Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VIDEO] DACIA SUPER NOVA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Clipuri video
Forum Bot
madendre: AM VAZUT CA VA PLAC DACII CU 170km/h asa ca vam dat ce va placut sper ca si aicea o sa vorbiti cel putin 2 pagini despre asta.<br /><center><object width="425" height="350">
<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/W86liDHhm8M"></param>
<embed src="http://www.youtube.com/v/W86liDHhm8M" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350"></embed>
</object><center>
Forum Bot
madendre: am zis sa mai pun una ca sunt generos astazi<br /><center><object width="425" height="350">
<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/stJlvp_cIJ0"></param>
<embed src="http://www.youtube.com/v/stJlvp_cIJ0" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350"></embed>
</object><center>
ahyle_blue_eyes
macar viteza de 170 la SN pare mai credibila decat la o berlina.
Super misto se urca acul vitezometrului masinei din primul clip.......insa vorba vine si 5000 rpm(nu ii e mila de motor)
madendre
asa se pare ca nu ii ie ca pe yotube a zis ca no sa mai faca liniute ca o duba ia distrus masina si reparatile costa 100mil vechi.
argon
Nu trebuie sa zica pe youtube, cauta pe forum dupa posturile lui Alinrehau ca a zis si aici wink.gif

cateva exemple:

http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=58246&hl=
http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=62841&hl=
Kunt
In primul clip mi se pare ca e masina lui alinrehau, membru DC. Intr-adevar mi se pare ca a avut un accident, nu stiu exact.
madendre
nam stiut data viitore o sa fiu mai atent
sefu_alx
eu nu inteleg cum urca in filmul II masina asa repede intre 100 si 180 blink.gif
madendre
QUOTE
eu nu inteleg cum urca in filmul II masina asa repede intre 100 si 180

poate a fost la vale si nu stim noi wink.gif
bobo77
Noroc ca s-a terminat kilometrajul, ca acul tot s-ar mai fi dus...
madendre
am aflat ce probleme a avut alinrehau si daca din clip este el atuncia sper ca pana acuma sia pus la punct 100%masina dupa accident ca ii mere super bine.
ps:
QUOTE
Noroc ca s-a terminat kilometrajul, ca acul tot s-ar mai fi dus...

si atuncea ar inregistrat si el un record de DSN biggrin.gif
ps:2am vazut la topicul cu viteza maxima la DSN si la cineva acul chiar sa dus nu gluma
ahyle_blue_eyes
QUOTE
ps:2am vazut la topicul cu viteza maxima la DSN si la cineva acul chiar sa dus nu gluma
*


asta e poza smile.gif)
ghetau dan
Hai mai,lasati pozele astea stupide cu vitezometre de dacii...la unele cind mergi la pas pe linga ele (si ele in mers bineinteles) oscileaza acul intre 10 si 20 km...
Astea-s masini?Ce precizie vreti la sub 5000 euro?
Amedeus
Da e tare SN. Pacat ca se auzea cum se dezmembreaza haionu' (si restul caroseriei) la viteza aia radmasa.gif
(precizez ca sunt fost propietar de SN si stiu ce spun. Motorul si cutia sunt grozave, restul.....groaznic. La 150 km/h pe autostrada , imi intra apa in masina pe langa chederul usii radmasa.gif )
cosmin_2300
QUOTE(ghetau dan @ 23 Feb 2007, 08:39)
Astea-s masini?Ce precizie vreti la sub 5000 euro?
*


Bine ca ai tu masina ... v-as impusca pe astia care va dati asa mari cu masinile voastre .... si ce daca am DSN ? Da-mi tu bani si imi iau alta mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif bash.gif bash.gif bash.gif bash.gif gun3.gif gun3.gif
argon
UNU: precizia vitezometrului nu e data de pretul masinii, eu am reusit sa-l calibrez pe al meu sa arate cu precizie de 2-3 km, fata de 10-15 cat era din fabrica.

