
testike
Nu prea am pretentii mari, vreau doar: baie cu dus separat, caldura, si eventual un TV.

Merci de informatii, ramane acum sa stabilesc traseul mai exact.
Se pare ca voi trece si prin Nice, a zis o cunostinta ca imi asigura cazarea. smile.gif
testike
M-am hotarat pana la urma care este traseul final, il pun aici poate mai intereseaza pe cineva.
Dupa multe variatii si calcule (preturi,timp) am ajuns fix la ce mi-a sugerat cmandrei mai sus (merci cmandrei :-) ) , doar in ordine inversa
Traseul final este:
- Praga (plec din Bihor, sper sa ajung in prima zi aici)
- Amsterdam
- Bruxelles
- Brugge
- Paris
- Geneva
- Berne
- Salzburg
- Cluj


Traseul are vreo 4600 km. Inca nu stiu exact cate zile ramanem intr-un loc, depinde de cat timp si bani o sa avem. Probabil va dura aprox. 14 zile, si va costa in jur de 2000-2400 euro.
Am ales traseul asta pentru ca o parte din locurile pe langa care trecem relativ aproape (cateva sute de km) ne-am hotarat sa le vizitam in anii viitori. Planurile pe urmatorii 2 ani ar fi:
- Grecia si cu ferry in Italia la anul
- venezia, coasta de azur si Spania peste 2 ani
cmandrei
Bravos. Drumuri bune si sa nu uiti sa ne spui cum a fost (si cu poze smile.gif )
MoneyTalks
QUOTE(testike @ 9 Mar 2007, 16:32)
Salutare,

As avea nevoie de cateva sugestii de la cei mai plimbareti dintre voi pentru alegerea unui traseu prin EU pentru concediu, de  aproximativ 5000 km si 15-20 zile.
*



QUOTE(testike @ 10 Jun 2007, 17:46)
M-am hotarat pana la urma care este traseul final, il pun aici poate mai intereseaza pe cineva.
Dupa multe variatii si calcule (preturi,timp) am ajuns fix la ce mi-a sugerat cmandrei mai sus (merci cmandrei :-) ) , doar in ordine inversa
Traseul final este:
- Praga (plec din Bihor, sper sa ajung in prima zi aici)
- Amsterdam
- Bruxelles
- Brugge
- Paris
- Geneva
- Berne
- Salzburg
- Cluj
*


Am vazut cam tirziu postul tau, dar eu ti-as recomanda (dupa vreo 6 ani si 200,000 km de bintuit prin EU) urmatorul traseu:

1. Franta
2. Franta
3. Franta

Te miri de ce? E simplu:

1. In Franta daca in fiecare zi vizitezi o alta locdalitate sau alt obiectiv turistic, nu iti ajunge un an, zi de zi, sa poti spune ca ai vazut mare lucru.
2. Franta te atrage ca un magnet. E cea mai frumoasa tara din Europa.

Poti face lejer si 10,000 km daca vrei, nu numa 5,000, fara sa te plictisesti.

Anu asta vreau sa merg in Franta pentru a 4-a oara.

Vad ca nu ai ales Franta deloc. Poti spune ca nu vezi mare lucru din EU.
testike
>Vad ca nu ai ales Franta deloc. Poti spune ca nu vezi mare lucru din EU.

Cum sa nu, doar apare Paris pe lista.
Am vrut sa merg si pe Costa de Azur, dar am amanat pentru aproximativ 2 ani, cand vom merge si in Spania.
Drumuri in EU am reusit sa fac doar in ultimii 2 ani, deocamdata as vrea sa vad locuri din cat mai multe tari, apoi daca imi place mai mult undeva, stiu unde sa ma intorc. smile.gif
Daca poti te rog totusi sa imi recomanzi ce merita vizitat in afara de Paris, mai ales daca este aproape de Bruxelles-Paris sau Paris - Geneva.
MoneyTalks
QUOTE(testike @ 12 Jun 2007, 03:51)
Daca poti te rog totusi sa imi recomanzi ce merita vizitat in afara de Paris
*


Daca vorbesti de Franta, TOTUL merita vizitat. Elvetia nu m-a impresionat in mod deosebit, in afara de... preturi biggrin.gif Ele sint intr-adevar deosebite... radmasa.gif

La Bruxelles am fost doar o data, dar nu am vazut mare lucru din el. Merita sa mergi cind e sezonul lalelelor, sa vezi acolo ce inseamna lalea... smile.gif
testike
OK, o sa vizitez totul in Franta. biggrin.gif
Inca nu stiu cand, poate in alta viata sau daca ma mut in Franta si o sa fiu rentier biggrin.gif
In Elvetia vreau mai ales sa merg pe drumuri nationale sa vad cat mai mult, si cine stie poate o vad si pe Milka biggrin.gif
MoneyTalks
Vezi ca Milka e austriaca nu elvetianca... tongue.gif
testike
WTF!?
Si eu atunci ce vad in Elvetia, marmotele? biggrin.gif

Cica Milka e si pe la noi la Brasov http://en.wikipedia.org/wiki/Milka

Later edit: se pare ca e si prin Africa http://daz00k.free.fr/milka-elefante.jpg biggrin.gif
MoneyTalks
QUOTE(testike @ 12 Jun 2007, 20:34)
WTF!?
Si eu atunci ce vad in Elvetia, marmotele? biggrin.gif
*


Nope, alea is iara in Austria... tongue.gif Cind urci pe Grossglockner, marmota e simbolul local acolo... smile.gif
testike
Ai dreptate am vazut ceva pensiune pe Grossglockner pe net care chiar avea marmote vii.
Din pacate anul trecut a fost ceata 2 zile la rand si nu am urcat, sper sa ajung anul asta. sad.gif
MoneyTalks
Eu anul trecut am prins o zi SUPERBA pe Grossglockner, fara nici un strop de nori (asa cum vezi in pozele de reclama de pe net). Dar am urmarit zilnic vremea pe net icon_mrgreen.gif si cum am vazut ca va fi zi cu soare si fara nori, am si tulit-o acolo sus biggrin.gif Am avut noroc ca era si o zi de weekend.
dan.iordan
un traseu dragut este budapesta viena stuttgart paris brussels gent amsterdam ostende [pe canalul manecii] ai ce vedea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.