Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reviste Auto, articole, comentarii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
omega
Ce parere aveti de articolul din Top Gear al lui Berti asta despre noul Renault Megan. Din cate am vazut eu Top Gear Anglia lauda Meganul sport in comparatie cu VW Golf Sport



ps.: adresa lui de mail este berti.panaiot@msgroup.ro
mister
traim intr-o tara libera in care fiecare poate sa aiba propria parere. sa fie sanatos. aplauze.gif
lbordea
Din pacate eu nu pot sa vad poze atasata (sunt blocat din proxy) - puteti da mai multe detalii de ce scrie ala pe acolo ? sad.gif
ccezar2004
si totusi de ce nu suna convingator???.... si totusi de ce se cumpara?... pentru ca nu a citit lumea ce a scris berti?.... cred ca odata cu "ce a scris berti" o sa scanda vanzarile la renault smile.gif
mihai24
Ce dobitoc,jumatate din afirmatiile de acolo sunt niste aberatii subiective.
Redardul asta se numeste ziarist?
richie
QUOTE(omega @ 24 Oct 2006, 15:03)
Ce parere aveti de articolul din Top Gear al lui Berti asta despre noul Renault Megan. Din cate am vazut eu Top Gear Anglia lauda Meganul sport in comparatie cu VW Golf Sport
ps.: adresa lui de mail este berti.panaiot@msgroup.ro
*




Am cateva obiectii referitoare la ce zice Berti:

Nu sunt (partial sau in totalitate) de acord cu:


5. Combinatia de culori - discutabil, chestie de gusturi
6. Diferente Turcia-Spania, nu sunt atat de mari pe cat zice el biggrin.gif
7. Spatele la hatch back - discutabil, chestie de gusturi

In rest....ce sa zic...parca l-as fi scris eu tongue.gif
s_j_teo
Sa fim seriosi alte modele sunt mai bune??Sunt destui disperati care vor sa ia locul Renault la vanzari si atunci mai cotizeaza si la Berti asta ceva ca trebuie sa manance si gura lui ceva.Sunt foarte multumit de masina si de service nu am avut probleme.Asa ca fiecare cu parerea lui dar aici exista interese.Om fi toti prosti care am cumparat un Renault si nu suntem putini!
Vio
1. Prietenii mei sunt cel mult nemultumiti de service, masina e ok.
2. Pentru nivelul mediu al veniturilor din Romania e o masina de "sir".
3. Parerea ta, stimabile...
4. Da' cine afirma ca este?...
5. Atunci ia-ti neica Pack Authentique ca mine, unde e negru...
6. Da, unele-s sedane si altele Hatch-uri, corect...
7. Probabil chiar esti un obsedat, ca pe mine nu ma face sa ma simt asa...
8. De ce oare toata rahaturile astea se intampla cate unui(ei) prieten(e) fara nume si identitate, dar nu noua personal?...
9. Cestie de gust, maestre, cum a zis si pisica dupa ce l-a lins in poponeata pe catel...
10. Da, si?...
omega
Nr 1 - nu cred ca are prieteni
Nr 2 - se ia de reclama- care nu are relevanta cu masina
Nr 3- sa se dea jos de pe "tron", sa se urce intr-un megan si dupa aia sa comenteze
Nr 4 - - iar se ia de reclama, irelevant
Nr 5- eu zic ca e bolnav, sa se urce si in betley si rolls ca au aceasi combinatie de culori , sa vomite acolo nu in megan
Nr 6 - diferentele sunt f mici ( am avut 4 ani clio facut in turcia)
Nr 7 - esti obsedat
Nr 8 - daca a dat cu ea in stalp normal ca au cazut geamurile
Nr 9 - carutza ? pentru secolul 40
Nr 10- adevarul e ca francezii sunt o tara de lumea a 3-a
lbordea
offtopic de nevoie: Ah ce ma zgarii ca nu pot sa citesc si eu ce spune ala sad.gif poate careva sa imi trimita pe email lbordea at gmail.com imaginea? plsssssssss
Vio
Ia cauta-ti prin inbox...
Solon
Pe Berti asta cand il prind ii sparg fatza.
Banuiesc ca o sa iau warn pentru instigare, dar mi-l asum.
Nu poti sa invoci motive ca "obsedat" sau ca e masina frantuzeasca. Astea sunt chestii puerile si scoase de un animal acerebrat care a luat spaga de la competitorii Megane-ului din clasa si arunca cu rahat.
Scuze ca m-am incins!
A si dupa ce ii sparg fata urmeaza gun3.gif
omega
Articolul din TOP GEAR ROMANIA (pt cei care nu vad poza)
Berti spune :

