Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 10 Major
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
gigimargaus
Am un Renault10 Major si am primit de la Politie o hartie ca daca nu-i fac asigurarea si ITP-ul o "exmatriculeaza".
Ca sa-i fac ITP-ul trebuie sa-i rezolv franele.
Stie cineva de unde pot sa cumpar garnituri de frane?
Eventual daca se potrivesc de la alte modele de masina.

Multumesc
Toader
Nu te panica.Daca ai revizia valabila si asigurarea platita nu se intimpla nimic.Asa am primit si eu,cu toate ca sunt la zi cu toate cele.
gigimargaus
Pai, aia e, ca n-am ITP-ul valabil.
Gheorghedracu
Care garnituri, la etrieri s/f, sau pompa? Dacia 1100 (magazinele care au piese pentru ea) este o sursa evidenta de piese.
gigimargaus
Garniturile de etrieri spate/fata.
Care magazine?
Etrieri de Dacie 1100 seamana mult cu cei de R10 Major. Singura diferenta este forma sectiuni garniturii. Dacia are sectiunea garniturii patrate, la Renault este rotunda.
Gheorghedracu
Asta e surprinzator. Eu am avut un R10 si avea garniturile patrate. Poate merita sa schimbi etrierii cu totul? N-am mai vazut garnituri rotunde pina acum la nici una din masinile pe care le-am avut dar sunt magazine unde poti sa gasesti exact ce-ti trebuie, daca ai un model cu tine. Singura grija e sa te asiguri ca materialul rezista chimic la lichidul de frina. Un magazin mai serios profilat pe rulmenti, simeringuri, samd are sigur si O-ringuri cum sunt ceea ce ai tu nevoie. Stiu ca exista unele facute dintr-un cauciuc special care rezista si la acid azotic si alte catastrofe d-astea, asa ca e probabil ca rezista si la lichid de frina.
Nea Vizanu
Daca nu gasesti, pe Fundeni, cum mergi spre intersectia cu Sos. Colentina, dupa ce treci de spital, Euromed si reprezentanta Opel, pe dreapta(partea cu spitalul) vei vedea un chiosc alb cu geam termopan, maricel, unde confectioneaza pe loc ORICE garnituri, dupa model. Eu am facut acolo pentru niste cilindri pneumatici si au fost profi oamenii. Intr-adevar, 8 garnituri de 64mm diam. m-au costat 60ron, dar nu aveam de unde sa le iau. Rezista si acum, dupa un an de funcionare zilnica in regim industrial.


Am gasit. Ii spune Centrul Hidraulic, pe Sos.Fundeni 264, 240.60.74, www.centrulhidraulic.ro
sechi
Exista pe www.dacia club.ro un topic dedicat numai Daciilor 1100. De asemenea, mai exista si http://renault8.3xforum.ro/ , unde poti gasi toate informatiile necesare despre masina ta si poti discuta acolo cu alti posesori.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.