Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dosar de calatorie!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
ccezar2004
Am inceput prin a citi ce s-a spus pe aici despre iesirile in afara cu masina... intentionez ca la primavara/vara sa plec afara cu masina asa ca voi da cateva detalii, voi concluziona cateva idei gasite pe aici si normal voi cere niste sfaturi... si cu ce adun pe aici vreau sa imi fac dosarul de calatorie

Se da una bucata renault megane (cea din semnatura)
3 persoane... sau poate chiar 4
una bucata lada frigorifica
2 bucati cort
si alte maruntisuri necesare voiajului

perioada: undeva pana la 2 saptamani

ca traseu trebuie marcat neaparat Berlinul... un prieten vrea sa ia de acolo viniluri cu minimal... am facut o schita de traseu si se poate vedea in imaginea atasata... ideea este ca, necunoscand zonele, astept de la cei care au mai fost pe acolo sa recomande niste puncte de interese astfel incat sa se modeleze un traseu cat mai profitabil... sa nu ma opresc in locuri nu prea frumoase si sa ratez la milimetru zone magnifice...

[attachmentid=39863]

ca pregatiri am inteles asa (si aici astept completari)
-carte verde la masina
-asigurare de sanatate pt fiecare calator
-pasaport valabil (sunt noi asa ca e OK)
-veste reflectorizante pt toti calatorii, triunghi, extinctor, trusa medicala valabila, becuri
-30E/persoana/zi+150E/pers

si acum intrebarile
1. e nevoie de vize?
2. cei 150E sunt de pers sau de masina
3. masina e luata in leasing... in afara de a anunta firma de leasing ce mai trebuie facut?
4. este strict necesar rezervarea la hoteluri?
5. ce sistem de navigatie recomandati?... ce soft?... igo, tomtom etc....


astept recomandari de la cei in cunostinta de cauza in ideea de a aduna cat mai multe date atat despre conditii de iesire cat si despre remodelarea traseului....

multumesc!

o sa mai revin daca mai apar alte intrebari/detalii/modificari
sqryn
Pe la sarbi iti trebuie sigur viza, recalculeza ruta excluzand tarile din fosta iugoslavie
Aia 150 eur erau de persoana + inca 150 pentru asigurarea transportului (avand in vedere ca mergeti cu masina si nu aveti bilete dus-intors), daca intram in UE nu stiu daca se mai aplica.
Rezervari iar la fel nu stiu daca se vor mai cere, eu am avut in toamna dar nu m-au intrebat de ele.
gibonu
1. Cam lung traseul pentru 2 saptamini. Sunt o gramada de lucruri interesante de vazut, asa ca, sugestia mea este sa-l mai restrangi. Daca te duci asa, iti garantez ca va fi foarte obositor si in plus, datorita faptului ca esti presat de timp nu o sa apuci sa vezi o gramada de lucruri si apoi iti va parea rau.
2. pentru Serbia si Muntenegru iti trebuie viza. eu zic sa incerci sa o obtii. am inteles ca o dau foarte usor. cel mai bine te interesezi la ambasada
3. masina, fiind luata in leasing, iti trebuie o hartie de la firma de leasing in care sa scrie ca ei sunt de acord ca tu sa iesi cu masina din tara.
4. cei 150 de euro nu cred ca iti vor mai trebui de la 01.01.07. cel mai sigur suna la Politia de frontiera si intreaba
5. rezervarea la hoteluri este strict necesara din 2 motive
a. esti sigur ca gasesti loc (este super aiurea sa stai sa cauti un hotel care sa-ti convina)
b. daca ti-o faci prin agentie si uneori chiar de pe Internet este mai ieftin decat daca te duci tu direct
6. ca sistem de navigatie eu iti recomand sa-ti printezi de pe viamichelin.com rutele pe care o sa te duci. eu asa am facut si n-am avut nici o problema de orientate.
O ultima sugestie: du-te prin Croatia, Muntengru si Serbia. Drumurile sunt excelente iar pesiajul (in special Muntenegru) este de vis. Nu o sa regrteti.
Drum bun.
ccezar2004
mersi de info...
faza cu viza ma cam enerveaza ca inseamna o grija in plus in pregatirea calatoriei...
cat despre lungimea traseului stiu ca e lung... scopul initial a fost sa ajungem in berlin... o sa il scurtez in mod sigur dar ma intereseaza niste locatii bune de punctat....
eugeniuz2004
Sugestia mea este sa eviti (asa cum s-a mai spus) tarile din fosta Iugoslavie. E mai bine. Sau macar Serbia si Muntenegru. Si nu stiu daca e chiar putin sa alergi 2 saptamani prin Europa. Ajuta-te si de harta electronica de la Microsoft ce ai folosit-o ca iti poate indica o suma de locuri de vizitat. Vezi-le pe internet pe toate si aflic si cat costa si daca sunt importante si daca iti convin. Fa traseul cu atentie la punctele de iesire-intrare de pe un drum pe altul si listeaza acest traseu nu neaparat harta ca sa mergi usor. Cazarile e bine sa le ai rezervate pe net fara sa dai bani inainte ca sa stii ca te duci si te cazezi fara sa cauti (asta ti-ar putea lua destul timp mai ales in sezon).