DOI: toate masinile , indiferent de marca au o eroare constructiva de 10-15 km/h, de obicei in plus, si la viteze mai mari.
C a t a l i n
QUOTE(ghetau dan @ 23 Feb 2007, 07:39)
Astea-s masini?Ce precizie vreti la sub 5000 euro?
*



Mda, acum să mai spună cineva că nu se oftică lumea când primește pe reno.ro sfaturi de la cineva cu Dacie de 44 de milioane în '98...radmasa.gif

Ce "precizie" (a se citi eroare) are vitezometrul de pe Laguna II 2.0T ?

Poze stupide pun cei cu motorizări Renault și CB, când accesează Test-Mode și fac poză cu 240 km la oră stând pe loc! radmasa.gif
madendre
QUOTE
asta e poza  smile.gif

da despre acele am vorbit multumesc
QUOTE
Hai mai,lasati pozele astea stupide cu vitezometre de dacii...la unele cind mergi la pas pe linga ele (si ele in mers bineinteles) oscileaza acul intre 10 si 20 km...
Astea-s masini?Ce precizie vreti la sub 5000 euro?

nu nu te lasam ca cred ca si tu ai avit dacie si stiu zicala "nu vreau sa fiu de a dracului dar am uitat cum ie sa stai intr-o dacie.

ps:ma scuzati pentru greselile de ortografie
Amedeus
Da, si Loganul are o eroare de +10 km/h fata de GPS. (la mine)
SiloS
Cred ca e stricat GPSul, acul vitezometrului de Logan nu minte , mai ales daca e de pe versiunea Prestige . LolLolLo.gif
Amedeus
N-am Prestige poate de aia radmasa.gif . Am incercat cu 2 scule diferite si aratau la fel smile.gif
rhunder
o sa rog unii din membrii nostrii sa imi explice si mie cand o sa poata cum e cu eraorea, ca al naibii am luat un radar si eu aveam 62 pe bord si 62 a aparut si pe radar. In schimb, la viteze mari, mi-au spus colegii din alte masini ca arata cu 10km/h mai mult.
Ciudat
AlinREHAU
DA , multumesc smile.gif ... In primul rand vreau sa zic ca masina nu o turez asa toata ziua ... am facut atunci un filmulet cand aveam si eu masina de 1 luna 2 , dupa ce i-am facut itp-ul la sange cu toate ca mai avea un an si pana cand expire , apoi cauciucuri michelin pe fata . Eram singur si in rezervor benzina evo de la mol cu cifra octanica "cica"peste 100 ... dezavantajul cu benzina aia "scumpa " e ca o papa repede repede sad.gif . Tot asa am facut si intr-o seara cand ma intorceam acasa cu sotia si cumnata si un bou a intors o duba fix in fata mea ... nu stiu ce viteza aveam dar era in jur de 50 + - 30 ... si l-am mutat pe ala 1 m de pe drum , si pe mina m-a costat ~15-20 mil in spagi si ce nu a acoperit casco ca pe rca nici nu se punea in discutie . Total ca sa zic asa s-a ridicat cam la 100 mil cu tot ce a pus casco +3luni fara masina
[attachmentid=46648] cam asa a iesit masina , merge drept ... in fine mai sunt niste chestii de care nu sunt multumit dar asta este .
[attachmentid=46649] in filmulet am avt un camion in mijocul drumului si unul pe contra sens , i-am dat si 180 smile.gif cel putin asa spune vitezometrul meu care nu bag mana in foc ca nu are eroare , in minus smile.gif) ... gluma .
pastrama
Al dreacu vitezometru! icon_mrgreen.gif
AlinREHAU
smile.gif no comment [attachmentid=46668]
argon
not again death.gif
ghetau dan
QUOTE(cosmin_2300 @ 23 Feb 2007, 10:28)
Bine ca ai tu masina ... v-as impusca pe astia care va dati asa mari cu masinile voastre .... si ce daca am DSN ? Da-mi tu bani si imi iau alta  mad.gif  mad.gif  mad.gif  mad.gif    bash.gif  bash.gif bash.gif  bash.gif    gun3.gif  gun3.gif
*



Unde m-am dat mare cu masina mea?
Apropo,de ce sa-ti dau eu bani,tu n-ai auzit de MUNCA?

