Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: B-55-BZZ
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
richie
Daca din intampare pustiulca care (cacofonie intentionata) a luat de la tac-su pentru plimbare Loganul 1.4 albastru inmatriculat cu nr din titlul topicului, doresc sa-i transmit ca, daca vrea sa mai apuce sa mai creasca si sa se mai bucure de viata, sa nu ma stea IN VIATA LUI la 20m in spatele unui Megane, la aceeasi viteza (in cazul asta 160-170) pentru ca isi risca viata si lui...si celorlalti tinerei candidati la bacalaureat din masina si mai da emotii si omului din fata.
Mai mult, vreau sa-i atrag atentia ca nu e frumos, ba chiar e de prost gust ca, in momentul in care omul ii face semn s-o lase mai moale si sa fie mai atent, ca masina pe autostrada nu e NFS, sa ii aprinzi faza lunga in oglinzi.
Franele pe care ti le-am pus in bot, au fost menite sa te prinzi (desi n-ai facut-o) ca nu ai frane pe Logan destul de bune pentru a te juca la viteze de-asta....
Bafta multa si ....mai cresti si tu......masina poate fi un lucru foarte periculos.... unsure.gif
sqryn
NU prea am inteles exact ce s-a intamplat dar ai facut si tu o bucata mare de tot...nu trebuia sa pui frana in fata lui, nu asa se procedeaza si cred ca ai pus mai mult decat el viata altora in pericol.
Laurentziu83
Trebuia sa-l lasi sa se duca si tu sa-ti faci incalzirea la faza lunga si la proiectoare. Eu asa fac. Farurile de Matiz sunt imbatabile la bagat carne in frigider din partea altora.
Se va indeparta si vei scapa de el.
richie
M-a depasit la un moment dat, venind pe coada unuia.....
Pe urma, l-am depasit prinzandu-l pe dreapta in spatele unui tir si s-a ofticat pustiul. S-a pus in spatele meu sa-mi arate mie ca loganul lui fuge mai tare decat megane-ul meu. Si la un moment dat, am fost nevoit sa pun o frana putin mai sanatoasa, pentru ca mi-a iesit unul de pe banda 1. Iti dai seama ca loganul lui s-a oprit pe banda 1 (noroc ca era libera) undeva la jumatatea masinii mele. I-am facut un semn sa se linisteasca si m-am trezit cu faza lunga in ochi. Pe urma....stai linistit ca nu i-am franat in fata....doar am atins frana reducand cu maxim 5 kmph. M-a depasit pe dreapta si-a facut o manevra de-aia vezi doamne sa ma bage in parapet.....L-am prins la intrarea in Bucuresti si am vazut ca avea o fata de maxim 19 ani...aia cu indulgenta....
Copii teribilisti.
ktmbull
Asta e prima oara cand patesti asa ceva? E plin asfaltul de piloti.
claus
richie.. ce-o fi asa greu sa ii afli adresa.. si mai departe.. lasa-ti imaginatia sa zburde wink.gif
a.. si, posibil sa fi fost mai indicat topicul asta pe daciaclub
cj98czh
Vezi de asta se intampla accidente....cred ca daca il lasai sa se duca in plata domnului si in prostia lui ..... iti cadeau proiectoarele.....lasa-i sa se duca cu cat vor...eu cel putin nu prea imi pun mintea cu ei...vor sa se duca mai tare decat mine n-au decat.... nu merita sa te joci cu viata ta si cu a altora chiar daca sunt inconstienti.... sau a fost ceva de genul...cum sa depaseasca golanul rombul.... radmasa.gif
R19/16v
Se poate si mai rau...console.gif
chipson78
te-a depasit pe dreapta?
am mai auzit eu de unul care a incercat faza asta si a ajuns sub un tir
richie
Ma...voi aveti dreptate ....stiu ca m-a cam luat valul, de obicei nu-mi prind mintea cu nimeni in trafic. Dar eram dupa vreo 500 km facuti si dupa un weekend de taiat porcul, in care m-am cam cufundat in whisky tongue.gif asa ca nu eram nici eu in cele mai bune toane.
@Claus: nu fac eu de-astea....da-l in plata domnului. Partea mai proasta e ca nu a invatat nimic din asta....Nu s-a gandit de loc ce s-ar fi intamplat daca era o masina in dreptul meu pe banda 1.....Daca ar invata ceva tot era bine.
Bliss
Aseara, pe autostrada, pe dreapta coloana de masini, eu in depasire cu 130km/h, vine din spate o Laguna care se pune in fundul meu la 1m si baga faza lunga. Dupa mintea lui extrem de odihnita, oare unde puteam sa ma duc? L-am lasat sa fiarba in suc propriu, am mers mai departe constant si a mai stat doua minute in spatele meu. Cand s-a eliberat banda dreapta, m-am dat la o parte si s-a dus.
Mai departe, intre cele doua poduri la intrarea spre Bucuresti, 4 masini facute zob dintre care un Megane bicorp care nu mai avea bot.
claus
richie.. evident.. glumeam si eu.. ma stii doar ca sunt o fire pacifista
user posted image
A l e x
Bliss, nici eu nu ii inteleg pe astia care se baga in spatele tau si iti baga faza lunga cand nu ai unde sa te dai... Eu eram odata tot asa, in depasire pe banda 2, aveam 110-120 adica mergeam bine nu 'stateam pe loc' si in dreapta era tir, in fata era o alta masina, nu aveam unde sa ma bag. Vine din spate un 206 super nervos, faza lunga, claxoane, a tinut-o asa un minut aproape pana s-a eliberat banda din dreapta si m-am dat din calea super-bolidului...
ghetau dan
Asa fac frustratii care au ajuns si ei sa-si ia masina mai puternica...poate omul are o urgenta in masina,poate a aflat ca a murit cineva din familie...eu n-am complexe de genul asta.
A,daca dupa ce faci figura asta nu te duci si ma sicanezi mergind mult mai incet...
Problema e ca multi merg uneori la limita masinii fara sa-si mai asigure o rezerva.Multe masini pot atinge 160-170 km/h,desi ele merg cu viteza maxima,aceasta viteza poate fi sustinuta.
mircea_aq
Alex nici eu nu ii inteleg pe astia ca Bliss " L-am lasat sa fiarba in suc propriu, am mers mai departe constant si a mai stat doua minute in spatele meu"
Imi vine greu sa cred k 2 minute nu a gasit loc sa-l lase pe om sa treaca.
2 minute la 120-130 km/h inseamna 4-5 km .sa fim seriosi e un comportament gen b 55 bzz =)

