Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cruise Control pe Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
amp
Daca se poate pe Megane, de ce sa nu se poata si pe Laguna? Dupa ceva cercetari pe net am reusit sa-mi instalez pilotul fara nici un drum la service, si e total functional, inclusiv afisajul pe bord. Nu merge pe toate modelele, unii s-ar putea sa mai aveti nevoie de un cablu si de ajutorul lui Liviu si romeo3108ro, dar pentru cei cu Privilege nu cred ca sunt probleme.

Pasii:

1. Cautati mufa alba din spatele panoului cu butonul de ESP.
2. Luati un comutator original de Cruise de la Renault, sau un comutator cu 3 pozitii (Cruise/OFF/Limiter).
Daca nu aveti comutatorul original de la Renault, cel improvizat se leaga la mufa alba in felul urmator:
A1 - Monitor (il lasati in pace)
A2 - +12V
A3 - Cruise
B1 - Limiter
B2 - Masa (il lasati in pace)
B3 - Nefolosit
Va dati seama de numerotare dupa B3 care nu are nici un fir in el. Acum puteti merge la masina sa faceti un test. Legati comutatorul, ca in schema din poza de jos, puneti contactul si comutati pe cruise sau limiter. Daca se aprinde becul din bord sunteti fericit...
3. Pentru butoanele de +/-/R/0 se folosesc 3 rezistente de 100, 300 respectiv 900 de ohmi si 4 comutatoare (cred ca se numesc basculante, oricum d'alea care nu se blocheaza, eu as recomanda un joystick) si se leaga ca in poza de jos.
4. Mergeti la masina, demontati cochilia volanului, si sus, pe centru, in spatele volanului se afla o mufa, cu firele pentru butoanele de la cruise si airbag. In poza de mai jos se observa un fir alb si unul portocaliu. Acestea sunt pentru comenzile de la Cruise/Limiter. Nu scoateti mufa de acolo, pentru ca s-ar putea sa aveti probleme cu airbagul, eu doar am dezizolat putin firele si le-am legat pe ale mele de ele, fara sa scot mufa de acolo. Inca odata va recomand sa aveti grija cand lucrati pe acolo.
5. Acum ca ati legat totul, puteti iesi la un test pe strada. Atentie: pilotul automat se activeaza doar daca sunteti cel putin in treapta a 2-a de viteza, aveti cel putin 30 km/h si apasati una din tastele +/-/R. Deci, comutati pe Cruise, plecati la drum, si cand ati depasit 30km/h apasati +/-/R si abia acum ar trebui sa apara si imaginea cu cruise pe bord.

Cam asta e tot ... sper sa va ajute tutorialul meu, si ce pot sa va mai spun este ca NU RASPUND DE EVENTUALELE PAGUBE PE CARE LE-ATI PUTEA PROVOCA. Asa ca aveti grija. Daca aveti ceva intrebari va raspund cu placere.

P.S. In semn de apreciere ca am pierdut ceva timp sa scriu atat, biggrin.gif va rog sa veniti cu idei unde s-ar putea monta butoanele +/-/R/0 (eventual poze de la cei care au reusit), pentru ca in comenzile de la casetofon nu am reusit sa le bag. Sper sa reusesc undeva in volan.

Bafta.
laguna_2_interceptor
FELICITARI!!!