10 motive...
...ca sa nu-ti cumperi un Renault Megane

1. Pentru ca toti prieteni mei care si-au cumparat un Megan sunt nemultumiti
de masina si de service

2. Pentru ca cei de la Renault au impresia ca vand o masina de "Sir". Ce sa mai
spuna ce de la Rolls Royce sau Bentley?

3. Pentru ca pozitia la volan este cea mai proasta din segment.

4. Pentru ca Megane-ul nu este nici pe departe aceeasi masina cu care Alonso a castigat
titlul mondial in Formula 1. Chiar daca ei spun ca si acesta este tot un Renault.

5. Combinatia de culori, negru cu bej, de la echiparea de top ma face sa vomit cand
urc la volan.

6. Pentru ca diferentele intre modelele facute in Turcia si cele facute in Spania
sunt foarte mari.

7. Pentru ca spatele de la hatchback ma face sa ma simt ca un obsedat.

8. Pentru ca unei prietene i-au cazut geamurile in usi, la o saptamana dupa ce masina
a iesit din garantie.

9. Pentru ca versiunea cu facelift arata ca o caruta.

10. Pentru ca e totusi o masina frantuzeasca.
lbordea
Multumesc la toti pentru email - acum pot sa il injur bine de tot pe asa-zistul ziarist: apai daca asta e carutaa.....

Eu nu vad nici macar un motiv bine scris acolo in lista aia - ma mira totusi ca poate sa apara asa ceva intr-o revista care se vrea serioasa!?!!? Articole din astea (daca il putem numi articol, mai bine zis - "ganduri de pe buda") pot compune si eu toata ziulica - cu toate ca nu am habar de prea multe din domeniul auto - am vazut si io reclame pe la tv si pot sa bag cu nemiluita atacuri la ele smile.gif

Ai auzit TopGear, pe cand o colaborare? 166.gif
sorin
Deduc din cele ce se spun aici in ultimele 10 posturi ca ar fi totusi o diferenta intre cele facute in Spania si cele din Turcia.De ce spuneti asta?
kodrix
Deci,... presa din domeniul auto din romania,...care nu este!
Deci articolele topgear Romania nici nu se compara cu cele ale top gear Anglia.
Eu am renuntat demult sa mai citesc revistele noastre din domeniul auto intrucat ma informez mult mai bine si mai corect de pe forumurile auto.
E clar faptul ca topgear romania trebuie sa faca bani si de asta este gata sa scoata articole la comanda in orice moment!!!

mad.gif mad.gif
A l e x
Ala e articol de revista auto ? Ala suna a un post pe un forum a unui tip revoltat. Daca aia ocupa o pagina din revista Top Gear Romania, pai e cam clar cat de credibila poate fi revista, sincer.

1. Prietenii mei toti sunt multumiti de Megane-uri si Renaulturi in general. Chiar nu aud de rau de ea decat rar, si cei care se plang sunt de obicei exceptii.

2. Cum au spus si altii, pentru 15000 si veniturile din Ro e o masina de 'sir', mare, dotata, sigura. Nu se compara cu Bentley sau Rolls Royce, dar in orice caz e mai de bun simt decat o masina cu cateva mii mai scumpa dar la care ridici geamul manual.

