Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [Bucuresti] Meridian Vest
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Service autorizat Renault
Zetu
MERIDIAN VEST
B-dul Iuliu Maniu 319-329, 061127, Bucuresti
Tel. Showroom: (021) 334.33.33 / 301.19.53
Tel. Mecanica: (021) 334.84.84
Tel. Caroserie: (021) 301.19.33 / 310.19.34
Fax: (021) 301.19.35
E-mail: vest@automeridian.ro

In cele doua puncte de service puse la dispozitia dumneavoastra, se efectueaza o gama larga de servicii auto in atelierele de mecanica, tinichigerie si vopsitorie,
sqryn
Un service ok, nu foarte aglomerat. Am avut 2 lucrari de tinichigerie la ei si au iesit bine, fara diferente de culoare
ktmbull
Si mie mi-au vopsit bine Meganul, si intr-adevar nu e aglomerat.
DrK
de acum o sa incerc si aici.. poate am mai mult noroc fata de restu smile.gif
Zetu
Eu am avut "norocul" ca persoana care se ocupa de comanda mea de piese sa-si dea demisia, si tot am asteptat sa ma sune cineva. Ma rog pana la urma a preluat altcineva problema si acume e spre vindecare, o sa narez cateva impresii cand iau masina smile.gif
b06fcn
Azi am fost acolo, impecabil tratamentul, au fost primii care au gasit problema la masina, dar nu o pot rezolva...tre sa schimb niste injectoare la Megane...macar si-au dat seama de unde e buba...ca restul nu au reusit...Am profitat si am facut si geometria, cred ca urmatoarea revizie la ei o fac, sa vad cum lucreaza, mai ales ca dupa aia vine a doua schimbare de distributie...
yce
ai niste preturi ptr. distributia de megane?
catalin80
le-am spus ce piese mi-ar trebui pentru a-mi repara masina ( in urma unui accident) . Intr-o saptamana le aveti. Reparatia ar dura inca o saptamana . Buuun, asa ca ma duc la ei si dupa ce-mi fac receptia lucrarii ii mai intreb o data cat dureaza pana vin piesele....2 saptamani
Sper ca macar asteptarea sa fie cu folos si lucrarea sa iasa foarte bine smile.gif
In rest, destul de amabili si parea a fi destul de liber ( din cate se vedea prin geamurile de la service).
Zetu
Eu de curand am avut o experienta cu ei. Piesele vin mult mai repede in mod normal, eu am stat 2 saptamani cu masina acolo, asta dupa ce au facut comanda si au venit piesele. Ideea e ca dupa ce au demontat bara au constata ca mai trebuie o piesa. Pe scurt am avut de inlocuit panou spate, capota spate, bara spate, bara de rezistenta (sau nu stiu cum ii zice). A iesit bine culoarea vopseaua de calitate insa dinainte sa iau masina le-am sesizat ca nu se aliniaza bine capota cu bara, exista un rost mai mare intr-o parte decat in cealalta, mi-au spus ca e de la bandou ca asiguratorul l-a dat de revopsit nu de inlocuit si e deformat (nu inteleg de ce nu i-au spus ca nu se poate repara si sa-l inlocuiasca), m-am dus a doua zi si a venit sefu de atelier a zis ca trebuie schimbat si daca pot sa astept 1h sa-l inlocuiasca pe loc si am stat vreo 3 h l-au inlocuit si vopsit. Total reparatie 7200 roni
De la mine au nota 8 pentru calitatea reparatiei.
Dantee
Eu am fost la ei pt reviziile la masinile din semnatura + un Meganel 1,5 dci bicorp . Baieti de la mecanica s-au comportat excelent.
Acum o sa la duc cu Clio cu o usa si o aripa infundate, si o sa vad cum se prezinta la tinichigerie si la vopsitorie.
catalin80
dupa doua saptamani , am ridicat masina de la ei . Reparatia a fost gata inca de vineri , numai ca domnii de la BCR Asigurari d-abia se misca. Sunt multumit de cum au lucrat ( parca e noua radmasa.gif ) au si spalat-o. Am fost deranjat de o singura chestie...undeva pe spoilerul fata era ceva alb ( se pare ca a curs ceva) care nu prea se lua . Problema s-a rezolvat prin amabilitatea domnului care s-a ocupat de masina cu putin polish