sigur sunt multe atitudini discutabile -cum ar fi aceea a autoritatilor fata de noi sad.gif

ma intreb la cat ar scadea nr soferilor nervosi, grabiti in conditiile in care ei si-ar face treaba ...si nu pot sa nu ma gandesc ca m-am intalnit de doua ori cu turme de oi pe pod la Cernavoda( a se citi A2 pentru domnii de la and) in ultima jumatate de an...

Asa k Sarbatori fericite si multa inspiratie tuturor!


balanel
Pai si ce era sa faca Bliss? Sa intre pe banda 1 unde probabil erau masini care mergeau cu 80-90 km/k, doar ca se grabea domnul cu Laguna? Si eu as fi facut (si fac) tot la fel, mai ales ca 130 este viteza maxima legala pe autostrada.
richie
QUOTE(claus @ 18 Dec 2006, 18:17)
richie.. evident.. glumeam si eu.. ma stii doar ca sunt o fire pacifista
user posted image
*



Da kinky...stiu biggrin.gif Make love not war...or make love on war.... smile.gif rolleyes.gif
claus
sau doar make love.. cum era aia.. oricat, oricum, oricand ? biggrin.gif
Bliss
QUOTE(ghetau dan @ 18 Dec 2006, 19:46)
Asa fac frustratii care au ajuns si ei sa-si ia masina mai puternica...poate omul are o urgenta in masina,poate a aflat ca a murit cineva din familie...eu n-am complexe de genul asta.

65CP (si mult mai putini la roata) n-as putea sa-i numesc masina puternica.
Daca omul are o urgenta, sa sune la organele dotate cu sirena si girofar. Altfel nu cred ca i-a cumparat stimata doamna ma-sa sosea.

QUOTE
A,daca dupa ce faci figura asta nu te duci si ma sicanezi mergind mult mai incet...