3. Nici un argument adus la pozitia proasta. E doar o opinie personala. E ca si cum as spune, Passat-ul e cea mai proasta masina ca are cel mai prost rcd din gama.

4. Pai ce marca nu s-ar lauda cu performantele lor la F1 ? Normal ca un Megane nu e masina de la F1, dar ce alta masina "din gama sa" e ?

5. Partial de-acord pentru ca sunt unele zone negre la Privilege care nu dau bine. Dar sunt masini mult mai oribile pe interior, cum ar fi Peugeoturile cu volan negru pe bord bej.

6. si 7. Daca astea sunt argumente pentru un ziarist la o revista auto, atunci nu vad de ce imi mai bat capul.

8. Si eu stiu 2 cazuri cu SLR-uri noi care au murit la cursa Gumball 3000. Asta inseamna ca Mercedesul face masini proaste tare.

9. si 10. Dovezi clare ale incapacitatii acestui retard sa scrie un articol obiectiv si concret.
richie
Ce-aveti ma cu omul? E opinia lui.....e adevarat ca nu prea era cazul ca aceasta opinie sa nu faca obiectul unui articol de revista de specialitate, sau, in nici un caz in forma asta. E adevarat ca unele chestii sunt stupid prezentate si ca, desi multe din ele sunt adevarate, ar fi putut fi puse intr-o forma mult mai potrivita si mai ales argumentate corespunzator.
Oricum, eu ii impartasesc unele opinii, cum am comentat si mai sus.
Cert este ca, nimeni si nimic in lumea asta nu m-ar mai putea convinge sa cumpar o masina frantuzeasca. Nu pentru ca francezii nu ar sti sa faca masini, chiar stiu si probabil stiu mult mai bine decat altii. Ci pentru ca au nesimtirea de a-si bate joc, in primul rand calitatitv. Si nu ma refer doar la Renault, ci si la ceilalti. Nu-s mai breji, decat poate nesemnificativ. Oricum, nu-i inteleg pe cei care se aprind asa de tare pe baza articolului respectivului individ. El a avut o opinie, pe care probabil nu i-o va schimba nimeni, asa cum nici voua, celor multumiti de Renault (si carora va doresc sa sa ramaneti la fel mult timp de acum incolo si sa traiti fericiti si fara reparatii, atat voi cat si masinile voastre).

A...si apropos...vreti un caz de geam cazut? Laguna directorului economic de la firma la care lucrez. Geamul a cazut la fix 3 zile dupa ce masina a fost preluata de la dealer. (Apropos...actualmente omul are un Passat si...director economic fiind, adica vazand ce inseamna sa ai o multime de renaulturi in ograda, i-a trecut de firma asta)

Dar , repet....e o opinie personala ( e adevarat, a mea si a altor aprox 20 de useri de renault din firma in care lucrez)
A l e x
richie, eu nu aveam nimic cu autorul articolului daca spunea asta pe forum sau undeva unde iti exprimi parerea.

Dar asta sa ocupe o pagina ? O lista de idiotenii mai mult sau mai putin adevarate scrise sub o forma subiectiva si imatura ocupa o pagina intreaga intr-o revista cu un nume destul de rasunator in lumea auto precum Top Gear ? Sincer oricare alta marca era eram la fel de revoltat pentru ca asta nu e articol auto, eu nu pentru asta imi cumpar o revista, sa citesc ce crede un papagal despre o anumita masina.

