Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare asigurare RCA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Logan_Galben
vi se pare normal ca in urma unei avarii...daca vrei sa iei masina in regie proprie...sa o repari tu cu banii care ti-i da asiguratorul sa-ti dea 80% din valoarea piesei fara tva....pai atunci ce fac daca vreau sa-mi fac masina? trebuie sa pun eu restu de la mine? pe ce imi cumpar piesele respective?
De ex la o aripa el imi plateste doar 80% din valoare ei fara tva....si partea de 20% si cu tva de unde ii pun? nu este normal sa mi dea banii 100% ca pun piesa noua..doar nu pun sh? eu chiar nu inteleg !
msn2
Pentru piese despagubirea este de 100%, numai manopera se despagubeste fara tva(pentru ca o efectuezi chiar tu-proprietarul auto).
Dute la mai multe service-uri sau mag. de piese auto si ia cateva oferte de piese pe care le depui la dosarul de dauna.
Valoarea manoperei nu poate sa depaseasca tariful service Dacia(fara tva).
imagecam
In regie proprie nu inseamna ca tu, personal efectuezi reparatia!
msn2
smile.gif bineinteles ca nu el face reparatia, dar cine i-o face nu-i emite si factura de reparatie deci nu are ce tva sa plateasca( la manopera).
Logan_Galben
ala de la bt asigurari mi-a spus ca imi da 80% din valoarea piesei fara tva...am de schimbat aripa fata, bara fata, bara spate, aripa spate...farul din dreapta fata...si plasticele alea de la roti...oale sau cum le zice...toata minunea asta e cam 20 de milioane la magazin :|
Tudor
eu zic sa ii ceri aluia de la BT sa iti dea scris si sa iti indice si tie in ce norme CSA se specifica asta cu 80%, ca eu unul sunt tare curios.
marss41
QUOTE(Logan_Galben @ 14 Nov 2006, 00:54)
ala de la bt asigurari mi-a spus ca imi da 80% din valoarea piesei fara tva...am de schimbat aripa fata, bara fata, bara spate, aripa spate...farul din dreapta fata...si plasticele alea de la roti...oale sau cum le zice...toata minunea asta e cam 20 de milioane la magazin :|
*



Sa-ti dea 80 % acum si dupa ce cumperi piesele te duci si depui facturile cu pretul de achizitie a acestora si soliciti sa ti se dea si diferenta.Normele RCA privind despagubirile permit si prevad aceasta situatie.Insa sa incerci sa faci reparatia in 60 zile de la data accidentului.
msn2
de ce 60 zile de la data accident?
marss41
Pentru despagubirile pe RCA am verificat legislatia in vigoare si se pare ca nu mai este valabila prevederea cu cele 60 zile. Inainte trebuia sa-ti repari masina in 60 de zile de la data accidentului iar daca depaseai acest termen se calcula cuantumul despagubirii la cursul valutar din a 60-a zi.Oricum daca nu se mai aplica la RCA deja la asigurarile CASCO societatile de asigurari au inceput sa introduca acest gen de prevedere in conditiile de asigurare insa perioadele pot diferi de la 60 pana la 90 zile.
Aceasta prevedere se include pentru a nu se majora artificial dauna ( majorari ale tarifelor orare la serviceuri ,sau la preturile pieselor care pot aparea in decursul unor perioade mai lungi de timp).
andrei2005
Sunteti siguri ca, in regie proprie, se despagubeste si TVA-ul la piese, Am avut de curand o problema, si s-a spus clar "NU"
Smiley
dar ti-au dat in scris chestia asta? cu semnatura, stampila etc?
marss41
La piese trebie sa-ti dea pretul intreg inclusiv TVA, deoarece acestea nu le fabrici tu.Oricum ar fi piesele trebuie sa le cumperi de undeva.Daca asiguratorul nu vrea sa va dea pretul complet ,anuntatii ca veti sesiza organele fiscale ,deoarece in acest fel incurajeaza frauda si furtul si veti solicita acestora sa faca un control la firma respectiva de asigurare.
andrei2005
QUOTE(Smiley @ 20 Dec 2006, 10:00)
dar ti-au dat in scris chestia asta? cu semnatura, stampila etc?
*


nici vorba, doar verbal. Doar nu sunt prosti.
Solon
Pai daca e verbal, e apa de ploaie.La vorbe si promisiuni nu ne intrece nimeni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.