Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce se intampla cu TVA la masini SH de import?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
raducazac
S-a schimbat ceva in regimul TVA privind masinile SH de import?

Intreb asta pt ca exista urmatoarea situatie:
Daca v-ati uitat pe siteuri de vanzari masini din Vest, veti vedea ca unele masini au TVA deductibil la export, asa numitul pret neto sau pret de export (export preis in Germania). Stiam ca asta se aplica la exportul in afara UE. O data cu aderarea, ce se intampla? Noi, romanii, trebuie sa platim TVA-ul sau nu? Daca il platim acolo, inseamna ca nu mai trebuie sa il platim la intrarea in tara, asta e o regula UE, nu poti plati TVA de doua ori.

Pe de alta parte, daca nu se plateste TVA acolo, ci la intrarea in Romania, se aplica aceeasi grila de calcul ca si pana acum?

Ati avut experiente proprii, ati auzit cazuri? Cum e pana la urma? Si ce platim noi acum la inmatricularea unei masini din vest, in afara de taxa de inmatriculare?
traffictours
Din tot ce ai spus, ce e sigur pana acuma e ca TVA nu se plateste de 2 ori, dar la emisiunea automobile tv de pe national, invitatul de la fisc spunea ca persoana fizica ce cumpara de la o persoana fizica din Vest trebuie sa platesca TVA in RO. Asta daca e adevarat(tipul, un pusti, era destul de confuz) va scumpi f. mult masinile aduse de persoanele fizice. Eu credeam ca in cazul asta nu se mai plateste TVA, ci doar in cazul cand masina e cumparata pe firma si livrarea s-a facut fara TVA din tara de origine. Am citit si in Codul Fiscal, dar treaba nu e lamurita pt. ca este vorba de un regim al bunurilor second hand, in Vest, de exemplu sunt masini cu TVA integral deductibil( acele "premiere main") si masini cu TVA deductibil doar pe marja de profit(acelea care au avut mai multi proprietari). Pentru moment nici ai nostri nu prea stiu cum sa aplice Codul Fiscal, e o nebunie totala!
Nicotine
Conform noului cod fiscal:
pentru auto vechi (mai vechi de sase luni sau cu mai mult de 5 000 km rulati) tva-ul se plateste in statul UE de unde masina este cumparata. ( daca masina este cumparata de la o persoana juridica si platitoare de tva; pentru autp achizitionate de la PF nu se plateste TVA nici la ei nici la noi)
pentru auto noi ( cele care nu indeplinesc conditiile de mai sus, la achizitionarea din-un alt stat mebru, dealerul vinde masina cu mswt (tva) zero urmand ca in romania sa se depuna un decont special de tva si plata lui
raducazac
Interesant.... stii cumva nr articolului din Codul fiscal care spune asta?
edyus
"Din tot ce ai spus, ce e sigur pana acuma e ca TVA nu se plateste de 2 ori, dar la emisiunea automobile tv de pe national, invitatul de la fisc spunea ca persoana fizica ce cumpara de la o persoana fizica din Vest trebuie sa platesca TVA in RO"


Exact asta am auzit si eu la aceasi emisiune, dar din pacate asta inseamna exact ca se plateste TVA de doua ori: odata il plateste cel care a cumparat masina de noua si inca odata tu care aduci masina in tara. Asta este o foarte mare aberatie!!!!! Conceptul TVA(taxa pe valuare adaugata) este interpretat toatal gresit. Unde este valoarea adaugata?? Inteleg sa platesti TVA daca cumpari masina de la un AutoHouse de ex. .... la noi daca cumperi o masina de la o persoana fizica platesti tva pt ea??? .... evident nu... asa ar trebui sa se intampe si in Uniune.
traffictours
As inclina sa cred ce spune Nicotine, asa e logic, dar se pare ca daca cumperi de la PF din UE trebuie sa platesti TVA in RO(ca PF de asemenea). Imi pare rau, dar deocamdata nu am informatii clare, cand le voi avea pun pe forum.
edyus
Asta ar fi un mare avantaj fata de conditile dinainte de 1 ian, practic cu tva sa scade o foarte mare suma din valoarea finala aproape ca iesi mai ieftin chiar cu taxa lui Tariceanu wink.gif
traffictours
De acord, numai sa fie asa, ca din cate stiu eu(dar inca nu am confirmare oficiala, am urmarit doar emisiunea de la NationalTV) PF-ul trebuie sa faca un decont de TVA pana la 25 ale lunii urmatoare parca, deci ca s-ar plati. In scurta vreme o sa se lamureasca treaba...
adumeu
a mai aflat cineva ceva de acest TVA? ma intereseaza f mult sa stiu daca eu ca si PF platesc TVA daca cumpar de la alta PF din alt stat membru UE.
Smiley
daca tu, persoana fizica, cumperi un autoturism de la o persoana fizica sau juridica dintr-un stat membru UE, platesti tva-ul acolo.

diferenta intre persoana fizica si juridica e ca la persoana juridica primesti factura pe care este detaliat si tva-ul, la persoana fizica faci doar contract de V/C cu suma totala.

o sa mai ai de platit doar taxele de inmatriculare in romania. atentie, autoturismul trebuie sa fie inmatriculat in UE (daca neamtul a cumparat o toyota din germania si ti-o vinde pana sa o inmatriculeze si sa-i plateasca taxele vamale, va trebui sa le platesti tu).
adumeu
dar daca o iau pe firma nu scap cumva de tva-ul asta? nu e returnabil in vreun fel?
lucianchiriac
Singurul mod in care nu platesti TVA este atunci cind esti firma platitoare de TVA in RO si cumperi de la un dealer platitor de TVA din UE. Atunci neamtu (sau ce-o fi) iti taie factura cu TVA 0. Aici in RO, se face taxare inversa ca atunci cind cumperi un apartament nou pe firma.
Daca revinzi masina, atunci platesti TVA, ceea ce mi se pare normal.
Oricum, e incurcata rau treaba asta, pentru ca e valabila doar la masini SH, unde definitia SH este masina mai veche de 6 luni sau cu mai mult de 5000 km. La masinile noi, chiar daca neamtu iti taie factura fara TVA, tu platesti TVA-ul aferent in RO. In cazul persoanelor fizice, nu se deduce in nici un fel TVA-ul.
Si oricum ce va povestesc e din spusele contabilei si ale altor neamuri / prieteni contabili, sa nu aruncati cu pietre dupa mine smile.gif

A, am uitat sa spun: cind te duci la dealer, trebuie prezentata copie dupa certificatul de inregistrare ca si platitor de TVA, sa se vada bine RO-xxxxxx.
adumeu
merci mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.