Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzori de parcare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3
andrei1302
Salutare !
Sunt interesat sa imi montez pe masina un sistem de asistenta la parcarea cu spatele (doar 4 senzori) si nu stiu la ce anume sa me uit. Am gasit niste preturi buna la:
http://www.grandevero.ro/produse/

Ma gandeam la cei db4, la 199 ron.
Stie cineva la ce anume ar trebui sa ma uit cand cumpar senzori de parcare? Stiti cumva daca se pot vopsi, indiferent de model (mai putin cei cu flash)? Exista o vopsea speciala?
Poate stie cineva alte locuri din care as putea cumpara ceva mai bun sau mai ieftin.
Va multumesc !
romeo3108ro
d3eci toata treaba cand faci o astfel de alegere este de cat noroc ai.
Am instalat si senzori no-name cu care nu am avut probleme, dar sa stii ca la mai mult din jumatate din instalarile facute cu senzori luati din metro au fost necazuri(se decalibreaza dupa un timp si indica eronat).sincer eu iti recomand pe cei de logan cu care inca nu am avut probleme si au aproape un an de cand sunt pe piata.Exista 2 referinte dacia 6001998142 (cea fara display,doar cu avertizare acustica reglabila ) si 6001998143 cu display .daca ii poti procura la u pret mai acceptabil este ok.la ipso sunt in jur de 360 ron
Unduro
Vreau si eu sa imi pun dar nu inca nu stiu ce sa aleg !!! de montat le pot monta la ipso dar nu prea imi vine sa le cumpar de la ei ...(nu ca asi sti pretul)dar presupun ca sunt o "caramida" de bani.Problema e ca masina e luata in leasing si am inteles ca intai trebuie sa cer acordul firmei inainte sa fac "modificarea"asta.Din cate m-am uitat eu pe net sunt cam 2 feluri de senzori ce-i cu afisaj(oglinda sau monitor) si cei doar cu sunet....care sunt mai buni? sincer nu asi vrea sa fac nici o modificare la interior (schimbat oglinda sau sa lipesc 1 monitor pe bord) ce recomandati?
andrei1302
Pai, daca pretul a ramas cum a zis Romeo, la IPSO ar fi cei mai ieftini, aia pe cod original DACIA. Eu am mai intrebat la Ausgburg (600 Ron) si la inca un magazin (450 Ron). Ambele preturi pentru varianta cu display pe bord.
Mai ales pentru cei doar cu buzzer (piuitoare) nu ai pt ce sa ceri acordul nimanui ca nu faci mare lucru. Doar te legi de firul care vine la lampa de mers inapoi in portbagaj. Si dai gaurile in bara.
Eu i-am cumparat deja pe cei din link dai i-am gasit la 180 Ron pe www.be-loud.ro
Sincer arata super fain. Nu vad cum ar putea sa fie mai misto de atat. Adica.... si comparat cu pretul. Mi-ar fi placut totusi sa fie putin mai mici (in diametru) senzorii care raman in afara, pe bara. Displayul care se lipeste cu o banda duplu-adeziva pe bord este MINUSCUL. E mult mai mic decat ma asteptam eu si decat parea in poze. E cat un pachet de tigari in lungime, mai putin de juma de pachet in latime si cam la fel de inalt (ca. 1,5...2 cm). Cred ca ii montez in week-endul ce urmeaza.
Sper sa nu faca figuri dupa ce ii vopsesc.
hellcat
Si eu sunt de acord cu Romeo, senzorii "recomandati" de Dacia pentru Logan sunt foarte fiabili si precisi. Si as mai zice sa nu va apucati sa-i vopsiti pana nu va asigurati ca vor functiona si dupa vopsire.
romeo3108ro
deci senzorii de dacia nu se vopsesc
andrei1302
Pai de ce?
Are o prietena pusi si vopsiti si nu au nimic. Bine, nu sunt astia de DACIA. Arata impecabil distanta pe display. La astia pe care i-am luat mi-a zis omul (chiar de cateva ori) ca pot sa ii vopsesc. Mi-a si explicat sa iau vopsea exact culoarea mea facuta custom si bagata in spray. A zis doar sa dau un strat subtire. Sa nu se astupe canalele alea din ei. A zis ca ei au vopsit o groaza.
VladSoare
QUOTE
Problema e ca masina e luata in leasing si am inteles ca intai trebuie sa cer acordul firmei inainte sa fac "modificarea"asta.

