Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telecomanda universala
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
zanga
Are cineva vreo aplicatie java pentru telefoane cu IR cu care sa poti folosi telefonul ca telecomanda universala?...daca da...a incercat cineva pe un W810i?...
C a t a l i n
Am avut eu, dar nu pentru SE, pentru Symbianul de la Nokia, și am încercat pe 6600. Concluzia mea: ledul IR de pe telefon nu "bate" decât la distanțe mici, maaaxim 1m, și deci e cam inutil...(aplicația avea întradevăr multe tipuri de televizoare, combine audio etc)

În schimb la SE ai aplicația Remote Control prin care poți controla multe programe din PC de la aproximativ 10m, dacă ai un stick bluetooth USB. biggrin.gif
zanga
Am gasit o aplicatie Remote Control pt SE pe un torrent da nu trage deloc...ai cumva aplicatie?...poti sa mi-o trimiti?...sau stii de unde as putea sa o iau?...10x
C a t a l i n
Hm...e deja instalată în telefoanele SE apărute după K700... Eu am K750i și o are... Cred că și W810i are așa ceva...
Verifică în Menu->Entertainment(dreapta sus, poate nu se numește la fel, oricum secțiunea unde ai și Games, VideoDj etc)->Remote Control
zanga
Ai dreptate ...eu am meniul in romana si mai mult ma incurca...are ceva numit Control La Distanta si poti alege intre Presenter, Media Player si Desktop...am sa incerc sa vad cum merge...10x
C a t a l i n
Ceea ce ai găsit tu are legatură directă cu aplicația din telefon.
Pentru a folosi și alte programe în afară de Desktop, Media Player și Presenter, trebuie să descarci de pe net și să trimiți sau copiezi în telefon profile de tipul .hid , ori să le creezi cu ajutorul unui program luat de acolo sau chiar de pe site-urile oficiale SE.
zanga
Intre timp am mai gasit ceva...urmeaza sa testez...
zanga
Nu am reusit sa fac sa mearga...si nici alta aplicatie nu am gasit...still searching tongue.gif...daca are cineva aplicatia sa imi lase si mie un link...10x
C a t a l i n
Ce nu ai reușit? Descrie mai exact sau caută-mă pe mess.
zanga
Pai de pe link-ul care l-am dat am luat o aplicatie Bluetooth Remote Control 3.01 de pe SE developer world. Aplicatia am vazut ca genereaza un fis.hid in fuctie de cum vreau sa pun eu functiile pe butoanele teefonului. Am copiat acel .hid pe telefon, se conecteaza la calculator dar nu reactioneaza in nici un fel adica atunci cand apas un buton de pe tel nu are functia care a stabilit-o.
C a t a l i n
Hm... Shortcut-urile pe care le creezi tu în acea aplicație de pe PC, trebuie să corespundă cu cele din programul pe care vrei să îl controlezi.
Eu nu m-am complicat, am gasit pe net HID-uri pentru toate programele pe care le folosesc prin Remote Control, adică Desktop-ul pentru mouse în special, Winamp, BsPlayer și cam atât biggrin.gif
zanga
Nu m-am gandit sa caut gata facute tongue.gif ...caut acum si revin cu detalii...10x
DomnulK
QUOTE(zanga @ 14 Feb 2007, 12:30)
Am gasit o aplicatie Remote Control  pt SE pe un torrent da nu trage deloc...ai cumva aplicatie?...poti sa mi-o trimiti?...sau stii de unde as putea sa o iau?...10x
*



nu merge decat pe simbaine..si oricum nu merge decat in cele mai bue cazuri d elanga tv la SE...eu ma p p900 si e ca si cum nu ar fi!
C a t a l i n
QUOTE(kAndrei @ 16 Feb 2007, 13:10)
nu merge decat pe simbaine..si oricum nu merge decat in cele mai bue cazuri d elanga tv la SE...eu ma p p900 si e ca si cum nu ar fi!
*



Uite ce am scris cu 2 zile înaintea ta...

QUOTE(Catalin Marinarul @ 14 Feb 2007, 12:23)
Am avut eu, dar nu pentru SE, pentru Symbianul de la Nokia, și am încercat pe 6600. Concluzia mea: ledul IR de pe telefon nu "bate" decât la distanțe mici, maaaxim 1m, și deci e cam inutil...(aplicația avea întradevăr multe tipuri de televizoare, combine audio etc)
*




zanga
Gata am gasit niste .hid-uri facute...merg perfect biggrin.gif ...de mentionat ca trebuie avut grija sa se activeze functiile HID ale Bluetooth-ului altfel nu merge...si neaparat Bluetooth-ul sa suporte functii HID sunt unele care nu au aceasta functie implementata...10x Catalin...Poate imi mai spui si ce alte aplicatii interesante mai ai pe tel tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.