Am mers constant, asa cum mergeam si pana atunci. Pe mine m-a deranjat ca s-a pus in fundul meu si-a dat faza lunga, desi pe dreapta era coloana. La viteze din astea nu-l vedeam prea bine, indiferent de masina. Cand voi avea Patrol si-s singur in masina, o sa fie vai si-amar de idioti de-astia. Sper doar sa mai aiba tupeu.

QUOTE
Problema e ca multi merg uneori la limita masinii fara sa-si mai asigure o rezerva.

130km/h nu e limita masinii, e limita de siguranta pe care o accept in ea. Am mers si cu 220km/h, dar nu in inghesuieli de duminica seara pe A1.

QUOTE
Alex nici eu nu ii inteleg pe astia ca Bliss " L-am lasat sa fiarba in suc propriu, am mers mai departe constant si a mai stat doua minute in spatele meu"
Imi vine greu sa cred k 2 minute nu a gasit loc sa-l lase pe om sa treaca.
2 minute la 120-130 km/h inseamna 4-5 km .sa fim seriosi e un comportament gen b 55 bzz =)

Nu iti vine sa "krezi"? Cam de cate ori ai mers pe Pitesti-Bucuresti duminica seara? Eu fac drumul saptamanal. DN1 in acelasi interval e mic copil. Eu "pe astia ca tine" i-as trimite sa curete ramasitele accidentelor pe care le vad in fiecare duminica, poate mai invata una alta despre respectul in trafic si instinctul de autoconservare. Ba te pomenesti ca mai scade si numarul vitejilor care se cred invulnerabili intre niste fiare.
sorin
QUOTE(Bliss @ 18 Dec 2006, 10:15)
eu in depasire cu 130km/h, vine din spate o Laguna care se pune in fundul meu la 1m si baga faza lunga.
*



Oameni frustrati,asta e cuvantul.

Cateodata(de cele mai multe ori ma dau la o parte) ma enervez la faze deastea si apas acceleratia si il las pe Zmeu mult in spate intr-un nor de fum.
A l e x
Nu trebuie sa-ti pui mintea cu ei... Dar daca vrei, mai bine le arunci ceva pe parbriz tongue.gif
ghetau dan
Bliss,eu chiar ti-am tinut partea...tu ai inteles ca m-am luat de tine...ia mai citeste...si in afara de asta m-am referit la modul GENERAL,nu am folosit quote.
De ce oare nu luati cuvintele asa cum sint?
Bliss
Scuze, am inteles gresit. smile.gif
richie
QUOTE(sorin @ 19 Dec 2006, 11:36)
    Cateodata(de cele mai multe ori ma dau la o parte) ma enervez la faze deastea si apas acceleratia si il las pe Zmeu mult in spate intr-un nor de fum.
*




Hai ma....ca n-ai TDI....dCI-ul nu scoate asa de mult fum radmasa.gif radmasa.gif
claus
dci cu chip.. scoate
b06fcn
Dar de Shumacherii si mai ales capsunarii care ne-au invadat zilele astea cu A seis-urile lor si iti dau flashuri sa te dai din fata lor la 140 - 150, dupa care ei merg cu exact acceasi viteza ce parere aveti?
Si, pe aceasta cale, doresc sa ii transmit acelasi mesaj ca cel al initiatorului acestui topic unui copil facut in palma, conducator al unui Megane II HB bleumarine cu nr DJ 05 YRI. Daca il stie cineva sau daca se recunoaste careva de pe aici, sa ii transmita sa-si traga singur un sut intre picioare...
A l e x
Majoritatea capsunarilor sunt niste frustrati care au plecat saraci lipit pamantului din Romania si au castigat cativa banuti spaland batrani sau furand (de obicei, mai mult din furt) si apoi isi cumpara cu 10-11.000 de euro BMW-uri sau AUDI-uri obosite (dar seria 5 sau A6 frate, masina adevarata, cu 300.000 km in bord, da nu e "cu aripa de plastic) si normal ca vin in Romania si se cred cei mai smecheri.