* pentru a obtine informatii de la ei iti trebuie ceva nervi de otel . la numerele de telefon ba nu raspunde nimeni , ba sunt deranjate , ba raspunde cineva care nu stie sa dea informatii si te pune sa revii peste o jumatate de ora...bineinteles atunci o luam de la capat cu :nu raspune, deranjat....
adrian2006
super baieti! io am avut niste experiente deosebit de naspa cu cobalcescu si am ramas deosebit de placut surprins de meridian. vacile de la cobalcescu nu-mi pusesera freon in instalatie si nu mergea AC...am sunat la meridian mi-au facut programare a 2-a zi(nu dupa 2 sapt.ca la cireada de la cobalcescu) si s-a rezolvat imediat. un mare plus de la mine faptul ca au program pana la 22.30!!! si te lasa sa vezi ce-ti fac la masina(eu stiu SIGUR ca la cobalcescu se inlocuiesc piese bune de la masina cu daramaturi de-ale lor...adica stiu de la un mecanic de acolo!!!)
B73BOS
nu mai bagati voi mana in foc pentru Meridian Vest...cand va duceti sa faceti schimbul de ulei sa intrebati de care ulei va baga, din butoi sau original smile.gif) varianta lor va fi ca e original dar va spun io ca este ulei romanesc din butoi de 200 litri...am vazut cu ochi mei cand faceau asta la un clio la prima revizie...asa ca in fata e vopsit gardu si in spate leopardu

Aveti grija de masinute nu va uitati in gura lor
Berila
Am luat masina de la Meridian Vest, totul a decurs super ok. In service nu am ajuns ... inca (slava Domnului) si sper sa nu o fac decat cu ocazia reviziilor. Din cate am tot citit prin forum sunt ingrozit... Oricum, va tin la curent dupa ce testez pe viu problema ...
DrK
ce ziceati de service putin aglomerat???
poate peste 2 luni gasesc loc sa imi repar masina... (citat de la ei)
Zetu
Lasa ca mi-a venit mie randul sa-mi repare masina si dupa ce te cheama acolo o tin in curte ca nesimtitii. EU le-am spus sa ma cheme atunci cand se apuca de masina nu sa o tina acolo ca eu trebuia doar sa-mi vopsesc bara si bandou, nu era nimic sa ma deranjeze. Am lasat-o luni dupa ce m-au asigurat ca se apuca atunci de ea, si azi cand mi-au zis ca ar putea fi gata, deci dupa 3 zile abia o demontasera, si trebuiau sa mai pregateasca bara, sa o vopseasca sa o usuce si dupaia sa o monteze si dupaia sa trimita factura la asigurare si sa astepte acceptul 2 zile. Mi se ridica paru in cap de nervi cat poti sa stai pentru cateva zgarieturi pe o bara, cel putin o saptamana fara masina pentru o lucrare de toata jena. Le-am spus sa nu-mi vopseasca bandou cu aceeasi vopsea ca si bara (pentru ca una este fara sclipici) bineinteles ca nu au tinut cont de chestia asta.
NU MAI TREC PE LA MERIDIAN, o mana de ciocanari. Sefu de la vopsitorie imi explica cum ca aici nu e ca la doctor cu programarea, te programeaza sa aduci masina si sa se apuce de ea ..cand au timp ..ca au lucrat baietii la bara mea o zi intreaga ca era zgariata ..(sa nu va imaginati ca se jucase cineva cu cuiu pe ea ..era vopseaua luata in cateva puncticele.
Zetu
Am luat masina de la meridian vest, o sa fac o poza sa vedeti cum arata o bara proaspat vopsita ca e plina de zgarieturi, ca vopseaua nu acopera zgarieturile adanci ..sa vedeti voi daca alea sunt zgarieturi adanci sau sunt eu nebun.
Le-am spus ca nu mai trec pe la ei sper sa nu se mai pacaleasca si altii cu meseriasii de la meridian vest.
Solon
De Meridian am tot auzit ca e teapa! Sper sa nu ajung la ei vreodata!
Lex Luthor
Eu am facut mai multe lucrari la ei. Si la caroserie si la motor. Au iesit relativ bine (ca nota ar fi 8/10).
Bliss
QUOTE(Solon @ 5 Oct 2007, 10:05)
De Meridian am tot auzit ca e teapa!

