Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutati-ma si pe mine..
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
ramm
Pot sa contest un proces verbal de amenda pentru "viraj stanga peste marcajul longitudinal continuu" daca nu a fost si martor asistent?
Intreb pentru ca vad pe PV ca e si o rubrica cu martor asistent..ma pot folosi de acest lucru? Mi-am luat totusi 6 pct penalizare..
cataline
pai daca nu a scris unde anume exact ai facut tu stanga si daca a scris si nu se vedea marcajul atunci ai sanse...altfel nu prea
ramm
In PV nu este data locatia unde am facut eu stanga, mentionez ce a scris exact:"A condus auto cu nr B-xx-xxx efectuand virajul stanga peste marcajul longitudinal continuu" atat..marcajul se vede destul de bine din pacate sad.gif
bogdan_i
Da si tu mai multe detalii, cum s-a intamplat, unde, erai singur sau nu, ai semnat sau nu procesul-verbal...
cataline
QUOTE(ramm @ 9 Jan 2007, 13:25)
In PV nu este data locatia unde am facut eu stanga, mentionez ce a scris exact:"A condus auto cu nr B-xx-xxx efectuand virajul stanga peste marcajul longitudinal continuu" atat..marcajul se vede destul de bine din pacate sad.gif
*



Ok, dar nu scrie pe nicaieri pe acel PV o adresa, o strada ceva unde s-a intamplat trecerea peste dunga continua?

Iti dau ce scrie la amenda.ro :
QUOTE
Procesul-verbal trebuie sa cuprinda in mod obligatoriu urmatoarele:
- data si locul unde este incheiat;
- descrierea faptei contraventionale:
1. indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita contraventia;

Ce trebuie sa contina exact un proces-verbal este trecut la  art. 16 din OG 2/2001
ramm
Scrie bld Dacia nr 36 dar in dreptul adresei persoanei juridice..adica e scris mai sus cu un rand..daca sti cum arata PV si abia se intelege, eu am dedus ptr ca stiu unde m-a oprit
cataline
hmm....cam naspa atunci, nu stiu daca ai avea castig daca faci contestatie. Daca totusi te decizi sa faci citeste art. 16, alin 1 din OG 2/2001 ca sa vezi ce trebuie sa contina obligatoriu un PV. Daca nu contine ceva din ce scrie acolo, poti face contestatie si zici ca nu s-a respectat legea si atunci PV e nul.
Smiley
QUOTE(ramm @ 9 Jan 2007, 11:19)
Pot sa contest un proces verbal de amenda pentru "viraj stanga peste marcajul longitudinal continuu" daca nu a fost si martor asistent?
.......
*




QUOTE(ramm @ 9 Jan 2007, 14:25)
......marcajul se vede destul de bine din pacate sad.gif
*




lamureste-ne, tu ai facut sau nu stanga acolo unde nu trebuia?
daca da, ai facut, ce vrei sa contesti? au facut contestatie unii care aveau dreptate (gen nu era vizibil marcajul) si n-au obtinut nimic.....
ramm
Am facut stanga acolo unde nu era voie, era si marcaj care se vede destul de bine dar in acea intersectie nu prea ai cum sa intri pe Dacia sens spre Romana altfel pentru ca ai semn drept inainte si dreapta. (este vorba de intersectia de pe Dacia de la liceul Madgearu unde "intra" Dacia, Eminescu, sens dinspre piata Lahovari..sens spre Romana..) eu am venit dinspre Lahovari sa fac stanga catre Romana, stanga direct nu am voie asa am facut dreapta prin ocolirea 'insulitei' si dupa aia stanga, cine stie intersectia cunoaste problema.
Eu vreau sa fac contestatie, sa gasesc orice motiv sa scap de pct alea de penalizare k sunt 6..banii nu sunt o problema.
cataline
slabe sanse de castig, doar daca te legi de toate datele pe care trebuie sa le contina PV-ul, altfel nici o sansa.
ovidiusoft
Eu personal cred ca-ti meriti si amenda si punctele. In problema asta totusi sunt de partea ta, pentru ca politistii trebuie sa invete odata sa-si faca meseria cum trebuie.

Si eu cred ca ar trebui sa te legi de toate datele pe care trebuie sa le contina PV.
fl7
pv este ok nu ai nici o sansa de contestatie randul mai sus este de la indigo .imi pare rau .termen de contestatie din cate stiu este de 15 zile .poti incerca nu ai ce pierde
tarzy
datoria mea de cetatean este sa respect legea

datoria politiei este sa-mi DOVEDEASCA ca nu am respectat legea

daca au fost atat de bolovani si nu au completat cum trebuie PV-ul atunci contestal (vezi aici modele www.contestatie.ro )

PS - exista o varinata mai legala de-a face stanga acolo - se merge pe dorobanti pana cand se "termina" cibernetica - si acolo faci stanga si intri pe-un fel de alee care da-n straduta aia dintre cladirile ASE
ramm
Stiu ca merit amenda si pct de penalizare..dar nu prea am chef sa le adun..oricum in urma unei sfatuiri depun contestatie pentru ca PV este completat gresit in dreptul casutelor cu amenda si pct de penalizare.
fl7
bafta sa ne ti la curent cu ce ai rezolvat wink.gif
afh
dacă ar fi după mine, scrisul ilizibil al polițistului ar trebui asimilat cu lipsa mențiunii respective din procesul-verbal...dar nu am auzit pe nimeni să se lege în instanță de acest aspect deși mie personal mi se pare elementar să pot citi ceea ce mi se impută...

