Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intalnire RENO nr. 6 - FRASIN (Suceava)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri nationale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
SorinV
A fost frumos la Paltinis si acu ma gandeam sa incepem organizarea pentru intalnirea viitoare:

Eu propun Vatra Dornei si va rog sa propuneti fiecare cate locatii doriti. pe urma dam cu banul si alegem!!

ca perioada prupun ultimul weekend din aprilie sau primul din mai !
hellcat
Mda,...inedita initiativa de a incepe discutia despre o noua intalnire chiar din seara asta!
Si eu sunt mai mult decat pentru Vatra Dornei...din mai multe "motivuri"...plus ca ma ocup de organizare.
A l e x
V-as fi recunoscator daca ar fi ORICAND numai nu in primul weekend din Mai, ca atunci e ziua mea si ar complica mult lucrurile...

Cat despre locatie, mie imi convine. Daca se ocupa hellcat de organizare stiu ca vom bea, deci SUNT DE-ACORD !
BoneHead
Va spun de acum. Daca e cat de cat aproape de Cluj(sub 300 km)100% sunt prezent la urmatoarea intalnire, gata, nu mai scapati!!!Daca e mai mult, nu garantez:) Decideti voi locatia.
A l e x
BoneHead : Ai aprox. 192 km pana la Vatra Dornei din Cluj deci daca facem acolo te-ai scos.

Din Bucuresti e mai grav ca sunt 500 km dar macar jumatate din ei sunt facuti pe E85 care e cu 4 benzi, aproape dreapta si cu soferi civilizati. Restul drumului nu e chiar la fel smile.gif
Manuel
QUOTE(sorin1967 @ 6 Feb 2007, 10:46)
Am gasit un loc pentru .......urmatoarea tongue.gif  http://www.pensiuneapoianaizvoarelor.ro/  wink.gif
Cautand cazare in Vatra Dornei ,am nimerit aici...loc super...asa ca ar arata bine niste Renault-uri pe acolo  blush.gif
*



Mi se pare super misto, camere de 4 stele la 1 milion/noapte! Iar ca perioada, as sustine propunerea cu ultimul weekend din aprilie. Cu cat mai repede, cu atat mai bine.
A l e x
E o problema... "1. Pensiunea dispune de 15 camere duble din care 13 de 4 stele si 2 de 3 stele... "

Deci am fi limitati din start, asta in eventualitatea in care am gasi TOATA pensiunea goala.
cmandrei
Neata' buna tuturor. Nice one Sorin. Dar am si eu o rugaminte. Avand in vedere ca topic-ul este "alegerea locatiei si perioadei": Vatra Dornei foarte bine, dar nu in ultimul week-end din aprilie sau primul din mai deoarece nu prea cred ca vom fi in tara si am vrea sa participam si noi la intalnirea Nr.6. smile.gif
semit
Sustin Vatra Dornei... si perioada 11-12-13 mai smile.gif problema afi cea semnalata de Alex... Pensiunea Poiana Izvoarelor.. desi arata superb, nu cred ca va ajunge din punct de vedere al numarului de locuri smile.gif

EDIT: o posibila locatie AICI
chcstefan
Haideti sa vorbim intai de locatie, apoi de perioada.
Vatra Dornei sustin!
Dar ar mai putea exista si ceva locatii din bucovina.
http://www.casa-alba.suceava.ro/
am fost aici si a fost foarte frumus. sauna, piscina, etc(le-am si folosit)
Se poate vizita manastirea voronet, salina, sau se poate urca pe munte (Rarau)este mortal.
Sau se poate merge chiar pe varful Rarau cu masina si este un hotel acolo, dar nu stiu cum este cazare, dar cred ca este mai bine sa mergem la Casa-alba tinand cont ca stiu conditiile.
semit
Pai locatia pe care o vrea toata lumea e Vatra Dornei sau ceva foarte aproape de Vatra Dornei... Locatia e aleasa... ramane perioada mai intai si apoi locul de cazare smile.gif
PS: totusi sa savuram inca ceva zile intalnirea de la Paltinis.... sa ne spunem povestile... si restul .. zic eu smile.gif
AlexV
ah cat urasc siteurile flash.