Am mai discutat odata asta si va rog sa nu generalizati ce am scris eu. Nu ma refer la toti romanii plecati inafara, ci la cei care se intorc aici mari smecheri.
richie
Parerea mea despre ei....s-ar lasa cu warn daca nu cu ban biggrin.gif
cri123
Si a mea la fel, mai ales de cand un smecher cu numere de Italia avea pretentia sa imi mut masina de la pompa la OMV pana platesc (desi nu exista nici un fel de parcare), ca deh, el nu stie sa stea la coada in Italia mad.gif

Asta ca sa nu mai vorbesc de anumite troace BMW aduse de pe afara in vacanta, la volanul carora unii au impresia ca sunt la F1...
Toto - BOD
Apropos de topicul asta si de discutia in care s-a transformat! Pe mine ma nedumireste o chestie! De ce in Romania exista o serie de frustrati care pe autostrada dau blituri (cumva sa arate lumii ca ei au masina rapida si ca nu le sta nimeni in cale?). Peste tot in Europa pe unde am fost nu am vazut blitz pe autostrada (de claxoane nu mai vorbesc, ca daca auzeam un claxon pe zi dormeam fericit... si n-am prea dormit).
Oare cand se va civiliza romanul la volan? De fapt se va civiliza vreodata sau e din ce in ce mai rau?

Ca sa fiu ontopic: Omu' cu Loganul nu are multa minte in cap! Partea nasoala e ca genul astuia aduc accidentele grave in care mor oameni nevinovati! ( Exemplu )
BogdanX
Toto, iti dau dreptate dar pe jumatate.
Marturisesc ca la prima iesire din tara, dupa cateva zeci de km prin Austria imi venea sa ma mut acolo, cand vedeam cum circula lumea si ce drumuri au.
Iti voi spune ca am 25 de ani si cam 200.000 de km la activ, majoritatea pe taramul patriei si din pacate tot ce am putut sa constat pana acum e ca la noi se circula dupa o singura lege, legea junglei. Flashuri nu dau din principiu, ma gandesc ca prioritar e sa evit un potential accident decat sa-mi inchipui ca ala din fata e orb si nu-mi vede farurile pe care le tin in permanenta aprinse. Pe drumuri cu 2 benzi in acelasi sens nici atat.
Claxoane insa, din plin, este singura arma pe care o am si stiu ca e singurul lucru pe care-l pot face pt a ma calma!
Si o sa si exemplific putin:
1) Drum cu 2 benzi, eu vin pe banda de viteza cu 150, cel din fata doarme cu 90 la ora, franez in spatele lui si astept fara blitz fara claxon. Si stau 10-15 secunde pana intr-un final ma vede, cand ma vede accelereaza cat poate sa-mi arate el mie. Lucru care incepe sa mi se intample din ce in ce mai des.
2) Intru in depasire, sunt la jumate masinii din fata, se baga si el.
3) intru in depasire, drum cu o singura banda, cel pe care-l depasesc accelereaza cat poate masina.
4) intru in depasire si cel din fata mea se duce bara in bara cu cel din fata lui ca sa nu ma lase sa ma incadrez la loc.
Spune-mi te rog, in momentul in care intalanesti zeci si sute de astfel de soferi, de obicei la un drum lung sunt cateva zeci care fac ce am scris eu mai sus pe langa altele, eu ce ar trebui sa fac, crezi ca poti ramane calm de fiecare data?
Eu nu pot, nu arat degetu, nu fac vreo manevra ca ma bag in el, decat il claxonez in momentul in care trec pe langa el. Si crede-ma, n-am de ce sa fiu frustrat.

Si ca un exemplu final, drum cu 4 benzi, 2 si 2, despartite de linie continua, afara din localitate. Merg pe banda de viteza cam cu 130, in fata mea la 150-200m un autocar. Autocarul intra brusc pe prima banda, eu crezand in prima fractiune de secunda ca intra sa ma lase sa-l depasesc.
Nimic mai fals, in fata autocarului, o basculanta oprita, repet, pe banda de viteza, care vroia sa faca stanga taind linia continua, dar asteptand sa treaca cei ce veneau din sens opus.
Crede-ma ca am trecut pe laga basculata aia la cativa cm, intrand mult pe banda din dreapta.
Eram in masina cu un prieten si cu sotia mea, insarcinata in luna a 7-a.
Si acum imi este frica cand ma gandesc, atunci nici sa respir nu am avut timp