- ca un sfat... sa eviti ceva inestetic, cauta la dezmembrari o maneta de cruise control de la masini mai noi, o poti monta unde vrei in jurul volanului si da si bine si este si total functionala... cat ai dat pe comutatorul de activare si in cat timp a venit?
amp
Nu am finalizat nimic, totul a fost doar de test si inca mai umblu cu ea demontata pana ma hotarasc cum si ce butoane pun. Eu as cam vrea sa pun comenzile in volan ca asa pare cel mai confortabil. Ce ma dispera e ca pe aici prin Pitesti nu e nici un magazin care sa aiba tot felul de butonase, deci nu prea am din ce alege sa iasa bine. Sa vedem ce-o iesi cand oi mai avea ceva timp sa stau de ea.
laguna_2_interceptor
- stiu ca in volan este foarte convenabil... dar gandeste-te ca acel volan se invarte stg+dr... tu trebuie sa treci din volan pe langa coloana de directie firele... daca nu ai mecanismul original de contacte iti va fi foarte greu cu firele care se vor rasuci in jurul coloanei de directie, apoi aspectul va lasa de dorit... una e originalul si alta e modificarea... cea mai buna alternativa e cu o maneta stick cu care sunt echipate majoritatea celor care nu au comanda in volan... eu am aprofundat problema si dintre a gaurii volanul si a ma izbii de problemele de acolo si a pune la telecomanda audio unde mi se pare cam incomod cea mai simpla si estetica varianta e cea cu stick(inca un avantaj ar fi ca la VW au chiar comanda de ON/OFF pe stick)... dar macar ai testat? merge?

pun si niste poze:
amp
Dar nici astea nu am pe unde sa le pun...
Nu stiu ce e in volan. Pana nu-l desfac sa vad nu pot sa-mi fac o idee. Oricum intra niste fire in volan (airbag, claxon) poate ma leg si eu de unu din ele.
Eu ma gandeam si la un joystick pus undeva pe cochilia volanului, dar nu am gasit nici unul la magazinele de piese electronice din Pitesti.

Cum am spus mai sus, treaba e testata, totul merge, doar ca tot ce e pus sunt improvizatii. Adica comutator normal cu 3 pozitii si o telecomanda cu fir facuta de mine, pe care o tin in mana cand conduc si din cauza careia nu pot sa mai fumez la volan sad.gif . Daca vrei sa vezi ma duc si trag 2 poze repede, dar nu are rost pentru ca nu e nimic deosebit de vazut.
laguna_2_interceptor
- am sa te rog sa faci niste poze cand finalizezi... acea maneta se poate pune usor putin mai jos de blocul de lumini... e o chestie faina de la WAECO... o telecomanda de tempomat care se lipeste pe volan... doar ca e 55 EUR solo sau vo 200 cu tot cu tempomatul lor... in schimb e foarte eleganta si functionala, poza:

amp
O sa fac, dar nu ma asteptati pe mine ca nu stiu cand o sa finalizez treaba. Eu deocamdata sunt fericit ca am pilot si nu prea am timp de mesterit pe la masina. Eu tot pe volan vreau niste butonase dragute, asa ca sper sambata sa reusesc sa demontez volanul sa vad daca combin ceva la el... A, si mai aveam o idee, niste butonase pe maciulia de la schimbatorul de viteze, eventual daca as gasi unul cu butonase pe el, cum sunt cele cu leduri... smile.gif
andrei1302
Nu inteleg de ce ar fi dificil de pus pe volan daca varianta originala le are pe volan. Nu stiu cum este acolo dar din cate am inteles mufa aia in care treb sa te legi este langa mufa pt airbag (care se afla in volan).
@amp: zi-mi te rog daca ai volan la fel ca al meu. Tu ar trebui sa sti cel mai bine daca se pot pune sau nu pe volan, pentru ca l-ai desfacut. In cazul in care se poate eu m-am gandit la 4 microswichuri cuplate cate 2 in fiecare parte, in partea de jos a volanului (vezi in poza).
Mersi mult !
laguna_2_interceptor
- ideia ta e buna, poate putin inestetica... ideia este ca nu e realizabila... motivul e simplu... rotatia volanului, in mod normal ca sa se evite infasurarea unor fire in jurul coloanei de directie in momentul virarii maxim stg, dr se pun niste contacte de trecere circulare, ce functioneaza prin fracarea unor lamele de pe volan pe lamelele fixe aflate in jurul coloanei de directie, sper sa intelegi ce spun...
amp
@andrei1302 am volanul exact ca al tau, si nu l-am desfacut inca, dar nici n-o mai fac, pentru ca laguna_2_interceptor are dreptata. Acelasi lucru mi l-a spus si romeo.