Dacă-ți plătești ratele la timp, nu-i pasă nimănui ce faci cu mașina. wink.gif
Unduro
QUOTE(VladSoare @ 28 Nov 2006, 16:47)
Dacă-ți plătești ratele la timp, nu-i pasă nimănui ce faci cu mașina. wink.gif
*


Poate!! dar masina e in proprietatea bancii si in contract scrie clar ca orice modificare trebuie facuta numai cu acordul bancii...nu ca i-ar interesa pe ei foarte mult dar ma gandesc in caz de accident,trebuie sa vina un reprezentant al lor sa faca si el un fel de constatare si nu vreau sa am probleme cu ei.

PS ce parere aveti de cei cu afisaj in oglinda??
VladSoare
În caz de accident îți trimite prin fax sau email o împuternicire cu care te duci la asigurare. Firma de leasing nu vede niciodată mașina.
andrei1302
Am reusit, in sfarsit, sa montez si eu senzorii pe care ii cumparasem de 3 saptamani. I-am si vopsit si pareau sa mearga ok. Mie mi se pare ca a iesit super ok instalarea, displayul vine excelent pe bord, iar sezorii super misto in bara. Nu am deocamdata o camera la indemana caci doar ca i-am spart ecranul la a mea dar cand ajung acasa va pun si poze (de craciun).
Nu am testat foarte mult sistemul dar arata bine distanta fata de un obstacol mare (o masina, de ex.) cand arata 20 cm exact atat este dar dupa aceea se face imediat 0,0 cm si mai sunt inca acei 20 cm in realitate. Am avut insa o problema azi cand incercam sa ii arat mamei mele cum merge si mi-am luat un ditamai stalpul, noroc ca l-am luat chiar in carlig. Este vorba de stalpi din aceia de ca. 50 cm inaltime si 10 cm diametru care se mai folosesc pe la marginea parcarilor. I-a detectat foarte ciudat.
Lex Luthor
@andrei1302.
Ca sa nu mai ai probleme cu stalpii, adauga si o camera video de mers inapoi montata in bara. O sa vezi diferenta fata de senzori.
mihailstanculescu
Senzorii se pot vopsi (cu foarte mare atentie) la culoarea masinii.
ATENTIE :Patrunderea vopselei in fanta generatorului poate defecta senzorul.

Eu am montat senzori de parcare de la http://www.autowatch.ro/senzori.htm. Garantie pe viata.


edit.. nu mai da quote la mesaje care sunt putin mai sus in pagina..
Solon
Am gasit in Selgros senzori de parcare la 230 ron.La pret par ok dar cred ca sunt cam slabuti.
Pentru cine si-a montat: Care e treaba cu firaraia? Sunt complicat de pus?
Bacu
sunt din-aia cu ecranash, sau cu proiectie pe oglinda retrovizoare?
Solon
Ce sa-ti spun! blush.gif
Era o cutie rosie pe care se vedea un ecran-acum deduc ca sunt cu ecran- si in rest nimic.Nu scria mai nimic pe cutie.Pareau cam facute pe vapor din punctul asta de vedere.
chcstefan
eu am pus cu afisaj in oglinda de la r tipe. am dat 150 ron +50 montaj in service . merg excelent
Solon
@chcstefan:Cum e cu montarea?
Fire, se da bara jos ca nu ma prind deloc.
claus
soloane.. in principiu.. se faca in felul urmator.. se da bara jos, se dau gauri, se pun senzorii pe ea.. dupa care, din fiecare senzor pleaca fir pana in portbagaj, unde, intr-o laterala, in spatele mochetei, se monteaza "unitatea centrala" de la senzori.. din care mai pleaca un fir pana in fata, fir pt displayul (sau oglinda) senzorilor..
chcstefan
la mine nu s-a dat jos bara
s-au dat gaurile chear deasupra barei de metal. de acolo si pana jos (la sol) trebuie sa fie 0,5- 0,6 m. firele de la senzori se aduna la fel cum a zis claus in portbagaj la unitatea centrala. unitatea centrala se alimenteaza din firele din tripla care duc la becul de mersalier. in setul cu senzori care il cumperi ai si un burgiu special cu care se dau gaurile in bara. tot acolo gasesti si niste inele speciale care se pun pe senzor daca este nevoie, pentru ati putea pozitiona sezorul // cu solul (sau perpendicular pe bara) .
Deci fara probleme poti sa montezi singur.
Si mai trebuie tinut cont de distanta dintre senzori.