Am asistat la tot felul pana acum si ma repet, nu poti ramane calm la nesfarsit pe drumurile patriei. Claxonul pt mine, e ca un calmant la volan, simt ca macar l-am atentionat pe ala.
Sunt constient de ce masina am, si merg destul de tare cateodata, dar daca unu cu un logan sau mai stiu eu ce intra in depasire, am luat piciorul de pe aceleratie, punct.
Sper sa aveti rabdare sa cititi ce am scris si sa nu-mi luati din context numa ce vreti. Nu claxonez de dragul de a claxona.
Toto - BOD
BogdanX, intr-adevar, nu bliturile si claxoanele sunt motivul haosului de pe strazi! E adevarat ca atunci cand vezi ca pe autostrada toti merg pe banda a II (de depasire) chiar daca nu depasesc nimic iti vine sa o iei pe pereti! Eu faceam referire la acei soferi care, spre exemplu, dau blituri pe autostrada chiar daca observa ca cel din fata lor face o depasire! Imi aduc aminte ca in afara, cand semnalizezi depasirea, cel care vine din spate incetineste si te lasa sa depasesti chiar daca sta in spatele tau (poate nu toti, dar marea majoritate asa fac)...
In fine, la o analizarea in de-aproape imi dau seama ca motivul pt care se ntampla asta este unul si acelasi... in Romania nu exista frica de lege pt ca nu exista oameni care s-o aplice cum trebuie!
dorindumitru
Nu poti intotdeauna sa respecti legea. Vezi exemplu DN1 directia dinstre Otopeni inspre Academia de Politie (cam 1,5-2km) . Cum poti sa mergi acolo cu masina pe prima banda (doar daca nu ai vre-o masina de teren)?
Ar insemna sa fiu masochist sa vreau sa merg pe banda aia cu capace de canal din 50 in 50m? Prefer sa merg pe banda a II-a, chiar daca am loc pe prima.
Cand soseaua o sa-mi permita sa merg pe prima banda fara sa-mi rup masina o sa merg. Pana atunci stau pe-a 2-a cu viteza maxima legala si ma doare-n basca de cei din spatele meu. Sa mearga ei pe prima ca la ce masini au isi permit sa si le repare.
b06fcn
La toata faza asta politia este de vina, nimeni altcineva, pentru ca in loc sa faca preventie stau la vanatoare...iar aia smecheri stiu ca scapa cu bani sau relatii...Nu mai devreme de o saptamana, cand am pierdut si eu 4 puncte, discutam cu un cunoscut despre modul magaresc de lucru al militiei romane la folosirea aparatului radar, care mi-a replicat ca daca le dadeam spaga nu era nici o problema...tocmai aflase de cineva care facuse asa si nu avusese numai 90 in localitate ca mine, ci mult peste...Asa ca...

