Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucsi bascula
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
andu911
La L2 exista 2 bucsi pe bascule, care cred ca daca ai vrea sa le schimbi, ar dura o zi intreaga. Din cate am vazut cred ca trebuie desfacut cadrul motor, etc...
In fine, intrebarea mea e urmatoarea. Cele 2 bucsi sunt identice ?
Cand bag levieru sub ele, cea dinspre spatele masinii, e mult mai flexibila decat cealalta.
popescudanconstantin
daca vorbesti de bucsile de bara stabilizatoare, da, trebuie desfacut cadrul motor dar nu dureaza mai mult de 3 ore daca mergi la un service si, da, sunt identice. am facut-o si eu desi le-am schimbat degeaba. ei imi spuneau ca de la ele imi troncane dar nu e adevarat. m-am mirat si eu ca pe drum drept faceau figuri. ar trebui doar la viraje sa scoata zgomote.
multa bafta!!!
andu911
nu, ma refer la bucsile de la bascula
Apropos, cat te-au costat cele 2 bucsi de la bara stabilizatoare ? Le-ai luat de la Renault ?
ghetau dan
@popescudan,de unde stii ca doar in viraje ar trebui sa se auda bucsile de la bara stabilizatoare? la mine se aude din cind in cind si pe drum drept dar putin denivelat...ce ar fi?
Bucsile de la bascule?Telescoape?Pivoti? Alte nazdravanii?
corvinarh
am mai scris pe undeva pe aici... bucsile costa la renault 250 ron bucata si bara stabilizatoare 350 ron toata... eu le-am schimbat... dar zgomotul continua... este din coloana de directie din cate banuiesc...
corvinarh
referitor la bucsile de bascula, nu se schimba decat cu bascula cu tot, inclusiv pivot...
andu911
Poate doar la Renault. Se pot schimba si bucsile si pivotul, fara sa schimbi bascula.
ghetau dan
Corvinarh,la 1,9dci faza 2 asa e,la 2.0t sint la pret dublu!
bh07xyk
andu911 , daca vorbesti de bucsile trapez sunt 65 RON bucata. Ale mele erau comandate, trebuiau schimbate toate 4 in ziua dupa accident. Au ramas cu ele pe stoc... smile.gif
andu911
Pai sunt identice ? Ca am bagat levieru sub ele si alea dinspre spatele masinii sunt mult mai moi.
bh07xyk
Absolut identice. Alea or fi mai duse la tine.
andu911
te-am intrebat fiindca totusi au un sistem de prindere diferit. Una are un surub de-un fel iar cealalata, altfel.
Culmea e ca atunci cand rotile sunt bracate, forta se duce in bucsile alea dinspre spate si care la mine sunt mult mai moi decat celalalte.
bh07xyk
La mine arata exact la fel si in realitate si in catalog la magazinul de piese. Efectiv nu le-am mai montat asa ca n-as sti ce sa zic... Poate ale tale au mai fost schimbate.
andu911
Are cineva vreun catalog renault sa imi zica si mie exact codul lor si daca au acelasi cod...
dinu_victor_88
Salutare!De curand am observat un scartait urat in partea stanga fata.Am apasat pe partea cu pricina si se aude cam din partea cu bascula...Aveti idee daca pot s-o mai aman vreo 200 km pana ajung in bucuresti?
PMG_tr
pivotul scartaie....
dinu_victor_88
Nu cred ca e de vina pivotul..I-am schimbat nu foarte de mult timp si oricum sunetul e undeva inspre jumatatea masinii nu spre roata.Directia banuiesc ca nu scartaie la denivelari smile.gif) Azi ajung in bucurest si o bag direct la reparatii.Numai bine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.