Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante, Anvelope - Twingo 13" 14" 15" ...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
depecharu
intrebare: Daca am pe twingo jante de 13 in loc de cele standard de 14, viteza afisata pe ceas e eronata? Dar contorul de kilometraj functioneaza normal?
mihye
Eu am jenti-le originale 5,5 J14 cu cauciucuri 165/65R14. Daca tu ai ___/70R13 iti indica la fel. Daca ai talonul <70, diam rotii e m mic rezultind o eroare(iti va arata m mult decat viteza reala). La fel si kilometrajul. Dar vei avea un demaraj mai bun! smile.gif
depecharu

Pe talon am si eu 155/65R14 75T , dar in realitate sunt de 13. Masina e prea joasa ca sa intre de 14. ramane de vazut ce scrie pe cauciucuri.
Stii cumva care e raportul dintre real/afisat ? Sau 13"/14" ?
aerodeck
cel mai bine e sa va luati de 7j/15 cu gume de 195/45... intra perfect!
eu acuma caut ceva modele ca vreau cu bordura si sunt cam putine cu ET25. numa' bine!

Edit: Te rog nu mai folosi limbaj mirc tz, k, etc.
mihye
O sa te "scuture".
Si intra 7J15?, cred ca numai cu distantier la prezoane!
aerodeck
daca nu ma crezi intra pe e-bay la nemti si da-i alufelgen pt twingo si o sa-ti apara 7J15.... sau daca nu ma crezi iaca aici www.tyresave.co.uk/tyresize.html
diametru rotii e aproape identic... parca 2-3 mm mai mic e cu 195/45/15
eu mi-am pus pata pe un set de keskin(ceva de genu) cu interior negru si bordura cromata biggrin.gif numai ca m-ar scutura de 500 euro pe care momentan nu-i am sad.gif
miercuri am incercat sa-i fac cip prin mufa obd si din pacate mi-a dat ceva erori mad.gif , o las pe sapt viitoare cand o sa se poata umbla fizic la ECU, si o sa-mi montezi si short-ramu' biggrin.gif
mihye
Nu ma refeream la diam rotii, ci la cat de adanc va intra roata in interiorul masinii, daca va atinge sau nu, componentele masinii (telescop,brat,caroserie) fiind un 7J in loc de 5,5J 04.gif
aerodeck
nu conteaza asta...atata timp cat e ET25....
chiss82
Salutare tuturor.
Eu sunt un nou utilizaor al unui Renault Twingo(1,2 16V)
Este o masina super,eu unul sunt multumit de ea,dar am un singur inconvenient .Am pe masina cauciucuri de 195/45/14 si ma zguduie de mor.
Am o rugaminte la voi,la cei care cunoasteti care sunt dimensiunile de cauciucuri care le pot monta pe aceasta masina,dar pe jenti de 14, sa imi spuneti si mie .
Va multumes anticipat.
chiss82
Va salut din nou.
Pe langa intrebarea de mai sus , as mai avea inca una:
Ce tipuri de jenti se potrivesc la aceasta masina?(adica sunt speciale ptr acest model de masina(Twingo) sau se potrivesc si de la alte modele)

Va multumesc mult.
aerodeck
salut! bine ai venit primntre noi biggrin.gif !
in legatura cu jantele am scris si mai sus: 7J 15 ET25 cu gume de 195/45/15!
daca vrei sa nu te mai salte ia-ti jante de 13 cu gume cu talon mai mare ~55-60.
mihye
Dimensiunile cauciucurilor, indicate de constructor, sunt trecute in talonul masinii, iar aerodeck a postat in acest topic un link unde in functie de ce ai trecut in talon poti jongla cu latimea/inaltimea anvelopei fara a-i modifica performantele masinii.
Cat despre jante stiu doar ca se potrivesc cele de pe clio 1 si 2 .