Off topic : @ Toto : ca tot esti oltean de al meu, il stii cumva pe individul de care ziceam in postul meu de mai sus? Ca tare vreau sa ramana fara carnet pentru ce a facut miercuri seara...
Toto - BOD
nu am idee cine este! nici numarul masinii nu-mi suna cunoscut!
b06fcn
Lasa ca il aflu eu, joi sunt la birou in Craiova...
pharaoh_c
Faptul ca in tarile mai vestice nu se dau flash-uri si claxoane, este datorat faptului ca s-a ajuns la o maturitate in ceea ce priveste modul de a circula dar si de a gandi. De exemplu: in Germania, Franta toata lumea foloseste banda intai sau cel mult a doua, in functie de necesitati. Intri pe banda a doua sau a treia daca este nevoie, dupa care te retragi pe banda unde circulai. La noi??? Cum vad unii ca sunt doua benzi (ca de mai multe nici nu o auzit romanul sad.gif ... ) cum se instaleaza pe a doua banda si nu dau la oparte pentru nimic in lume. Mentalitate: eu merg legal cu 100 pe ora, deci am tot dreptul sa stau pe banda a doua... ceea ce e complet gresit... daca nu ma insel la scoala de soferi se invata sa folosesti banda intai, daca este posibil... si apoi ce-l deranjeaza pe soferul care circula cu 100, legal, daca altu vrea sa mearga cu 130... la urma urmei e dreptul lui, carnetul lui, banii lui (asta daca nu se produce accident din vina sa).
Caz concret: la intrarea in Timisoara dinspre Resita: pe banda intai camioane... circulau cu 70-80. Eu pe banda a doua sa trec de ele 110km/ora. O dacie intoarce peste linia continua dubla a drumului si se instaleaza in fata mea si merge cu 60... Am trecut demult de camioane si banda intai e goala. Bunul simt iti spune ca cel cu dacia ar trebui sa se dea la oparte sa te lase sa treci. 1. intoarce pe linia continua, 2. se instaleaza pe banda a doua, 3. ignora faptul ca din sens opus vine o masina, -evident cu o viteza mai mare decat a lui, 4. se incapataneaza si ramane pe banda a doua. Pai daca mai esti si obosit sau vi "capsat" de la serviciu si vezi un asemenea specimen, sa nu-ti vina sa te urci pe el??? Si revenind la tarile din vest, acolo asa ceva nu s-ar intampla, fiindca chiar daca gasesti si acolo soferi care trec linia continua, sau intra in fata ta-daca e nevoie, cu prima ocazie se da la oparte, nu se incapataneaza sa demonstreze ceva ce numa el stie ce vrea a fi... Ah, specimenul cu dacia era o femeie, dar asta nu e prea relevant, doar mi-am amintit... probabil era prea incordata deasupra volanului si nu mai stia ce sa faca blush.gif ... Si exemplele pot continua cu tir-isti care in rampa cand se 'fac' doua benzi nu s-ar da pentru nimic la oparte... probabil in sinea lor se simt mandri ca pot tine o coloana intreaga de masini in urma lor sad.gif .
Asa ca o sa treaca mult timp si trebuie sa apara multe autostrazi in Romania pana omul frustrat va sti cum sa se comporte in trafic. Si din pacate e vorba doar de bun simt sad.gif
stesso
QUOTE(Bliss @ 18 Dec 2006, 21:15)
Aseara, pe autostrada, pe dreapta coloana de masini, eu in depasire cu 130km/h, vine din spate o Laguna care se pune in fundul meu la 1m si baga faza lunga. Dupa mintea lui extrem de odihnita, oare unde puteam sa ma duc? L-am lasat sa fiarba in suc propriu, am mers mai departe constant si a mai stat doua minute in spatele meu. Cand s-a eliberat banda dreapta, m-am dat la o parte si s-a dus.
Mai departe, intre cele doua poduri la intrarea spre Bucuresti, 4 masini facute zob dintre care un Megane bicorp care nu mai avea bot.
*


Sunt atat de multi viteji pe A1 care,fara sa se asigure,intra in depasire si NU MAI POT.El s-a pus in fundul tau sau tu in fata lui?Claxonul si luminile ii mai aduc,uneori,pe unii mai obositi ,la realitate.Poate dorm ,poate au impresia ca sunt singuri pe sosea si schimba banda fara sa se asigure. sau poate cei cu 110 km /h merg prea incet pt ei,cei cu 130.Merg destul de des la Valcea si stiu cum e pe A1 si Dealul Negru.Tiristii si conducatorii auto seriosi se dau la o parte,cei care NU MAI POT,nu.
stesso
Chestia "cand voi avea Patrol si-s singur in masina " m-a convins ca esti obiectiv si plin de intentii bune . Siiiiiiiiiiiiiiiiiiigur.
Bliss
QUOTE(stesso @ 18 Jan 2007, 03:11)
Sunt atat de multi viteji pe A1 care,fara sa se asigure,intra in depasire si NU MAI POT.El s-a pus in fundul tau sau tu in fata lui?

Cauta in dictionar cuvintele "coloana" si "constant", poate te mai lumineaza. Un pic off: vorbesti din experienta?
QUOTE(stesso @ 18 Jan 2007, 03:26)
Chestia "cand voi avea Patrol si-s singur in masina " m-a convins ca esti obiectiv si plin de intentii bune . Siiiiiiiiiiiiiiiiiiigur.

