Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rute ocolitoare Bucuresti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
AlexC
Diseara am bilete la meciul Steaua-Sevilla si trebuie sa stau la servici pana la ora 18.30 - 19.00. Din Pipera (Dimitrie Pompei) pana in Ghencea pe unde ajung mai repede la ora aia?

Varianta 1: Pipera - Pod Baneasa - Pod Herastrau - Taverna Sarbului (ocolesc Casa Presei) - Bd. Expozitiei - Pta Domenii - Turda - Pod Grant ---> mers ca melcul pana la stadion. Pe aici aproximez cam 60-80 minute pana la stadion.
Varianta 2: Comuna Pipera - Otopeni - Centura - Domnesti - Bd. Ghencea. Pe aici estimez cam 15 minute pana in Otopeni si apoi cam 20-25 pe centura pana in Domnesti la ora aia, deci in total ~40 minute.

Ce ma sfatuiti? E centura libera la ora aia?
kostake
Pe varianta 1 nu cred ca ai sa aungi la timp .
Pe varianta 2 cred ca o sa faci ~ 1 ora.Centura e aglomerata,dar se merge.Mai greu o sa fie dupa ce faci stanga la Domnesti.

Oricum sa ai in vedere ca de obicei jandarmii blocheaza accesul injurul stadionului(de la intersectia Brasov cu Ghencea,dinspre Compozitorilor spre stadion si de la intersectia Dr SArii cu Ghencea........ de multe ori au deviat si autobuzele)

Daca nu iti displace poti sa mergi pina la linia lui 41 (unde vrei tu,la C.Presei,Turda etc. ) si apoi cu tramvaiul cu care ajungi sigur.
drumaru
Am facut si eu ca in varianta 2 o data (si eu lucrez pe dimitrie pompeiu!) - am facut 1 ora jumatate pina in ghencea.
Cit despre podul grant, evita-l cu toata increderea, faci pe putin 30 de minute din turda pina in militari.

Iti recomand urmatorul traseu (pe asta plec eu acasa de la serviciu si e OK): dimitrie pompeiu - str. gara herastrau (pina la semaforul de la barbu vacarescu e coada, asta e!) - fabrica de glucoza - stinga pe floreasca - dreapta pe ceaikovski - stinga pe radu beller - prima la dreapta si apoi pe teheran pina vizavi de televiziune - stinga pe dorobanti - dreapta in rond - dreapta pe paris - piata victoriei - calea victoriei 9aici poate sa fie nitica coada, dar de destule ori nu e) - dreapta pe dacia - tot inainte pe mircea vulcanescu cam 100 m - a doua la stinga (luigi cazzavilan) - prima la dreapta (transilvania) - tot inainte pina se infunda in berzei - stinga pe berzei (cu tupeu, depaseste coloana, ca oricum nu ptrea te lasa nimeni sa te interferezi) - dreapta pe stirbei voda - tot inainte pina la academia militara (aici va fi probabil coada) - razoare.

De aici poti face stinga pe drumul sarii - tot inainte si, pe unde incepe coada de la semafor, lasi masina pe dreapta (e loc si, oricum, ghencea e inchis de la drumul sarii pina la stadion) si o iei pe jos - cam in 10 minute esti acolo, sau astepti tramvaiul, ori o iei tot inainte pe drumul taberei si faci stinga pe sibiu si apoi dreapta pe ion mihalache/1 mai (fost compozitorilor) si-ti cauti un loc de parcare.

Eu fac pe traseul cu pricina cam 30-40 de minute din pipera pina la academia militara (sus). De acolo estimez ca ai mai putea face inca 10-15 minute pina pe compozitorilor sau inca 5-6 minute pina pe drumul sarii.
AlexC
Super explicatii, mersi.

Din pacate sau din fericire am permis de intrare cu masina pe stadion, asa ca trebuie sa ajung acolo, in intrarea dinspre Prelungirea Ghencea. Ma gandeam la varianta cu centura caci din Domnesti va fi mai liber, tocmai pentru ca multi stiu ca nu au cum sa circule pe Prelungirea Ghencea.

Nu stiu cum e traseul ala, dar decat pe acolo cred ca aung mai repede pe varianta 1, caci de la Lujerului se circula binisor, singura problema este bucata Turda - Lujerului. Pana la Turda (eu pe acolo stau) am traseul meu de 20 minute, in care sunt incluse depasirea coloanei pe D. Pompei si apoi dreapta pe contrasens ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.