Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scurgeri ulei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
bau33
Salut
Am constatat ca si mie im curge ulei pe undeva. Am fost la reno service dar nu au gasit pe unde (replica lor: demontam motoru si vedem pe unde curge !?!?!?)
O presupunere ar fi pe la garnitura de la culbutori (sau cum s-or fi numi smile.gif)
Mai am identificat o scurgere si in partea din fata a motorului pe linga o chestie din plastic - are cineva o poza cu motorul de 2.2 dci sa va arat pe unde?
AAndy
S-ar putea sa aiprobleme cu ungerea de la turbina. Acolo exista un simering care nu mai etanseaza cum trebuie. Turbocompresorul se unge si se raceste cu ulei din baia de ulei si alimentata de pompa de ulei a motorului. Daca uleiul e mai batran sau are ceva particule mai abrazive, se poate sa-ti fi ros din simering si din cauz presiunii din rampa de ulei sa-ti curga pe acolo. Asta s-ar putea sa fie o cauza. BAFTA!
reno79
Salut
Chiar astazi am fost cu masina mea la un mecanic si chiar mi-a atras atentia asupra acestui subiect ... scurgeri de ulei ... in anumite locuri ale motorului. Mi-a spus sa nu imi fac griji pentru ca este o problema generica pentru motoarele diesel de la Renault. Sunt o serie de garnituri care datorita vibratiilor produse de BUNELE DRUMURI DIN ROMANIA se desprind de pe locasurile lor si permit scurgerea de ulei. Sfatul acestuia a fost ca din cand in cand sa mai sterg cu o carpa urmele de ulei si sa nu ma grabesc sa le inlocuiesc pentru ca si cele noi vor ajunge in aceasi situatie (de la vibratii)...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.