Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consumabile Reno-uri vechi.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
Tzache
Am deschis acest topic deoarece nu de putine ori mi s-a intamplat sa ma gandesc ce placute de frana sa iau ce bujii ce filtre de aer ce parfumante etc. Am sa incep eu.
Bujii : NGK - nu am avut absout nici o problema, sa vedem cat ma tin au aproape 4000KM
Filtru ulei : Ceva italienesc intr-un ambalaj rosu, zic maine cum ii zice. Vedem cand oi schimba ulei cat de bun este
Stergatoare : Mi-am luat flexibile fara rama de metal "Flexio" nu sunt multumit de ele intradevar se muleaza bine pe parbriz, cand se duc in sus sterg lacrima, cand revin imi lasa cateva fasii de apa.

Momentan atat, astept pareriile voastre.
cj98czh
Hai sa scriu si eu...
Filtru de aer si ulei Porulator sau Clean depinde ce gasesc
Placute de frana - Ferodo fata si de dacie 1300 pe spate
Filtru de motorina - Clean
Stergatoare de parbriz in general Bosch
tomi87
Hai sa scriu si eu, dar la mine de cele mai multe ori factorul decisiv e ce gasesc, si nu ce as vrea. Deci o scurta lista (nu zic ca sunt cele mai bune, probabil nu sunt, dar asta gasesc de obicei):
-filtru ulei Champion
-bujii: mergeam pe un tip de bujii Champion care nu erau indicate pe placuta de pe motor asa ca data trecuta am trecut pe modelul Eyquem recomandat in tabel. Nici o diferenta
-filtru aer: ce gasesc, de obicei Mann Filter
-antigel: Prelix (sau ceva de genul)
-filtru de benzina: am gasit unul identic intr-un magazin de Dacia, merge fara probleme, dar nu stiu ce model e sau cum se numeste, am ales dupa asemanare smile.gif
-placute frana: nu-mi mai amintesc, sunt ceva specific pt reno, facute in Spania sau Italia... Cred ca s-ar potrivi cele de dacie, dar tot mai bine ceva italienesti contrafacute decat unele romanesti contrafacute smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.