Intr-adevar, fiind posesor (multumit) de Renault poate am luat-o putin mai personal, daca era despre alta marca pur si simplu nu o bagam in seama (probabil), dar felul in care este scrisa si prezentata nu ar trebui sa ocupe o pagina dintr-o revista, poate doar o revista de genul "ziarul liceului", dar si adolescentii stiu sa scrie mai bine decat el.
richie
Ai dreptate, chiar am zis ca nu era cazul s-o prezinte in halul ala in revista. Dar, revista de fapt, exact de aia o cumperi, sa afli parerea unora sau altora despre o anumita masina. Cel putin asa cred eu. Ca doar nu cred c-o cumperi doar sa te uiti la poze. Sunt tare curios, daca omul (sau altul ca asta sincer e intr-adevar cam cu capul, desi eu consider articolul mai mult un gest de bravada) prezenta exact aceleasi chestii dar intr-o forma jurnalistica, sau de specialitate, cu fiecare aspect prezentat individual si argumentat....nu citeai articolul cu interes si poate ca ...chiar te-ar fi pus pe ganduri?

Omul a urmarit ceva: sa socheze. A reusit. Dar nu era cazul s-o faca asa. Cu asta sunt de acord....Dar nu sunt de acord cu felul in care s-au incins spiritele pe aici.....tu fiind unul care s-a aprins chiar "light" capishi? ":D
A l e x
Eu cumpar revista sa aflu parerea OBIECTIVA a unora sau altora despre o anumita masina. Si chiar as dori ca acel cineva a carui parere o citesc sa stie putin despre ce vorbeste. Sa fim sinceri, oricine putea scrie o asemenea pagina despre aproape orice masina. Genul asta de pareri cum a prezentat domnul in cauza sunt pur si simplu gusturi individuale. Nu-i place interiorul, faceliftul, pozitia de condus si a auzit ca sunt oameni care au probleme la masina.

Foarte bine fratele meu, nu-ti cumpara Megane ca masina personala, dar ia una, studiaz-o, scrie un articol normal, coerent, obiectiv, matur despre problemele ei si a masinilor Renault in general, fa o comparatie cu alte masini pe care ar putea lumea sa le ia in loc de Megane si apoi baga in revista.

Dar cand vad o lista ca la clasa a 5-a de genul "lista cu lucruri care nu-mi plac despre tine" ocupand o pagina dintr-o revista auto, si pe mine 'ma face sa vomit', ca sa-l parafrazez pe infamul pseudo-ziarist.
richie
Ai si tu dreptatea ta.
Dar: ai vazut de exemplu cum prezentau cei de la Top Gear Clio RS? Ma refer la cei de la Top Gear din Anglia, la tv?

Subiectivismul o fi unul din caracteristicile principale daca vrei sa te angajezi la Top Gear radmasa.gif
mircea_aq
radmasa.gif Berti asta are nevoie urgenta de o lobotomie. Ma intreb cum de-a ajuns acest exemplar (cu moaca de spermatozoid) sa zgarie hartia si sa tavaleasca prin noroi imaginea top gear.Ma amuza esecul individului in a inchega un articol si forma "reziduala" a listei incropite de el.Scopul -acela de a soca se putea atinge cu subtilitate si bune cunostiinte de gazetarie, dar berti al nostru frapeaza doar prin prostie si rea-vointa.
Concluzia a tras-o singur "ma face sa vomit" eu trebuie doar sa trag apa pentru a avea un final circular.
icon_mrgreen.gif
A l e x
Nu pot sa spun ca sunt un fan nici al subiectivismului celor de la Top Gear (emisiunea), dar macar ei au farmecul lor aparte in emisiune. Eu nu ma voi uita niciodata la Top Gear pentru a 'invata' despre masini sau pentru a lua decizii referitor la achizitia unei noi masini, pentru ca emisiunea lor e pt. 'popcorn', nimic mai mult. Concursuri mai mult sau mai putin regizate, glume, poante, comentarii neserioase, asta e Top Gear, "take it or leave it" cum spun englezii.