nu au decat 15 camere la 126 ron/noapte, restu sunt scumpe rau.
razvano
unde stabiliti.....
daca e Vatra Dornei..... atunci Vatra Dornei sa fie. De la Sibiu am 280 km.
sansele sa vin sunt de 90%.
perioada... nu conteaza pentru mine, (vin cu sotia si copilul)
Solon
Nu ca as fi mers la vreuna din intalnirile de la munte.Dar la Vatra Dornei mi se pare al dracu de departe.O zi o ai pe drum. sad.gif
Parerea mea!
sorin1967
Eu merg la Vatra-Dornei din 3 in 3 saptamani, asa ca am sa ma interesez si de alta locatie.Oricum la Poiana Izvoarelor e super(se vede ca nu s-au zgarcit la bani).Eu am cautat cazare acum 3 saptamani si am nimerit intamplator si bineinteles ca nu am gasit nici un loc......dar am zis ca de acum ,daca gasesc aici stau... smile.gif
AlexV
bucuresti - vatra dornei 414 km
bacau - vatra dornei 210 km
iasi - vatra dornei 280 km

bucuresti - bacau - vatra dornei 490 km
VladL
Fiind la partea cu propunerile pentru locatie, as zice Durau (un pescuit la coada lacului pentru cei interesati sau o urcare pana sus cabana sau excursie pana la Duruitoarea. Sunt de vazut si pe acolo destule. Ma interesez de cazare si preturi si postez. Lui Hellcat i-ar convenii ca e aproape.
Pentru Bucuresteni aprox 446km pe GPS.
chcstefan
este cam acelasi lucru cei din Bucuresti au avut pana la paltinis vreo 300 de km , iar cei din iasi 500. Acuma noi avem mai putin si ceilalti mai mult.
Se poate si la Durau este acolo un hotel la care am stat si a fost ok. Se poate merge sambata la cascada si la cabana Fantanele.
VladL
Am gasit aceste info-uri pentru Durau:

Cazare:
http://www.inter-tour.ro/html/durau.html - cred ca se rezolva mai multe direct la hoteluri decat prin agentii.

Impresie:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t61729.html
semit
mai are cineva propuneri sau trecem la poll?
Manuel
Astea 2 optiuni sunt suficiente, cred eu. Daca faceti poll, treceti si optiunea "mi-e totuna" smile.gif
A l e x
Sunt de-acord cu Manuel... Si eu am acelasi lucru de spus smile.gif
chcstefan
Vatra Dornei -plictiseala mare
Durau-cazare acceptabila. Urcat pe munte si cascada
Frasin- cazare marfa, vizitat manastirea Voronet, salina, urcat pe Rarau.
semit
Deci, mai exista si alte variante... de oriunde din tara... daca DA, va rog sa le expuneti si majoritatea va decide... diseara se va infiinta poll-ul, pana atunci,, propuneri
cmandrei
Mai lasa niste timp pentru alte propuneri de locatii ... de ce ? ... sa nu se aleaga una unde sa nu putem sa ne cazam toti sau sa nu existe conditii ok.

Chcstefan ... care e distanta dintre localitatile de care spui tu ?
DrK
mai ganditi-va si la noi astia mai mari smile.gif daca ma pui pe mine sa ma urc pe munte cred ca o sa incerc sa o fac cu al meu clio smile.gif...
Promit ca o sa vin si eu cu o propunere decenta.
Important cum zicea si cmandrei sa intram toti..
semit
Eu imi sustin alegerea facuta in postul 9 din acest topic..aceea e optiunea mea smile.gif, 21 locuri de cazare, pret foarte bun si conditii bune din ce se vede smile.gif
FireChief
frumoasa locatia...ispititoare ,pretul ok,dar cu siguranta nu vor ajunge camerele...pe pariu...
A l e x
semit, 21 locuri de cazare asta daca toata vila e goala. Tot cam 20 de camere am luat acum si gandeste-te ca au mai fost care au vrut si n-au gasit, oameni care s-au retras, etc... Ce facem daca ne strangem mai multi ? Cum selectam cine vine si cine nu daca suntem limitati de cazare ?

