Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Decalogul "ratatului" roman
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Dan_laguna
*10 motive pentru care te poti considera un ratat in Romania :

1. Nu-ti plac hohotele de ras ale lui Gigi Becali la televizate in
direct. Cand vorbeste Gigi pe post, restul e tacere. Romanii il asculta pe
Gigi vorbind despre fotbal, fisc, Coelho, securisti-comunisti, ursi,oi, hahalere,
zdrente. Gigi e in tot si in toate. Noi suntem multi si prosti. Avantaj Gigi.

2. Nu esti la curent cu evolutia suvitei lui Basescu. Mai mult, ai
ratat privilegiul de a fi fost frizerul care i-a retezat-o. Degeaba iti
vine sa-ti smulgi parul de ciuda. Nu vei fi in stare niciodata sa pricepi ca,
uneori, soarta unei natiuni depinde de un fir de par.

3. Nu ai plecat niciodata “afara”. Nu ai facut nici un Revelion in
Antalya sau Creta. Nu te-ai dus nici macar pana la Ruse sau Debretin. N-ai nici
macar un var de-al treilea plecat in Italia sau Spania. Hal de european ce esti!

4. Nu ai vazut nici un episod din prima telenovela romaneasca, “Numai iubirea”. De parca asta n-ar fi de ajuns sa fii un nimeni, habar n-ai cine e Papi si ce vrea el. Ai trandavit cu telecomanda in mana, fara sa afli ca, peste noapte, s-au nascut primele vedete de telenovela
autohtona.Jalnic.

5. Nu ai trimis niciodata vreun SMS la nici o emisiune ”interactiva”unde puteai castiga o groaza de bani. Atunci, ce nevoie mai ai de telefon mobil daca nu trimiti SMS-urile unde trebuie?

6. Nu ai cerut iertare nimanui la televizor, nu ai facut nici o declaratie de dragoste, nu ti-ai inselat niciodata nevasta, nu ai facut nici o surpriza nimanui, nu te-ai batut cu nimeni, nu stii ce vor fetele, nu ai dat mana niciodata cu Mircea Radu. Nici macar nu stii ce numar de inmatriculare are caravana dragostei. Pe ce lume traiesti, dom’le?!

7. Nu ai fost de vreo doi ani in Mall. Inca nu ai aflat ca acolo e noua Mecca a teribilismului vestimentar, ca e “trendy” sa te foiesti intolit pe scarile rulante, chiar daca nu cumperi nici macar un nasture? Unde naiba te duci, la biblioteca?

8. Nu te-ai dus niciodata la un hair stilist. Tot la frizeria de cartier te tunzi, ca un neica nimeni. Ba mai si lasi bacsis la plecare. Esti atat de rudimentar!

9. Nu stii nici un refren din repertoriile lui Nicolae Guta, Florin Salam sau Liviu Pustiul. N-ai fost niciodata “Suparat, Doamne, suparat”.Nu ai dusmani, nu ai femei, nu ai bani, nu ai masini, nu ai aur, nu ai necazuri, nu ai oftica, nu ai dansatoare din buric pe masa din bucatarie.Esti nasol, gagiule!

10. Nu ti-ai pus inca termopane, centrala termica, parchet melaminat, aer conditionat, usa blindata, monitor LCD, televizor cu plasma, jaccuzi. De ce nu locuiesti, dom’le, intr-o cutie de carton? Hai ca-ti dau ambalajul de la Hummerul meu.