Dar o revista auto ar trebui sa fie putin mai obiectiva, iar daca nu macar sa citesc parerile subiective oamenilor carora "le permit" sa fie subiectivi cu mine ca cititor sau spectator, daca intelegi ce vreau sa spun. De unde si pana unde isi permite Berti asta sa ne invete el pe noi despre o masina ? Numai un om care isi impune un respect in domeniu isi poate permite sa isi exprime apoi parerile intr-un mod asa de dur. Poate voi ati auzit de el, dar eu nu, deci, parerile lui sunt extrem de nesemnificative pentru mine. Macar pe Clarkson, May si Hammond ii respect ca moderatori.
jack
Eu ii compatimesc pe acesti "redactori" sau cum se denumesc ei...
Tot ce fac ei e un copy-paste din revista mama. Sincer, sunt tare curios ce masina are acest baietel... Nu pot spune ca sunt un fan Renault, am cumparat masina second-hand, dar intr-un an de zile si 14k nu am nimic sa-i reprosez.
Am prieteni cu MI si MII multumiti de masini. Doar suntem constienti de raportul pret/calitate pe care l-am platit/acceptat, asa ca nu vad de ce am comenta.
Comentariul "redactorului" e tradus probabil si a fost facut de sefii lui din Anglia.
Poate in viitor va reusi cateva randuri de inspiratie proprie.Poate...
Ce totusi nu inteleg.... in ce fel devine obsedat? Sau...de la ce i se declanseaza criza? blink.gif
Pana una-alta, raman cititor fidel ams.
mircea_aq
adevarul e k ams rulz =) prima pagina reclama vw full, a doua seat, a treia skoda, ma intreb cat de obiectivi sunt totusi. Oricum infinit mai mult profesionalism decat la amaratii de la top gear.(si ma gandesc la articolul ala cu..ClioIII. Amuzant dupa aceea a mai fost aleasa si masina anului spre oftica lui berti)
dmc
Cred ca nu prea merita sa se continue discutia referitoare la "materialul" aparut in "TopGear" sau daca se doreste o continuare, aceasta sa se faca in alta parte. Ar trebui sa ne rezumam aici fix la Megane 2 facelift. Eu sunt mai interesat de diferentele care exista intre 2.1 si 2.2 din punct de vedere al calitatii (ce a fost bun la 2.1 si nu mai este bun la 2.2 si invers)
ssilviu
Eh, asa sunt majoritatea celor de la Top Gear sau Supercar. Oameni pentru care o masina daca nu are cel putin 200 de cai e vai de ea. Baieti de bani gata pentru care masini adevarate sunt numai cele peste 100.000 euro. Imi este si scarba. O mica oglinda a intregii Romanii, plina de incompenti, parveniti si incapabili..
Lucman
Am cumparat aceasta revista saptamana trecuta pentru prima data.
Prima impresie a fost ca nu au corector in redactie smile.gif E plina de greseli de tipar.

Referitor la acest articol, trebuie sa recunoastem ca asta e impresia generala pe piata. Majoritatea celor care au aceasta opinie nu au condus in viata lor un Renault. Si eu aveam aceeasi impresie pana la drive test.

Pe de alta parte, cand a scris acest articol, a tinut pesemne cont de ceea ce vrea targetul sa vada si sa auda:)

Acest gen de revista se adreseaza in mare parte celor care nu vor avea niciodata bani sa cumpere o masina de peste 150 CP si se multumesc cu un surogat pe hartie la 7 ron.

Si filmele gen 2 Fast @ 2 Furious satisfac aceeasi cerere. Pentru 90 de minute te simti drifter smile.gif
Turkish
Catre cei nervoshi rau pe omu de la top gear: exista rubrica realizata pe baza a ceea ce trimit cititorii despre cat de multumiti sunt / sau nu de o masina. Daca le scrieti probabil ca o sa apara si lucruri bune despre MII.