Eu mai speram la un comutator radio-comandat, dar nu ma pricep sa fac asa ceva, asa ca deocamdata caut un jostick ca cel de reglat oglinzile sa-mi mut ideea pe sus cochilia volanului.
andrei1302
Nu m-ati inteles. Daca la varianta originala se poate la asta de ce nu s-ar putea? Care este diferenta? De exemplu, cum sunt conexiunile la airbag? O sa ma uit si eu cand ajung acasa si il desfac.
cristinic
ca sa pui butoane pe volan, trebuie trecuta comanda prin spira de airbag, iar asta difera intre cei cu cruisse si cei fara.

cum vrei sa treci firele fara sa se rupa decat folosind spira de airbag?
amp
@andrei1302 la varianta cu pilot mai ai un fir care intra in volan, pe cand la asta nu-l ai, si nici nu poti sa treci cu firele in volan. Daca citesti postul lui laguna_2_interceptor mai atent iti dai seama. Sa intelegi mai bine, ia 2 cd-uri, considera unul fix si unul mobil atasat la volan si considera ca intre ele ai niste trasee circulare (ca cele de pe montajele electronice) prin care se face trecerea de pe un cd-u pe celalalt. Daca tie iti lipsesc 2 trasee pentru cele 2 fire de cruise, ce faci? Daca tii neaparat sa le bagi in volan mai ai 2 variante: renunti la airbag sau la claxon. smile.gif
romeo3108ro
amp: oare ce te face sa crezi ca nu se pot pune butoane in comanda de volan de la cd sau cass?
andrei1302
Intelesesem perfect explicatia lui laguna_interceptor si ma gandisem la asta dinainte dar nu intelegeam cum se putea la ala original. Acum am inteles: are fire in plus. Si l-am intrebat pe amp caci el vroia sa desfaca volanul si am crezut ce e pe acolo. Adica, eu ma gandeam ca sub bucata aia mica de plastic dur nu este airbag ci doar sub bucata cu claxon.
amp
@romeo3108ro ceva noutati cu butoanele alea? smile.gif

Eu mi-am dat seama ca pilotul isi pierde mult utilitatea si devine foarte incomod daca nu are butoanele pe volan. Eu ma gandeam sa renunt la claxon pentru pilot. Voi ce ziceti?
A l e x
Dupa parerea mea pilotul e doar un moft, sigur, te ajuta, dar nu e nimic esential. Sa renunti la claxon sau la estetica (fire prin jurul volanului) pentru ceva artizanal, dupa umila mea parere, nu merita.