nu știu care este practica la noi, dar în principiu, dacă poliția nu are înregistrare video, procesul-verbal poate fi atacat foarte ușor cu martori, chiar falși.
fl7
apropo ai semnat pv ai recunoscut???
juristul2000
Teoretic orice este posibil dar pt ASTA TREBUIE SA-I ACTIONEZI IN INSTANTA PT CA NUMAI INSTANTA POATE SA-TI REVOCE MASURA APLICATA.cAUTA UN AVOCAT BUN SI BAFTA DACA CREZI CA SE MERITA
ramm
Daca semnezi PV nu inseamna ca iti recunosti vina, asta e singura cale prin care poti sa iei exemplarul din PV. Cat despre contestatie maine o depun. Va tin la curent.
fl7
ai rezolvat ceva ?
mister
QUOTE(ramm @ 9 Jan 2007, 16:23)
Am facut stanga acolo unde nu era voie, era si marcaj care se vede destul de bine dar in acea intersectie nu prea ai cum sa intri pe Dacia sens spre Romana altfel pentru ca ai semn drept inainte si dreapta. (este vorba de intersectia de pe Dacia de la liceul Madgearu unde "intra" Dacia, Eminescu, sens dinspre piata Lahovari..sens spre Romana..) eu am venit dinspre Lahovari sa fac stanga catre Romana, stanga direct nu am voie asa am facut dreapta prin ocolirea 'insulitei'  si dupa aia stanga, cine stie intersectia cunoaste problema.
Eu vreau sa fac contestatie, sa gasesc orice motiv sa scap de pct alea de penalizare k sunt 6..banii nu sunt o problema.
*




ramm, iti meriti si punctele si amenda. din pacate nu ai gasit un politist mai intelegator. si tu ai gresit. aveai mai multe variante de-a ajunge in P-ta Romana si ai ales-o pe cea mai proasta. n-are niciun rost sa faci contestatie. pierzi timpul. in zona este si o camera de luat vederi. este montata pentru a filma autovehiculele care vin pe Bd. Dacia din directia Pietii Gemenii (accesul este permis doar RATB). poti scapa de ele doar daca nu mai comiti aceeasi fapta in 6 luni. te sfatuiesc sa nu aduni 15 puncte in aceasta perioada.

bafta multa
ramm
Camera? Unde e aia ca eu nu am vazut-o!? Inca nu am rezolvat nimic, nu a aparut inca citatia la tribunal..
ramm
@mister ce m-ai speriat, abia am venit de la intersectia aia naspa si nu sunt deloc camere acolo..abia astept citatia acasa 090.gif pana atunci mai scormonim legile
mister
undeva pe ASE. am o prietena care, pentru a ajunge in P-ta Romana, mergea cu masina pe Bd. Dacia venind dispre P-ta Gemenii (pe interzis cu exceptia RATB). a primit amenda acasa. s-a dus sa vada poza si este una facuta de sus de pe ASE. de atunci nu mai merge pe acolo si doar pe Eminescu.
ramm
aa pei aia de pe ASE e o chestie experimentala pusa mai demult..nu e camera de rezolutie inalta, poate a avut doar ghinion..totusi nu-mi fac griji ptr aia
ramm
Mda azi am fost la judecatorie si am obtinut rezultatul: am castigat procesul..anularea procesului verbal..bla bla
Deci, se poate castiga..evident nu mai repeti greseala facuta (nu ca ai fi facut vre'una).
Bafta la contestatii!
fl7
felicitari .te-a costat ceva (avocat taxe ceva nu stiu)
ramm
Free.
Decat timpul pierdut si sa vad cum imi 'omenesc' martorul.
xcristina
Ia zi, ce-i cu martorul? Era cumva mincinooooos? Motivarea solutiei o s-o primesti acasa, abia atunci o sa vezi ce a avut in vedere judecatorul cand a anulat procesul-verbal. Sunt curioasa, pentru ca, din ce-am citit mai sus, nu era de anulat, fapta exista, decat sa fi zis martorul ca n-ai taiat linia continua... Ma gandesc ca poate a gresit pe undeva politaiul, pe la stabilirea amenzii sau ceva.
ramm
mandru.gif ..
e de ajuns sa zica martorul ca...e ca mine + ca a gresit in completarea PV + ...cine vrea sa gaseasca nod in papura PV'ului are sanse mari de castig in instanta
xcristina
Mda, asta ziceam si eu pe la coltul bucurosilor mai devreme... se anuleaza destul de usor uneori. Chiar mi se pare ca suficient de usor incat omul sa uite ca a facut o greseala, de fapt... si ca poate merita o amenda.

No offene, n-o lua personal, te rog! Am vazut ca tu ai recunoscut ca ai gresit, dar ai mers la poate-poate. Alta data "poate" nu mai merge...
ramm
Alta data nu mai repet greseala, deja merg pe alt drum la birou.
Singura problema e sa nu te filmeze sau sa te ia cu radaru', in rest scapi cam cu orice.
De fapt poti sa scapi la filmare daca nu se vede bine numarul in poza; la radar incepi sa ceri toate actele (operator radar, certificat valabil...mai era un topic cu actele care trebuie cerute) sau daca se indeplinesc limitele fizice ale 'radarului': ploaie, ninsoare, drum aglomerat..etc..care vrea mai multe detalii, pm.
xcristina
Ehee, baietii au de toate, si certificatul de verificare metrologica, si atestat, si ordin de serviciu pe ziua respectiva...

Cu radarul nu prea ai ce face, esti pozat si pa. Se poate face adresa la INMH sa-ti zica aia daca in ziua, ora, locul respectiv a nins, a fost ceata, etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.