Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pentru pescarii de Crap
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
FireChief
Desi suntem in prohibitie,as dori sa discutam cu pasionatii de crap pe aceasta tema.
de exemplu eu anul trecut am fost pe hagiesti si am prins binisor citiva teni mai mari ,doi mai exact,de 7 si 8 kg(unul din ei in poza) ,prin mai parca ,apoi am mai prins dar nu stralucit,crapi si teni la citeva kg.
Taxa este de 750 mii pe zi adica 250 mii ziua,250 mii noaptea,250 mii plantatul.
Merge bine la porumb uscat cu pop-up.
Alte balti stiti?... eventual povestiri haioase,capturi gigantice laugh.gif ...etc...
wolfin
la hagesti, unde cum cobori balta din stanga sau cea din dreapta(desi din poza cred ca este cea din stanga). in fine daca ai stii ce se prindea acolo acum ceva ani...... sad.gif . mai sunt trei balti daca urmezi drumul de piatra 3km dar destul de slabe, nu au mai fost populate de ceva timp, dar sunt mai ieftine, anul trecut era 200 zi .

in fine, povesti nemuritoare, oricum nu ma crede nimeni mad.gif

eram la o balta din cele trei de mai sus, dadeam eu cu un prieten la peste si intr-un tarziu cand eram deja obositi de caldura, bum in apa o coada de peste cat o roata de masina(175/70/14) tongue.gif langa mal in fata noastra. eu am cazut de pe scaun radmasa.gif
tiberiu.anghel
Am avut 2 experiente pe Balta Liliecilor ( sau Valea Liliecilor, depinde cum vreti sa ii spuneti ). In ambele situatii am fost 2 prieteni, ambii cate 3 lansete. Montura simpla: Plumb culisant si carlig jos pentru autointepare.
1. Prima data pe balta, am incercat cateva momeli; pana la urma am vazut ca manca la buchet de rame. Defapt nu era nici un buchet, arau doar 2 rame. Toti erau stas, la 1kg, 1.200 kg maxim. Ne-am facut norma pe ziua aia, am plecat.
2. Duminica (22.04.2007) am fost din nou. Acum a fost la fel, cu vreo 2 scapari de fiecare pe la vreo 2kg. De data asta nu a vrut decat la patratica. A, a mai luat prietenul meu unul la boilies facut de el.
Tragand linie, multumit.
Taxa: 30 ron C&R sau 70 ron maxim 5 kg.
Avantaje: liniste, curatenie si activitate, desi nu sunt capturi extraordinare.
Dezavantaje: drumul care trebuie parcurs si captura maxima acolo anul asta: 5.3kg. Din cate am inteles, balta a fost populata in primavara asta cui ciortan 1-4kg.
RamsesII
Cred ca ar trebui un topic separat pentru pescarii amatori, siguri suntem foarte multi pe forumul asta. Si nu numai pentru crap, ci ce balti bune mai stiti samd.
Bliss
Valea Liliecilor, am fost si eu acum 2 saptamani. Prins 15 kg la o baterie de 10 lansete, retinut 10 conform bonurilor (am fost grup). Capturi la fel ca Tiberiu, 1-1.5kg. Au tras la porumb cu aroma de capsuna (din acela la borcan) si porumb expandat (din acela cilindric, nu boabe). Nu a tras la boilies, rama, viermusi, porumb cu aroma de usturoi/vanilie, porumb uscat, patratica.
Orice drum dinspre Bucuresti are portiuni lungi rele. Am incercat 2 variante, iesire A1 Vanatorii Mici si prin Bolintin Vale. Cea cu Vanatorii Mici e un pic mai buna, dar nu cu mult.
Luati doar bonuri de catch&release, nu merita retinut, pestele are gust de mal.
Balta e foarte frumoasa, merita o partida oricand.

In a doua zi de Paste am fost pe o balta recent amenajata la Movilita, chiar la intrarea in sat, pe stanga, venind dinspre Bucuresti. Nu am prins decat 2 ciortanei, desi am avut niste vecini care au rupt crapul la bomba cu o aroma pe care n-au vrut s-o spuna. 70 RON fara limita.
Balta este amenajata frumos si cum nu am avut activitate, am profitat din plin. Este loc destul pentru un fotbal pe iarba. Fiecare loc de pescuit are masa si gratar.
DrK
La dridu, la ora 9 dim, dupa 3 ace lasate-n balarii am prins o plasa plina cu peste smile.gif. De ce? Seara a fost o furtuna si pescarii care au in acel loc au lasat pestii si au fugit. Ghinionul lor e ca am aparut eu cu norocul de rigoare si am capturat prada lor de o noapte. ~15 peste 1,5 kg fiecare. De la ora 9 nu am mai prins decat un somn de 4-5 ore...
o balta interesanta este spre urziceni. nu mai stiu numele dar costa 800 de mii si la plecare daca erai ghinionist si prindeai 2 pesti iti dadeau ei diferenta pana la 10 kg gratuit.
tiberiu.anghel
Acum am venit de pe Belciugatele.
Dezastru total!!!

Toata ziua am avut o singura trasatura la poromb cu aroma de miere. Atat!
Am fost pe cea de 70 de lei, de langa pepiniera. Balta a fost arhiplina. Initial, am vrut sa mergem pe pepiniera, dar chiar nu am avut loc.
Incercat tot felul de momeli, distante fata de mal si degeaba. Pe balta s-au luat doar doi crapi, ambii pe la 3kg.

Bineinteles ca nu au lipsit acei oameni urati de toti pescarii care se apuca sa dea maneaua aia live la maxim din X5-u ala bengos pe care il au.

Concluzie: nu mai am ce cauta pe balta apropiata de Bucuresti duminica!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.