Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pete rasina de brad, pe vopsea
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
mbc
Am tinut masina parcata sub un brad vreo 2 zile, ocazie cu care a cazut rasina de brad in vreo 4 locuri pe vopsea. Problema este ca s-a intarit si nu a iesit nici la spalatorie.
Nu vreau sa ma apuc sa dau cu polish sau cu benzina/diluanti ce ar putea ataca si vopseaua.
A mai patit cineva? Cu ce a iesit rasina de pe vopsea?
Help! Imi stau pe creier petele alea!
RamsesII
Asa am avut si eu... si am dat cu diluant, mai bine zis un prieten care are service... si care mi-a spus ca lacul care este dat peste vopsea nu este afectat in aceeasi masura ca si vopseaua de diluanti.
cristirenault
vezi ca este solutie speciala pentru curatat reziduurile , gudron de la asfalt , chestii de astea de la vegetatie , etc. nu da cu diluant , poti sa dai cu benzina, cat de mari sunt petele ?
Ge0rge
Nu cu motorina? si eu am pragurile stropite cu picaturi de bitum(smoala) dar nu am avut timp sa ma ocup de scoaterea lor, idee este ca am fost de nenumarate ori la spalatorie si nu sa luat, cei de acolo mi-au spus sa folosesc o carpa inmuiata in motorina
mbc
Petele nu sunt mari, insumate probabil 5cm2...
M-ar interesa daca stiti de existenta vreunei solutii ce scoate respectivele pete, deoarece prefer sa ramana asa decat sa incep sa folosesc motorina, diluant, etc si dupa aceea sa-mi para rau.
@ramsesII: spui ca au iesit cu diluant? nu s-a matuit vopseaua?

@cristirenault: unde s-ar putea gasi acea solutie?
RamsesII
Da, era un diluant mai slab. Nu s-a matuit deloc (sau am avut eu noroc). Eu am spus doar ce am facut, nu ce recomand... Daca exista solutii speciale pentru asta, cauta-le... mai ales ca sunt oameni pe forum care, uite, nu recomanda diluantul. Poti incerca mai intai cu putina benzina sau motorina, ca aia chiar nu cred ca afecteaza ceva...
galileo
QUOTE(mbc @ 30 Oct 2006, 09:22)
M-ar interesa daca stiti de existenta vreunei solutii ce scoate respectivele pete,
*


Uite aici un produs de la Mafra. Sunt destul de greu de gasit astea mafra, in general pe comanda pe site, dar sigur exista si alte marci cu produse similare. vezi prin cora, carfur etc
cata70
Eu am scos rasina cu benzina...Si mie mi-a fost tema ca ar putea fi afectata vopseaua insa nu a avut nimic smile.gif
mbc
ok, daca voi spuneti ca nu s-a matuit o sa incerc si eu cu putina benzina in locul cel mai putin vizibil, daca o fi sa iasa nasol macar sa nu se vada foarte rau...asta daca nu voi gasi ceva solutie speciala.
mai astept sugestii, incep sa caut solutii speciale si promit sa va tin la curent cu rezultatele.
cristirenault
sa nu apesi prea tare , sa o freci incet si cu rabdare... pata , ma refer , succes wink.gif deci merge si cu benzina ori motorina dar incearca cu produse "speciale" pentru asa ceva dar nici cu alea sa nu apesi tare...
FISICHELU
Eu am luat de la MOL un spray care curata punctele de bitum de pe partile laterale (in special jumatatea inferioara a portierelor fata). Este unguresc - PREVENT. Nu mi-a lasat nicio pata. Merita sa incerci cu asta.
Ge0rge
Cat ai dat pe el? este suficient pentru ambele portiere?
benzinariile Mol da?
Ge0rge
Am foslosit si eu spray PREVENT astazi, aveam ambele praguri pline de picaturi de smoala, multumesc ptr info FISICHELU

Mai este un topic deschis la diverse, ar trebui unite
mbc
Maine trec la treaba.
HappyBoy
Incearca cu motorina....cu benzina ai grija sa nu se matuiasca vopseaua...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.