Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa ies din tara cu masina in leasing
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
musicall
As vrea sa stiu si eu ce acte necesare imi trebuiesc pentru a iesi din tara cu masina, ea fiind luata prin leasing, nefiind integral achitata, ma refer la actele masinii care trebuiesc la vama, daca imi mai trebuie procura de la ei... sau ce alt ceva?
AL
vezi la Calatorii ca s-a discutat si para-discutat asta, atat inainte de integrare cat si dupa... sfatul meu e sa intrebi firma de leasing deoarece ei se confrunta cu multe asemenea cazuri si stiu mai bine ce trebuie facut
AlexC
1. cerere catre leasing sa iti dea o procura ca s aiesi din tara. La cerere atasezi carte averde si buletinul soferului.
2. ai acordul lor scris si mergi pe und evrei tu, nu mai ai nici o problema.
musicall
Noi conditii pentru calatoria in Turcia

Romanii care doresc sa calatoreasca in Turcia cu masini achizitionate in lea-sing trebuie sa prezinte, la intrarea in tara respectiva, o procura autentificata din partea societatii care are autoturismul in proprietate. Consulatul general al Romaniei la Istanbul a anuntat Politia de Frontiera ca procura trebuie sa fie in mod obligatoriu tradusa in limba turca, legalizata si apostilata.
adi.chiriac
Da,da...perfecta dreptate.
musicall
Detin o masina cumparata in leasing si vreau sa pleca de pe 29042007 pana pe 01051007 la Bulgari. Am cerut de la societate de leasing o imputernicire ptr Bulgaria pentru perioada respectiva pe care am si obtinut-o prin email.
Intrebarea mea este trebuie sa o legalizez sau sa o traduc? E scrisa in limba engleza!
Si mai am o problema nu detin Catrea Verde deoarece RCA-ul a fost facut anul trecut si nu se emitea atunci la RCA si Cartea Verde... ce fac in aceasta conditie?

Atasesz ce mi-au trimis:
musicall
astept raspuns... blush.gif
Retype
Normal daca RCA-ul e valabil si o parte din 2007 fa cerere la asigurator sa-ti dea si cartea verde. Daca o ai in leasing si ei fac rca-urile cere-o alora de la firma de leasing. Mie mi-au dat-o si eram in aceeasi situatie.
musicall
Am sunat la firma de asigurare si am rezolvat problema Cartii Verzi trebuie sa ma duc la agentia din oras si mi se elibereaza in baza chitantei si a politei actuale si Cartea Verde smile.gif Acum ramane cu foia primita de la societatea de leasing - o traduc nu o traduc in blugara... vad ca pe ea nu are nici un nr. de inregistrare??! E simpla rau realizata!
s_j_teo
Stai linistit nu te intreaba nimeni de ea eu am mai iesit si nu am avut probleme.
Retype
si nu e nici o regula cu traducere, e semnata , stampilata, daca nu cred, sa sune la societate, deja nu te mai priveste, esti 100% legal.
DragosP
Nu trebuie legalizată și nici tradusă.
Am fost eu în Bg anul trecut, s-a uitat un polițai pe ea (era în română și engleză) și n-a fost nici o problemă. E drept că eu avem împuternicire semnată de mine ca administrator către mine și soție ca șoferi, da' ideea e cam tot aia.
Ideea e că nici n-are cine să-ți ceară actele, în prinicipiu. La graniță (cel puțin când am trecut eu anul ăsta) nu prea se mai uită nimeni la acte, iar în rest dacă nu faci belele, poliția nu prea are motive sa te oprească.
Alexutzuuuu
Am iesit eu cu masina in leasing, am fost la bulgari, s-a uitat la buletin si cartea verde, altceva nu a mai cerut. Asa ca zic eu ca poti sa mergi fara griji, cel putin daca iesi din tara pe la vama veche iti cere 5 euro, iti da o chitanta pe care ei stiu ce scrie si pa la revedere, nu se uita la nici un act al masinii, la giurgiu in schimb se uita la actele masini (carte verde si talon) + act de identitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.