Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: "Cromatica" F1 in 2007
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
FISICHELU
Pe langa absenta lui Schumacher, Formula One pare sa aiba un "new look" in acest sezon, cateva echipe urmand sa sufere niste schimbari drastice in acest sens dupa plecarea firmelor producatoare de tutun.

Mild Seven plecand, este inevitabil ca Renault sa "piarda" albastrul, desi sunt zvonuri cu privire la schema coloristica a echipei pentra 2007.
La inceput, se parea ca echipa franceza se va intoarce la galenul traditional,desi, cum ING eswte noul sponsor principal, pariurile in acest sens sunt putine... "Culoarea corporatiei" ING este portocaliul, si cum R27 se pare ca va fi lansat pe 24 ianuarie la Amsterdam, este foarte posibil sa ii vedem pe Fisico si pe Heikki stand langa niste masini in culori pe care le-am asociat mai inainte cu echipa McLaren originala, pe vremea cand era sposorizata de Gulf Oil. Este putin probabil (si speram si noi asta!!!!) ca Renault sa realizeze o masina galben-portocalie; poate cel mult una albastra-portocalie...

Mc-Laren, cu Vodafone sponsor principal, este foarte probabil sa devina mai rosie in acest sezon!...In 2006 culorile nu au fost foarte populare, in special datorita similaritatii cu masina Spyker (fosta Midland).
Cu Vodafone la bord, plus niste sponsori spanioli si chinezi, mai mult ca sigur ca vom vedea mult rosu pe masina, posibil o miscare inapoi spre vremurile Marlboro McLaren. Astea fiind spuse, si in plus si cu DaimlerChrysler tintita sa cumpere si restul de 60% din echipa Woking in viitorul apropiat, si argintiul s-ar putea sa reprezinte un procent suficient din paleta coloristica a MP4-22.

Cum Telecom Italia Group ii vor inlocui pe Vodafone la Ferrari, prezenta Marlboro va continua, asa ca nu este nicio amenintare ca echipa din Maranello sa isi schimbe culoarea. Si totusi, in viitorul apropiat se pare ca Ferrari va reveni la un rosu mai traditional si mai putin aprins.

In saptamanile recente s-a tot vorbit de Honda ca isi vor schimba drastic look-ul, atat datorita plecarii BAT cat si datorita faptului ca echipa nu a putut sa castige un nou titlu, in ciuda eforturilor "imense" a 19 Entertainment, compania lui Simon Fuller, omul din spatele Spice Girls si Pop Idol.
Cum verdele este nuanta care te duce cu gandul cel mai usor la ecologie, sunt mari sanse ca echipa sa devina verde!

BMW si Toyota se pare ca vor ramane la culorie corporatiilor, Red Bull va avea acelasi aspect ca in 2006, avand in vedere ca va incerca inca o data dominatia mondiala, macar in ceea ce priveste consumul de bauturi energizante...Toro Rosso a venit cu un aspect straniu in 2006, chiar vulgar intr-o anumita masura, asa ca ne asteptam ca masina cea noua (hmmmmm!...) sa sufere unele schimbari...coloristice! Intelegem ca desi este pe jumatate detinuta de Red Bull, vrea o identitate proprie, in acest scop motoarele Ferrari vin si ele in ajutor.

Williams a incercat in 2006 o reintoarcere in vremurile bune, si ar fi pacat sa vedem ca pentru acest sezon vor aparea modificari radicale. Cu AT&T la bord, ca sa nu mai vorbim de motoarele Toyota, totusi e posibil ca anul trecut sa fi fost ultima oara cand am revazut aspectul retro. Daca FW29 va fi albastra, cel mai probabil va adopta albastrul deschis al firmei AT&T...

Nu am auzit nimic de Super Aguri; poate ca echipa japoneza nu are in plan modificari dramatice ale aspectului...

Cat despre Spyker, detinuta de o firma olandeza, mai mult ca sigur ca va fi vorba de o dezvoltare ce va avea la baza aspectul din finalul sezonului 2006. Culorile corporatiei sunt argintiu, negru si portocaliu. Totusi e putin probabil sa apara modificari mari avand la baza cele trei culori...

Prima programata la lansare este Toyota TF107, care va fi prezentata la Koln Vineri pe 12 ianuarie.
dadu
reno in galben-portocaliu? m-ar durea inima mad.gif
si mclaren sa renunte la gri? wacko.gif de restul nu-mi pasa!
AlexV
cica asta ar fi noul logo Renault F1 Tema ING
ssilviu
user posted image
Camioanele au fost deja vopsite
ssilviu
Interesant este ca masinile au o alta culoare decat cea a camioanelor. Se poate sa fie un paintjob intermediar

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
FISICHELU
Ce ciudata mi se pare masina cu anvelope Bridgestone!... Se pare ca au ramas pe combinatia galben albastru - un albastru ceva mai inchis.
ncristi
F interesante "aripioarale" din botul masinii...cred ca este prima data cand o masina adopta forma asta smile.gif
ssilviu
Interesante sunt si oglinzile.
dil
Va trece ceva vreme pana am sa ma obisnuiesc cu noua culoare. Mi se pare asa de ciudat ca scrie Bridgestone pe incaltari... biggrin.gif Mi-e dor de Michelin. blush.gif
ncristi
QUOTE
Mi-e dor de Michelin


Si mie smile.gif
cri123
Masina arata chiar ciudat cu noile culori (vezi si postul http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=48438&st=390#). O sa treaca ceva vreme pana ne obisnuim ca nu e Spyker ci e Renault, si renuntam la a mai cauta cu privirea masinile galben-azur.

Masina incaltata cu Bridgestone chiar e ciudata... parca totusi era mai potrivit Michelin pe o masina frantuzeasca sad.gif Asta ca sa nu mai zic ca parca am trecut in curtea dusmanului wink.gif
dil
R27, prezentat 3D:

http://www.renaultf1team.com/en/car/chassis3D/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.