Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mici vibratii in treapta 1 intre 1000 si 2000 rpm
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
-Heroes-
Salutare! Dragi posesori si/sau iubitori de Renault.
O sa incerc sa fac o introducere cat mai scurta. Conduc un Megane Sedan 1.6 16V - benzina evident cine stie cunoaste Pachetul Lux Privilage an 2006 de aprox. 6000 km, pana acum nu am ce sa-i reprosez, ce-i drept e si prea devreme sau cel putin asa ar trebui, in afara de un zgomot (un mic suerat) care a aparut din cauza ca am montat bare transversale pe mansina. Dar acum de ceva vreme am observat un fenomen (poate o fi fost si inainte si nu am bagat de seama, chiar nu stiu) cert este ca acum sunt cu ochii pe el si il studiez de vreo 10 zile.
Mai exact ce se intampla, la plecarea de pe loc (de la un semafor, dupa ce am oprit in spatele altei masini, etc.) schimb viteza din punctul mort in treapta I accelerez usor eliberez ambreiajul tot usor masina se deplaseaza si ea tot usor, si la un moment dat in intervalul 1000 - 2000 rpm partea din fata a masini intra usor in trepidatii ca si cum rotile sau ceva din mecanismul de transmisie nu ar agata normal si scapa, aceste vibratii la un moment dat mi s-au parut miscat masina in stanga si dreapta, dar in majoritatea cazurilor vibratia este in directia de mers.
Efectiv nu se intampla nimic masina isi continua deplasarea fara a resimtii o incetinire sau o oprire scurta, apoi depasind pragul de 2000 rpm dispare instantaneu, e vorba de o secunda sau doua si nu mai apare niciodata in alte trepte sau la alte turatii. Culmea este ca apare aleator deci nu este mereu cateodata face alta data nu face. Deci nu stiu ce sa fac cum sa fac iar in service chiar as vrea sa evit vizita cat pot de mult mai ales cu chetiuni ciudate care in exces de zel ii poate face de dragii nostrii mecanici sa demonteze si sa remonteze masina la loc fara a rezolva astfel de ciudatenii.
Daca vreunul dintre voi are ideei, si am vazut ca pe acest forum nu e lispa de asa ceva, ba dimpotriva as putea spune sunt oameni foarte bine informati, poate am si eu sansa sa gasesc asa ceva, va multumesc tuturor anticipat.
mister
Intervalul de turatie de la 1000 la 2000 este mult prea mare pentru o secunda sau doua cand apare fenomenul. Parerea mea: nu este turata peste 1000/1100 de ture si la plecarea de pe loc trepideaza ambreiajul.
-Heroes-
Tu crezi ca fenomenul apare sub 1000/1100 si tine mai mult pana ajung eu la 1200-2000 cand defapt dispare? Deci as subtura motorul oarecum? Asta ar fi ideea? Daca da si nu pot sa te contrazic, e posibil sa fie si asta, dar asa merg de 6000km cum de pana acum nu a facut ? Voi investiga treaba asta o sa schimb de la 1500-2000 rpm in sus.
Merci de idee.
nacht
Citeste AICI
Da cu search-ul inainte sa deschizi un topic.
semit
Multumesc @nacht ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.