sursa: Romania
sqryn
Unele se mai aplica...
1. mi se pare normal, sunt un ratat rau de tot.
2. nu mai e de actualitate
3. european sunt si o sa mai fiu dar asta tot din cauza romaniei si a oamenilor din ea.
4. am mai inghitit cate un episod, deh, femeile astea ce fac din om...si mai erau...ma mir ca de betty cea urata nu a zis nimic biggrin.gif
5. personal mi s-a parut o mare prostie dar ... poate daca trimiteam castigam. oricum ma gandesc sa sun la emisiunile alea jenante in care se agita ametitele alea sa descoperi nus ce cuvant si iti dau o caciula de bani.
6. astea sunt cam de gagici asa ca nu se aplica
7. la mall mai merg, mai vezi fete frumoase
8. din pacate nu stiu daca frizeria de la colt (cand o frecventam) se putea numi hair stylist. daca da, atunci am fost biggrin.gif
9. si aici ar trebui sa-mi fie rusine dar vad ca mereu se gaseste cineva sa ma educe, mai pe strada la semafor, mai in taxi...plin de oameni amaibli dom'le
10. unele le am, altele nu. Oricum un jacuzzi tot mi-as fi tras asa mai la tinerete daca aveam posibilitatea. E aspirator de femei, mai ceva ca un gallardo wink.gif
Laurentziu83
1. recunosc, sunt ratat. Pe aceasta cale transmit cele mai calde urari cu degetul mijlociu catre Steaua, Dinamo, Rapid si din ce drac de echipe de fotbal fac parte prietenii matracucilor de pe la teveu. A, si ma doare undeva daca veti castiga cupa, campionatul sau veti lua bataie. Pe mine tot o sa ma umpleti de flash-uri pe sosele.
2. ma doaaaaaaaaaaarrrrrrrrrreeeeeeeee--nnnnnnnnnnnnn ****************!!!!!!
3. n-am nici macar pasaport, dar cand imi voi face, voi alege alte destinatii exotice, gen Suedia, Norvegia, Australia, Noua Zeelanda...sa nu simt miros de capsunar.
4. vai doamne ce am pierdut.
5. Stiati ca a aparut cardul de dedicatii TarafTeve? Poti da dedicatii ce 6-10 secunde mai ieftin cu acest card. Fraierilor care trimiteti semeseuri? radmasa.gif
6. Recunosc, nu mi-am inselat niciodata nevasta si nici n-am s-o insel prea curand. Ca s-o insel tre sa ma insor intai. Asa ca merge si fara... Nu stiu ce vor fetele, si nici nu ma intereseaza. Am alte interese de la ele. icon_mrgreen.gif
7. Ultima oara cand am fost in Mall cu o gagica sa mancam o savarina era o duduie cu unul ce plaibacareau de la ultimul etaj, sonorizarea era ca un kur, si, probabil sunetistul s-a gandit sa compenseze asta prin volum mai mare. Asa ca ne-am carat repede de acolo. Si ce draku sa caut la Mall, numa boarfe-boarfe-boarfe vezi. Un magazin de piese, scule nu vezi... Haine tot din IDM-style imi cumpar, ca-s la fel.
8. Si ce naiba sa faca hairstilistul cu 1 cm de par cat am in cap? radmasa.gif
9. Nu bre, ca eu ascult Play AJ, Nek, DeMarco, Brandy, Susanu, etc. Asa ca se iezplica de ce nu stiu nika despre Gutza.
10. Ba mi-am pus ba boilor, da nu mi-am pus ca voi, ciment in loc de vechile geamuri de la balcon si sa las doar un gemulet mic acolo (ca n-am bani de termopane full) sau ma laud ca mi-am pus termopane da aer conditionat canci si am 40 de grade in casa vara, da am termopan.

Da recunosc ca sunt un ratat, recunosc ca masina la mine e doar ca sa-mi fac treaba cu ea, recunosc ca nu ma intereseaza BMW-uri, Passat-uri sau Golf-uri dizel in care pun carburant de 200 de mii, ca mai mult n-am bani. Si mai recunosc ca am Passat in parcare cu care as putea sa merg 80% din timp, dar prefer agilitatea lui Clio si faptul ca are cd-player....


Adevarul e ca multi chiar se uita chioras la tine cand faci ceea ce crezi ca e mai bine, cand razi de daciile cu coada de rechin, cand vad ca nu stii cine-i Becalli, cand aud ca tii partea Romanitei in loc s-o pe-a hotului, cand consideri burta drept un handicap si nu un motiv de mandrie, cand arunci gunoiul la cos si multe, multe altele...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.