@aerodeck---si eu stiam de site de f mult timp, i-am pus un link pt cei ce nu stiau.
chiss82
pe mine ma supara f tare zdruncinatul masinii
din aceasta cauza am ajuns la hotararea ca treb sa fac ceva
si asa cu jentile astea si cu aceste cauciucuri am in partea din fata o urma de frecare pe suportul de la arc, cu toate ca distanta e cam de 5 cm intre cauciuc si suport
o sa ma uit pe site respectiv sa vad cum pot jongla cu rotile
as renunta si la aceste jenti si cauciucuri ca sa pun niste jenti mai putin late si cu niste cauciucuri de 175,dar nu mai subtiri
chiss82
ma uitam la masina lui MDD si am vazut cauciucurile si jentile sale
eram curios daca stie care ,sau chiar MDD,care este codul jentii si ce cauciucuri sunt


Ms
aerodeck
scuza-ma dar eu nu inteleg ce vrei tu de fapt?
vrei jante mai late dar de 175 ???? cum adica?
si dak tu ai jantele din fabrica nu are cum sa-ti frece....
tu vrei talon mai mare sau? ai suspensie sport? da detalii si o sa intelegem si noi ce-ti doresti...

am uitat.. maine merg sa incerc niste jante de 15/7j.... atata ca sunt ET 13...
daca intra si pot sa virez ar fii super... sunt in 9 spite si bordura de vreo 5-6cm smile.gif
depecharu
Masina mea are suspensii sport (are 4 degete de la sol) si se vede pe aripa si arcuri ca au fost puse pe ea de fostul proprietar genti (+ cauciucuri) prea mari. Acum am genti de 13 si cauciucuri de 160/70 si merge bine.
chiss82
Acum o sa prezint putin masina mea.
A fost adusa din Germania,iar respectivul a fost la Elia si i-a facut diferite modificari: - amortizoare sport
- esapament sport
- si i-a mai pus aceste jante de care vb mai sus
Ptr el aceste modificari nu l-au deranjat,deoarece ei acolo au drumuri bune,dar pe mine ma deranjeaza.Eu ceea ce doresc e sa pun niste cauciucri mai groase ca sa mai atrenueze din vibratii si zdruncinaturi.Dar ca sa pun cauciucuri mai groase pe aceste jenti cred ca o sa fiu tot timpul cu urme pe suportul de arc ,sau cine stie unde o sa mai frece.De aceea am intrebat daca stie careva care este tipul de janta care avand pe ea un cauciuc de minim 175/60 sau 175/65 care sa nu frece( adica 14" sau 15").As putea opta si ptr varianta de 185/60 sau 185/65 dar tot la fel.

Acum sper ca m-am facut inteles.
Si imi cer scuze daca nu am fost prea explicativ de la inceput(greseala mea)

Ms mult .
aerodeck
intri pe asta www.tyresave.co.uk/tyresize.html
pui dimensiunile de la tine din talon si vezi care e poate pune fara sa ai diferente.
eu in locul tau mai binemi-as pune o perna sub cenzurat dar sa stiu kpot sa iau o curbacu viteza biggrin.gif
BH-84-VLD
va rog sa imi spuneti ce jante pot pune pe twingo la bani maruntzi si sa fie estetice, fara sa trebuiasca sa schimb cauciucurile si de unde le pot cumpara.....
todea_marius
cine are niste genti de aliaj pt twingo al meu are de 13 dar as prefera de 14 daca merge
depecharu
Merge lejer, dar ar fi bine daca ai schimba si discurile de frana. Tu le ai mai mici decat la modelele pe 14''.
bog19ro
salut.am si eu un renault twingo din decembrie 2006.sunt ffffff. multumit de el.pt. cluj e super.se comporta bine si la drum lung...dar ma tot uit la alte twingo-uri si parca niste jante de aluminiu schimba radical "look-ul".in afara de priveliste...jantele alea de aliaj au vreu utilitate practica ? pe scurt..sa-mi iau sau nu ? unsure.gif eu acum am jante de tabla 155/70R1375T.imi puteti recomanda un magazin cool din cluj sau din imprejurimi ?
depecharu
Bine ai venit pe forum!
Hai sa ne intalnim intr-o zi daca esti din cluj. biggrin.gif Povestim si de jante!
twingooo
vreun set de vanzare pe 14 de reno?are cineva idee cat costa in reteaua de concesionari?

