Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema sonda cutie viteza
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
popescudanconstantin
sal tuturor. am o mica problema care treneaza de o jum de an. cand merg cu spatele nu mi se aprind luminile de mers in spate. mi s-a spus ca este o problema de la sonda din cutie. am fost acum cateva luni la service renault din rm. valcea pentru mici investigatii si schimburi de ulei si filtre. cu ocazia respectiva i-am rugat sa se uite si la sonda. baietii s-au uitat si mi-au spus ca era bila de la sonda gripata sau blocata si ca au curatat-o si acum e ok. a mers vreo 3 zile si apoi a revenit problema, ba mai mult, acum cateva zile uitandu-ma pe la motor, am observat ca pe la sonda respectiva imi iese ulei din cutie, nu mult, dar e umed in permanenta. m-am uitat mai bine si sonda este in alta pozitie. cred ca baietii au renuntat la garnitura sau ce avea acolo sonda pt. etansare, ca sa intre sonda mai mult in cutie ca sa mearga cat de cat, dar nu s-au gandit si la mine ca ma lasa fara ulei in cutie. problema este ca am fost ieri la ei sa-mi scoata sonda si, surpriza, dupa o ora mi-au spus ca nu mai au cu ce sa desfaca ca nu mai au cheia........??????? blink.gif ok am zis, dar voi ati scos-o, cu ce??? pana la urma m-am suparat si am zis ca o sa-mi fac rost de po tubulara de 24 sau inelara si o sa descfac singur ca de incompetenti nu mai vreau sa aud.

intrebarea este: unde gasesc o asemenea sonda si la ce bani si daca stiti si unde gasesc o cheie potrivita(trebuie o tubulara mai inalta sau inelara cotita de 24 dar finuta, spatiul fiind limitat)????
Abamiha
Salut!pentru sonda incearca daca ai prin zona magazinele AL PADRINO, eventual da un telefon in Bucuresti la unul din ele si vezi daca au.Poti incerca chiar si la o reprezentanta Renault pt. sonda ca sa-ti faci o idee despre pret.
Eu am cumparat consumabile de la ei, pina acum am fost multumit (AL PADRINO).
Problema este sa verifici intr-un fel uleiul din cutie, pentru ca este posibil sa fi pierdut destul de mult, si sa nu dai de alte probleme.
b_gabi
Cred că aceeași problemă o am și eu cu luminile la mersul înapoi! Ce nu am reușit să descopăr (m-am uitat numai pe sus pt că nu am dat scutul jos), unde este poziționată această sondă?
R19/16v
seria sasiului, tipul motorului si tipul cutiei de viteze, te rog wink.gif
b_gabi
sasiu serie VF1BG0C0...., Motor tip F4P-C7, cutie tip JR5
TKS!
R19/16v
#12?
b_gabi
Mulțumesc! Mâine, de fapt azi, o să mă uit cu atenție după ea!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.