Ce faci daca renunti la claxon ? Strigi pe geam ?
saa
mi se pare aiurea...mai bine claxon:D ce faci cu pilotu?asa e un moft tongue.gif numai pe autostrada il poti folosi si pe acolo...depinde de situatie:D
claus
cam urata ideea de fara claxon..
laguna_2_interceptor
- ideia generala e sa faci o imbunatatire... nu sa te apuci sa pui ceva folositor in detrimentul altui lucru folositor...
andrei1302
Este cineva care se pricepe putin la electronica caci eu trebuie sa recunosc ca nu e punctul meu forte. Am fost azi sa iau componentele necesare dar nu am gasit rezistoare decat de 100, 300 si 910 Ohmi. Se poate pune aceasta de 910 in loc de cea de 900? Si le-am luat pentru 0,25 W ca sa fie cat mai mici si pt ca am considerat ca nu e nevoie de mai mult. Credeti ca ar fi putere mai mare pe acolo?
Microswich-urile alea au 4 picioruse dar cred ca sunt doar pentru o mai buna fixare pe PCB-uri si sunt legate 2+2. O sa le masor cu multimetru inainte.
Va multumesc pentru raspunsuri.
<dan>
poti monta fara probleme rezistoarele cu valorile indicate de tine. de asemenea puterea poate fi 0.25W si chiar mai mica (rezistoare smd de exemplu).
andrei1302
Multumesc mult !
Asa ma gandeam si eu dar asteptam si parerile unora care se pricep. Sa vad cand am timp sa fac montajul.
amp
Merge fara probleme daca rezistoarele au valori apropiate celor recomandate, iar puterea chiar nu conteaza. Microswich-urile alea cu 4 picioruse chiar sunt pentru o mai buna fixare pe placa si sunt legate 2+2. Foloseste un aparat de masura sa vezi care sunt impreuna.
milu2006
Uitati ce am gasit pe net :
Tutorial de instalare regulator viteza
Sper sa va ajute in continuare....
laguna_2_interceptor
- multumim... este exact ce spunem si eu... util si elegant...
andrei1302
Ciudat: scrie acolo ca a pus rezistoare de 0,6 W. Astea pe care le-am luat eu sunt de 0,25 W si urmatoarele pe care le aveau erau de 1W (destul de mult mai mari).
Eu continui sa cred ca sunt suficiente cele de 0,25 W dar de ce a pus omul ala de 0,6?
amp
Puterea aia este puterea maxima pe care o poate disipa un rezistor intr-un timp indelungat, fara ca acesta sa se arda sau sa-si modifice caracteristicile. Puterea disipata variaza cu tensiunea si curentul care se aplica pe rezistor si care nu sunt asa mari la noi. Acum mai e o chestie, tu folosesti rezistoarele alea doar cand apesi pe buton, deci cat de mare e efortul lor sa fie nevoie sa folosesti rezistoare mari? Deci 0,25 ce ai tu, e mai mult decat suficient. Acum sper ca nu intrebi si de ce ala a folosit rezistoare de 100, 120, 200 si 280 de ohmi. smile.gif Asa, ca termina odata operatiunea sa vedem si noi ce ti-a iesit. La mine inca atarna firele ca nu m-am hotarat unde sa pun butoanele.
andrei1302
Am zis ca si mie mi se pare de ajuns 0,25W dar nu inteleg de ce au pus aia de 0,6. M-am prins ca a inseriat rezistentele, de aia are alte valori.
Cred ca weekend-ul viitor termin treaba.
amp
1. Pai atunci hai sa-ti mai pui o intrebare. De ce a folosit 100, 200 si 800 in loc de 100, 300 si 900? smile.gif
2. 0,6W nu exista, standard intre 0,25W si 1W exista doar 0,5W, asa ca nu te mai stresa sa cauti de 0,6W. wink.gif

Eu am luat si de 0.25 si de 0.5 in functie de cum aveau aia la magazin.
b_gabi
Întrebare: dacă sunt valabile funcțiile în calculatorul de bord fiind doar în stare latentă, mă întreb din ce considerente nu au instalat și comutatoarele că doar nu costau o avere (nu cred să depășească 30 euro)?
@amp da-mi nr. tău de telefon pe PM caci vreau să văd și eu punerea în practică (sunt tot din Pitești)!
amp
Asa ar mai fi multe intrebari. smile.gif

Ai PM de la mine.
laguna_2_interceptor
- pai este simplu... clientul nu stie de pre echipare... constructorul iti ofera in optional cruise control care costa o valuare X (in mod cert nu 30 EUR) daca tu optezi atunci pentru ei e simplu... daca nu, nu, lasa blank fara comenzi... costurile home made sunt clar mai mici decat daca optezi la cumpararea masinii...