Adica maine isi strang jucariile, golesc conturile si dispar intr-o tara bananiera? Hai sa n-o mai luam pe auzit de la varul cumnatului nepotului si sa relatam experientele noastre. Si eu am auzit povesti horror despre Serus, dar pana acum nu le-au confirmat cand am avut treaba la ei.
Solon
QUOTE(Bliss @ 31 Oct 2007, 14:27)
Adica maine isi strang jucariile, golesc conturile si dispar intr-o tara bananiera? Hai sa n-o mai luam pe auzit de la varul cumnatului nepotului si sa relatam experientele noastre. Si eu am auzit povesti horror despre Serus, dar pana acum nu le-au confirmat cand am avut treaba la ei.
*


La Serus am trait experiente "horror" asa ca..........Si m-am dus la ei din cauza laudelor primite pe forum!
Nu am zis ca isi "isi golesc conturile si dispar intr-o tara bananiera".
Eu am incredere in "varul cumnatului nepotului" biggrin.gif
Specie_l
Aveti mare grija cand mergeti cu masina la service ca se mai umbla pe la piese.
Eu am fost de curand la Meridian Vest sa-mi repare o usa si m-am trezit ca au umblat la motor, daca descopar ceva o sa iasa scandal mare mad.gif
bogdanelu
prima mea interaciune cu meridian.... m-am dus la service cu meganu', totul ok! oamenii destul de amabili.... totul a fost bine pina cind au trbuit aduse piesele pt reparatie. problema era ca responsabilul cu piesele nu avea chef sa aduca nimic, asa ca am stat ceva timp pe acolo si am plecat. cit despre calitate nush ce sa zic! oricum ramine sa ii cerc si eu inca odata, este ultima mea speranta de service renault din bucuresti. radmasa.gif
v_adrian_mihai
chiar azi mi-am scos masinuta de la meridian vest unde mi-am vopsit bara fata pe care o aveam zgariata si lucrarea a iesit bine dar numai dupa ce le-am dat bara sa o revopseasca dupa ce prima data in loc sa o vopseasca toata asa cum le-am spus, au vopsit-o doar in zona respectiva, ce sa mai zic, initial au facut o lucrare de mantuiala....insa a 2 oara a iesit cum trebuie...dar altceva m-a suparat si mai tare mad.gif si anume ca mi-au zgariat masina pe bara spate in dreapta iar acum e clar ca-i dau cu capul de pereti
dannit
Despre preturile de la reprezentante se stie...Nu are rost sa vorbim. Un exemplu ?
Vroiam sa schimb cilindru de la ambreiaj (dadea semne de oboseala). La Meridian am primit sfatul sa schimb si pompa de ambreiaj (masin are 150,000 km). Piese + manopera, apox. 3000 Eu.
Varianta AutoFIT - piese (inclusiv ambreiaj si volanta - ca tot umblam la motor) + manopera - 12,500 RON !!!
Rezolvare - Service particular - aceeasi reparatie ca la AutoFIT - 6,500 RON !
FlorinG
Și bune și rele. Așa cred că se întâmplă peste tot, depinde de starea lor de moment sau de șefii care îi au în ziua respectivă.
Am deja doi ani de când am auto Reno Simbol luat de la ei și a trebuit să fac revizia ITP. Nu am luat revizia deoarece aveam un pivot dreapta cu joc; am spus "Nici o problemă, este încă in garanție!" după care a început circul, nu am mai fost respins vreodată dar a durat foarte mult, cam 3 ore, deoarece au refăcut testele de vreo două ori cu urcatul pe rampă, gaze, frâne.
La recepție am arătat actele doveditoare și am mai semnalat o problemă cu vibrația ambreiajului în treapta I. M-au programat pentru a doua zi cu bieleta urmând ca ambreiajul să-l vadă când vin cu ea caldă. Schimbarea pivotului a fost exemplară și geometria de asemenea, nu am de reproșat nimic. Sunt programat pentru ambreiaj miercuri dimineață și sunt mai multe variante:
- se dă jos cutia, se verifică ansamblu ambreiaj, se face constatarea și dacă RRo consideră că este viciu ascuns, se schimbă și nu mă costă nimic,
- se dă jos cutia, se verifică ansamblu ambreiaj, se face constatarea și dacă RRo consideră că nu este viciu ascuns, plătesc manopera 550 lei rămânând la alegerea mea dacă îl schimb ceea ce mă mai ușurează de încă 600 lei.
De data aceasta a spus că nu trebuie să dovedesc nimic cu vibrația ambreiajului (probabil problema se cunoaște) și nu își asumă răspunderea pe plan local.
Oricum ar fi sunt pregătit sufletește și nu voi ezita să scot 1.100 lei pentru a rezolva problema.
Voi fi deposedat de ea cam 5 zile, cel mai mult va dura constatarea/aprobarea RRo și comandarea pieselor.
La pomul lăudat să nu te duci cu sacul dar o mică plasă tot poți să ai....
smile.gif
Ora de manoperă este de 56,73 lei fără TVA. Nu se cerșește de către personal vreun alt beneficiu personal.
Spun ceea ce mi s-a întâmplat nici decum ceea ce am auzit.
Acum să vedem partea a doua a lucrării mai ales când la sfârșitul lunii se împlinesc cei 2 ani de garanție.
Toate cele bune!
FlorinG
A venit ziua de miercuri și a trecut... Am fost programat pentru această zi în vederea rezolvării problemei cu trepidațiile la treapta I. La ora7.01 eram în zonă și am fost primit de recepție, după câteva minute s-au făcut actele mașina este alături, cheile în mâna ing. de la recepție garanții și tai-o spre serviciu pentru că mai am de plătit 3 ani de zile la ea și dacă nu-s bani, banca sic, recuperatorii sic, mașina ioc. La ora 14.xx sună telefonul că auto e gata și că trebuie să vin s-o iau cu specificarea că trebuie să plătesc 42 lei pentru lavete, sprai degresant și încă altceva xx. Am făcut plata, am luat auto, dar până să fac acest lucru am întrebat dacă mi-a trecut în cartea de garanții schimbarea kit-ului ambreiaj (în eventualitatea că o voi vinde și noul proprietar trebuie să știe ce istoric are auto... "Dacă doriți. . ." și a menționat în cartea de garanții după care a pus o ștampilă...
Merge bine acum nimic de zis dar oare a schimbat kit-ul de ambreiaj, mai ales că îmi spusese că mă va indisponibiliza pentru 5 zile de turism ??? Și mai ales că le trebuie aprobare de la RRo ??? Mâine sper să am timp s-o urc pe rampă; trebuie să văd semne evidente că scutul a fost dat jos, planetarele și tot ce mai trebuie îndepărtat pentru o astfel de operațiune. Nu am întrebat câtă garanție în timp am la lucrare și piese având în vedere că pe 30 03 08 expiră cei 2 ani sub umbrela bunului de folosință îndelungată. . . . . . . . . . . .
radmasa.gif
radmasa.gif
radmasa.gif
Râde cineva sau mi se pare.....
sad.gif mad.gif smile.gif
smile.gif
Dragos80
Mi-am luat masina de la ei(persoana care s-a ocupat de masina mea a fost amabila si totu a decurs conform planului).Revizia de 15.000 Km a fost facuta la ei, cel care mi-a schimbat uleiul, filtrele etc s-a miscat bine(problema e pretul practicat), am mai fost la ei cu vreo 2 mici verificari(placam la un drum lung si am vrut sa ma asigur ca e totu in regula) si au fost foarte amabili.Nu am avut probleme mari(si nici nu-mi doresc) pana in prezent.Pana acum le-as da nota 8.5/10
andreis
Stie cineva daca la MV se poate face o verificare la roti, geometrie, echilibrare si reglare faruri?

