Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tacanit @ 1000-2000 RPM
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
cosminidis
Hello all,

Megane 1 Clasic, din 2001, 1.6 16V. Tocmai am facut revizia de 60k acum vreo luna. Rezultat: mi-au bulit ceva la senzorul de abs de la roata spate stanga (se aprinde destul de nedeterminist ABS + SERV si sta aprins cat vrea el) si mai nou aud un tacanit cand motorul este turat undeva intre 1000 si 2000 rpm. Zgomotul are cam urmatoarele caracteristici:
- are cam aceeasi frecventa ca un picammer, dar de intensitate mica (e acopert usor de radio)
- se aude si daca stau pe loc si turez motorul pe undeva pe la 1200 - 1300 rpm, si daca sunt in viteza si merge undeva pe la 1500 rpm in viteza a 2-a
- dispare daca turatia motorului nu este in "plaja" de mai sus
- de exemplu daca merg intr-a 2-a si se aude tacanitul si scot din viteza dispare zgomotul
- NU pare sa vina din compartimentul motor (am deschis capota si am tras de cablul de acceleratie, nu se aude) si NU se aude mai tare daca deschid geamul (ca si cum ar veni din interior)
- nu am fost foarte atent daca face si cu motorul rece, dar face sigur cand e motorul cald smile.gif
- NU are legatura cu ventilatorul care baga aer in habitaclu, se aude si cand e oprita ventilatia

Pls, orice pareri sunt mai mult decat binevenite

10x
CG

verzuiul
Pai ia vezi la "hiriie motorul",seamana?Pompa de apa?
cosminidis
Hmmm, tare mi-e teama sa nu fie asta... Desi eu nu aud nimic cand deschid capota...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.