Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb treapta viteza 1.9 dCi - 5 trepte
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Topdigital
Stie cineva exact la cite ture sa schimba vitezele la 1.9 dci, cutie de viteze in 5 trepte?

Va intreb asta pentru ca am condus o viata benzina si iata-ma pe motorina acum.

Pe ceasul lagunei mele 2 din 2002, sunt marcate cu rosu 30km,. 50km si 90km, are asta ceva de a face cu schimbul de viteze?
PS. Dupa cum am dat si topicul, iata-ma pe o laguna 2, si touch wood, dar pina acum sunt multumit.

Nu am luat un expression ci o autentica pentru ca sunt adeptul, cu cit mai multe gizmos cu atit mai multe reparatii. Oricum de data asta am luat o masina pentru nevoie, si nu pentru lux,

Oricum, parerea mea, Nu este BMW- si asta la cum alearga- dar nici nu papa ca unul, cam tremura plasticele la bord, si chiar mi-am propus sa investigez, ma cam jeneaza.
Cam moi suspensiile daca intri in viraj in a treia. In schimb nu simt gropile prin Bucuresti, merg ca un Lord. Tin minte ca la BMW aveam cola in suport si se cam varsa la gropi-Laguna trece ca o nesimtita prin ele....


Cheers
sorin
QUOTE(Topdigital @ 20 Jan 2007, 19:43)
Stie cineva exact la cite ture sa schimba vitezele la 1.9 dci, cutie de viteze in 5 trepte?

Va intreb asta pentru ca am condus o viata benzina si iata-ma pe motorina acum.

Pe ceasul lagunei mele 2 din 2002, sunt marcate cu rosu 30km,. 50km si 90km, are asta ceva de a face cu schimbul de viteze?

Cheers
*





Nu este exactitate in schimbarea vitezelor dar la diesel in jurul a 3000rmp.
tiberiu.anghel
Liniile rosii de la 30km/h, 50km/h, 90 km/h si 130 km/h se refera la limitari normale de viteza in diferite conditii de drum. Ex: 130 km/h - autostrada, 50 km/h - oras.
Schimbi viteza cand simti ca trebuie.
Nu conteaza ca masina are 4, 5, 6 trepte sau ca motorul are 45 sau 300 CP.
O sa ajungi sa cunosti dupa cateva sute de km comportamentul motorului. Sunt situatii cand schimbi la 2000 rpm, sunt situatii cand schimbi la 4000 rpm.
Particularizand la versiunea de motorizare pe care o detii, as recomanda schimbarea catre o treapta superioara undeva la 2300 - 2500 rpm, poate chiar mai mult, daca situatia o cere. Retrogradarea ar trebui sa se faca astfel incat turatia motorului la treapta n-1 sa fie in jurul a 2000 rpm.
Ar fi util daca ai gasi pe net un grafic cu curbele de cuplu si de putere ale motorului tau. Iti vei da seama foarte bine in ce regimuri de turatie se simte cel mai bine.
Topdigital
Am inteles ca daca merge subturat anu este bine.
Mie mi se pare ca cere pe la 2500, sau poate ca este din cauza ca nu sunt obisnuit cu un motor diesel.
De obicei ma iau dupa zgomot, si aici am o mica problema ca diesel ul suna mai puternic decit o benzina, cel putin asa mi se pare.
In schimb ma bucur de raspunsul prompt la forum.
Trebuie sa admit ca desi suntem greu de asociat in grupuri reale, se pare ca suntem foarte comunicativi in cele virtuale. Si asta mi se pare super tare ...
Cheers Tiberiu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.