azi tocmai am fost la Peugeot si am achizitionat maneta de control (250 RON Tva incl.)... butonul Cruise/Limiter a venit Luni (80 RON TVA incl.) sper sa imi gasesc timp sa o asez maneta unde trebe si sa dau si io drumu la pilot...
b_gabi
Hmmm....mă rog! Evaluarea de 30 euro am facut-o exclusiv la prețul de producător al butoanelor/conectorilor. Oricum .... rămân dator pentru informație! Este bine de știut! Totuși... cam scumpe (butonul și maneta)
Aha.. era să uit... Se potrivesc de la Peugeot la Laguna?
laguna_2_interceptor
- nu ai inteles, nu am contrazis pretul tau... varianta home made te poate costa si 4 EUR la o adica (e vb de cat de estetic vrei sa iasa) ce am incercat sa reliefez este faptul ca cei de la RENAULT iti vand la un pret mare optiunea, daca clientul musca bine, daca nu nu... pre echiparea ramane... chiar si la cat m-a ajuns pe mine sunt sigur ca pe lista de optiuni cand comanzi masina pretul este cu mult mai mare... eu am optat pentru o varianta estetica si functionala deopotriva in versiune home made... ramane la latitudinea fiecaruia cat este dispus sa investeasca...

- asa arata la altii... eu sper sa arate bine si la mine...
b_gabi
Corect! Spor la munca și să vedem rezultatul! coolspeak.gif
laguna_2_interceptor
- in sfarsit e gata, din pacate nu am la indemana o camera sa fac poze, cum fac rost postez... pot spune ca a iesit pe masura exigentei smile.gif
delpiero
Aceasta pre-echipare exista pe toate Laguna II?
A mea de ex nu are ESP, deci nu am nici un buton pe partea ai?
Cum imi dau seama daca e echipata cu cruise?

Merci.
laguna_2_interceptor
- dai jos suportul pentru butoane unde ar trebui sa ai ESP, Cruise si sinteza vocala si cauti o mufa alba... daca este acolo ai pre echipare.
Lestat_2007
De unde si cat te-a costat kitul ? Se potriveste si pe megane sedan 2005 1.6. 16v?
laguna_2_interceptor
- preturile le ai intr-un post anterior... nu stiu daca se potriveste si la Megane, pentru asta ai un alt topic, insa avand in vedere ca maneta cu butoanele de control provine de la PSA si eu am montat la Renault Laguna atunci nu vei avea probleme sa o montezi nici la Megane... cat despre intrerupatorul cu 3 pozitii nu stiu daca este identic si la Megane... trebuie sa verifici.
bucs
Salut,

Am si eu un Renault Laguna 1 faza 2 din 2000, motor 1.9 dCi.

Se poate monta tempomat si pe masina asta? nu stiu daca exista optiunea asta pentru laguna 1..
cristinic
uraa! am reusit si eu sa ma apuc de treaba si am finalizat tempomatul. functioneaza perfect. am folosit 4 butoane (genul celor pt valetul de alarma, dar mai mici) si le-am pus pe spatele cochiliei de volan.
o sa incerc sa pun niste poze
amp
Ieri am finalizat si eu treaba cu cea mai mica investitie, asa ca sar tot eu primul sa ma laud cu pozele. smile.gif
romeo3108ro
dar ti-a fost lene sa tragi firul prin consola de la frana de ,mana?
amp
smile.gif Nu mi-a fost lene dar trebuia sa dau o gaura pentru asta si nu-mi doream.
b_gabi
@amp- frumos! îmi place! Cred că mă apuc si eu de treabă!
amp
Tinand cont de investitie si de ce a iesit, eu sunt foarte incantat.
Iti urez bafta, ca e ceva de munca.... smile.gif
laguna_2_interceptor
- din cei care au cruise/limiter din fabrica, comenzile pe volan... exista comanda care sa memoreze atat pe cruise cat si pe limiter anumite setari?
Nicolas
Azi am terminat de montat si eu maneta de peugeot si butonul original renault.Totul a iesit super ca nici eu nu ma asteptam,si totul este functional>mai tirziu pun si foto.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.