Poate si un pret biggrin.gif


PS: Vad ca e si o discutie despre cat de buni sunt cei de la MV. Eu sunt super multumit de ei, s-au miscat repede, fac si ITP, deci nu mai ma duc in alta parte. Poti sa vezi masina si poti sa aduci piesele tale biggrin.gif
twingo1.2
Nu va recomand sa ajungeti nici la meridian vest nici la meridian sud !!!!!!!!! uitati-va atent cu vi se normeaza lucrarea (revizia)!!!!!!!!! fura de nu e loc nu se lucreaza dupa dialogis ... se practica moda " te uiti la client cat poti sa furi" in rest la capitolul meserie lasa de dorit in special la la noul service meridian sud - renault
EdyB
@twingo1.2 - Ai avut vreo experienta cu ei? Poti proba cu ceva cele declarate? Eventual si niste poze/facturi? Ca acuzatiile gratuite nu-si au rostul...Eu am avut probleme de mecanica facute la ei, iar acum am dus-o pentru vopsit spoilere, o aripa si schimbat parbrizul si sa stiu daca am motiv sa ma ingrijorez...evident sper sa nu.

Numai bine!
twingo1.2
Normativele in vigoare in reteaua renault sunt cele de din dialogis, ei bine normativele sunt prelucrate dupa norme interne ale meridianului , nu vreau sa dau multe amanunte , mergi si fa-ti o revizie si uitate la timpul normat pt fiecare lucrare in parte (cunosc reteta ff bine daca ma intelegi ce vreau sa iti spun), mergi si fa-ti un simplu scimb de ulei si filtru si confrunta cu operatiunea in dialogis !!


29 Aug 2008, 15:09:
scuze pt greseli de ortografie .. graba
Christu
Cunosc pe cineva la Meridian Vest la receptie tinichigerie.
Am mai scris si pe alt topic, masina mea a fost lasata la ei ptr vopsire bara spate, bandou spate, aripa stanga spate, inlocuit bara fata, si lacuire bandouri la cererea mea.

Singura problema a fost o dara fiiiina lasata pe bandoul spate inainte de lacuire. Nu se observa decat daca stii ca e acolo si te apropii la mai putin de 20 cm si inca un loc pe acelasi bandou in margine unde lacul a fost putin prea gros, de asemenea, insesizabil.

Au insistat de mii de ori sa mi-l revopseaca si apoi lacuiasca, eu plecam a doua zi in concediu, au insistat sa imi faca lucrarea dupa concediu.

In rest impecabil.

Ce m-a mirat un pic a fost remontarea vechilor suporti de numar cu Serus care erau si decolorati, etc.

Nota mea pentru ei: 9.70.

