Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Numar de inmatriculare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
denisCT
Am cautat pe forum un topic asemanator, dar n-am gasit. Am achizitionat o masina noua, iar pe cea veche o s-o vand in aprox 1 saptamana, cuiva din alt judet. Am inteles ca acum dupa ce vand masina, viitorul proprietar o sa circule cu numarul meu de inmatriculare, pana si-o inmatriculeaza el in judetul sau. Eu ar trebui sa fac o cerere de pastrare al numarului, care am inteles ca e valabila 1an. Din cate am inteles eu, cand preda viitorul proprietar placutele cu numarul meu, acestea o sa fie trimise prin posta la politia din judetul meu? Exact aceleasi placi? Problema ar fi ca una din ele este lovita, si nu prea mi-ar conveni s-o pun asa pe masina noua. Cum fac sa schimb o placa? Sau daca nu e posibil, pe amandoua? Multumesc anticipat:)
mister
Faci cerere la politie ca placutele cu numarul de inmatriculare sunt distruse. Platesti altele noi si, cand te duci sa le ridici trebuie sa le predai pe cele vechi.
denisCT
Pot sa schimb doar una? Apropo, am vazut la unele masini faza cu spatiu intre litere, e vreo optiune sau se face exclusiv prin cunostinte(pile) ?
Duyu
nu este nici o optiune... aia mai "smecheri" au numere din astea... smile.gif. Eu unul nu vad nici o utilitate in chestia asta...da' ma rog...
diaconuliviu
A fost un amic ieri cu numerele fostului proprietar si dosarul de inmatriculare. I-au retinut tot fara sa-i dea numere temporare sau finale, spunindu-i ca asa e acum, nu se mai dau nici numere "rosii" iar cele finale, chiar "la rind" se dau in citeva zile, timp in care el nu poate circula.
E real? S-a modificat cu ceva legea in sensul asta? Intimplata la Rm. Vilcea
Duyu
E real. Nu se mai dau numere rosii. Mie cel putin mi se pare o aberatie sa nu poti circula cu o masina timp de cateva zile, ca trebuie sa-i astepti pe ei sa faca placutele de inmatriculare. Pe zi ce trece totul se schimba din rau, in si mai rau... (mai intai noul cod rutier, acum prostiile astea...). mad.gif
C a t a l i n
Hm, eu știu caz concret în care s-au eliberat numere roșii pentru înmatriculare provizorie, valabile 1 lună... Au fost eliberate pe 31 ianuarie 2007.
Și este vorba tot de o mașină SH, doar că numerele anterioare erau de Germania...Poate aici este diferența...
vasile82
Daca tranzactia de vanzare cumparare a autoturismului s-a facut intre persoane care locuiesc in acelasi judet, in situatia in care prorietarul/vanzatorul masinii doreste sa-si opreasca numerele, nu se elibereaza adeverinta de circulatie/numere provizorii. Numerele provizorii se elibereaza pentru cumparatorii care au domiciliul in alt judet decat cel in care este inmatriculata masina.

Pentru auto aduse din strainatate nu stiu.
diaconuliviu
Mda, partea proasta ca acele numere "la rind" se dadeau pe loc inainte, aveau aia o stiva pe acolo. Acum nu stiu.
vasile82
Si pentru "numerele la rand" astepti. Trebuie sa completeze CIV si talon. Dureaza cam trei zile lucratoare (asta in Ploiesti).
mister
@ denisCT
- poti sa comanzi si un singur numar
- iti trebuie cunostinte pentru confectionarea lui cu litere mai departate. Nu vad rostul lor. Legitimatia conteaza rolleyes.gif

@diaconuliviu
- in Bucuresti timpul maxim de solutionare a lucrarilor este de 48 ore. Numerele la rand nu se dadeau pe loc. Asteptai si pentru ele. Ma refer strict la Bucuresti.

diaconuliviu
Aici aveau o gramada de numere la rind; acum nu stiu.
Primeai numerele pe loc impreuna cu autorizatie de circulatie valabila pina apareau CIV si CI.
ageana
Eu a trebuit sa stau 5 zile lucratoare fara a circula cu masina.
Asta e procedura in minunatul oras.
diaconuliviu
Una din explicatii ar fi aia ca inainte se introduceau toate datele, inclusiv numarul, in acea aplicatie de evidenta. Acum se spune ca se introduc numai datele de evidenta, numarul fiind autoatribuit de aplicatie din cele disponibile - ma refer la cazul "la rind". Din cauza asta nu se pot elibera pe loc numerele.
denisCT
Am fost azi la politie, am ridicat certificatul si cand am intrebat de nr au zis ca trebuie sa fac comanda. Eu intelesesem ca mi le dau pe cele vechi, dar oricum e bine si asa ca oricum voiam sa schimb placile.

offtopic: veste buna, mi-au trecut si rotile 205/50 r17 in certificat biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.