Top Gear nu isi propune, cred, sa faca presa obiectiva auto. Nu asta le e conceptul. Ei au opinii subiective si puternice. Au injurat copios masini mult mai maine decat MII. Daca vreti analize la rece orientati-va catre alte reviste - AMG de exemplu (desi eu unul o citesc de multi ani si ma indoiesc de impartialitatea lor) sau si mai bine luati documentatie de la producator, bagatzi datele intr-un excel si facetzi comparatii. Mergeti la drive test.

Lucman asa e cu greselile de tipar. Nu stiu ce naiba au in cap de nu reusesc sa scape de ele. Cam de kko faza.

In ceea ce priveste punctele mentionate de om, subscriu parerii initiale formulata de Richie.

Alex, scrie-le frate si critica-i. Daca o faci intr-un mod interesant o sa te publice...
A l e x
Poate am sa le scriu wink.gif
cappyananas
bine ca a scris berti ceva in top gear, ca altfel cred ca va plictiseati de moarte p-aicea...
AND
Parerea lui Berti a fost pur subiectiva. Nu e cazul sa vedem astfel de reactii, mai ales tinand cont de faptul ca e vorba doar de o masina si nimic personal.

Al 11-lea motiv pentru a nu-ti lua un Renault Megane: Pentru ca sunt alte compacte carora nu prea ai ce sa le reprosezi. Daca sunteti atat de orgoliosi cand vine vorba de masinile voastre, buy Volkswagen. laugh.gif

Se numeste umor. ph34r.gif
andreicri
Omul e un dobitoc.M-am uitat de curand la un Reno break facut in spania si la un Sedan si vreau sa va spun ca Break-ul avea niste lufturi pe care la sedan nu le-am vazut.Si m-am uitat la 3 masini diferite.Deci ca e facut in Turcia cade.Restul "defectelor"eununate de acest "mare "ziarist tin de frustrarea lui...nu intru in ce tip ..
ssilviu
Frustrarea este ceva tipic la cei de la Top Gear wink.gif
RenaultMeganeCC
Asta sigur n-a avut Renault,adica masina vreau sa spun. Observati ca toti astia care isi dau cu parerile ca expertii nici macar nu stiu ce e aia masina.
R19/16v
O mica maimutica crescuta de niste parinti care considerau ca masinile nemtesti sunt mana cereasca cand aveau 1300 si visau la golf si ca cele frantuzesti sunt proaste...
Dpmdv n-are dacat sa ii faca vanzare lu' VAG, ca tre' sa traisca si neamtu' din ceva, eu am sa continui sa ii fac vanzare francezului.
RenaultMeganeCC
Ai zis foarte bine, r19/16v!
DRD
Da e o tara libera si fiecare isi exprima punctul de vedere,dar... cum a spus si ssilviu e un comentariu tipic TopGear dar adaptat de un om din romania care nici macar nu a vazut jumatate din masinile pe care le-au testa cei de la TopGear,asa ca daca as fi in locul lui nu asa mai zice nimic,e un cioban si exprimare din text nu e nici pe departea cea potrivita pentru un jurnalist ,, ma face sa vomit cand ma urc la volan'' si la sfarsit cica ,,e o masina frantuzeasca'' sa uitat si el la doua serial cu TopGear si a smuls doua cuvinte de acolo,tipic pentru prezentatorii din Anglia nu pentru el wink.gif face revista de rusine.
RenaultMeganeCC
TRAIM IN ROMANIA, SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL ! ! ! smile.gif))
Nu este zicala inventata de mine , dar a fost destept cel care a spus-o !
semit
AND.. poti sa-i transmiti prietenului tau berti sa ma feleze wink.gif.... PS: are si el o chiftea in burta sa-si dea cu parerea sau vine cu tramvaiul la servici ..vede masini la semafor si gata?
megab
Sa-l lasam in pace pe berti, sa se trateze la un psihiatru (vezi obsesia hatchback). Pentru starea de voma provocata de tapiseria negru-bej cred ca am eu un colebil sa-i imprumut.
Dupa ce a infierat Megane-ul, in numarul urmator al TG berti a trecut la Volvo si a emis si acolo un decalog.
AIX
Am impresia ca unii dintre voi au dezvoltat un fel de complex de inferioritate - si de aici atacurile, topicurile, etc. in care se cauta tot felul de justificari ptr. alegerea Renault ca marca, infierarea celor de alta parere si laudele (probabil uneori exagerate) la adresa masinii din posesie.

