Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot produs de carburantul din rezervor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
tiberiu.anghel
As dori sa ma adresez posesorilor de Laguna 2.2 ( probabil ca si Laguna 2.1 are acelasi rezervor, insa nu stiu sigur ).
Am observat ca in momentul in care nivelul de carburant este intre prima si a treia linie a indicatorului se aud o serie de zgomote destul de ciudate la miscarile bruste ale masinii. Sunt zgomote specifice unui rezervor miscat, partial plin cu lichid. La prima vedere ar parea normal ca se intampla asa ceva.
Insa mi se parea firesc ca in rezervor sa fie o serie de site verticale care sa opreasca lichidul sa se miste odata cu miscarile vehiculului. Astfel de site se folosesc, spre exemplu, la cisterne.
Ati observat si voi lucrul acesta?
corvinarh
nu am remarcat... o sa fiu atent la a mea (1.9 dci) si o sa intreb si un prieten cu laguna 2.2 dci...
cri123
Eu la a mea nu am auzit niciodata asa ceva, si e destul de linistita incat sa detectez un astfel de zgomot. Oricum, site oricate ar fi nu cred ca pot opri legile fizicii, insa rezervorul e destul de bine antifonat sub bancheta incat sa nu se auda zgomotele in habitaclu.
Frank SF
nu am observat pentru ca am reflexul de a nu lasa niciodata rezervorul sa se goleasca sub 1/2.... acuma sincer mi se pare normal fizic sa se intimple asa ceva, si din cite stiu eu rezervoarele de masina nu au site verticale in interior (pt ca ar reduce din capacitatea rezervorului ori toata lumea vrea ca la un anumit volum/spatiu ocupat sa intre cit mai multi litri...)
tiberiu.anghel
Multumesc in primul rand pentru raspunsuri.
Ideea legata de sitele mentionate este urmatoarea. O serie de site dispuse in asa fel si cu porii atat de largi astfel incat la miscarile brusta ale masinii, lichidul sa nu aibe atat de mult spatiu la dispozitie de miscare. Practic, la ce ma refer. Rezervorul este compartimentat prin aceste site. La o miscare brusca a masinii, in loc sa se miste unitar intregul volum de lichid, se misca doar lichidul in acele compartimente, in volumul delimitat de acele site. Desigur ca lichidul poate circula liber printre sitele din rezervor, doar ca porii sitelor sunt in asa fel facuti ca debitul prin ele este relativ mic. Sper ca m-am facut destul de bine inteles.
Principiul acesta l-am regasit la camioanele-cisterna. Sincer sa fiu, nu am vazut niciodata un rezervor desfacut ( decat de Dacia 1310 ), dar ma astept sa existe asa ceva in interiorul lui.
Legat de volumul ocupat de aceste site, ma gandesc ca ar ocupa maxim 1l.
Zgomotul nu este puternic.
Se percepe spre exemplu atunci cand radio-cd-ul este oprit si sunt nevoit sa opresc ceva mai brusc la un semafor sau trecere de pietoni. In momentul in care masina s-a oprit, se aude lichidul din rezervor cum revine la pozitia de repaos si loveste in peretii rezervorului.

Multumesc inca o data.
b_gabi
Da, există această modalitate de a reduce efectele nedorite a deplasării volumului de fluid dintr-un recipient (antival) ce poate duce la o modificare periculoasă a poziției centrului de greutate. Presupun că ar trebui să fie prezentă și în rezervoarele noastre având în vedere volumul acestuia (70 litri)! Iar de auzit ... nu se aude combustibilul nici când e plin rezervorul ..... nici la jumătate ...iar gol nu mai are ce biggrin.gif!
Sărbători fericite și La mulți ani!
hellcat
Rezervoarele sunt compartimentate, iar peretii respectivi au rol de spargator de valuri, astfel incat combustibilul sa nu faca tangaj in rezervor.
In ceea ce priveste zgomotele produse de miscarea combustibilului in rezervor, din observatiile personale, e posibil ca intre anumite cantitati de carburant existent in rezervor, miscarea acesteia sa produca asa numita "clipocire".
tiberiu.anghel

Mister elucidat!
De vina au fost extinctorul si triunghiul reflectorizant care erau in aceeasi husa iar extinctorul, fiind rotund, se lovea de triunghi! laugh.gif
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor.


