Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: recuperare TVA Germania
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
mihaicretu
Salutare

Am o cunostinta care a luat o masina din germania si a adus-o in Romania pentru inmatriculare.Masina e intrata in tara inainte de 1 ianuarie 2007.
Cunostinta respectiva doreste sa recupereze TVA-ul german(approx 1000 de euro).
Problema este ca masina este luata de la un autohaus, si din cate am inteles eu, pentru a recupera TVA-ul trebuie mers cu dovada de export(stampilata la vama ungara inainte de 1 ianuarie 07) la proprietarul autohausului care sa duca hartia la finante si sa recupereze banii, bani care(in mod normal) trebuie returnati cumparatorului.
Problema e ca,din cate am inteles, proprietarul autohausului nu e obligat de legea germana sa returneze banii asa ca ,mai mult sau mai putin, trebuie sa ramai la mana lui.
Ma gandeam daca nu exista o cale prin care cumparatorul sa recupereze banii direct de la finante, fara sa mai aiba treaba cu autohausu.
Are careva experienta in asa ceva?
traffictours
S-au ridicat mai multe probleme deodata. Sa le luam pe rand:
1. Trebuie vazut daca masina a avut un TVA recuperabil. Asta se vede din modul in care este intocmita factura, daca este evidentiat separat TVA-ul.
2. Proprietarul german persoana juridica daca este inregistrat ca platitor de TVA in Germania e obligat sa returneze TVA-ul in cazul unui export.
3. Trebuie trimis exemplarul de export stampilat de vama ungara inainte de 01.01.07 cu confirmare de primire si indicarea unui cont bancar in euro unde autohausul trebuie sa vireze banii. Daca se merge pan acolo cu actele e si mai simplu, se rezolva treaba imediat.
4.In cazul in care se refuza returnarea eu vad 2 variante:
a.masina nu a avut TVA recuperabil(autohaus-ul a cumparat-o de la o PF si o revinde sau e un leasing cu TVA platit la valoare reziduala si atunci e un TVA f. mic de recuperat)
b.e vorba de o infractiune(turci, arabi din Germania care profita de necunostinta alor nostri si pastreaza banii pentru ei), se face reclamatie la politia de acolo.

Teoretic se poate recupera TVA-ul de la finantele germane, dar e o procedura f. laborioasa.
mihaicretu
Am fost cu omu cand a cumparat masina, si din cate stiu nu e TVA valoare reziduala(adica a fost ceva in jurul la 18%). Sunt 99% sigur ca TVAu e recuperabil.

Vad ca mi-ai luat-o inainte cu arabii.Da, intr-adevar proprietarul autohausului e ceva arab extrem de dubios. Mi-a zis cineva sa fac cu el o hartie de mana atunci cand ii dau hartia stampilata de vama ungara da ma gandesc ca valoreaza fix pix.
Intr-adevar,mi se pare cel mai rezonabil din punct de vedere legal trimiterea hartiei prin posta cu confirmare de primire.

Multzam mult pentru indicatii
traffictours
Daca esti sigur ca factura e cu TVA recuperabil(16% si nu 18%) atunci mergeti cu exemplarul stampilat si cu talonul masinii(care e inmatriculata intre timp, sa zicem) tradus in limba germana si legalizat notarial si te prezinti la arab. Daca nici asa nu vrea, te duci la postul de politeie cel mai apropiat(sau il informezi ca vei face asta) si vei vedea ce repede se rezolva. Dar, repet conditia obligatorie e ca acea masina sa aiba TVA recuperabil. Mie mi s-a intamplat sa mi se spuna ca masina are TVA recuperabil si odata ajuns acolo sa spuna ca de fapt nu are.
mihaicretu
Am inteles.
Problema mea e procedura, adica:

1.Cum ma asigur eu ca odata ce i-am inmanat hartia stampilata el imi va da banii la sfarsitul lunii(Atunci cand isi recupereaza el banii de la finante)?
2.E obligat sa mii dea pe loc sau trebuie sa il astept pe el sa sii recupereze de la finante?
3.Se poate recupera TVA-ul daca masina nu e inca inmatriculata in Romania?
traffictours
Autohaus-ul daca a facut vanzarea inainte de 01.01.07(data de pe factura) si vanzarea s-a facut catre Romania, atunci a fost o operatiune de export, deci nu se vireaza TVA la stat. Pentru asta el intocmeste o declaratie la care se anexeaza copia exemplarului stampilat de vama ungara ca o dovada suplimentara ca masina a parasit spatiu UE. El poate sa faca declaratia si fara exemplarul acela, in baza numerelor de zoll pe care le-ati facut, adica se scrie pe brief ca masina s-a exportat cu nr.... la data de...Asta cu exemplarul stampilat e ca sa fie siguri ca nu ramai cu masina pe-acolo luni de zile, caz rar, ca te prinde politia(numerele expira intr-o luna parca), dar au mai fost cazuri.
Deci, autohaus-ul trebuie sa ramburseze TVA-ul daca s-a facut export, poate sa fie el si extraterestru, legea germana asa spune(si nu numai, asa e in Europa).
El nu e obligat sa iti dea banii pe loc, se poate intarzia o luna, chiar mai mult(legea e asa facuta ca sa iti dea banii dupa ce expira numerele), dar aici sunt mai multe cazuri;
1.sa nu platesti TVA de loc, sa-ti faca export direct(am avut si eu ocazia sa tratez cu firme familiarizate cu exportul si atunci asa se face, nu se mai complica)
2.Sa lasi o garantie(de obicei 500 euro) pe care o recuperezi la urmatorul drum
3.Cazul vostru, s-a platit TVA integra si trebuie rambursat.
Stai linistit, o sa ramburseze, probabil vrea sa profite de faptul ca acum nu se mai face export ci livrare intracomunitara, dar explica-i, adu-i aminte ca afacerea s-a facut inainte de 01.01.07 si treaba e clara, adica e chiar infractiune sa nu rambursezi,
Deci, ori trimiti cu confirmare de primire, ori te duci acolo si sa-ti puna nr. de inregistrae de la el de la firma pe o copie a exemplarului stampilat de unguri. Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.