Mai tine si ne noroc de multe ori, asa cum multi au fost multumiti de Dab si eu am iesit cu mai multe probleme decat am intrat la ei.
Dragos80
Am facut revizia la Meridian Sud(locuiesc in apropiere) si nu la Vest cum am facut-o pe prima.Preturile de manopera sunt foarte mari pe mine m-a costat 265 Ron manopera iar schimbatul a 3 filtre si a uleiului plus testul de injectie a durat 1h si 40 de minute , ceea ce e foarte mult.Mecanicul a tras de timp atat cat sa nu fie batataor la ochi, dar asta e politica la toate reprezentantele.
Cei de la receptie au fost foarte amabili atat cei de la caroserie cat si cei de la mecanica.De curand a trebuit sa ma duc cu o carcasa de oglinda zgariata la ei , cu toate ca inspectorul de la CASCO a recomandat revopsire(era o tampenie sa pui chit pe plastic etc) am gasit intelegere la cei de la Meridian si au mai facut un set de poze la carcasa pe care le-au trimis la firma de asigurari si se pare ca l-au convis pe inspector ca , carcasa sa fie inlociut.Acum astept sa vina carcasa sa o vopseasca si sa mi-o monteze.Cei de la receptie mi-ai spus de la inceput asa neoficial ca sunt foarte scumpi si daca am nevoie de piese sa nu le cumpar de la ei ca sunt foarte scumpe.
gigi59
La sfarsitul lui oct.2008 mi-am cumparat un Renault noul Symbol.
Am avut ghinionul ca la cateva zile dupa cumparare sa fiu lovit in parcare si am apelat la service Meridian Vest(unde de altfel am si garantia) .
Reprezentantul asiguratorului casco a mentionat urmatoarele in procesul verbal de constatare:
-aripa dreapta fata : inlocuire
-usa dreapta fata : reparare
-brat oglinda dreapta : inlocuire
In 4.11.2008 am dat comanda de reparatie si mi-au spus ca dureaza cam o luna pana vin piesele.
In 2.12.2008 m-au chemat cu masina in service si mi-au spus ca in 4-5 zile masina este gata.
Am sunat in 5.12 2008 si mi-au spus ca masina este gata dpdv caroserie(usa+aripa) dar ca sunt probleme cu oglinda pt.ca s-a comandat gresit !! carcasa oglinda in loc de brat carcasa oglinda dar sa nu-mi fac griji pt. ca s-a facut o noua comanda corecta si luni 8.12.2008 piesa necesara va veni si marti pot sa iau masina.
Am sunat marti 9.12.2008 si mi-au spus ca piesa inca nu a venit dar ca va veni in curand.
Banuind ca piesa nu va veni curand am cerut sa-mi dea masina fara oglinda ,urmand ca atunci cand vine piesa sa ma intorc in service sa-mi monteze oglinda.
Miercuri 10.12.2008 cand m-am dus sa iau masina conform intelegerii, am constatat ca masina era nevopsita !!!(se inlocuise aripa iar usa era chituita dar nevopsita).
Am cerut sa-mi dea factura sa merg la asigurator sa obtin acceptul de plata pana ei termina de vopsit.
Dupa tratative cu asiguratorul ca sa accepte plata partiala (dosarul nu putea fi inchis din cauza oglinzii) am reusit ca vineri 12.12.2008 sa iau in sfarsit masina dupa 11 zile de stat in service.
Acasa am constatat ca : aripa inlocuita nu a fost antifonata in zona pragului asa cum era cea originala, bara fata nu era foarte bine fixata in zona aripii schimbate, lipsea capacul de protectie surub fixare stergator parbriz stanga,masina era murdara in interior...
Cat despre brat oglinda sper sa vina in cursul anului 2009 !
Concluziile le trageti fiecare!
Catalinmodena
Concluzie:nu trebuia sa ridici masina,sau nu le dadeai acceptul de plata pana nu faceau reparatia cum trebuie.Auzi,sa-ti chituie usa la masina noua 10412898.gif .Pai cred ca muream cu ei de gat.