Voi raspunde la nesimtire cu o portie dubla si eventual dureroasa, sa invete animalul. Ceva neclar? Sau crezi cumva ca suntem toti maici Tereza?
stesso
Nu am dictionar la indemana dar ,din folclor,stiu ca RAZBUNAREA nu e ceva de bine ,mai ales pe sosele cu multi PARTENERI in trafic care nu sunt interesati de "portiile de nesimtire duble si dureroase" pe care unii ,dupa criterii subiective si numai de ei stiute,vor sa le imparta fara ca ceilalti sa si le doreasca.Cu putina rabdare poate intelegeai sensul din postarile lui BognanX si Pharaoh_c , macar la frazele din incheierea postarilor lor.Si intradevar chestia cu Patrol a fost tare de tot .Si cand te gandesti ca unii vor sa ajunga sefi!!
claus
n-ar fi mai ok daca ati termina cu cearta ?
cri123
QUOTE(BogdanX @ 15 Jan 2007, 10:12)
Si ca un exemplu final, drum cu 4 benzi, 2 si 2, despartite de linie continua, afara din localitate. Merg pe banda de viteza cam cu 130, in fata mea la 150-200m un autocar. Autocarul intra brusc pe prima banda, eu crezand in prima fractiune de secunda ca intra sa ma lase sa-l depasesc.
Nimic mai fals, in fata autocarului, o basculanta oprita, repet, pe banda de viteza, care vroia sa faca stanga taind linia continua, dar asteptand sa treaca cei ce veneau din sens opus.
Crede-ma ca am trecut pe laga basculata aia la cativa cm, intrand mult pe banda din dreapta.
Eram in masina cu un prieten si cu sotia mea, insarcinata in luna a 7-a.
Si acum imi este frica cand ma gandesc, atunci nici sa respir nu am avut timp
*



Trebuia sa te opresti, sa il opresti si pe meseriasul cu camionul sau ce era, si sa chemi politia. Altadata nu mai trecea peste linia dubla, nu in astfel de locuri.
BogdanX
Pai basculanta era in sensul meu de mers. In momentul in care il ocolisem si constientizam ce s-a intamplat eram probabil la 100-150m in fata lui. De franat si oprit in spatele lui nu puteam ca sigur intram in el cu toate asistentele la franare din lumea asta.

Portiunea de drum respectiv, pe 4 benzi se intinde pe cativa km, este un fel de autostrada in miniatura sa zic asa. Ca sa-l opresc pe respectivul imbecil trebuia ori sa trag pe dreapta pe un fel de banda de urgenta, apoi sa fac acelasi lucru ca si el, sa intorc taind linia continua si sa incerc sa-l opresc, sau sa mai merg un km si sa intorc intr-un loc unde imi este permis sa fac acest lucru, apoi urmand sa o iau dupa el. Nu cred ca aveam vreo optiune in sensul asta. A fost bine ca am scapat cu bine, e totusi o senzatie sa vezi cum oglinda retrovizoare este la 2-3 degete de fiarele din coltul unei basculate, cand te deplasezi cu o viteza apreciabila. sad.gif