yhf
la reno sunt scumpe.
Pe Fundeni, cum vii dinspre Colentina, treci de Shell ( Mol ), aproape de spital pe dreapta este o vulcanizare, autosoft parca ... nu stiu exact .... au jante noi si SH pe 14, 4x100, diverse modele incepand de la 100 RON.
Am indreptat+roluit jantele care le-am luat de la @tano la vulcanizarea mai sus amintita, baietii sunt meseriasi si ce este mai important .... poti negocia preturile wink.gif

L.E. : am uitat sa mentionez ca la vulcanizare au si distantiere, prezoane, antifurturi .... mai multe ...
ccris
Saptamana asta am cautat si eu o a 5-a roata pt ca n-am rezerva...in afara de 14", 4x100, j5,5-6 trebuie sa intre pe inelul de centrare si nici o janta pe care am gasit-o la vulcanizari si dezmembrari nu s-a potrivit.
La Renault o janta era in jur de 180RON
La Autosoft n-am ajuns inca.

Nu stiu cum au reusit cei de mai sus sa bage jante pe 13" pt ca alea ating etrierul. Modelele dupa octombrie 2000 au un sistem de franare mai bun si implicit discuri si etriere mai mari, de asta s-a facut si trecerea de la jante de 13" la 14".
yhf
Aaaaa, am uitat sa precizez ca am schimbat jantele de tabla cu cele de aliaj de la @tano. blush.gif
Cele de tabla le-am pus pe FIAt-ul Marea al tatalui meu si merg perfect. Am avut de aliaj si pe FIAT, dar s-au facut patrate ...... biggrin.gif

@ccris : nu promit, dar ma interesez intr-un loc de o janta de tabla, iar daca are, iti trimit PM.
depecharu
Capace Renault pe 13" stie cineva unde gasesc?
yhf
poate pe afara. la un moment dat am vrut sa-mi cumpar din targ capace si sa lipesc insemne cu reno, dar am reusit sa-i pun "aliaje" si am scapat. wink.gif
cfb
Ma adresez celor care vor sa-si schimbe jantele si/sau amvelopele: Codul Rutier 2006 la art 100 al.6 prevede o amenda din clasa a 2-a de sanctiuni,4 sau 5 puncte amenda pentru:"conducerea unui autovehicul care are montate amvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decit cele prevazute in certificatul de inmatriculere sau inregistrare,ori sint uzate peste limita admisa."(un punct amenda =10%din salariul minim brut pe economie).
Pacat de banii aruncati in sacul gaurit al bugetului de stat!
ccris
well...dupa o alergatura de vreo 2 luni mi-am trecut rotile de vara in CIV deci pot circula linistit cu 195/45/R14 pe Twingo rolleyes.gif

Un prieten a ramas fara un capac de 14", la dealer costa 78RON...de banii astia cred ca-ti iei un set intreg cu un model acceptabil.
yhf
mda ... pe jantele de aliaj am pus gumele care le-am avut pe cele de tabla si sunt dimensiunile din talon.
depecharu
Cand mi-am luat masina pe brief aveam trecute 2 tipuri de roti 155/70 r13 si 155/65 r14
In talon mi-au trecut romanii doar cele pe 13". mad.gif
mihye
Fratele meu le are trecute pe ambele dimensiuni, pe cand la mine sunt trecute doar cele pe 14". Bravo RAR aplauze.gif
yhf
QUOTE(depecharu @ 8 Mar 2007, 09:19)
Cand mi-am luat masina pe brief aveam trecute 2 tipuri de roti 155/70 r13 si 155/65 r14
In talon mi-au trecut romanii doar cele pe 13".  mad.gif
*



In CIV ce ai trecut ?
Am avut meciuri cu militia cand mi-au eliberat talonul la Alfa.post-336-1110552439.gif In CIV sunt doua dimensiuni 185/65/15 si 205/55/15, iar in talon era trecut doar 185/65/15 mad.gif
Noroc ca am verificat talonul pe loc, altfel mi-o furam ca pe masina am 205/55/15 wink.gif Intr-un final mi-au trecut cele doua dimensiuni din CIV smile.gif
twingooo
pot face adaugarea unei noi dimensiuni dupa eliberarea talonului?pe talon am numai 155/65 r14
depecharu
QUOTE(depecharu @ 8 Mar 2007, 08:19)
Cand mi-am luat masina pe brief aveam trecute 2 tipuri de roti 155/70 r13 si 155/65 r14
In talon mi-au trecut romanii doar cele pe 13".  mad.gif
*



