Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huse pentru laguna 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
vick20
aveti idee ce fel de huse(si de unde) pot pune pe o laguna 2?....ma gandesc ca trebuie sa fie oarecum "speciale" dat fiind faptul ca am airbaguri in partile laterale ale scaunelor fata...


merci smile.gif
cri123
Husele sunt model special, sunt taiate pe lateral incat sa nu impiedice declansarea airbagului din scaun (se vede clar pe scaun in lateral unde e fanta de unde se umfla airbagul). Gasesti la Renault, insa pretul ... nu cred ca merita.

Intrebare: de ce vrei huse? Nu prea e nevoie de ele, iar daca ai piele sau mixta arata destul de nasol.
vick20
vreau sa pun huse datorit faptului ca proprietarul dinaintea mea "s-a cam frecat" de marginile scaunelor si au un mic inceput de scamosare...si incerc sa previn deteriorarea lor....bineinteles in vederea unei revanzari a masinii...


de la reno nu iau nici sa ma bata...sunt nebuni la preturi, m-am convins definitiv.....

daca nu gasesc direct cu "gaura" pe margine, le iau si le "aranjez" eu smile.gif
adi_0434
nu prea cred ca o sa gasesti huse pe masura scaunelor,majoritatea huselor de la noi din comert sunt gen logan care sunt prea mici pt scaunele noastre
vezi ca sunt niste chestii(nu stiu cum se numesc) care se pun pe scaune cu niste ridicaturi rotunde care zic ei ca au si un oarecare efect

cel putin nu se mai uzeaza scaunele
C a t a l i n
Te referi probabil la cele ce se pun pe perna si spatar, si au niste semisfere pe ele, facute din neopren parca...
vick20
vorbiti de acele huse asa-zis "magnetice"?
adi_0434
da cred ca asa se numesc
cri123
Alea nu prea acopera marginile scaunului. In plus au un elastic ce se rupe cam rapid.
vick20
da, iar pe mine tocmai marginile ma interesau sa fie acoperite...
bh07xyk
Eu ca Stan Patitul iti sugerez sa fii atent cu ce invelesti scaunul. Airbagul nu iese doar prin fanta ci sfasie mult din tapiterie cand se umfla. Nu ai vrea sa ai airbagurile umflate incorect si sa treci prin impact lateral sau rasturnare.

inalbi5m
Sunt ceva huse in Praktiker gata decupate pentru airbag.Incearca si vezi daca iti convin.
yonut87
salll...aceeasi problema am si eu k scaunul soferului.....sa cam frecat de kate ori m-am urcat in masina si mi so cam rupt pe margina tapiteria,,,am cautat huse si nu reusesc s gasesc,,am tapiterie isofix,si arata misto,dar dekt s mi se rupa de tot mai bine prefer s pun huse,pot gasi oare ????????salllll
bad_x
Daca o sa cautati pe ebay sunt destule huse pt scaune dedicate pt laguna 2 si nu sunt chiar asa scumpe problema este ca trebuie sa vorbiti cu cineva sa le comande
MariusRZR
Deschid acest topic batran:). Stie cineva cum se pot monta huse pe Laguna 2?
Am cumparat niste huse si trebuie sa le bag pe sub spatar, intre spatar si sezut, ca sa le prind.Dar, din cauza tapiteriei, nu merge. Tre sa demontez tapiteria intai?
LiviuIonut
Buna,

Am cautat eu la un moment data niste huse speciale de Laguna si am gasit asta:
http://www.roadmate.ro/categorii_prod/huse...gri-gri10015458

Sau de la baietii astia: http://romana.albert-premium.com/configurator/
calitate mult superioara, si o poti configura doar ca fac doar pentru Laguna 2.2, de dupa 2007.

Vorbeste cu baietii de acolo sa vezi cum le creaza in zona airbag lateral. Mie imi ziceau ca au certificare pe husele lor, pentru montare in zona airbag, cica tesatura care se rupe usor. Amandoua companiile de mai sus imi spuneau asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.