Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scurt circuit ,la Megane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
Cristi-C
Buna,
Am un Megane din 2002 , pe motorina , si am urmatoarea problema.Am lasat masina un timp mai indelungat , pe dreapta , si mi s-a descarcat bateria.Am cerut ajutorul unui vecin , care a venit cu o baterie incarcata , si a incercat sa-mi dea curent , dar nefiind atent a pus o fractiune de secunda , bornele invers.Nenorocirea a aparut imediat , si anume un scurt la plusul prin cheie , la siguranta 18 , care alimenteaza bordul.Am desfacut bordul , l-am deconectat de la mufe , dar scurtul persista .In cartea masinii scrie ca siguranta respectiva alimenteaza:feux de stop/tableau de bord/pare-brize degivrant/ABS/interdiction leve-vitrese electriques arriere.Am mai scos si mufa de la ABS , dar scurtul a ramas , alimentarea stopurilor de frana nu are nici o treaba , asa ca raman celelalte.
V-as ruga , daca se poate sa-mi dati o schema cu instalatia electrica eventual niste detalii cu ce alimenteaza aceasta siguranta , in afara de bord si frane(eventual ce mufe deconectez , si locatia lor , pentru a elimina scurtul)Mentionez ca motorul merge bine , luminile , stergatoarele deasemenea.
Va multumesc anticipat , si astept raspunsurile dumneavoastra , si bineinteles nu faceti ca mine mad.gif
Cristi-C
Salut .As vrea , nu neaparat schema electrica , ci macar sa aflu locul unde sunt amplasate montajele electronice aferente sigurantei care alimenteaza si bordul(plusul prin cheie care alimenteaza ceasurile din bord).Ma intereseaza pentru ca am un scurt pe aceastra siguranta , si am eliminat bordul si frana de picior , ramanand sub semnul intrebarii celelalte circuite alimentate de acea siguranta.Locuiesc in Piatra Neamt.
R19/16v
eu cand am facut prostia asta am ars o siguranta de pe borna de plus. Verifica-le cu un ohmetru.
hellcat
Nu cumva Megane-ul Classic nu are siguranta directa pe plusul bateriei?
Eu n-am inteles prea bine...arde siguranta "18" de fiecare data - cum s-ar spune, nu? In cazul asta trebuie luat tot cablajul la verificat din interior spre exterior.
La Megane classic sunt putine surse de informatii, dar poate te ajuta cineva.

Trimite-i un pm lui romeo3108ro, daca poate...fara probleme te va ajuta!
Cristi-C
Se arde siguranta tot timpul , cand pun contactul , iar scurtul este undeva intr-un circuit electronic(a intrat in scurt vreo dioda ..., in urma inversarii bornelor) , si nu la cablaj.Poate stiti ce inseamna "interdiction leve-vitrese electriques arrieres" , si "par-brize degivrant" , si care sunt circuitele aferente acestora.
Cum am mai spus si mai sus , aceasta siguranta mai alimenteaza bordul si stop frana , dar le-am verificat si sunt ok.
dcsiki
Este alimentata si luneta ( degrivare ) si eu cred ca ar fi releul de temporizare pentru aceasta ( este un releu electronic care alimenteaza 15 minute luneta ) si cred ca este plasat in compartimentul motor ....


BAFTA
Cristi-C



QUOTE(dcsiki @ 2 Mar 2007, 22:47)
Este alimentata si luneta ( degrivare ) si eu cred ca ar fi releul de temporizare pentru aceasta ( este un releu electronic care alimenteaza 15 minute luneta ) si cred ca este plasat in compartimentul motor ....
BAFTA
*


Merci de raspuns.Totusi unde ar fi mai exact acel releu?Nu cumva este in blocul de sigurante de sub bord?
Mai ramane sub semnul intrebarii ce este "interdiction leve-vitrese electriques arrieres"Este vre-un circuit electronic care blocheaza maneta schimbatorului de viteze pe pozitia marchariere , atunci cand se afla masina in mers?
R19/16v
interdiction leve-vitrese electriques arrieres inseamna interdicitia de ridicare a geamurilor electrice spate
si par-brize degivrant inseama dezaburirea electrica a parbrizului, desi nu cred ca ai...
dcsiki
interdiction leve-vitrese electriques arrieres inseamna interdicitia de ridicare a geamurilor electrice spate
si par-brize degivrant inseama dezaburirea electrica a parbrizului, desi nu cred ca ai...

Ai dreptate ..... daca este asa scoate cupla de la intrerupatorul de blocare geamuri spate ( este langa siurante) si vezi se mai ard......

la mine la acea siguranta scrie
Lanterna stop frana /tablou de bord/degrivare parbriz/ABS/interdictie actionare geamuri spate
deci sa le iei pe rand eu unul as incepe cu tabloul de bord vezi pentru desfacere :
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=423...ndpost&p=602778 este pentru afisaj casetofon dar explicatie de desfacere bord este super.
Cristi-C
Cum spuneam si mai sus , am dat jos bordul si scurtul persista.Mai raman celelalte circuite.Deci ce mufe sa scot pentru a elimina interdictia de ridicare a geamurilor(in afara de buton de comanda) , dezaburirea electrica a parbrizului (in afara de buton de comanda) , ABS.
Stop frana nu este pentru ca am scos mufa din intrerupator , si tot apare scurtul.
sab197
Am facut ceva asemanator la un logan numai ca acolo am pus bateria invers......a urmat un mare nor de fum de la alternator.....am scos bornele si i-am chemat pe astia de la asistenta.....urmarile au fost alternator si demaror ars plus o gramada de scurturi .....masina era in garantie si s-a rezolvat gratis.Sper sa nu ai ceva asemanator si tu.Bafta
dcsiki
Scoate relele , noteaza cum sunt pozitionate si verifica apoi daca mai persisita scurtul ..... ai scos inclusiv lampile de spate , ........ eu unul as mai scoate tot ce vad cuple , tot nu ai cum sa le incurci - sunt de diferite marimi - ..... parerea mea este ca s-a bulit vreun releu electronic .
Da-mi o adresa de mail mare ca sa pot sa-ti trimit ce am eu parte electrica - are 5.52MB , dar sa nu te astepti ca gasesti mare lucru pe ea .

BAFTA
Cristi-C
Am rezolvat problema.Era de la un releu , la care s-a impuscat dioda (cea care este pusa in paralel cu bobina releului).Releul il gasiti deasupra blocului de sigurante , in partea stanga , dupa ce in prealabil dati la o parte protectia de cauciuc care protejaza de eventualele scurgeri de apa.Ceea ce ma incurcat , a fost ca scurtul mai disparea cate odata deoarece dioda respectiva avea momente cand nu facea bine contact cu terminalele releului.Multumesc celor care m-au ajutat , si grija mare cum puneti bateria wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.