In Cartea de Inregistrare a Vehicolului am doar pe 14" blink.gif blink.gif blink.gif
twingooo
jante aliaj 14'' reno sau reno look-a-like?nimeni?vreun prieten care le are de vanzare?
twingooo
apropos...sambata dimineata in fata la intersport unirii?Bceva UTU?una mica neagra?tari raaaau jantele!
mihye
Eu pun pe a mea saptamana asta roti de alu de golf 2 GTI, sunt jante facute de pirelli pe 14". Astept sa vina de la frezat, ca miezul jantelor e mai mic la vw decat la reno. Sunt curios sa vad cum arata pe buburuza, din pacate momentan cu cauciucele stock.
yhf
@mihye : asa am procedat si eu cu anvelopele, temporar, ca de gume noi de 175/55 sau 195/45 nu m-am lipit. sunt cam scumpe iar SH nu agreez.
yhf
QUOTE(depecharu @ 11 Mar 2007, 14:51)
In Cartea de Inregistrare a Vehicolului am doar pe 14"  blink.gif  blink.gif  blink.gif
*



tare faza huh.gif
Nu ramane decat sa mergi la politie sa schimbi talonul .
Bafta !!
ccris
QUOTE(twingooo @ 8 Mar 2007, 12:52)
pot face adaugarea unei noi dimensiuni dupa eliberarea talonului?pe talon am numai 155/65 r14
*


Poti face adaugarea oricand...daca-ti trec cei de la RAR dimensiunea in CIV.
Daca cei de la RAR n-au dimensiunea "in calculator" trebuie sa faci o cerere la RAR-ul de pe Calea Grivitei; daca astia recunosc dimensiunea ca si compatibila cu Twingo mergi la RAR (Voluntari) sa-ti faca un inginer inspectia rotilor si vor fi trecute in CIV (taxa de modificare CIV era vreo 50 RON).
Cu astea poti merge la politie sa le treaca in talon dar e posibil sa nu fie nevoie de asta daca trec dimensiunile ca omologare individuala, probabil va trebui sa porti cu tine o copie (legalizata) dupa CIV.
Daca aia de la RAR considera ca dimensiunile nu-s compatibile poti face niste teste la RAR Voluntari pt omologare, teste care pot costa si cateva zeci de mil...
(toate astea erau valabile anul trecut cel putin, s-or mai simplificat treburile intre timp)

QUOTE(depecharu @ 8 Mar 2007, 10:19)
Cand mi-am luat masina pe brief aveam trecute 2 tipuri de roti 155/70 r13 si 155/65 r14
In talon mi-au trecut romanii doar cele pe 13".  mad.gif
*



Jantele de 14" au aparut abia la versiunile din 2000 (phase 3) si n-or sa le bage aia de la politie in talon daca nu-i convingi pe cei de la RAR ca sunt compatibile.
mihye
@yhf Pune o poza cu ele! Sa vad cum stau cauciucurile stock pe jante.
yhf
diseara cand ajung acasa, o sa incerca sa-i fac niste poze si l-e postez wink.gif

oricum, cauciucurile vin bine. jantele parca sunt J6.5, ET.... nu stiu blush.gif dar sunt OK .
twingooo
poze?.... biggrin.gif
Ovitzy
caut distantiere pt twingo.....daca stiti careva ....anuntati-ma...ms
twingooo
@ovitzy..de unde esti?daca din bucuresti, yhf a gasit un service si poti cauta unde e locat in posturile lui!
yhf
nu dati cu pietre ca nu am pus poze. ajung destul de tarziu acasa si nu am camera foto blush.gif decat la tel.

distantiere gasesti pe fundeni ( daca esti din bucuresti ) la autosoft.
yhf
@mihye : ai pus jantele ? cum stau gumele stock pe jante? esti multumit ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.