Atata timp cat nu s-a intamplat nimic imi este tare greu sa cred ca politia s-ar fi deplasat pana la locul respectiv.
Bliss
stesso, eu-s chiar pacifist de felul meu. In rare ocazii imi sare tandara la nesimtirea unora si imi vine sa le raspund cu aceeasi moneda, dar... n-am Patrolu' ala si ma calmez. biggrin.gif
Oricum, cearta are acelasi rost ca Monica langa Virinel. Noi sa fim sanatosi. smile.gif
Abamiha
Buna seara domnilor!Este o discutie interesanta, la care eu particip deoarece am deschis si un topic referitor la Toleranta si nu NESIMTIRE.
Eu am o Laguna din 2003 de care sunt foarte multumit , dar am si un Mercedes un CLS 55 AMG, dotat cu flsah-uri, in faruri, semnale si stopuri.
Parerea mea este ca se da dovada de o mare NESIMTIRE din partea celor care incearca sa te incomodeze cind vrei sa depasesti, DAR FARA A PUNE IN PERICOL SIGURANTA celui pe care-l depasesti precum si a celorlalti participanti la trafic.
Eu personal cu Laguna am patit sa dau de un domn care nu m-a lasat sa-l depasesc, doar ca asa a vrut el, in sensul ca a, acelerat.
Viteza cu care mergea el era 120 Km/h , din fata incepuse sa se apropie un tir care initial era departe, dar accelerind s-a apropiat.Bineinteles ca am frinat si am intrat inapoi.
Ideea este ca daca eram cu Mercedesul l-as fi depasit, si la aceea viteza i-as fi aruncat osticla de STICLA in parbriz.
Sub cuvint de onoare ca acest mesaj nu este un raspuns menit sa deranjeze pe cineva, dar este O POSIBILA REACTIE LA O ATITUDINE DE AMBITIE A UNUI CONDUCATOR AUTO CARE ESTE IN STARE SA PROVOACE O NENOROCIRE ALTORA SAU CHIAR SI LUI.
stesso
CEARTA!!!? Nici vorba.Bliss ma bucur daca ai inteles mesajele anterioare si nu le-ai luat prea personal.Daca ne-am respecta mai mult in trafic multe accidente ar putea fi evitate.
stesso
QUOTE(Abamiha @ 19 Jan 2007, 07:21)
Buna seara domnilor!Este o discutie interesanta, la care eu particip deoarece am deschis si un topic referitor la Toleranta si nu NESIMTIRE.
  Eu am o Laguna din 2003 de care sunt foarte multumit , dar am si un Mercedes un CLS 55 AMG, dotat cu flsah-uri, in faruri, semnale si stopuri.
  Parerea mea este ca se da dovada de o mare NESIMTIRE din partea celor care incearca sa te incomodeze cind vrei sa depasesti, DAR FARA A PUNE IN PERICOL SIGURANTA  celui pe care-l depasesti precum si a celorlalti participanti la trafic.
  Eu personal cu Laguna am patit sa dau de un domn care nu m-a lasat sa-l depasesc, doar ca asa a vrut el, in sensul ca a, acelerat.
  Viteza cu care mergea el era 120 Km/h , din fata incepuse sa se apropie un tir care initial era departe, dar accelerind s-a apropiat.Bineinteles ca am frinat si am intrat inapoi.
  Ideea este ca daca eram cu Mercedesul l-as fi depasit, si la aceea viteza i-as fi aruncat osticla de STICLA in parbriz.
  Sub cuvint de onoare ca acest mesaj nu este un raspuns menit sa deranjeze pe cineva, dar este O POSIBILA REACTIE LA O ATITUDINE DE AMBITIE A UNUI CONDUCATOR AUTO CARE ESTE IN STARE SA PROVOACE O NENOROCIRE ALTORA SAU CHIAR SI LUI.
*


Iti dai seama ce ar putea insemna o sticla primita in parbriz la 120 /h? Nu pt cel care o merita ci pt cei care ar avea de suferit din cauza lui si a sticlei aruncate de tine .Nu poti sti ce reactii ar avea si cati nevinovati [colegi trafic] ar avea de suferit.Pari un tip OK ,poate gasesti alta solutie.
Abamiha
Buna ziua domnilor si sarut mina doamnelor!Pai sa stii Stesso, ca asta este singurul motiv pentru care nu trebuie facut asa ceva, mai ales ca pot fi si alti nevinovati in masina cu el, sau care circula normal in sens invers dar eu dupa cum am spus, era sa mor daca ma pierdeam si acceleram in continuare si nu puneam frina din cauza unui asemenea om.
Subliniez ca nu aveam o viteza excesiva, dar aveam o problema foarte mare de familie si el ca sa-i arate domnisoarei din dreapta ca este "barbat adevarat", a procedat astfel.
Va doresc din suflet tuturor sa nu cunoasteti motivul pentru care chiar ma grabeam.
FireChief
Nu sunt de acord cu dvs!!! Cind incepi manevra de depasire trebuie sa iei in considerare orice reactie a celui depasit(care pot fi diverse dupa cum ati mentionat) si manevra trebuie facuta cu o marja de siguranta acceptabila care sa iti permita mai multe optiuni la un moment dat.Stiu ca par mai catolic decit papa dar ..e mai bine asa!!! Pentru toti...
Oricit te-ai grabi si oricare ar fi motivul ...viata nu trebuie pusa in balanta cu secundele sau minutele....si credeti-ma am vazut( din cauza profesiei...) de multe ori sad.gif oameni amestecati cu fiarele masinilor, in accidente auto...
NU MERITA !!!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.