Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incepe din nou raliul Dakar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Motor Sport
coco_3033
Salutare,

Am vazut la tv ca maine (06.01.2007) va incepe din nou raliu Dakar smile.gif .
Si astept cu nerabdare sa vad cine va castiga anul acesta , si ce noutati apar.

A si ma tot gandesc noi romanii de ce nu participam? sad.gif

Credeti ca am avea cu ce, sau mai bine zis cu cine?

Numa bine.
einstein1984
Participam cu un motociclist parca. Si nu partcipam canu avem bani sa antrenam un pilot si sa-l sustinem in cursa. Numai inscrierea pentru echipajul auto e 100 000 de euro in taxe, plus masina, anvelope, carburant, piese, mecanici. Roman trucks au vrut sa mearga, dar nu au gasit sponsorii.
vis-a-vis
Sunt chiar doi motociclisti romani, Emanuel Gyenes si Marcel Butuza.
Bafta si sa-i vedem ajunsi la Dakar, fara incidente!
coco_3033
Am gasit pe www.dakar.com cu nr. 51 GYENES EMANUEL - ROU - MOL DAKAR TEAM la motocilete pe KTM.
Ce ma enerveaza este ca la marile posturi tv Pro, Antene, Prime si altele nu au zis nimic de participarea vreunui roman si mai mult se limiteaza la emisiunile sportive doar la fotbal. mellow.gif

Sper sa ajunga macar la jumatatea competitiei ca e ...tare greu la Dakar. unsure.gif

Numai bine.
Daciistul
coco_3033 o noutate in Dakar
jack
avem 2 motociclisti romani in competitie
si...2 licente vandute strainilor...

Din nefericire deja a avut loc un accident mortal, un motociclist.
Ramane aceeasi competitie cumplit de grea.

sorin_f39
Sa innebunesc aseara si nu altceva.
Incerc sa prind cat mai mult din acest raliu, dar nu reusesc intotdeauna. Pana acum, din ceea ce am reusit sa vad, comentariul era realizat de Arnold Cobilanschi. OK, din punctul meu de vedere.
Insa aseara, sa cada cerul pe mine. Cine credeti ca era comentator pe Eurosport? Bonifaciu. gun3.gif Acelasi Bonifaciu care ne-a scos par alb prin comentariul de la Formula 1. mad.gif

E clar! Noi nu mai scapam de asta toata viata! gun3.gif
dizzy
Ce-s alea mici si rosii?
Panda?
Supertare, sper sa faca fata desertului
vis-a-vis
Comentariul mi s-a parut bine facut, mai ales ca-i traducere a celui din engleza, poate cu unele adaptari si adaugiri.
Dar asa e omu' nostru, are fixuri biggrin.gif
Zii merci ca n-a fost Miki Alexandrescu radmasa.gif
vis-a-vis
S-a amanat Dakaru', stiti careva amanunte?

4 Jan 2008, 13:46:
Se pare ca e vorba chiar de o anulare 256.gif
adi_ar
Da, s-a anulat sad.gif !

Dakar homepage
driverx
RAHAT 022.gif 022.gif 022.gif
vis-a-vis
Bai nene, mor de ciuda... pe langa asta, pentru televiziuni dakarul era o stire scurta, acum fiind subiect fierbinte de stiri, comenteaza la nesfarsit...
b76bgaarh
sa ma fu..................pe ei...cu siguranta lor tembela cu tot.....bai nene unde sunt cursele de altadata...........
mafone
Si alea din imagine nu sunt Fiat Sedici? Sau sunt Panda 4x4?
bulan
Daca ar face figuri niste tari tari nu ai avea ce comenta!Dar tari ca:coreea de sud,libia,mauritania,maroc nu tin cont de nimeni si de nimic!Pana si vecinii nostri bulgarii sunt de o incapatanare feroce si nu le sufla nimeni in ciorba.
Pacat
EDIT:COREEA DE NORD.
scuze Domnu Oskar!
Oskar
coreea de sud? huh.gif
argon
O victorie clara a terorismului..pacat.
LuluMOB
Ceva pute în toată treaba asta.
Oricum, păcat, mare păcat!
sorin_f39
Cum naiba, dupa atatia ani de experienta, organizatorii nu au avut si o varianta de rezerva pentru raliul Dakar?
driverx
QUOTE(sorin_f39 @ 6 Jan 2008, 18:29)
....organizatorii nu au avut si o varianta de rezerva pentru raliul Dakar?
*



Pe unde? Prin Romania?
Alexu7
DA ! cu Miki Mitomanu` in DIRECT ! icon_mrgreen.gif
sorin_f39
Puteau schimba destinatia raliului, spre exemplu. Au schimbat locul de plecare, la fel de bine, pentru siguranta pilotilor, puteau sa se schimbe si locul de sosire.
vis-a-vis
Da, se vede ca nu prea stii despre ce e vorba...
Problema era in Mauritania, unde ar fi trebuit sa se desfasoare 9 etape, cele care dadeau farmecul dakarului, adica zona desertica de nisip cu dune.
Ca sa eviti problemele, trebuia sa eviti Mauritania, inclusiv nisipul.
sorin_f39
Stiu ca 60% din raliu se desfasura in Mauritania.

Dar eu va intreb: e mai bine ca organizatorii sa anuleze de tot raliul decat sa caute (sa fi cautat) o solutie de rezerva, chiar daca reduc din spectacol prin eliminarea probelor prin desert?
vis-a-vis
Si eu te intreb, daca ai fi fost organizator si n-ar fi fost groasa rau si amenintarea serioasa... ai fi fost atat de nebun incat sa pierzi multi bani dar in primul rand imagine?
sorin_f39
Au pierdut foarte mult in imagine (si bani). Repet: organizatorii au experienta foarte multa in acest raliu. Stiau foarte bine ce riscuri sunt. Nu cred ca Mauritania era un teritoriu sigur si brusc anul asta s-a intors roata cu 180 de grade. Au ales insa solutia cea mai sigura si cea mai simpla. Anularea.

Si bani au pierdut toti competitorii, avand in vedere cat au investit in pregatirea vehiculelor si in testarea lor.

Cert este un lucru, din pacate: teroristii au obtinut o mare victorie.
vis-a-vis
O victorie fara ca sa poarte macar o batalie.
YO4RLP
O bătălie cu cine? Cu niște oameni pașnici? Cum se spunea și mai sus, prin anularea competiției din acest an, teroriștii au obținut o victorie. Anul viitor vor fi și mai tupeiști sad.gif
Gheorghedracu
Asta e si parerea mea. Teroristii cistiga din ce in ce mai multe batalii d-astea, si in curind n-o sa ne mai putem juca decit in curte la noi, sau nici acolo. Dar fara indoiala ca existau variante, insa banuiesc ca ar fi costat bani pe care nu-i aveau (organizatorii) ca sa schimbe traseul.
Mare dezamagire. Absolut deprimant. Asta e evenimentul anului pentru mine.
einstein1984
Exista si varinata mai ieftina: http://www.budapestbamako.mocka.ro/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.