Cu vorba buna nu mai faci nimic in ziua de azi.
dj_qveta
Hai sa-mi impartasesc si eu experienta de la Meridian Vest, desi nu e deloc spectaculoasa...Dupa un mic incident in trafic in care au fost implicate o laguna visinie si un tramvai blink.gif m-am ales cu bara zgariata si cu asigurarea vinovatului in mana. am ales meridian vest citind pe forum si vorbind cu diversi insi si am mers acolo. s-a facut comanda de bandoul negru de la bara din franta si cand a sosit, adica in aprox 2 saptamani, am fost sunat si programat la service intr-o saptamana. am dus masina luni dimineata la ora stabilita, am sunat vineri (dupa 4 zile) si era gata, am stat cu telefoanele pe cei de la Omniasig si mi s-a dat acceptul de plata pe loc.am ridicat masina si acum sunt un om fericit smile.gif. sunt foarte multumit de cum arata bara acum, e ca noua si nu se vede nicio diferenta de nuanta. nu stiu cat o sa tina, asta ramane de vazut. Eu am avut de-a face cu D-nul Dan Musat, un om profesionist, care si-a vazut de treaba lui si nu a umblat dupa spaga sau ceva de genul. Masina am gasit-o exact cum am lasat-o (mare mi-a fost bucuria cand am gasit merele din plasa pe care o lasasem pe bancheta din spate biggrin.gif ). In concluzie, pana acum, numai lapte si miere la Meridian Vest din partea mea laugh.gif
DMP
Off topic:
Nu se incurca ei cu mere. Prefera piesele mai scumpe. wink.gif
gigi59
QUOTE(gigi59 @ 8 Jan 2009, 22:51)
La sfarsitul lui oct.2008 mi-am cumparat un Renault noul Symbol.
Am avut ghinionul ca la cateva zile dupa cumparare sa fiu lovit in parcare si am apelat la service Meridian Vest(unde de altfel am si garantia) .
Reprezentantul asiguratorului casco a mentionat urmatoarele in procesul verbal de constatare:
-aripa dreapta fata : inlocuire
-usa dreapta fata : reparare
-brat oglinda dreapta : inlocuire
In 4.11.2008 am dat comanda de reparatie si mi-au spus ca dureaza cam o luna pana vin piesele.
In 2.12.2008 m-au chemat cu masina in service si mi-au spus ca in 4-5 zile masina este gata.
Am sunat in 5.12 2008 si mi-au spus ca masina este gata dpdv caroserie(usa+aripa) dar ca sunt probleme cu oglinda pt.ca s-a comandat gresit !! carcasa oglinda in loc de brat carcasa oglinda  dar sa nu-mi fac griji pt. ca s-a facut o noua comanda corecta si luni 8.12.2008 piesa necesara va veni si marti pot sa iau masina.
Am sunat marti 9.12.2008 si mi-au spus ca piesa inca nu a venit dar ca va veni in curand.
Banuind ca piesa nu va veni curand am cerut sa-mi dea masina fara oglinda ,urmand ca atunci cand vine piesa sa ma intorc in service sa-mi monteze oglinda.
Miercuri 10.12.2008 cand m-am dus sa iau masina conform intelegerii, am constatat ca masina era nevopsita !!!(se inlocuise aripa iar usa era chituita dar nevopsita).
Am cerut sa-mi dea factura  sa merg la asigurator sa obtin acceptul de plata pana ei termina de vopsit.
Dupa tratative cu asiguratorul ca sa accepte plata partiala (dosarul nu putea fi inchis din cauza oglinzii) am reusit ca vineri 12.12.2008 sa iau in sfarsit masina dupa 11 zile de stat in service.
Acasa am constatat ca : aripa inlocuita nu a fost antifonata in zona pragului asa cum era cea originala, bara fata nu era foarte bine fixata in zona aripii schimbate, lipsea capacul de protectie surub fixare stergator parbriz stanga,masina era murdara in interior...
Cat despre brat oglinda sper sa vina in cursul anului 2009 !
Concluziile le trageti  fiecare!
*