Catalin marinerul...cred ca tu esti ofticat...cumpara-ti 2.0t si o sa vezi daca are eroare...sau vreti sa va dau tot eu bani?
Am combatut si eu lagunisti care aveau pe bord 240 pe autostrazi occidentale cu 1.8/16v benzina ...nu e genul sa ma laud,n-am facut-o si daca pare ca o fac e un raspuns si atit.
Voi n-aveti ce face daca incercati sa ma convingeti de calitatea dacia...
argon
QUOTE(ghetau dan @ 27 Feb 2007, 08:45)
20 ani ca tine...
*



adica 17 blush.gif
ghetau dan
Inclin sa cred ca unii scriu in pauza mare de la scoala...
De ce nu inchideti aberatia asta de topic?
C a t a l i n
Dane, știi care e diferența?
Eu, dacă am Nova, nu vin și dau în cap celor cu 1100, spunând că aia e mașina?, și că ce pretenții să ai la asemenea preț...
Fiecare prețuiește mașina pe care și-o permite...
Când aveai Oltcit ce mașini disprețuiai în acest mod?

Faza cu muncitul nu se aplică întotdeauna... Sunt foarte mulți care muncesc cinstit, câte 12 ore pe zi, și nu sunt plătiți așa cum ar trebui pentru munca prestată...Că doar trăim in România...

După tine, toți posesorii de Dacii sunt leneși sau masochiști, nu?

Eh, află că nu e chiar aăa...

Cu vitezometrul de pe 2.0T, iți spun sigur că are eroare biggrin.gif

Da, cred ca cel mai bine ar fi să încheiem discuția aici...
ghetau dan
Pai vezi ca se poate vorbi si civilizat?
Evident ca TOATE masinile au eroare,eu nu am spus ca am mers cu 250...
Pe pilot automat la 200 imi arata 205-206.Pilotul merge setat pina la 200km/h.
Eu am zis ca vitezometrele de la berline (la logan nu stiu) sint cam optimiste.Una din masinile socrului e o dacia 1400 superintretinuta si are 15km/h in plus fata de real.Aici vorbim doar de vitezometre...daca ar fi sa iau masina in ansamblu,pretul e corect.Nu degeaba unele masini costa cit costa...
Apropo,am postat undeva ca si R Classe are eroare de 6km/h la 130...e normal...dar sa mergi cu 1300cmc si 60cp cu 170 real e altceva...
Eu unul nu mai am ce comenta pe acest subiect.Am studiat prea mult ca sa fiu inconstient si sa sustin altceva...
alex
La supernova eroarea vitezometrului este de aproximativ + 10%. Am testat asta citind viteza direct din ECU.
-la 50 km/h indicati de vitezometru, viteza reala este de 45 km/h
-la 60 km/h este 55 km/h
-la 70 km/h este 63 km/h

Folosind CarTest 2000 se gaseste ca viteza maxima la supernova este 162km/h, foarte apropiata de cea din talon (160km/h).
Folosind cei 10%, la 180km/h pe "ceas" viteza reala este 162 km/h, adica aproape cea din talon.
argon
PAi exact asa e si la 1310, in talon am 142 km/h, si in realitate pe drept nu trece nici batuta de 145, astia calculati dupa turatie, raportul treptei 5, circumferinta rotii...etc.
ghetau dan
Argon,la unele masini vit maxima se obtine in tr 4 din 5...
Eu ating vit max in tr 5 la 6000 sau in tr 6 la 5000.
argon
Am incercat si in 4, prinde exact aceasi viteza, numa ca e mai turata, logic, ideea e ca in 4 tot nu trece de 145. Cred ca e limita fizica a motorului pe drum drept..deh..61,8 cai. La fel si astea mai noi pe injectie dar acelasi motor, au aceasi putere.
cata87
nu-ti fa griji aline...nu aveai cum sa o primesti ca noua...si eu am avut un accident cu dsn si cu tot cu casco mi-au adus-o de zici ca era una de prin '76...asa e cu service-urile astea
rhunder
Ma mira turatia la alin. Parca nu bate cu viteza de pe ceas.
Si intrebare: ai facut-o neagra ca ma batea pe mine un gand sa o fac neagra mai ales ca nu prea am vazut negre.
AlinREHAU
E tot albastru catifea , e vopsita cupola , aripi fata , 1 portiera ,capota si bara fata .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.