Parerea mea e ca trebuie sa cautam ceva cu macar 30 de camere, ca sa fim siguri ca putem gasi destule...
cmandrei
Din pacate asa este (trebuie ceva cu mai multe camere), sau vreo 2-3 pensiuni "usa in usa" in care sa ne putem caza ... [sa fie foarte aproape una de alta].
FireChief
eu zic sa nu dam pe foc smile.gif ...sa ne mai gindim ,sa vina si alti colegi cu propuneri,eventual alte locatii...parerea mea....timp este destul...
ssilviu
Sa nu dam foc ca pe urma are Emil de munca radmasa.gif
BigEdy
Eu sunt de acord cu chcstefan biggrin.gif !
Undeva in nordul Moldovei ca ai ce vizita!
In Vatra Dornei este foarte frumos da e cam plicticos!(pt ca nu prea ai ce sa vizitezi prin imprejurimi)!

Si mai propun atunci cand cautam sa ne uitam si la preturi ca sa poata veni mai multa lume!(150-180 pe noapte mi se pare exagerat!)
A si era sa uit eu zic sa mergem in mai !
chcstefan
Am pus o harta sa va faceti o parere. Cel mai usor se ajunge la Frasin pt. ca se merge pe europeana pana inainte de falticeni, se face stanga spre Gura Humorului, si este cativa km mai departe de Gura Humorului . Vorbesc doar de cei ce vin din zona bucurestiunlui.
Eu de ce as insista pe aceasta locatie:
in primul rand de modul in care s-au desfasurat celelalte intalniri:sambata se viziteaza Manastirea Voronet , salina, etc, vineri seara si sambata seara se poate face o bauta pe cinste in piscina si la sauna(piscina este acoperita)
La vatra dornei nu ai ce face, n-ai ce sa vizitezi si ne vom limita la stat in hotel.
La Durau la hotel Bradul (singurul acceptabil) sunt conditiile de cazare cam intre ce a fost la slanic moldova si paltinis. In shimb statiunea este moarta. Se poate merge 1,5 ore pe jos la cabana Fantanele, si la cascada. La hotel este restaurant mare , mancare buna, 2 mese de biliard inclinate si atat. Dela Durau se mai poate merge la Cheile Bicazului si Lacu Rosu.

Si am mai gasit acuma si asta: http://www.ecotur.ro/start.html
semit
e bine ca se incinge treaba...vin noi propuneri... capactatea de cazare la Frasin care o fi? Come on people biggrin.gif... PROPUNETI...
d3m3ntzial
salut initiativa voastra ! Sunt 80 % convins de faptul ca in sfarsit voi participa si eu la aceasta intalnire .
Imi place ideea de a merge la Vatra Dornei. Chiar asta discutam impreuna cu cativa prieteni in week-end...si analizam posibilitatea de a merge acolo la sf. lui aprilie.
Durau pare o alta locatie de interes...ca si Frasin de altfel.
O sa incerc sa vin cu propuneri interesante daca gasesc ceva.
cmandrei
Va rog ... unsure.gif ... nu la sfarsitul lunii aprilie ...
A l e x
Si eu va rog, nu in primul weekend din Mai.

Haideti in al doilea weekend de Mai, ca asa cred ca ar rezolva toti problemele...
DrK
adica sfarsit aprilie - inceput mai exclus...
credeti ca e cineva dispus sa isi faca conecediul din vara cu forumistii?
d3m3ntzial
ne intalnim de paste si facem o intalnire mare , mediatizata care sa se numeasca : Te Paste un Reno ! laugh.gif
VladL
Alta propunere ar fi Cheile Gradistei. Detalii aici:

http://www.cheilegradistei.ro/cat_hotel_mi...egradistei.html
AlinD
Pentru Vatra Dornei, cazare puteti gasi aici: http://www.dornaarini.ro. Si e super locul!
semit
Vlad Cheile Gradistei pica din cauza pretului si pentru ce am fost deja de 2 ORI acolo smile.gif
ghetau dan
Am fost la Vatra Dornei acum vreo 10 ani si m-am lecuit...Acum 6 ani am rezolvat cazarea de Paste la hotelul BCR de acolo...alte conditii...
In general in Moldova sint locuri frumoase de vizitat insa la cazare sint la pamint...cel putin dupa standardele mele.
Cheile Gradistei sint frumoase,am fost de 2 ori acolo in sept-oct si am testat toate camerele de la 130 la 190 lei...frumos insa scump.Nu cred ca va fi acolo.
In Slanic Moldova am stat la o pensiune de 4 stele...tot plictisitor...
In ultimii 5 ani n-am facut concediile in tara si nu-mi pare rau.
Eu zic sa evitati Moldova,cel putin pina dupa Neamt...poate Bucovina...
Poate era bine daca se stabileste un pret pe care sinteti dispusi sa-l dati pe zi...
d3m3ntzial
mergem la predeal-busteni, facem drumetii.
acum pe bune....parerea mea este ca si Moldova, contrar celor spuse de dan mai sus, are ce oferi. De aceea trebuie sa apelam la toti colegii de pe forum care vor ca intalnirea sa fie in Moldova...ptr ca trebuie sa existe un precedent.
Cum a spus si Dan, este bine de stiut cam ce suma ati fi dispusi sa platiti pe noapte.
cmandrei
Apoi pana acum treburile s-au facut cam asa: s-a ales localitatea/statiunea si hotelul/pensiunea etc. dar daca nu s-a gasit ceva cat de cat bun si la pret si la conditii s-a apelat la alta varianta (ultima parte este teorie deoarece de fiecare data s-a gasit cate ceva ... pana acum cel mai scump/noapte a fost la Paltinis 120 ron).
A l e x
Cat de rea poate fi cazarea ? Nici la Paltinis nu a fost cazarea ideala, scumpa, cu probleme, etc.. si totusi ne-am distrat.

Ne ducem doar pentru 2 nopti, nu pentru o saptamana, eu zic ca ne trebuie doar pret bun, conditii decente si camere destule, in rest figurile de "concediile trebuie facute in alte tari" trebuie pastrate pentru concediile personale pentru ca nu e asa usor sa gasim cazare ieftina si extrem de buna pentru peste 20 de camere...
dil
Dupa parerea mea, dintre toate intalnirile de pana acum, din punct de vedere al cazarii si serviciilor conexe, cel mai bine a fost la Slanic Moldova. Nu conteaza daca locul e plictisitor (cum a fost la Slanic de exemplu), ii dam noi viata. Atunci ne-am distrat pe cinste.

Deci imi exprim dorinta ca urmatoarea intalnire sa fie in Moldova.
semit
Sincer si fara suparare, Sinaia, Predeal si Busteni nu merita nici sa ma sterg cum am facut cu o anumita REZERVARE... trebuie mers la natura si cat se poate izolat, nu ca la Paltinis unde am stat mai mult in Sibiu prin supermarketuri... parerea mea
PS: am sesiune de pe 22.04-13.05 ... sper sa n-am examene intre 11-13 mai cand este data propusa de mine smile.gif
PS 2: doar am stabilit la Paltinis ca va fi in Moldova, acum ne vom decide unde sa fie in MOLDOVA
ghetau dan
Intr-un weekend nu aveam ce face si am vrut sa iesim in tara...aveam de ales stinga,spre moldova sau dreapta spre...valea prahovei,a oltului...
Am facut stinga si am ajuns la lacu rosu,n-am gasit locuri,am trecut in ardeal si am ajuns la sovata...si apoi la tg mures.Ne-am intors pe la sighisoara,sibiu,simbata,am facut transfagarasanul apoi pitesti si in cele din urma acasa.
Masa si serviabilitatea au fost mai bune in ardeal decit in moldova...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.