edit:: referitor la complex - nejustificat, in opinia mea.
A l e x
QUOTE(AND @ 25 Oct 2006, 14:41)
Parerea lui Berti a fost pur subiectiva. Nu e cazul sa vedem astfel de reactii, mai ales tinand cont de faptul ca e vorba doar de o masina si nimic personal.
*



Pai tocmai asta e problema. Nu cumva parerea a fost cam prea subiectiva (si prost scrisa) pentru un articol intr-o revista cu un oarecare nume ? Eu de obicei as vrea sa citesc in reviste pareri obiective, pentru ca de asta sunt reviste auto. Daca as vrea pareri personale, as intreba lumea sau as intra pe forumuri.

Nu vreau sa vorbesc in numele altora, dar eu personal am avut 'astfel de reactii' pentru ca mi se pare un articol abject si care nu e demn de o revista cu numele Top Gear. Poate faptul ca sunt posesor de MII a facut treaba putin personal, probabil la alta marca nu-mi pasa, dar ca articol scris de un jurnalist, mi se pare o prostie, si ori e despre Reno, ori despre Volvo, ori despre alta firma, tot un articol EXTREM DE PROST ramane.
ssilviu
QUOTE(AIX @ 8 Dec 2006, 10:31)
Am impresia ca unii dintre voi au dezvoltat un fel de complex de inferioritate - si de aici atacurile, topicurile, etc. in care se cauta tot felul de justificari ptr. alegerea Renault ca marca, infierarea celor de alta parere si laudele (probabil uneori exagerate) la adresa masinii din posesie.

Eu am impresia ca te cauta unii pe vwforum. Ia du-te pe acolo si vezi care e treaba...
AIX
Ma asteptam la mai mult din partea ta. Dar cum nu ne cunoastem, nici dezamagirea nu e mare.
A l e x
AIX : De ce zici complex de inferioritate ? Nu sunt destul posesori de Reno de aici care recunosc ce probleme si ce defecte au masinile lor ? Daca ar avea o falsa impresie despre masina lor, ar incepe cu laudarea ei peste masura.

Oricum sunt de-acord cu tine, cine are acest complex, e intr-adevar nejustificat.
AIX
alex, zic de complex pentru ca a inceput sa se faca mare caz din orice comentariu negativ la adresa unei masini (marca Renault), plus comentarii ce folosesc un limbaj suburban. Atacuri la baioneta pentru orice miscare.

Iar in TopGear, avand in vedere stilul revistei, poate sa apara un astfel de articol, ca cel discutat in prezentul topic; l-am citit, m-am amuzat, insa nu ma bazez pe el la cumpararea unei masini.
chipson78
problema se pune la felul cum a fost scris comentariul :"imi vine sa vars" , "ma simt ca un obsedat". pai si mie imi vine sa vars cand ii vad fata aia de obsedat.
daca as spune ca toti prostii si-au luat seat leon sport nu te-ai simti jignit?
nenea berti ne-a facut pe toti posesorii de megane, indirect, obsedati.
si, stai linsitit, nu toata lumea isi cumpara masina ca sa se laude cat de fiabila e. stiam dinainte sa o cumpar ce au patit alti colegi de pe forum si totusi am luat-o. pentru ca imi place masina.
ktmbull
Un taran terminat scrie despre masini, ratatii astia de la topgear au avut de cand au aparut pe piata un ton superior, parerile lor erau incontestabile ei fiind adevaratii profesionisti ce se trag chiar din curul reginei.


PS. Nu mai cumparati revista.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.