senzori gasesti la oferta in carefour (sper sa mai fie).
Solon
E mai convenabil decat sa ma apuc eu sau altii daca ma duc la service sa imi dea bara jos si sa nu o mai prinda cum trebuie la loc. rolleyes.gif
chcstefan
la mine s-a putut ca am bara rs pe spate, dar nu stiu cum vin pusi pe barele care au bandou . sa nu se vada urat daca nu pui senzorii la mijlocul bandoului. trebuie sa masori de la sol 0,5- 0,6 m si sa vezi unde se incadreaza. sau uita-te sa vezi cum instalati din fabrica
Mihai_E
QUOTE(claus @ 12 Jan 2007, 14:03)
soloane.. in principiu.. se faca in felul urmator.. se da bara jos, se dau gauri, se pun senzorii pe ea.. dupa care, din fiecare senzor pleaca fir pana in portbagaj, unde, intr-o laterala, in spatele mochetei, se monteaza "unitatea centrala" de la senzori.. din care mai pleaca un fir pana in fata, fir pt displayul (sau oglinda) senzorilor..
*



si cum ajung cu firele in portbagaj? c-ar trebuie sa existe o gaura care sa comunice cu exteriorul
chcstefan
cu burghiul. apoi se pune silicon. daca gasesti alta gaura foloseste-o pe aia, depinde la masina la masina
Mihai_E
am inteles, d-asta-mi era frica
collinro2
Ar trebui sa existe in portbagaj, pe o laterala, o supapa de egalizare a presiunii habitaclu/exterior, prin care se pot introduce firele in interiorul portbagajului. Habar nu am pe unde este la Megane, dar ar trebui sa fie.
calinnov
Mihai_E, la Megane scoti chederul portbagajului, din partea de jos, desfaci din cleme partea de plastic din interior(tot din partea de jos) si astfel ai acces la firele de la senzori.
Dar nu cred ca merita efortul.
Eu mi-am montat la reno la Sibiu cu 4,5 mil.(material+manopera) wink.gif .

P.S. Nu trebuie sa demontezi bara excl.gif
nassus
A montat cineva senzori R TYPE din kaufland? Sunt buni de ceva?
C a t a l i n
Da, am montat eu TYPE R cu afișaj în oglinda retrovizoare. Poți vedea aici: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=731...ndpost&p=898037

Nu îți recomand pe cei cu display bargraph, deși sunt mai ieftini, nu indică direcția obstacolului, și au timp de răspuns mai mare.
Solon
Deci te anunta dupa ce ai auzit bubuitura! radmasa.gif
leonardo
Am montat senzori parcare D-C4.
Fara sa dau jos bara si in partea stinga este o gaura din fabrica pe unde trece firul de la iluminare numar inmatriculare.
Tot in partea dreapta am lipit direct pe aripa cutia cu montajul electronic.
bashtalu
si cum sunt?
au oglinda? iti arata din ce directie vine obstacolul? cat au costat?
Solon
Oare sunt asa simplu de montat si pe Megane?
C a t a l i n
Era un tutorial pe forum, chiar pentru Megane... De ce nu căutați?
Solon
De lene!
leonardo
Au costat 180 lei,comandati pe net
http://www.marketonline.ro/accesorii-auto/...rande-vero/dc4/
Afisajul este montat deasupra pe oglida.
Distanta minima afisata este de 30 cm.Sub aceasta distanta afiseaza 00 si este un zgomot continu (cu cit se micsoreaza distanta fata de obstacol se accelereaza bip-ul)
C a t a l i n
Cam scump... La prețul ăsta găsești ceva cu afișaj în oglinda retrovizoare...