Distractie maxima!
Marius81
Eu la vara vreau sa fac tot o excursie de vreo 2 saptamani prin Europa. Punctul cel mai indepartat al traseului va fi Paris.
La plecare vreau sa trec prin Budapesta, Viena, Salzburg, apoi intru in Germania prin sud continuand drumul spre Munchen, apoi drum intins pana la Paris.
La intoarcere vreau sa vin prin Belgia, apoi sa trec in Olanda sa vizitez Rotterdam si Amsterdam, inapoi prin Germania catre Berlin, Praga, Bratislava, apoi daca mai gasesc ceva de vizitat prin Austria ok, daca nu .....acasa smile.gif .

O sa avem de mers in jur de 5500Km, dar suntem doi soferi. mandoi am mai facut drumuri de genul asta deci o sa ne descurcam sigur. Drumul este destul de obositor, dar daca gasesti pensiuni sa dormi la preturi acceptabile dimineata esti fresh.

Apropo de cazare, respectiv rezervari care se pot face pe net fara a plati un avans inainte de ajungerea la destinatie as dori niste informatii ....un site pt rezervari, daca stiti.
De fiecare data cand am plecat, seara umblam din pensiune in pensiune si din oras in oras pentru a gasi cazare, ceea ce poate deveni enervant la un moment dat.

gibonu
QUOTE(hadessutzu @ 5 Dec 2006, 10:43)

Apropo de cazare, respectiv rezervari care se pot face pe net fara a plati un avans inainte de ajungerea la destinatie as dori niste informatii ....un site pt rezervari, daca stiti.
*



Daca accepti ideea de hostel, adica fara baie in camera, dar extrem de curat peste tot:
hostels.com dar aici trebuie sa platesti un avans de 10% din pretul total al cazarii cu un card de credit
hihostels.com - aici poti plati direct in Romania si ti se trimite voucher-ul. cauta si gasesti si filiala lor din RO
gibonu
QUOTE(eugeniuz2004 @ 4 Dec 2006, 22:11)
Sugestia mea este sa eviti (asa cum s-a mai spus) tarile din fosta Iugoslavie. E mai bine. Sau macar Serbia si Muntenegru.
*



De ce?
Care ar fi motivul?
BOGDAN DSN
vezi ca nu ai nevoie de veste pentru toti pasagerii.
e suficienta una bucata de masina pe care sa o ai la indemana in masina(sub scaun eventual) - nu in portbagaj ca sa o gasesti repede in caz de nevoie.
sorin
N-as baga mana in foc pentru asta!!
gibonu
Pentru a te lamuri cate veste iti trebuie incearca sa suni la ACR sau la Politia de frontiera. Ar trebui sa stie.
Sigur iti pot spune ca trebuie sa o tii la vedere si la indemana.
Eu o tineam pe hayon-ul de la SuperNova si mi-a zis politistul de frontiera austriac ca trebuie sa o tin pe scaun langa mine. (eram singur in masina).
mateimatei
Iti trebuie 4-5 roti, cate una de fiecare pasager. La fel si cu airbag-urile. Ai grija ca se controleaza la sange. Si fiecare pasager sa aiba hrana suficienta pentru 2 zile.
Cand treci vama sa ii imbraci cu vestele fosforescente ca sa ii poata numara vamesul mai bine.

De unde ati scos fratilor numarul de veste obligatorii? Chiar spunea cineva ca se inventeaza subiecte de discutie.
LaurentiuD
OT
Nu stiu numarul de veste obligatorii, dar ce va pot spune este ca oricine coboara din masina pe autostrada trebuie sa poarte mult discutata si hulita vesta.
Concluzia de cate veste e nevoie o trageti singuri.
END OT
smar2
Pentru drumul de intors, decat croatia ->bosnia -> serbia, as recomanda mai degraba Croatia -> sudul Ungariei.
asta din motiv de viza de tranzit prin Serbia, care e destul de scumpa. (auzisem de 40E/persoana)

De asemenea, ultima etapa (venetia -> Constanta) e foarte lunga. Chiar si cu 2 soferi, e foarte obositor.
Eu am facut in 12 ore Bucuresti -> Osijek (in estul croatiei)
Si in 32 de ore P.ula (100km sud de Rijeka) -> Bucuresti (cu mentiunea ca am mers cu viteza max de 70-80 km/h, dar si daca mergeam normal, nu cred ca scoteam timp mai bun de 20h)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.