Apropo, voi cum aveti prinse trusa de prim ajutor, extinctorul si triunghiul reflectorizant?
Eu am gasit un loc doar pentru trusa. In coltul din dreapta al portbagajului, in spatele lampii drepte. Insa triunghiul si extinctorul zburda prin portbagaj!
Scuze daca nu am fost foarte explicit, insa mesajul asta l-am scris de pe telefon si nu am tastatura qwerty! smile.gif
bh07xyk
Io as zice sa-ti mai cumperi si vesta reflectorizanta, le invelesti pe toate laolalta si le lasi acasa smile.gif
tiberiu.anghel
radmasa.gif pana la urma probabil ca asa voi face!
Doar ca un prieten a luat amenda din cauza asta nsi am zis ca mai bine le tin dupa mine. Bine, ceva de genul 20-30 RON......
cri123
Si mie imi face zgomot extinctorul care e in aceeasi geanta cu triunghiurile si trusa medicala. Le-am invelit in niste lavete, si am plasa in portbagaj biggrin.gif Asa ca nu se pot nici plimba cu totul.

Eu am in stanga ceva banda elastica, insa locul e mic si de indata ce am intins banda mai tare a iesit dintr-un capat din capitonaj (pare doar bagata intr-o fanta, nici lipita, nici nimic.....).
tiberiu.anghel
Banda aia o am eu in dreapta. Bine, la mine nu e elastica. Si pana la urma cred ca e bine ca nu e elastica fiindca a intrat trusa la fix in ea. Sta acolo fixata si nu am nici o problema cu ea. O sa incerc sa pun pe extinctor si triunghi niste "arici" pe care sa ii pot lipi apoi prin vreun colt din portbagaj. Sa aiba aderenta pe capitonajul acela al portbagajului.
ghetau dan
tibi,ca sa eviti zgomotul produs de "carburantul din rezervor" poti pune extinctorul in unul din buzunarele usilor spate...depinde si de dimensiunile acestuia.
La mine acolo e si sta bine.Pentru triunghi exista posibilitatea aplicarii unei plase ancorate in cele 4 inele de ancorare de pe podeaua portbagajului (eu am asa ceva).
cri123
Si eu am in dreapta acea cutiuta de plastic, insa in stanga mai e o banda elastica. De aia ziceam. Cutia din dreapta la mine contine diverse spary-uri si lavete biggrin.gif
tiberiu.anghel
Gata, am rezolvat!
Am cumparat arici ( 2,5 RON m ), l-am taiat, l-am lipit cu Poxipol de extinctor si de cutia triunghiului, am mai indesat si niste vata in cutie ca sa nu zdrangane triunghiul in ea si acum am liniste perfecta....
Joky
Ciudat la mine extinctorul are locul in fata la picioarele pasagerului este un suport metalic in care intra la fix si sta perfect fara sa incomodeze trusa medicala in portbagaj stanga sub elasticul acela iar triunghiul se misca prin portbagaj de capul lui.
cri123
Nu stiam de suportul de sub scaunul pasagerului. Am vazut ca nemtii la masinile de firma sunt obligati sa poarte extinctorul in masina (ma rog, firma unde merg eu mai des, poate nu la toti), si au tot felul de solutii, care de care mai incomoda pentru pasager.

Maine studiez si eu ce e cu suportul ala.
jordy78
apropos de zgomotul produs de motorina din rezervor, ca despre asta era vorba initial. Cand am citit pe forum despre aceasta problema am ras crezand ca nu poate fi posibil, dar am depistat acest zgomot exact la acel nivel al motorinei dat mai sus. Initial am crezut si eu ca am probleme cu extinctorul sau cu trusa dar cand am deschis busonul de la rezervor si am inceput sa misc masina inainte si inapoi se auzea cum motorina se lovea de peretii rezervorului.
Cat despre celelalte discutii: trusa med., sta cuminta in locasul din partea dreapta; extinctorul sub elasticul din partea stanga si triunghiul (asamblat) sta peste roata de rezerva.


bafta
FlorinG
Și eu am astfel de zgomot de clipocire. Și îmi dă siguranța că nu voi rămâne fără combustibil! biggrin.gif biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.