Prețul corect ar fi 100 RON smile.gif
bashtalu
parerea mea ca la 180 ron sunt chiar prea bine....
o sa-mi iau si eu, dar cu oglinda, am vorbit cu Manuel
sunt f utili
leonardo
Un prieten cu Megane are acelasi senzor de parcare .
Acelasi furnizor .
Super multumit, in special sotia acestuia. wub.gif
Alex_5
As putea sa montez si pe Clio II asa ceva?

25 Jun 2007, 12:44:
scuze , pe Clio III?
C a t a l i n
Ai putea... Dar care e rostul? Clio e așa greu de parcat? smile.gif
bashtalu
nu cred ca daca iti pui senzori de parcare inseamna ca "e greu de parcat"
sunt obstacole pe care nu le vezi in oglinzi oricat de sofer ai fi...gen stalpisori, gardulete....nu mai zic ca exista pericolul sa fie un copil in spatele masinii, pe care sigur nu il vezi.

scuze de off, dar vad ca se merge pe ideea ca daca ai senzori esti praf la parcari...
C a t a l i n
Stai calm...

Nu am jignit pe nimeni... Am montat astfel de senzori, știu despre ce vorbesc...

Ideea este așa: sunt foarte utili mașinilor cu o vizibilitate slabă prin lunetă, sau în general în spate, te ajută să apreciezi corect distanța până la un perete, mașină etc...

DAR: fă un test cu o sticlă de cola, să vezi dacă o detectează, sunt 90% șanse să nu o vadă... Asta este problema cu senzorii montați aftermarket, sunt puși în general foarte sus pe bumper, și nu sunt direcționați în jos, cum sunt cei din fabrică, chiar dacă sunt montați în același loc... O să spui că vin în set cu acele inele pentru direcționare, dar la câți ai văzut folosite?
Deci acel "stâlpișor" clasic de țeavă de gaze etc, este foarte probabil să îți pupe bara spate, cu toți acești 4 senzori...

Sunt utili pentru detectarea obstacolelor groase și înalte...
Prin urmare merită investiția și găurirea bumperului la mașini la care este întradevăr greu să apreciezi unde se termină spatele...

Pentru țevi există ochii...

Testează și mai vorbim...
bashtalu
acum 2 zile am montat si eu senzori de parcare, model cu oglinda heliomata. f incantat de ei pana acum, imi detecteaza f bine.
multe multumiri lui Manuel
o reputatie o ai de la mine
multumesc
Manuel
Cu placere! Intr-adevar, functioneaza foarte bine; sper sa fie si fiabili dar asta ramane de descoperit in timp. smile.gif
Bacu
nu ne spuneti si noua despre ce model este vorba? si eu sunt interesat sa imi pun, aveti si niste poze? unde i-ati montat, in bandou sau mai jos, in bara?
bashtalu
ai mei sunt montati in bandou, fara a da nimic jos de pe masina, au oglinda heliomata, arata din ce directie vine obstacolul.
ia legatura cu Manuel, eu de la el ii am.
succes!
tgutan
leonardo, senzorii si i-o montat singur?
BioHazarD
Ultima achizitie:

Inca nu i-am montat. Revin ulterior cu pareri.
tgutan
Wooooww, biohazard, ti-ai luat pana la urma senzorii electromagnetici!!!

Io inca nu mi i-am comandat, da vrea usa imi iau paketu fata + spate.

Zi-mi, pls cat de greu/usor se monteaza si cum se comporta, odata montat!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.