2 Jun 2009, 19:20:
Cand mi-am cumparat masina de la Meridian-vest am solicitat sa-mi monteze si o alarma pt. care am platit 500 roni(29 .10.2008).De curand am constatat ca usile spate si capota motor nu sunt monitorizate de catre alarma(pot activa alarma fara sa fiu avertizat ca usa a ramas deschisa !!!).Am fost sa reclam la service si mi-au spus ca e normal sa fie asa pt. ca masina nu avea intrerupatoare si la usile din spate !!! Ce parere aveti de nesimtirea baietilor ? Ma intreb daca masina nu avea intrerupatoare nici la usile din fata in ce mai consta montarea alarmei in opinia specialistilor din MERIDIAN-VEST ?
alexandruadi
E cel mai bomba service ma mir cum de au fost autorizatii, am fost sa imi schimbe bandoul si bara din spate si sa imi repare/schimbe panoul spate. Dupa 2 saptamani de asteptat piesele, normal ca nimeni nu stia dc au sosit, trecem pesta asta.
Marea bomba este la ridicat masina, cand surpriza aveam o pata imensa peste 5cm2 in coltul de sus stanga la semnaliator spate tot lacul distrus, au scapat decapant pe masina. Si surprizele "placute" nu s-au terminat:
-bandou spate era vopsit si lacuit cu toate ca eu nu am cerut asa ceva, deci banuiesc ca in loc sa-l schimbe l-au reparat pe cel vechi si l-au vopsi ca de daca prostu nu vede merge ca si asa asigurare plateste.
-portbagajul nu se inchide decat trantit ca de asa e "normal" am incheiat citatul
- intre panoul din spate si bara exista loc cam de 1cm si se vad clipsurile de prindere, normal ca bara se misca, "asa e si la cele noi " am incheiat citatul.
- plus ca bara are multe impuritati la vopsit si culoare nu mi se pare ca e aceeasi nuanta de gri.
A ramas la ei sa rezolve problemele, voi continua cu experientele sper spre binele lor sa nu ajung la Renault Romania.
Asa ca la ei o sa mai ajung si recomanda sa ajungeti niciodata.
cdoru16
ghinioanele te mai duc si in service...am avut o problema cu caroseria. problema mare !! a durat mai mult decat ma asteptam (partial din vina asiguratorului!!) dar nedumerirea mea e alta: am dus la service un renault cu un consum real de 7/100 in oras si am luat-o cu unul de 8,5...luminitele pentru inchis/deschis cu telecomanda functioneaza "pe sarite", motorul face mai mult zgomot....
am uitat sa spun ca masina e aproape noua... sad.gif
Tamango
Fost azi la Meridian Sud pentru un test CLIP. Amabili, nimic de reprosat, m-au chemat inauntru in hala sa-mi arate ce si cum, prietenosi. 50min a durat testul cu tot cu bricolat ceva pe la senzori, am dat 470 mii.
BOG
Meridian Vest, membra a grupului de firme Meridian, solicita la Tribunalul Bucuresti insolventa companiei de asigurari Euroins Romania, ca urmare a neachitarii in dosarele de dauna a sumelor datorate, potrivit service-ului auto.

Mai mult aici
mishu999
Se poate sta langa masina cat timp dureaza operatiunea?
Batrânul
Da. (la Meridian Vest)
mishu999
http://renault.automeridian.ro/promotii/promotie-meridian
A fost cineva la verificarea asta gratuita?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.